Kierunki studiów - które są przyszłościowe i opłacalne?
Stwórz CV terazIdź na studia, będziesz miał dobrą pracę! Wiele osób słyszało to stwierdzenie — np. od rodziców.
Niestety zmieniający się rynek pracy szybko je zweryfikował.
Obecnie samo studiowanie i dyplom wyższej uczelni nie gwarantują zawodowego sukcesu. Dlatego do planowania swojej ścieżki edukacyjnej trzeba podejść z głową.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym się kierować wybierając kierunek studiów
- jakich kandydatów szukają pracodawcy oraz które kierunki są najbardziej przyszłościowe
- którzy absolwenci zarabiają najwięcej i nie muszą bać się bezrobocia
- które kierunki studiów są najpopularniejsze.
Chcesz dostać dobrą pracę? Niezależnie od Twojego kierunku studiów, musisz zainteresować pracodawcę profesjonalnym CV i listem motywacyjnym. W naszym kreatorze znajdziesz oryginalne wzory do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Jak zdecydować jakie studia wybrać?
Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że współcześnie na rynku pracy wykształcenie kandydata nie jest najważniejszą kwalifikacją.
Oczywiście są zawody, w których musisz posiadać określony dyplom — np. jeśli chcesz zostać prawnikiem.
Ukończenie prestiżowej uczelni lub wyjątkowo trudnego kierunku może również stanowić dodatkowy atut i sprawić, że rekruterzy spojrzą na Ciebie przychylniejszym okiem.
Poza tym, niektóre zawody, np. praca po ochronie środowiska, wiążą się z pracą w urzędach publicznych, a inne w dużych korporacjach, co od początku determinuje Twoje przyszłe zarobki.
Jednak pracodawcy szukają u kandydatów przede wszystkim: specjalistycznych umiejętności, praktycznej wiedzy, doświadczenia zawodowego, a także coraz częściej trudnych do wyuczenia umiejętności miękkich.
Te kompetencje można zazwyczaj szybciej zdobyć podczas kursu lub szkolenia (także online), wolontariatu, stażu czy też praktyk zawodowych.
Dlatego wybierając kierunek, w większym stopniu skup się na swoich pasjach niż na tym, czego oczekują pracodawcy.
Wybierając studia warto kierować się swoimi preferencjami i zainteresowaniami. Mimo wszystko nie szłabym tu tropem obecnych trendów czy prognoz odnośnie potencjalnie chodliwych zawodów. Jeśli weźmiemy pod uwagę swoje umiejętności czy skillset osobowościowy, studia nie będą dla nas katorgą, a przyszła praca może stać się pasją i dawać dużą satysfakcję. Warto pomyśleć, co robimy lepiej niż inni i czego uczy nam się najłatwiej. Trzeba sobie również zadać pytania dotyczące naszej zawodowej przyszłości — np. jaki rodzaj i tryb pracy preferujemy, czy wolimy zaszyć się przed komputerem czy też mieć kontakt z ludźmi etc.
Oczywiście nie każdy, szczególnie w młodym wieku, może wybrać kierunek studiów, który będzie go pasjonował.
Jak wybrać studia, jeśli żaden kierunek specjalnie Cię nie interesuje?
W takiej sytuacji najlepiej sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy na absolwentów danego kierunku (pozwoli Ci to uniknąć bezrobocia), a także wysokość ich zarobków (w kolejnym rozdziale dowiesz się, absolwentów jakich kierunków najbardziej poszukują pracodawcy i ile możesz zarabiać w przyszłości).
Powinieneś także dokładnie sprawdzić, jakie obowiązki czekają na Ciebie w zawodzie, do którego prowadzi wybrany kierunek studiów.
Pozwoli Ci to uniknąć przykrego zderzenia z rzeczywistością w pracy, której po prostu nie będziesz lubił.
Więcej o tym, jak rozsądnie zaplanować swoją zawodową przyszłość, przeczytasz w naszym poradniku: Jaki zawód wybrać?
2. Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów oczami pracodawców
Niestety mówienie o „przyszłościowych kierunkach studiów” jest dosyć ryzykowne. Trudno bowiem przewidzieć z dużą dokładnością, jak będzie wyglądał rynek pracy za 5, 10, a tym bardziej 20 lat.
Mało wiarygodne są również listy „ciekawych kierunków studiów” lub rankingi „najlepszych kierunków studiów”.
Dlaczego? Ponieważ dla każdego „ciekawe” lub „dobre” studia mogą oznaczać coś zupełnie innego.
