

Tutaj dowiesz się, kiedy pracownikowi należy się odprawa przy zwolnieniu grupowym oraz indywidualnym, a także jaka jest jej wysokość.
Z badania InterviewMe „Życie bez pensji” wynika, że 24% Polaków nie posiada żadnych oszczędności, a u 46% starczyłyby one maksymalnie na miesiąc życia.
Jeśli jesteś w takiej sytuacji, to odprawa po zwolnieniu może okazać się zbawieniem i zapewnić Ci względny spokój do momentu znalezienia nowej pracy.
Jednak czy należy się ona każdemu pracownikowi?
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Zasady przyznawania odpraw reguluje ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Dokument ten dzieli zwolnienia na grupowe i indywidualne.
Zgodnie z ustawą odprawa należy się każdemu pracownikowi zwalnianemu w ramach zwolnień grupowych. Kiedy możemy mówić o tym rodzaju zerwania współpracy?
O zwolnieniu grupowym mówimy wtedy, gdy w ciągu 30 dni pracodawca zatrudniający co najmniej 20 osób rozwiązuje stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (również za porozumieniem stron):
Do odprawy mają również prawo pracownicy zwalniani indywidualnie, ale tylko wtedy, gdy przyczyny rozwiązania umowy leżą wyłącznie po stronie pracodawcy (np. niekorzystna sytuacja finansowa firmy lub ogłoszenie upadłości).
Jeśli na decyzję o zwolnieniu indywidualnym miały wpływ również inne czynniki (leżące po stronie pracownika), to odprawa się nie należy.
Należy również pamiętać, że w obu przypadkach odprawa przysługuje tylko wtedy, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 osób, a zwalniany pracownik pracuje na podstawie umowy o pracę.
Odprawa może należeć się również pracownikowi, któremu przełożony wypowiedział warunki pracy lub płacy, a pracownik nie przyjął nowych warunków.
Może Cię także zainteresować: Odprawa emerytalna — komu przysługuje, ile wynosi?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Osobom, które spełniają warunki opisane we wcześniejszym rozdziale, należy się odprawa w wysokości:
Jednocześnie wysokość odprawy nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Jak informują eksperci Państwowej Inspekcji Pracy, staż pracy, od którego zależy wysokość odprawy, oblicza się uwzględniając wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy (nawet jeśli były między nimi przerwy).
Wypłata odprawy powinna nastąpić najpóźniej w dniu rozwiązania umowy, ewentualnie w momencie wypłaty ostatniego wynagrodzenia.
Warto też wiedzieć, że prawo do odprawy ulega przedawnieniu po 3 latach. Dlatego, jeśli odchodząc z pracy, nie wiedziałeś, że Ci się ona należy, a nie upłynął jeszcze ten czas, wciąż możesz się o nią ubiegać.
Zajrzyj także do poradnika: Zwolnienie z pracy — obowiązki i prawa pracownika
Jak już wiesz, odprawa przysługuje pracownikom tylko w ściśle określonych sytuacjach. Podsumujmy więc, kiedy jej nie otrzymasz.
Odprawa nie należy się:
Może Cię także zainteresować:
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Masz doświadczenia związane z ubieganiem się o odprawę po zwolnieniu? Podziel się swoimi obserwacjami w komentarzu pod artykułem.
Sprawdź, ile wynosi wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2023 i czy dotychczasowa wysokość zasiłku netto uległa zmianie.
Zobacz wzór wypowiedzenia umowy zlecenia, sprawdź, co musi się w nim znaleźć, kiedy je złożyć, jak to zrobić i jaki okres wypowiedzenia Ci przysługuje.
Tutaj dowiesz się, jak skutecznie rozwiązać umowę o pracę, znajdziesz wzór wypowiedzenia wraz z omówieniem i kreator online tego dokumentu.