

Tutaj dowiesz się, co to jest FGŚP (Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych), kto i jakie składki opłaca i jakie świadczenia zapewnia fundusz.
Każdy pracownik powinien zdawać sobie sprawę z tego, że niewypłacalność pracodawcy nie oznacza, że zatrudniony nie otrzyma wynagrodzenia.
W takich sytuacjach do akcji wkracza Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, bardziej znany poprzez skrót FGŚP.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest państwowym funduszem powstałym w 1994 roku. Ma on na celu ochronę pracowników przed utratą wynagrodzenia w razie niewypłacalności pracodawcy. Podstawę prawną FGŚP stanowi ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.
Tak więc prościej mówiąc: FGŚP dokonuje wypłat świadczeń należnych pracownikom od niewypłacalnego pracodawcy.
Kto płaci składki na FGŚP? Pracodawca. Zgodnie z informacjami ZUS, zobowiązani są do tego:
Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jak sama nazwa wskazuje, objęci są pracownicy. Nie chodzi jednak tylko o osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale pracujące również np. na umowie zleceniu. Świadczenia dotyczą więc zatrudnionych, którzy są obowiązkowo objęci ubezpieczeniem emerytalnym i ubezpieczeniami rentowymi.
Pracodawca musi więc opłacać składki za osobę, która:
Warto wiedzieć, że w razie niewypłacalności pracodawcy, z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zaspokajane są roszczenia nie tylko pracowników, ale również uprawnionych do renty rodzinnej członków rodziny zmarłego pracownika lub zmarłego byłego pracownika.
Może Cię również zainteresować:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Zgodnie z ustawą, zaspokojeniu ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych podlegają należności z tytułu:
Należy przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 12 ustawy, większość roszczeń (w tym za wynagrodzenie za pracę) podlega zaspokojeniu za okres nie dłuższy niż 3 miesiące bezpośrednio poprzedzające datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy albo ustania stosunku pracy.
Wniosek indywidualny o wypłatę świadczeń z tytułu niezaspokojonych roszczeń pracowniczych można złożyć w formularzu na stronie FGŚP.
Może Cię również zainteresować: Wymiar urlopu — sprawdź, ile dni Ci przysługuje
Jak już wspomnieliśmy, składki na FGŚP opłacają pracodawcy. Jaka jest ich wysokość?
W 2021 r. składka na FGŚP wynosi 0,10% podstawy wymiaru (podstawę wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie jakie uzyskał pracownik za okres ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych).
Są sytuacje, kiedy pracodawca nie musi opłacać składek na FGŚP. Nie jest to obowiązkowe w przypadku:
Składek na FGŚP nie opłaca się oczywiście również po dacie swojej niewypłacalności w rozumieniu przepisów ustawy.
Może Cię również zainteresować:
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Ubiegasz lub ubiegałeś się o wypłatę świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? Podziel się swoimi doświadczeniami i obserwacjami w komentarzu pod artykułem.
Poznaj wady i zalety umowy o dzieło. Dowiedz się, ile zarobisz i jak rozliczysz się z US i ZUS. Sprawdź, czym umowa o dzieło różni się od zlecenia i czy jest korzystniejsza.
Z artykułu dowiesz się, gdzie szukać ofert pracy w ZUS, na jakie zarobki możesz liczyć, jakie są opinie o tej pracy i jak napisać skuteczne CV do ZUS-u.
Zobacz, czym jest odprawa emerytalna, ile wynosi i komu przysługuje. Sprawdź, które grupy zawodowe dostaną najwyższą odprawę emerytalną.