

Tutaj dowiesz się, czym jest struktura zatrudnienia, jakie są jej najważniejsze cechy w różnych ujęciach, a także jaka jest struktura zatrudnienia w Polsce.
Wielu z nas lubi porównywać Polskę do najbardziej rozwiniętych krajów świata. Zastanawiamy się, jak wypadamy na ich tle.
Jednym z wyznaczników postępu i zaawansowania gospodarczego państwa jest właśnie struktura zatrudnienia. Jednak ma ona również inne znaczenia i zastosowania.
Jakie?
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Struktura zatrudnienia należy rozpatrywać w dwóch ujęciach — makroekonomicznym oraz mikroekonomicznym.
Państwową gospodarkę najczęściej dzieli się na 3 sektory:
Dodatkowo usługi dzieli się na usługi podstawowe (np. handel, gastronomia, usługi świadczone przez oświatę, wymiar sprawiedliwości czy też instytucje finansowe), oraz usługi specjalistyczne (np. przetwarzanie informacji, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwami).
W krajach słabo rozwiniętych zdecydowana większość mieszkańców (nawet 90%) pracuje w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie. Następnie w przemyśle, a niewielki procent — w usługach.
Z kolei w państwach wysoko rozwiniętych procent osób pracujących w rolnictwie oraz przemyśle jest znacznie niższy. Ma to związek z mechanizacją, automatyzacją oraz komputeryzacją. Zdecydowana większość ludności pracuje w usługach, przede wszystkim specjalistycznych — związanych m.in. z handlem, opieką zdrowotną, turystyką czy też finansami.
W tym przypadku mówimy o charakterystyce zatrudnienia w danej jednostce gospodarczej, np. firmie. Podział może dotyczyć miejsca w hierarchii, kwalifikacji, wykształcenia, czy też rodzaju wykonywanej pracy.
Podziału wewnętrznego zatrudnienia można dokonać na podstawie 3 czynników:
W firmowej strukturze zatrudnienia najwyżej w hierarchii są osoby z wysokim statusem stanowiska. Jest to zazwyczaj kadra kierownicza odznaczająca się dużym doświadczeniem i kwalifikacjami zawodowymi, wysokim wynagrodzeniem oraz stabilnością zatrudnienia.
Poza tym trzonem firmy są osoby na niższych stanowiskach, które mają małe szanse na awans zawodowy i niższe pensje. Ci pracownicy nie mają gwarancji utrzymania zatrudnienia, a ich sytuacja jest w dużej mierze zależna od sytuacji ekonomicznej.
Warto wiedzieć, że na zmiany struktury zatrudnienia i struktury zawodowej mogą wpływać:
Może Cię również zainteresować: Stosunek pracy — co to? Definicja i przepisy
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Z danych GUS wynika, że struktura zatrudnienia w Polsce w IV kwartale 2019 r. prezentowała się następująco:
Jakie zmiany na rynku pracy przyniosła pandemia koronawirusa? Wydaje się, że na razie niewielkie. W IV kwartale 2020 r. struktura zatrudnienia w Polsce wyglądała tak:
Jak te statystyki prezentują się na tle danych historycznych? W 2015 roku w Polsce w rolnictwie pracowało 11,6% osób, w przemyśle 30,3%, a w usługach 57,9%. Cofnijmy się jednak dalej w przeszłość. W 1990 roku, zaraz po rozpoczęciu transformacji, rolnictwem zajmowało się 30,4% pracujących, przemysłem 34%, a usługami 35,6%.
Dla porównania, w 2016 r. w Niemczech w rolnictwie pracowało 1,4% osób, w przemyśle — 24,2%, a w usługach — 74,3%. We Francji w tym samym roku było to odpowiednio 2,8%, 20% i 77,2%.
Jak widać, w ostatnich 30 latach struktura zatrudnienia w Polsce drastycznie się zmieniła i obecnie zbliżamy się w tej kwestii do najbardziej rozwiniętych Państw świata.
Warto też wiedzieć, że zgodnie z danymi GUS, stopa bezrobocia w Polsce w lutym 2021 r. wyniosła 6,5%. To o 1 punkt procentowy więcej niż w lutym 2020 r. (5,5%) — tuż przed wprowadzeniem ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.
Może Cię także zainteresować: Bezrobocie — rodzaje, przyczyny i skutki
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Chcesz się podzielić własnymi obserwacjami na temat struktury zatrudnienia w Polsce? Możesz to zrobić w komentarzu pod artykułem.
Często świetni kandydaci i rewelacyjni pracownicy mają problem ze znalezieniem pracy. Zdarza się ofertę pracy otrzymują kandydaci znacznie gorsi od nich. Pokażę Ci 6 powodów, dlaczego tak się dzieje. Czy punkt 2 dotyczy także Ciebie? Przekonaj się, jeśli chcesz wiedzieć jak znaleźć pracę.
Zobacz na czym polega staż z urzędu pracy i jak zmieniają się reguły stażowania. Poznaj sposoby, które pomogą Ci zakwalifikować się na staż i dostać pracę po zakończeniu programu. Dowiedz się więcej na temat praw przysługujących stażyście.
Chcesz pracować na studiach? Sprawdź, jak dorobić na studiach i gdzie szukać pracy dla studentów. Zobacz, jak jednocześnie zarabiać, uczyć się i… bawić.