Motywacja do nauki: 10+ sposobów, jak się zmotywować
Stwórz CV terazCzy nauka kojarzy Ci się z nudą i przykrym obowiązkiem? A może czujesz, że brakuje Ci motywacji, by w pełni wykorzystać swój potencjał? Nie jesteś sam. Dlatego tutaj wyjaśnię Ci, co możesz zrobić, by uczenie się było dla Ciebie przyjemnością — niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, studentem czy pracownikiem.
Ten artykuł pomoże Ci:
- odnaleźć w sobie motywację do nauki
- określić swój cel uczenia się
- skutecznie zapamiętywać informacje.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
Na czym polega motywacja do nauki?
Słownik Języka Polskiego PWN definiuje motywację jako to, co powoduje podjęcie jakichś działań lub decyzji. W psychologii tym terminem określa się mechanizmy, które odpowiadają za uruchomienie, ukierunkowanie, podtrzymanie oraz zakończenie działania podjętego w jakimś konkretnym celu.
Jak można to odnieść do chęci uczenia się?
Otóż motywacja do nauki skłania nas do zdobywania wiedzy lub umiejętności — to jest jej nadrzędny cel. Dobrze, by ten cel był dla nas atrakcyjny oraz możliwy do osiągnięcia — a przynajmniej tak powinniśmy go postrzegać. Bez tych przekonań trudno Ci będzie wykrzesać energię do pracy. A osobom, które chętnie się uczą, łatwiej jest się rozwijać oraz osiągać sukcesy zawodowe i szkolne.
Dlatego w dalszej części artykułu przyjrzymy się czynnikom, które wpływają na motywację do nauki. Poznasz też skuteczne sposoby na to, jak się zmotywować.
Motywacja do nauki — jak ją odnaleźć i wzmocnić?
Wzbudzenie w sobie motywacji do nauki może być trudne — zwłaszcza gdy uczenie się jest Twoim obowiązkiem, a sam proces zdobywania i zapamiętywania informacji Cię męczy lub zwyczajnie nudzi.
Na szczęście możesz to zmienić. W tym celu odpowiedz sobie na 10 pytań. Tylko szczerze!
1. Skąd bierze się moja motywacja do nauki?
Motywacja do nauki to zjawisko złożone, na które wpływa wiele czynników. Nie ma jednej uniwersalnej recepty na to, co tak naprawdę skłania nas do zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności. Oto kilka pomysłów:
- Ciekawość. Naturalna potrzeba poznawania i odkrywania nowych rzeczy, czerpanie przyjemności z samego zdobywania wiedzy.
- Pragnienie rozwoju. Wewnętrzna chęć doskonalenia swoich umiejętności i poszerzania wiedzy, pragnienie bycia coraz lepszym w danej dziedzinie.
- Prestiż. Nauka jako sposób na osiągnięcie wyższej pozycji społecznej w pracy, szkole, rodzinie lub grupie znajomych.
- Potrzeba przynależności. Chęć sprostania oczekiwaniom rodziców, nauczycieli i przełożonych oraz pragnienie dorównania rówieśnikom.
- Lęk przed odrzuceniem lub karą. Czasem za naszą motywacją do nauki może stać pierwotny strach przed wykluczeniem społecznym, który może objawiać się np. jako lęk związany z ewentualnym niezadowoleniem rodzica.
- Konkurencja. Motorem napędowym do nauki może być także chęć bycia lepszym od innych i płynące z tego poczucie wartości i satysfakcji.
- Osiągnięcie celu — np. zdanie matury, ukończenie studiów lub awans w pracy (oraz ewentualna chęć odpoczynku, gdy ten cel zostanie już osiągnięty).
Poznanie odpowiedzi na to pytanie pomoże Ci lepiej sprecyzować cel nauki oraz wybrać najlepszą ścieżkę, by go osiągnąć.
2. Czy moje inne potrzeby są zaspokojone?
Czasami bywa tak, że mimo szczerych chęci nie możemy skupić się na nauce. Czujemy się zmęczeni, ociężali i apatyczni. W takim wypadku problemem może być nie brak motywacji do nauki, a zaniedbanie podstawowych potrzeb. Zaliczamy do nich:
- Sen i odpoczynek. Aby prawidłowo funkcjonować, mózg potrzebuje odpowiedniej ilości snu — od 7 do nawet 9 godzin na dobę. Jego brak prowadzi do spadku koncentracji, problemów z pamięcią i obniżenia nastroju. Ważne są również regularne przerwy od nauki i pracy w ciągu dnia.
