Oto dlaczego równowaga pomiędzy pracą a życiem osobistym to mit
Stwórz CV terazOd razu rozprawmy się z często spotykanym mitem, żeby nabrać realistycznej perspektywy:
Nie ma żadnej metody, która mogłaby pomóc ludziom osiągnąć idealną równowagę pomiędzy pracą a życiem osobistym...
Wiara w taką możliwość jest raczej niezdrowa—
W planie dnia mamy zwyczajnie zbyt wiele zadań, do których nigdy się nie zabierzemy. A w planie na jutro — kolejne sprawy, które będzie trzeba odłożyć.
To po prostu nieodłączny element dorosłości: dotrzymywanie kroku niekończącym się obowiązkom w pracy, które wymagają od Ciebie poświęcenia stu procent uwagi i energii.
A na koniec długiego dnia pracy, chcesz mieć prawdziwe życie.
Spotkać się ze znajomymi, pójść na zakupy, do kina albo ulubionej restauracji.
Prawda jest taka, że przez cały ten czas z tyłu głowy będziesz mieć myśl:
Muszę jutro wcześnie wstać.
I tu szala zaczyna przechylać się w kierunku pracy. Szybko kończysz kolację, żeby przygotować lunch na jutro, licząc, że uda Ci zaoszczędzić choć odrobinę czasu na jutrzejszy wieczór.
A to niezbyt przyjemne uczucie.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
Twoje wyobrażenie o zrównoważonym życiu
Może Ci się wydawać, że możesz osiągnąć w życiu lepszą równowagę za pomocą świetnie rozpisanego grafiku.
Jeśli w jakiś sposób udaje Ci się rozpisać zadania w pracy z dokładnością do jednej sekundy, cóż — gratulacje.
Niestety niewielu z nas potrafi tak świetnie przewidywać przyszłość, a tym bardziej ją kształtować.
Życie to bałagan: zawsze przynosi nieoczekiwane zmiany, które nie zależą od nas—
Możesz być niewiadomo jak przygotowana i punktualna — jeśli Twoi współpracownicy nie zjawią się na spotkaniu albo się rozchorują, grafik trzeba będzie zmienić. Te zmiany mogą pokrzyżować Twój plan na resztę dnia i zatrzymać Cię w biurze po godzinach.
Niektórzy myślą, że potrafią oszukać system. Jedzą lunch przy biurku, żeby nie zostawać w biurze dłużej niż to konieczne, albo nie przychodzą na firmowy event, bo nie jest obowiązkowy.
Jednak prawdę mówiąc, taka reorganizacja czasu wcale im nie służy. I może się obrócić przeciwko nim.
Jeśli zjedzą lunch przy biurku, może i wyjdą z biura wcześniej, ale zajęci jedzeniem mogą nie poświęcać wystarczającej uwagi swojej pracy. Jeśli opuszczą imprezę firmową, może rzeczywiście zyskają więcej czasu dla siebie, ale to odbije się na ich reputacji w firmie.
Czy to tak ma wyglądać zrównoważone życie? Prędzej czy później, szale przestaną się przechylać.
Najważniejsze jest to, że usilne starania o idealnie zbalansowane życie w niczym Ci nie pomogą. Tak zwany „work-life balance” to rzeczywiście kuszący pomysł, ale w praktyce tego typu nastawienie będzie jedynie przeszkadzać Ci w osiągnięciu znaczących postępów. Wierz mi—
Znam to z autopsji
Jako autorka tekstów o technologii i produktywności, doskonale rozumiem wagę wydajności w pracy.
Zbadałam współczesne metody zarządzania czasem. Wiem, ile wysiłku wymaga tworzenie dużych ilości contentu. Uważam się za osobę wykształconą w mojej dziedzinie.
Ale jest jedna rzecz, której musiałam się nauczyć—
Jako freelancerka, współpracuję w zakresie dziennikarstwa z wieloma różnymi stronami i muszę się zmagać z ograniczeniem, jakie nakładają na mnie twarde deadline’y.
Jeden z moich klientów poprosił mnie o napisanie sporego tekstu, który wymagał dużo researchu na temat pewnego przemysłu. Przeprowadzenie go i wkomponowanie w artykuł zajęło nieco czasu.
Przez zwykły błąd szacunkowy zadanie to wykroczyło poza moje standardowe godziny pracy. Skończyło się na pracy do późnego wieczora.
Zazwyczaj zamartwiałam się swoim brakiem przygotowania. Przez to traciłam koncentrację na zadaniu, jednocześnie co chwilę podminowując własną pewność siebie za coś, co niespecjalnie zależy ode mnie.
Za każdym razem, gdy miałam do czynienia z wymagającym projektem, bez ustanku zastanawiałam się, co zrobiłam źle. To tylko mnie dołowało i sprawiało, że czułam się tak, jakbym zawiodła siebie i innych.
To musiało się skończyć—
Tym razem zamiast się obwiniać, postanowiłam, że nie będę się aż tak przejmować błędami w szacowaniu ilości pracy.
Stworzyłam plan priorytetów, żeby ustalić, co zmieści się w moim grafiku bez silenia się na zrobienie wszystkiego.
Dzięki temu uchroniłam się przed stresem, poczuciem porażki i wyczerpaniem — zarówno w pracy, jak i codziennym życiu.
W takich sytuacjach ważne, aby się nie wypalić.
Pamiętaj, że błędy się zdarzają, a szacunki nie zawsze są trafne. W trakcie pracy okaż sobie cierpliwość i życzliwość. Potraktuj się tak, jak traktujesz współpracownika. Posuwaj się naprzód własnym tempem, aż dojedziesz do mety.