Dlatego poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie obiektywne dane, statystyki i informacje o zarobkach, które mogą w dużym stopniu pomóc Ci w wyborze studiów.
Jacy kandydaci będą najbardziej poszukiwani przez pracodawców?
Z raportu Hays z 2019 roku wynika, że procesy rekrutacyjne prowadzone w najbliższym czasie przez pracodawców będą dotyczyć przede wszystkim poniższych branż:
- produkcja
- sprzedaż
- IT
- finanse i księgowość
- inżynieria.
W badaniu pracodawcy wskazali również kompetencje, których będą najbardziej poszukiwali u kandydatów. Wyróżnili oni przede wszystkim umiejętności:
- techniczne (43% wskazań)
- menedżerskie/kierownicze (32%)
- IT/cyfrowe (27%)
- sprzedażowe (26%)
- językowe (16%)
- finansowe/księgowe (14%)
- marketingowe (9%)
- administracyjne (7%)
- HR (5%).
Ciekawe wnioski dla osób stosujących przed wyborem kierunku studiów płyną również z raportu Pracuj.pl.
Jego autorzy przeanalizowali ponad 570 tys. ofert pracy zamieszczonych w portalu w 2018 roku.
Okazuje się, że pracodawcy najczęściej szukali specjalistów w dziedzinie:
- handlu i sprzedaży (31% ofert)
- obsługi klienta (22%)
- IT (15%)
- finansów (14%)
- inżynierii (12%).
Największe wzrosty zapotrzebowania na specjalistów odnotowano w budownictwie (wzrost liczby ofert w porównaniu do 2017 roku o 23%), produkcji (wzrost o 21%), inżynierii (wzrost o 21%), logistyce (wzrost o 20%) i nieruchomościach (wzrost o 18%).
Można więc wyciągnąć wniosek, że po kierunkach studiów związanych ze sprzedażą i handlem, produkcją, obsługą klienta, IT czy też finansami nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem pracy.
Wskazówka: Jesteś studentem lub absolwentem i chcesz zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe? Przede wszystkim warto pomyśleć o praktykach — tutaj dowiesz się, jak je znaleźć. Jeśli zależy Ci na tym, aby od razu zdobyć normalną pracę, musisz przygotować profesjonalne dokumenty aplikacyjne. Sprawdź, jak napisać CV dla studenta oraz list motywacyjny (nawet jeśli nie masz doświadczenia). Przy okazji dowiedz się, jak wpisać do życiorysu swoje wykształcenie.
Absolwenci których kierunków zarabiają najwięcej? Komu nie grozi bezrobocie?
Ciekawe dane możemy także znaleźć na stronie ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych.
Twórcy badania przyjrzeli się sytuacji absolwentów, którzy uzyskali dyplomy w 2016 roku.
Jeśli chodzi o kryterium zarobków, zestawienie całkowicie zdominował kierunek informatyczny i uczelnie techniczne.
Średnie wynagrodzenie brutto osób, które ukończyły studia stacjonarne drugiego stopnia w 2016 roku (TOP 10):
- Informatyka (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji): 7927 zł
- Informatyka (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie): 7527 zł
- Informatyka (Politechnika Warszawska): 7149 zł
- Informatyka (Uniwersytet Warszawski): 7070 zł
- Informatyka (Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych): 6988 zł
- Informatyka (Politechnika Gdańska): 6954 zł
- Automatyka i robotyka (Politechnika Warszawska): 6685 zł
- Informatyka (Politechnika Warszawska): 6865 zł
- Elektronika i telekomunikacja (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie): 6500 zł
- Informatyka (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej): 6334 zł
Co ciekawe, po studiach najkrócej pracy szukali absolwenci: pielęgniarstwa, filologii, automatyki i robotyki, inżynierii biomedycznej oraz informatyki.
Twórcy systemu monitorowania ELA sprawdzili również, jakie ryzyko bezrobocia występuje u poszczególnych grup absolwentów.
Dane napawają optymizmem. Ryzyko bezrobocia równe „0” stwierdzono u osób, które ukończyły studia stacjonarne II stopnia na kierunkach takich jak:
- automatyka i robotyka
- pielęgniarstwo
- inżynieria biomedyczna
- filologia
- informatyka
- matematyka
- informatyka i ekonometria
- protetyka słuchu
- zarządzanie
- elektronika i telekomunikacja.
Należy jednak pamiętać, że wyniki dla poszczególnych kierunków różniły się w zależności od uczelni.
