
List motywacyjny — wzór i 50+ przykładowych listów do pracy
List motywacyjny — co to za dokument i jak wygląda? Oto definicja, wzory listów motywacyjnych dla wszystkich zawodów i porady, jak stworzyć profesjonalny list do pracy dla siebie.
Praca w bibliotece potrafi być fascynująca.
Gdzie, jak nie tutaj, spotykają się Proust i Chodakowska, emeryt i uczeń, stuletni kurz i komputer?
Jeśli chcesz zostać bibliotekarzem/bibliotekarką, ten artykuł powie Ci jak to zrobić.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
Zanim zaczniesz szukać ofert pracy, przygotuj profesjonalne CV do pracy w bibliotece.
W naszym kreatorze znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
1
Praca w bibliotece wydaje się spełnieniem marzeń tych, którzy kochają czytać, lubią otaczać się książkami i mają naturę archiwisty.
Poza tym spokój i cisza — zupełnie inaczej niż w gwarnym korpo.
Jeśli planujesz pracować w bibliotece, to warto na początek zastanowić się, czy interesuje Cię bardziej biblioteka miejska (dzielnicowa), czy biblioteka szkolna. A może raczej uniwersytecka?
Chyba, że jednak wolisz pracownię starodruków albo czytelnię? A może pracę w IPN?
Jako bibliotekarz możesz też zatrudnić się w Bibliotece Narodowej (chociaż akurat ta posada będzie wymagała doświadczenia).
Jak widzisz możliwości jest więcej, niż by się wydawało.
Służba biblioteczna, bo tak właśnie nazywa się pracowników bibliotek ogółem, to zarówno bibliotekarze niedyplomowani, pracujący w osiedlowych bibliotekach, jak i bibliotekarze dyplomowani.
Ci drudzy znajdują zatrudnienie w specjalistycznych bibliotekach akademickich.
Jeszcze niedawno wymagania i kwalifikacje niezbędne do pełnienia funkcji bibliotekarzy dyplomowanych były bardzo szczegółowo określone. Po roku 2013, kiedy wprowadzono ustawę o deregulacji zawodu, warunki się zmieniły.
A dokładniej — złagodzono wymagania.
Dlaczego?
Według portalu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich:
Bibliotekarze, którzy podnosili swoje kwalifikacje, żeby przystąpić do egzaminu na bibliotekarza dyplomowanego, od wejścia w życie ustawy według nowych zasad powinni mieć łatwiejszy dostęp do stanowiska bibliotekarza dyplomowanego.
Jednak na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądać awans na dyplomowanego w nowej formie i jak do nowego zapisu w ustawie odniosą się władze polskich uczelni.
Tak więc deregulacja zawodu bibliotekarza dotyczy pracowników dyplomowanych. Teraz o kryteriach awansu np. na dyplomowanego bibliotekarza będą decydowały bezpośrednio władze uczelni.
Nie.
Co prawda, jak postanawia wspomniana wcześniej deregulacja zawodu bibliotekarza, zniesione zostały wymogi dotyczące wykształcenia wyższego w przypadku pracowników służby bibliotecznej, ale wciąż należy mieć co najmniej maturę.
Jednak jeśli chcesz zostać bibliotekarzem, przydadzą Ci się studia kierunkowe. Zdarza się, że biblioteki zatrudniają również polonistów czy kulturoznawców, ale—
Żeby wypożyczać i katalogować książki, a także doradzać w wyborze tytułów, konieczna jest wiedza o literaturze oraz ogólnohumanistyczne podstawy.
Największe szanse na zdobycie pracy w bibliotece mają osoby po studiach bibliotekoznawczych.
W dużych miastach jak Warszawa, Kraków czy Wrocław konkurencja do pracy w bibliotece jest większa niż w małych miejscowościach.
To właściwie wymusza dyplom bibliotekoznawstwa i informacji technicznej (tak brzmi pełna nazwa kierunku), bo jeśli konkurujesz z kimś, kto nie skończył tego kierunku, z pewnością wygrasz.
Studiowanie bibliotekoznawstwa pozwala zdobyć wiedzę na temat:
Ok, ale gdzie możesz studiować bibliotekoznawstwo?
