

Duża fluktuacja kadr bywa oznaką problemów w działaniu i organizacji firmy. Zobacz, czym jest fluktuacja, jak ją mierzyć i co robić, by zatrzymać pracownika.
Fluktuacja kadr to inaczej rotacja pracowników, czyli odchodzenie jednych i zastępowanie ich przez nowych zatrudnionych. Poziom fluktuacji można mierzyć, dzięki czemu uzyskuje się kontrolę nad równowagą zatrudnienia w firmie.
Warto sprawdzić, czy rotacja pracowników nie jest zbyt duża, by wykryć słabe punkty działania przedsiębiorstwa. Za chwile opiszemy, jak to zrobić.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
To normalne, że pracownicy odchodzą z pracy. Zwłaszcza ci młodzi (poniżej 25 roku życia), którzy wytrzymują u jednego pracodawcy tylko 14 miesięcy. Osoby w wieku 25-35 lat zmieniają pracę średnio co cztery lata. Najstarsi pracują w jednej firmie około 9 lat.
Nie ma w tym nic złego, zwłaszcza że warto co kilka lat próbować swoich sił w innym miejscu pracy. Po to, by móc się rozwijać zawodowo, zmieniać środowisko i zakres obowiązków. Problem pojawia się wtedy, gdy w firmie dochodzi do zbyt częstej wymiany personelu. Dlaczego?
Przede wszystkim finansowe. Jak pokazują badania, sam proces rekrutacji kosztuje pracodawcę 20% wynagrodzenia na danym stanowisku. Nie mówiąc już o tym, że to wszystko trochę trwa. Szukanie nowego pracownika zajmuje przeciętnie 36 dni.
To dlatego pracodawcom opłaca się dbać o swoich pracowników — zwłaszcza tych, którzy dobrze sprawdzają się w swojej roli. Jeśli zatrudnieni zbyt często decydują się odejść z firmy, koszty ich zastąpienia mogą okazać się bardzo duże.
Inne — nie mniej istotne — skutki dużej fluktuacji pracowników to:
Jednego uniwersalnego sposobu nie ma, ale najprostszym sposobem jest zastosowanie poniższego równania:
Przy czym obie liczby powinny się odnosić do ilości osób odchodzących bądź zatrudnianych w danym roku. Im wynik równania jest niższy, tym lepsza, bardziej stabilna sytuacja firmy.
Licząc poziom fluktuacji kadr, warto mieć również na uwadze fakt, że odejścia pracowników to:
Jak wynika z raportu zamieszczonego na stronie raportplacowy.pl, w 2019 roku wskaźnik fluktuacji ogólnej w całej Polsce wyniósł 15% i był podobny do wskaźnika w latach poprzednich. Dane o poziomie fluktuacji kadr za poprzedni rok są obecnie zbierane i analizowane przez portal wskaźnikhr.pl.
Zobacz też: Przychód a dochód — wyjaśnienie pojęć i różnice [Jak obliczyć?]
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Duża rotacja pracowników jest zwykle objawem głębszych problemów organizacyjnych w firmie. Jedną z najczęstszych przyczyn wysokiej fluktuacji kadr jest zła kultura organizacyjna. Taka, która sabotuje morale, odstrasza nowe talenty i zniechęca do firmy najlepszych ludzi.
Prawdziwe jest też powiedzenie, że odchodzimy nie z pracy, ale od szefów. Badania pokazują, że aż 57% pracowników zrezygnowało z pracy z powodu managera. Rezygnacja z pracy w danej firmie ma także związek z wypaleniem pracownika — wynika z szacunków pracowników HR, którzy zbierali wywiady z odchodzącymi pracownikami podczas tzw. exit interview.
Żeby zapobiegać dużej fluktuacji pracowników, działy HR powinny przede wszystkim mierzyć corocznie poziom rotacji kadr, a także znajdować odpowiedzi na pytania:
Działania, które pomogą zapobiec odchodzeniu pracowników z firmy to:
Na koniec warto dodać, że zbyt duża rotacja pracowników może mieć negatywny wpływ na sukcesy rekrutacyjne firmy. Jeśli poszukujący pracy zaobserwują dość regularnie pojawiające się ogłoszenia o pracę na danym stanowisku w konkretnym przedsiębiorstwie, mogą nabrać podejrzeń, że coś jest nie tak.
Zobacz też: LinkedIn — co to jest, jak założyć konto? Przewodnik po LinkedIn
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Sprawdź obecnie obowiązujące zasady sporządzania aneksu do umowy o pracę. Zobacz, jak powinien wyglądać zapis o zmianie wynagrodzenia, stanowiska lub wymiaru Twojej pracy.
Zobacz zwroty po angielsku, które przydadzą się w czasie pisania CV po angielsku. Nie pozwól sobie na popełnienie gafy językowej — użyj fraz z naszej listy.
Dowiedz się, jak napisać CV magazyniera. Zobacz wzór CV, który pomoże Ci dostać pracę w magazynie — też na stanowisku operatora wózka widłowego.