Najbardziej przyszłościowe wydają się te kierunki, które w ostatnich latach intensywnie się rozwijają, czyli informatyczne i telco (telekomunikacyjne). Będzie w nich bowiem coraz więcej miejsc pracy. Dużo stanowisk dopiero ewoluuje i pojawią się takie, których jeszcze kilka lat temu w ogóle nie było. Potrzeba tutaj silnych kompetencji związanych np. z analizą danych, big data, machine learning i AI, rozwiązaniami sieciowymi i systemowymi oraz stricte programistycznych. Za przyszłościowe uznałabym również kierunki marketingowe. Chociaż zapotrzebowanie to nie jest jeszcze wyraźnie widoczne w statystykach, firmy mają coraz większą świadomość odnośnie potrzeb promowania się w sieci, prezentacji treści i wychodzenia „frontem”' do klientów.
Najbardziej zależy Ci na dobrze płatnej płatnej pracy? Zestawienie zawodów z najwyższymi zarobkami znajdziesz tutaj. Warto również sprawdzić listę zawodów, które będą poszukiwane przez pracodawców.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
3. Lista kierunków i ranking najpopularniejszych kierunków studiów
Wszystkie kierunki studiów, wraz z informacjami o uczelniach, które mają je w ofercie, znajdziesz na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wybierzstudia.nauka.gov.pl.
Wyniki możesz filtrować po zainteresowaniach i grupach kierunków (np. „humanistyka i nauki społeczne”, „środowisko naturalne, biologia i chemia”, „matematyka, fizyka i statystyka” czy „technika, inżynieria i IT”).
Z łatwością jesteś w stanie znaleźć studia dopasowane do Twoich zainteresowań, zarówno gdy jesteś humanistą, jak i umysłem ścisłym.
A które z kierunków były najpopularniejsze wśród maturzystów w roku akademickim 2018/2019?
Najpopularniejsze kierunki studiów:
- Informatyka (42759 zgłoszeń)
- Zarządzanie (27086 zgłoszeń)
- Psychologia (22280 zgłoszeń)
- Ekonomia (18773 zgłoszeń)
- Prawo (17125 zgłoszeń)
- Finanse i rachunkowość (16138 zgłoszeń)
- Automatyka i robotyka (15686 zgłoszeń)
- Budownictwo (12756 zgłoszeń)
- Pedagogika (12190 zgłoszeń)
- Logistyka (11863 zgłoszeń)
Sama popularność kierunku nie oznacza, że bardzo trudno się na niego dostać.
Zazwyczaj z największą liczbą kandydatów trzeba się zmierzyć na bardziej niszowych kierunkach.
Które kierunki były najbardziej oblegane w roku akademickim 2018/2019?
Kierunki studiów, na które najtrudniej jest się dostać:
- Inżynieria farmaceutyczna (18,3 kandydata na 1 miejsce)
- Inżynieria i analiza danych (17,8 kandydata na 1 miejsce)
- Chemia i toksykologia sądowa (16,9 kandydata na 1 miejsce)
- Technologia chemiczna (16,3 kandydata na 1 miejsce)
- Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia (15 kandydatów na 1 miejsce)
- Kierunek lekarski (14,1 kandydata na 1 miejsce)
- Zarządzanie inżynierskie (13,3 kandydata na 1 miejsce)
- Neofilologia (orientalna — japonistyka) (13 kandydatów na 1 miejsce)
- Korozja (12,9 kandydata na 1 miejsce)
- Komunikacja wizerunkowa (11,1 kandydata na 1 miejsce)
Czy najbardziej przyszłościowe studia to te, na które najtrudniej się dostać? Czy te, które są najbardziej popularne?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, ostatecznie najwięcej zależy od tego, czym się pasjonujesz. Dzięki temu możesz zabezpieczyć się przed zmianą trendów na rynku pracy.
Jeżeli czujesz, że coś sprawia Ci szczególną przyjemność, rozwijaj to zainteresowanie także poza studiami. W przyszłości możesz zmienić hobby w dochodowy zawód.
Rozwijanie pasji i sumienna praca zaprowadzą Cię dalej niż prestiżowe kierunki studiów.
Jesteś w trakcie studiów i chcesz dorobić lub znaleźć pracę na stałe? Zajrzyj do naszego poradnika: Jak znaleźć pracę dla studenta, która nie koliduje z grafikiem?
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Co warto zmienić w polskim systemie edukacji wyższej, aby wykształcenie było bardziej dopasowane do rynku? Co studiować? Jakie są przyszłościowe kierunki studiów? Podziel się swoją opinią w komentarzu poniżej!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.