- Ruch i przebywanie na świeżym powietrzu. Gdy umysł jest niedotleniony, ma problem z przetwarzaniem i zapamiętywaniem informacji. Z kolei ćwiczenia stymulują produkcję kilku hormonów, dzięki czemu w Twoim mózgu powstają nowe ścieżki neuronowe. A to ma kluczowe znaczenie w zapamiętywaniu informacji.
- Jedzenie i picie. Ciało potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, aby móc pracować na pełnych obrotach. Niedobory witamin i minerałów mogą prowadzić do problemów z koncentracją i spadku motywacji. Dlatego jedz regularne posiłki bogate w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i chude białko. Ogranicz zaś cukier i niezdrowe tłuszcze.
- Bezpieczeństwo. Stres i lęk mogą skutecznie blokować motywację do jakiegokolwiek działania. Dlatego zadbaj o to, by stworzyć wokół siebie atmosferę sprzyjającą nauce, a wszystkie trudne sprawy załatwić z wyprzedzeniem.
Bez względu na to, czy Twoja motywacja do nauki wynika z potrzeby przynależności, chęci szacunku i uznania czy też jest wyrazem samorealizacji, te wartości znajdują się na szczycie hierarchii potrzeb A. Maslowa. A to oznacza, że aby móc je spełnić, najpierw trzeba zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
3. Czy mam dobre środowisko do nauki?
Odpowiednie środowisko pracy może znacząco zwiększyć Twoją efektywność i motywację do nauki. Oto kilka wskazówek, jak je stworzyć.
- Znajdź odpowiednie miejsce. Wybierz to, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzać. Posprzątaj na biurku. Zapewnij sobie odpowiednie oświetlenie, temperaturę i wentylację pokoju.
- Zadbaj o komfort w trakcie nauki. Wybierz biurko i krzesło, które zapewnią Ci właściwą ergonomię stanowiska pracy. Upewnij się, że wszystkie materiały do nauki masz pod ręką.
- Usuń rozpraszacze. Wyłącz telefon i odłóż go do innego pokoju (jeśli potrzebujesz odmierzać czas nauki, zainwestuj w zwykły budzik). Zamknij niepotrzebne karty w przeglądarce. Powiadom domowników, że potrzebujesz spokoju.
4. Co mogę zrobić, by nauka sprawiała mi przyjemność?
Nie każdy lubi uczyć się w ten sam sposób. Jednak pewnym jest, że stare metody nauczania — czyli wykład, siedzenie w ławce i stresująca atmosfera — są wysoce nieskuteczne (szczególnie w przypadku małych dzieci). Naukowcy już dawno odkryli, że najlepiej uczymy się poprzez zabawę i aktywne uczestnictwo. Dlatego znajdź taki sposób nauki, który wzbudzi w Tobie pozytywne emocje i sprawi Ci przyjemność. Przykład?
Jeżeli jesteś duszą towarzystwa, pracuj w grupie — zapisz się na warsztaty na żywo lub ucz się wspólnie ze znajomymi. Jeśli masz analityczny umysł, zainteresuj się grami i zabawami edukacyjnymi. A jeśli jesteś kreatywny, połącz naukę z procesem tworzenia (np. rysowaniem, wymyślaniem historii lub układaniem rymowanek, które pomogą Ci lepiej zapamiętać nowe informacje).
Twoją motywację do nauki mogą podnieść również… influencerzy. Oto najlepsze kanały popularnonaukowe na YouTube:
- Uwaga! Naukowy Bełkot — chemia, fizyka, biologia, ciekawostki naukowe
- Pan Belfer — chemia
- Pi-stacja Matematyka — matematyka (poziom szkół podstawowych i średnich)
- Matemaks — matematyka (poziom szkół średnich i wyższych)
- Mówiąc Inaczej — język polski
- Polimaty — język polski, historia, sztuka, literatura
- Historia bez cenzury — historia
- Arlena Witt — język angielski
- Pasja Informatyki — informatyka
- Astrofaza — fizyka i astronomia
- Kasia Gandor — biologia, środowisko, zdrowie
- Fundacja Panteon — religia, historia, filozofia
- SciFun — ciekawostki naukowe
- Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS — psychologia, zdrowie.
5. Czy moje metody uczenia się są adekwatne do wieku?
W tym wypadku wiek ma znaczenie. Na przykład dla dzieci głównymi motywatorami do nauki będą ciekawość świata i chęć zabawy, a z czasem — również nagrody i oczekiwania innych (rodziców i nauczycieli). U nastolatków motywacja do nauki może być zmienna i silnie uzależniona od rówieśników. W tym okresie ważne staje się też poczucie sensu i celu nauki. Z kolei dorosłych motywują głównie: chęć rozwoju osobistego i zawodowego, poczucie satysfakcji i osiąganie celów.