Zdobądź pracę, którą kochasz, z ludźmi, których szanujesz. Gdy, tak jak ja, znajdziesz idealne dla siebie stanowisko, problem równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym nie będzie aż tak palący, a z nieoczekiwanymi przeszkodami łatwiej będzie się uporać.
Zobacz też: Networking — co to jest? Jak zbudować sieć kontaktów?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Porady dotyczące równowagi w życiu
Chociaż wiara w to, że da się uzyskać równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym jest bez sensu, istnieje kilka prostych metod, dzięki którym możesz zyskać sobie więcej wolnego czasu.
To oczywiście prawda, że masz odpowiedzialność względem swojej firmy, ale—
Spoczywa na Tobie także odpowiedzialność za siebie i swoje zdrowie.
Zdrowie fizyczne i psychiczne zależy od dbania o siebie. Praca plasuje się w trójce najpowszechniejszych czynników stresogennych — aż 61 procent badanych opisuje swoją pracę jako źródło niepokoju.
Naturalnie, ludzie powinni częściej stosować metody radzenia sobie z tego typu napięciami, aby osiągnąć bardziej korzystną równowagę.
Jak możesz osiągnąć lepszą równowagę pomiędzy pracą a życiem osobistym?
1. Stwórz krótką listę swoich priorytetów.
Określ, które obowiązki w domu i pracy są dla Ciebie najmniej i najbardziej istotne. Niech ta informacja dyktuje Twój codzienny plan działania: poświęcaj mniej czasu nieważnym drobnostkom, a więcej — temu, co lubisz.
2. Ustal jasną listę zasad.
Ile dodatkowej pracy jesteś gotowa zrobić poza biurem? W jakich sytuacjach będziesz sprawdzać służbowego maila po godzinach, a kiedy zamierzasz ignorować wszelkie nowe wiadomości? Odpowiedz sobie na te pytania i zastanów się nad swoimi limitami. Następnie porozmawiaj o nich z przełożonym.
3. Korzystaj z dostępnych środków.
Prawdopodobnie masz współpracowników, którzy chętnie pomogą Ci z zadaniami w biurze, żebyś mogła doprowadzić do końca trudne projekty. Prośba o pomoc to dobry pomysł i zawsze sugeruje ją tym, którzy czują się przytłoczeni nawałem pracy.
Dlaczego życie prywatne i zawodowe tak trudno zrównoważyć?
Łatwo jest stwierdzić, że idealna równowaga pomiędzy pracą a życiem osobistym nie istnieje. Trudniej zrozumieć dlaczego.
Może moglibyśmy wypracować jakieś konkretne rozwiązanie, które pomogłoby pracodawcom i pracownikom w kraju osiągnąć lepszy balans — chociaż patrząc realnie, to mało możliwe.
Prawda jest taka, że szale życia i pracy rozmijają się przez jeden fundamentalny problem. Tradycyjny ośmiogodzinny dzień pracy stara się narzucić wszystkim pracownikom ten sam model funkcjonowania.
A jednak—
My, pracownicy, jesteśmy istotami ludzkimi, a więc cechuje nas indywidualność. Każdy z nas ma swoje własne tempo, styl i metody zajmowania się sprawami i obowiązkami.
Firmy zbyt często traktują członków załogi jak części maszyny, a nie jak indywidualne osoby. Takie podejście jest nie tylko szkodliwe dla pracowniczego morale, ale też utrudnia utrzymanie pracowników w firmie. Przez niezrozumienie indywidualnych preferencji cierpi produktywność, o czym świadczy fakt, że wielu pracowników zdalnych osiąga znacznie lepsze wyniki.
Jeśli właściciel firmy zadaje sobie trud porozumienia się z nami, być może uda nam się je osiągnąć. Dzięki obopólnemu zrozumieniu, możemy potem wypracować lepszą równowagę pomiędzy pracą a życiem osobistym.
Niestety w większych korporacjach trudno na to liczyć — skala firmy może uniemożliwić owocny dialog.
Jeśli naprawdę chcesz znacząco zmienić równowagę w swoim życiu, nie możesz siedzieć z założonymi rękami w oczekiwaniu na wielką rewolucję w ogólnie przyjętych praktykach biznesowych. Możesz liczyć tylko na siebie — na to, co postanowisz zrobić i to, jakie zmiany możesz wprowadzić już dziś.
Zmień podejście
Od tego się zaczyna, ale nie możesz na tym skończyć—
Znalezienie idealnej życiowej równowagi wymaga stałej pracy nad własnym rozwojem.
Spróbuj wprowadzić w życie rady opisane powyżej i zobacz, jak mogą Ci pomóc na przestrzeni dnia. Sprawdź, które z tych metod są dla Ciebie najbardziej skuteczne.
Nie musisz poświęcać swojego życia pracy. Kompromis jest możliwy. A nawet więcej — możesz osiągnąć harmonię.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
A zatem — co o tym myślisz?
Dzięki za przeczytanie mojego artykułu! Bardzo chciałabym poznać Twoje przemyślenia o równowadze w życiu:
- Jaka jest najlepsza rada na ten temat, jaką kiedykolwiek otrzymałaś?
- Czy są jakieś porady dotyczące zrównoważonego życia, które stosujesz w praktyce?
- Czy Twoim zdaniem równowaga pomiędzy pracą a życiem osobistym zależy od zawodu?
Daj znać w komentarzu! Pogadajmy!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.