Moje konto
Fluktuacja kadr - jak zmniejszyć rotację pracowników w firmie?

Fluktuacja kadr - jak zmniejszyć rotację pracowników w firmie?

Duża fluktuacja kadr bywa oznaką problemów w działaniu i organizacji firmy. Zobacz, czym jest fluktuacja, jak ją mierzyć i co robić, by zatrzymać pracownika.

Fluktuacja kadr to inaczej rotacja pracowników, czyli odchodzenie jednych i zastępowanie ich przez nowych zatrudnionych. Poziom fluktuacji można mierzyć, dzięki czemu uzyskuje się kontrolę nad równowagą zatrudnienia w firmie. 

 

Warto sprawdzić, czy rotacja pracowników nie jest zbyt duża, by wykryć słabe punkty działania przedsiębiorstwa. Za chwile opiszemy, jak to zrobić.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest fluktuacja kadr
 • jakie są przyczyny dużej fluktuacji pracowników
 • jak zapobiegać dużej fluktuacji pracowników.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Fluktuacja kadr

 

To normalne, że pracownicy odchodzą z pracy. Zwłaszcza ci młodzi (poniżej 25 roku życia), którzy wytrzymują u jednego pracodawcy tylko 14 miesięcy. Osoby w wieku 25-35 lat zmieniają pracę średnio co cztery lata. Najstarsi pracują w jednej firmie około 9 lat. 

 

Nie ma w tym nic złego, zwłaszcza że warto co kilka lat próbować swoich sił w innym miejscu pracy. Po to, by móc się rozwijać zawodowo, zmieniać środowisko i zakres obowiązków. Problem pojawia się wtedy, gdy w firmie dochodzi do zbyt częstej wymiany personelu. Dlaczego?

 

Jakie mogą być skutki dużej fluktuacji kadr?

 

Przede wszystkim finansowe. Jak pokazują badania, sam proces rekrutacji kosztuje pracodawcę 20% wynagrodzenia na danym stanowisku. Nie mówiąc już o tym, że to wszystko trochę trwa. Szukanie nowego pracownika zajmuje przeciętnie 36 dni.

 

To dlatego pracodawcom opłaca się dbać o swoich pracowników — zwłaszcza tych, którzy dobrze sprawdzają się w swojej roli. Jeśli zatrudnieni zbyt często decydują się odejść z firmy, koszty ich zastąpienia mogą okazać się bardzo duże.

 

Inne — nie mniej istotne — skutki dużej fluktuacji pracowników to:

 • utrata doświadczenia i wyszkolonych pracowników
 • mniejsza produktywność nowych zatrudnionych (często potrzeba długiego onboardingu, by pracownik wdrożył się do pracy)
 • mniej zgrane zespoły.

 

Jak liczyć poziom fluktuacji pracowników?

 

Jednego uniwersalnego sposobu nie ma, ale najprostszym sposobem jest zastosowanie poniższego równania:

 

fluktuacja pracowników

 

Przy czym obie liczby powinny się odnosić do ilości osób odchodzących bądź zatrudnianych w danym roku. Im wynik równania jest niższy, tym lepsza, bardziej stabilna sytuacja firmy. 

 

Licząc poziom fluktuacji kadr, warto mieć również na uwadze fakt, że odejścia pracowników to:

 • fluktuacja dobrowolna — rotacja pracowników, którzy odeszli z własnej woli
 • fluktuacja niedobrowolna — rotacja pracowników, którzy zostali zwolnieni
 • fluktuacja pożądana – zwolnienia czy odejścia części personelu wykazujących słabe wyniki i niskie zaangażowanie
 • fluktuacja niepożądana — odejścia pracowników, którzy mieli pozytywny wkład w funkcjonowanie firmy czy morale zespołu
 • fluktuacja nieunikniona — przejścia na emeryturę, choroby pracowników, macierzyństwo, zmiany miejsca zamieszkania
 • fluktuacja możliwa do uniknięcia – proces utraty pracowników, na który firma ma wpływ.

 

Jaki jest średni poziom fluktuacji pracowników w Polsce?

 

Jak wynika z raportu zamieszczonego na stronie raportplacowy.pl, w 2019 roku wskaźnik fluktuacji ogólnej w całej Polsce wyniósł 15% i był podobny do wskaźnika w latach poprzednich. Dane o poziomie fluktuacji kadr za poprzedni rok są obecnie zbierane i analizowane przez portal wskaźnikhr.pl.