6. W jaki sposób najłatwiej przyswajam wiedzę?
Każdy z nas nieco inaczej zapamiętuje informacje. Dlatego Twój sposób uczenia się powinien to uwzględniać.
- Wzrokowcy mogą być bardziej zmotywowani do nauki, jeśli materiały edukacyjne wyglądają atrakcyjnie, a zagadnienia przedstawione są w sposób graficzny (zdjęcia, obrazki, schematy, tabele, różne kolory i kształty).
- Słuchowcy dobrze zapamiętują wykłady, podcasty lub audiobooki. Są również wrażliwi na sam sposób wypowiadania treści (tempo i ton głosu, porównania, metafory, żarty).
- Kinestetycy czują większą motywację do nauki dzięki uczestniczeniu w eksperymentach, projektach i grach edukacyjnych.
W odkryciu swoich predyspozycji może pomóc Ci konsultacja ze specjalistą, test psychologiczny lub uważna obserwacja swoich nawyków oraz efektów zapamiętywania informacji w dany sposób.
7. Czy nagradzam się za sukcesy?
Wyobraź sobie, że po przeczytaniu rozdziału podręcznika zjadasz ulubione lody. Albo idziesz na koncert ukochanego zespołu po dobrze zdanym egzaminie. Brzmi zachęcająco?
Ustalanie nagród za osiąganie celów to prosty, ale bardzo skuteczny sposób na zwiększenie motywacji do nauki. Taka nagroda działa jak magnes, który przyciąga Cię do celu i dodaje skrzydeł. Niech będzie to coś, co sprawia Ci przyjemność — np. spotkanie z przyjaciółmi, film, wyjście na spacer czy zakup jakiejś małej rzeczy. Bądź dla siebie wyrozumiały i świętuj każdy, nawet najmniejszy sukces.
8. Czy korzystam z pomocy innych?
Uczenie się nie musi być samotną walką. Czasem warto skorzystać z pomocy innych, aby ułatwić sobie pracę i zwiększyć motywację do nauki. Jeśli masz problem z jakimś zagadnieniem, skorzystaj z korepetycji albo poproś o pomoc nauczyciela lub kolegę z klasy. Korzystaj z narzędzi online. Obecnie istnieje wiele platform edukacyjnych i aplikacji, które mogą Ci pomóc w nauce. Spróbuj różnych metod i znajdź taką, która jest dla Ciebie odpowiednia.
9. Dlaczego odkładam naukę na później?
Na pewno znane jest Ci zjawisko zakuwania do sesji po pół roku nicnierobienia. Prokrastynacja, czyli uporczywe odkładanie zadań na później, to problem, z którym boryka się wielu uczniów i studentów. Jeżeli jesteś w tej grupie, przyjrzyj się uważnie swoim nawykom i motywacjom lub poszukaj pomocy. Być może jesteś przemęczony lub coś Cię rozprasza. A może chcesz zrobić zbyt wiele rzeczy na raz i w konsekwencji nie robisz nic?
Jeśli jednak winowajcą jest zła organizacja pracy, mogą pomóc Ci aplikacje do zwiększenia produktywności oraz proste techniki (np. zasada 5s lub technika Pomodoro). Dobrym sposobem na walkę z prokrastynacją jest też rozpoczęcie nauki od najprostszych zadań — zgodnie z zasadą, że jeśli dana czynność nie zajmie Ci więcej niż 5 minut, należy ją zrobić od razu.
10. Co odbiera mi motywację do nauki?
Przyczyn braku motywacji do nauki może być wiele — od braku celu i strachu przed porażką, przez niską samoocenę, bunt, nudę, przytłoczenie, złe warunki do pracy czy perfekcjonizm, na wypaleniu zawodowym i problemach osobistych kończąc. Na szczęście — zrozumienie czynników, które Cię blokują, to pierwszy krok do tego, by móc je wyeliminować.
I na koniec — pamiętaj, że nauka to nie tylko Twój obowiązek. To przede wszystkim klucz do rozwoju osobistego i zawodowego. Otwiera przed Tobą nowe możliwości i pomaga Ci zrealizować marzenia. Poprzez zdobywanie wiedzy i rozwijanie umiejętności rośnie Twoja pewność siebie i jesteś lepiej przygotowany na wyzwania, jakie niesie życie. Chyba warto?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
A czy Ty lubisz się uczyć? Który z przytoczonych tu sposobów na motywację do nauki w Twoim przypadku był najbardziej skuteczny? Napisz w komentarzu.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.