Struktura zatrudnienia - co to? Jaka jest struktura w Polsce?
Stwórz CV terazWielu z nas lubi porównywać Polskę do najbardziej rozwiniętych krajów świata. Zastanawiamy się, jak wypadamy na ich tle.
Jednym z wyznaczników postępu i zaawansowania gospodarczego państwa jest właśnie struktura zatrudnienia. Jednak ma ona również inne znaczenia i zastosowania.
Jakie?
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest struktura zatrudnienia (w ujęciu makroekonomicznym i mikroekonomicznym)
- jakie są najważniejsze cechy struktury zatrudnienia w poszczególnych ujęciach
- jaka jest struktura zatrudnienia w Polsce i jak wypadamy na tle krajów zachodnich.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Struktura zatrudnienia — co to?
Struktura zatrudnienia należy rozpatrywać w dwóch ujęciach — makroekonomicznym oraz mikroekonomicznym.
- Struktura zatrudnienia w ujęciu makroekonomicznym — jest to podział ludności według zatrudnienia w poszczególnych sektorach gospodarki, który jest zależny od poziomu rozwoju gospodarczego państwa.
- Struktura zatrudnienia w ujęciu mikroekonomicznym — jest to podział zatrudnienia w zakładzie pracy, np. pod względem posiadanego wykształcenia, kwalifikacji czy też rodzaju wykonywanej pracy.
Struktura zatrudnienia w ujęciu makroekonomicznym
Państwową gospodarkę najczęściej dzieli się na 3 sektory:
- rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo
- przemysł i budownictwo
- usługi.
Dodatkowo usługi dzieli się na usługi podstawowe (np. handel, gastronomia, usługi świadczone przez oświatę, wymiar sprawiedliwości czy też instytucje finansowe), oraz usługi specjalistyczne (np. przetwarzanie informacji, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwami).
W krajach słabo rozwiniętych zdecydowana większość mieszkańców (nawet 90%) pracuje w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie. Następnie w przemyśle, a niewielki procent — w usługach.
Z kolei w państwach wysoko rozwiniętych procent osób pracujących w rolnictwie oraz przemyśle jest znacznie niższy. Ma to związek z mechanizacją, automatyzacją oraz komputeryzacją. Zdecydowana większość ludności pracuje w usługach, przede wszystkim specjalistycznych — związanych m.in. z handlem, opieką zdrowotną, turystyką czy też finansami.
Struktura zatrudnienia w ujęciu makroekonomicznym
W tym przypadku mówimy o charakterystyce zatrudnienia w danej jednostce gospodarczej, np. firmie. Podział może dotyczyć miejsca w hierarchii, kwalifikacji, wykształcenia, czy też rodzaju wykonywanej pracy.
Podziału wewnętrznego zatrudnienia można dokonać na podstawie 3 czynników:
- statusu stanowiska
- szansy awansu zawodowego
- stabilności zatrudnienia.
W firmowej strukturze zatrudnienia najwyżej w hierarchii są osoby z wysokim statusem stanowiska. Jest to zazwyczaj kadra kierownicza odznaczająca się dużym doświadczeniem i kwalifikacjami zawodowymi, wysokim wynagrodzeniem oraz stabilnością zatrudnienia.
Poza tym trzonem firmy są osoby na niższych stanowiskach, które mają małe szanse na awans zawodowy i niższe pensje. Ci pracownicy nie mają gwarancji utrzymania zatrudnienia, a ich sytuacja jest w dużej mierze zależna od sytuacji ekonomicznej.
Warto wiedzieć, że na zmiany struktury zatrudnienia i struktury zawodowej mogą wpływać:
- wahania rynkowe i strukturalne w podstawowych sektorach gospodarki państwa
- zmiany na arenie międzynarodowej (np. nowe dyrektywy, kryzys migracyjny)
- postęp technologiczny
- polityka państwa
- demografia (wiek emerytalny, średnia długość trwania życia, odsetek kobiet i mężczyzn w społeczeństwie).
Może Cię również zainteresować: Stosunek pracy — co to? Definicja i przepisy
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. Struktura zatrudnienia w Polsce
Z danych GUS wynika, że struktura zatrudnienia w Polsce w IV kwartale 2019 r. prezentowała się następująco:
- sektor rolniczy — 9,1% pracujących
- sektor przemysłowy — 32% pracujących
- sektor usługowy — 58,2% pracujących
Jakie zmiany na rynku pracy przyniosła pandemia koronawirusa? Wydaje się, że na razie niewielkie. W IV kwartale 2020 r. struktura zatrudnienia w Polsce wyglądała tak:
- sektor rolniczy — 9,7% pracujących
- sektor przemysłowy — 31% pracujących
- sektor usługowy — 58,8% pracujących
Jak te statystyki prezentują się na tle danych historycznych? W 2015 roku w Polsce w rolnictwie pracowało 11,6% osób, w przemyśle 30,3%, a w usługach 57,9%. Cofnijmy się jednak dalej w przeszłość. W 1990 roku, zaraz po rozpoczęciu transformacji, rolnictwem zajmowało się 30,4% pracujących, przemysłem 34%, a usługami 35,6%.
Dla porównania, w 2016 r. w Niemczech w rolnictwie pracowało 1,4% osób, w przemyśle — 24,2%, a w usługach — 74,3%. We Francji w tym samym roku było to odpowiednio 2,8%, 20% i 77,2%.
Jak widać, w ostatnich 30 latach struktura zatrudnienia w Polsce drastycznie się zmieniła i obecnie zbliżamy się w tej kwestii do najbardziej rozwiniętych Państw świata.
Warto też wiedzieć, że zgodnie z danymi GUS, stopa bezrobocia w Polsce w lutym 2021 r. wyniosła 6,5%. To o 1 punkt procentowy więcej niż w lutym 2020 r. (5,5%) — tuż przed wprowadzeniem ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.
Może Cię także zainteresować: Bezrobocie — rodzaje, przyczyny i skutki
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Chcesz się podzielić własnymi obserwacjami na temat struktury zatrudnienia w Polsce? Możesz to zrobić w komentarzu pod artykułem.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.