 

Zobacz też: Przychód a dochód — wyjaśnienie pojęć i różnice [Jak obliczyć?]

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Co powoduje, że pracownicy odchodzą i jak zapobiegać dużej fluktuacji kadr?

 

Duża rotacja pracowników jest zwykle objawem głębszych problemów organizacyjnych w firmie. Jedną z najczęstszych przyczyn wysokiej fluktuacji kadr jest zła kultura organizacyjna. Taka, która sabotuje morale, odstrasza nowe talenty i zniechęca do firmy najlepszych ludzi.

 

Prawdziwe jest też powiedzenie, że odchodzimy nie z pracy, ale od szefów. Badania pokazują, że aż 57% pracowników zrezygnowało z pracy z powodu managera. Rezygnacja z pracy w danej firmie ma także związek z wypaleniem pracownika — wynika z szacunków pracowników HR, którzy zbierali wywiady z odchodzącymi pracownikami podczas tzw. exit interview.

 

Żeby zapobiegać dużej fluktuacji pracowników, działy HR powinny przede wszystkim mierzyć corocznie poziom rotacji kadr, a także znajdować odpowiedzi na pytania:

 • Którzy pracownicy odchodzą?
 • W jakim momencie pracownicy odchodzą z firmy
 • Dlaczego pracownicy odchodzą?

 

Jak zapobiegać dużej fluktuacji pracowników?

 

Działania, które pomogą zapobiec odchodzeniu pracowników z firmy to: 

 

 1. Dobrze opracowana strategia zatrudniania — firma powinna mieć wytyczne, według których zatrudnia nowych pracowników. Dużą wagę warto przywiązywać do tego, by kandydat był dopasowany do kultury organizacji i podzielał jej wartości.

 

 1. Konkurencyjna oferta zatrudnienia — oznacza to atrakcyjne wynagrodzenie i bogaty pakiet świadczeń pracowniczych. Liczą się również takie benefity jak elastyczne godziny pracy czy bezpłatne obiady, a więc wszystko, co spowoduje, że pracownikowi nie będzie opłacało się odchodzić z Twojej firmy.

 

 1. Dialog z pracownikami i wsłuchiwanie się w ich potrzeby — można to robić poprzez tworzenie ankiet, w których pracownicy oceniają swój poziom zadowolenia z pracy czy regularne spotkania typu z managerem i pracownikami działu HR. 

 

 1. Planowanie atrakcyjnych wydarzeń (np. eventy, szkolenia) — jeśli firma oferuje swoim pracownikom możliwości poszerzania swoich kwalifikacji poprzez finansowanie szkoleń, udowadnia, że dba o zatrudnionych u siebie ludzi.

 

 1. Czytelna ścieżka awansu — po to, by pracownicy mogli planować swój rozwój zawodowy w ramach jednej firmy.

 

 1. Budowanie relacji szef-podwładny — bezpośredni manager powinien inspirować i zachęcać do podejmowania nowych wyzwań. Każde zachowanie szefa, które ociera się o mobbing, jest niedopuszczalne i bezpośrednio przyczynia się do decyzji pracownika o rezygnacji z pracy.

 

Na koniec warto dodać, że zbyt duża rotacja pracowników może mieć negatywny wpływ na sukcesy rekrutacyjne firmy. Jeśli poszukujący pracy zaobserwują dość regularnie pojawiające się ogłoszenia o pracę na danym stanowisku w konkretnym przedsiębiorstwie, mogą nabrać podejrzeń, że coś jest nie tak.

 

Zobacz też: LinkedIn — co to jest, jak założyć konto? Przewodnik po LinkedIn

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Oceń mój artykuł: fluktuacja
Średnia: 5 (3 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły

CV magazynier / operator wózka - Wzór [+ List motywacyjny]

CV magazynier / operator wózka - Wzór [+ List motywacyjny]

Chcesz dowiedzieć się, jak napisać skuteczne CV i list motywacyjny magazyniera? Pokażemy Ci, jak opisać zakres obowiązków oraz swoje doświadczenie. Skorzystaj z naszych wskazówek oraz zobacz wzór CV, który pomoże Ci szybko dostać pracę.