Oto lista uczelni:
Według Rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki, pracownicy służby bibliotecznej zatrudnieni w bibliotekach publicznych dla dzieci i młodzieży powinni posiadać przygotowanie pedagogiczne.
Dlatego, jeśli chcesz pracować w bibliotece dla dzieci, powinieneś być przede wszystkim pedagogiem, choć i w tym przypadku dodatkowe studia bibliotekoznawcze będą przydatne.
Skoro już wiesz jak wstąpić na bibliotekarską ścieżkę, teraz sprawdź, czym dokładnie zajmuje się pracownik biblioteki.
Obowiązki bibliotekarza nie są bowiem tak oczywiste, jakby się wydawało.
Pamiętaj, o tym, że o zdobyciu pracy w bibliotece zadecyduje na początek Twoje CV.
Oddajemy do Twojej dyspozycji wygodne narzędzie, jakim jest kreator CV, który pozwala stworzyć profesjonalny dokument w krótkim czasie i bez znajomości programów graficznych.
CV z wyróżnionymi umiejętnościami i znajomością języków w 5 minut stworzysz w naszym kreatorze.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj
2
Jak na pewno już wiesz, wypożyczanie książek to tylko wierzchołek góry lodowej, jaką jest praca bibliotekarza.
W końcu żeby czytelnik mógł wybrać sobie lub odnaleźć pośród tysięcy tytułów książkę dla siebie, ktoś musi wcześniej odpowiednio uporządkować i ułożyć zbiory.
Poza tymi obowiązkami bibliotekarza czeka również:
No i pamiętaj o tym, że praca bibliotekarza może być zmianowa.
Co prawda nie ma w Polsce całodobowych bibliotek, ale są one otwarte najczęściej od rana do wieczora.
Bibliotekarz to dziś nowoczesny zawód.
Niewiele ma wspólnego z dawnymi stereotypami.
Żeby pracować w bibliotece nie wystarczy znajomość klasyki literatury, ale liczy się również doskonała orientacja w rynku wydawniczym.
Musisz być na bieżąco z nowościami i to nie tylko książkowymi. W bibliotece wypożycza się również płyty, udostępnia czasopisma, a także pomoce naukowe.
Miejsca, w których przechowywane są zbiory również ulegają transformacji. Tutaj zobaczysz piękne wnętrza najnowocześniejszych bibliotek w kraju.
W dobie cyfryzacji i powszechnego dostępu do Internetu (nie mówiąc już o wynalezieniu Kindla), czytać można bez kontaktu z zadrukowaną kartką.
Mimo to, książka drukowana wciąż wygrywa z nośnikiem cyfrowym — przynajmniej takie preferencje mają dziś millenialsi.
Zastanawiasz się nad zmianami w społeczeństwie, cechami nowego pokolenia i ich wpływem na przyszłość? Przeczytaj: Kim są milenialsi, pokolenie X, Y, Z i baby boomers [pokolenia w pracy]
3
Jak wiadomo, wszystko zależy od miejsca pracy, ale również stażu pracy i wykształcenia.
Portal wynagrodzenia.pl podaje medianę zarobków bibiotekarzy, która wynosi 2810 złotych brutto.
Na pewno więcej zarobi pracownik biblioteki akademickiej niż np. małej biblioteki osiedlowej.
Jeśli nie zrażają Cię niskie zarobki i małe możliwości rozwoju kariery w bibliotekarstwie i nadal widzisz siebie pośród regałów z książkami, zobacz—
Na początku sprawdź stronę www biblioteki, które Cię interesuje. Oraz kilka innych okolicznych bibliotek.
Możesz również szukać ofert na OLX, Gumtree czy Indeed, chociaż większośc portali nie przewiudje zakładki związanej z pracą w bibliotece.
Dlatego sprawdź koniecznie następujące strony:
Na obu znajdziesz wieści branżowe oraz ogłoszenia o pracę.
Jak już wyszukasz ofertę—
Najistotniejsze będzie dobrze przygotowane CV i list motywacyjny.
Nie zapomnij również o profesjonalnym, estetycznym szablonie CV oraz listu motywacyjnego.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Na koniec — jeśli możesz podzielić się swoim doświadczeniem w pracy w bibliotece lub doradzić innym, jak stawiać pierwsze kroki w zawodzie — pisz śmiało na forum poniżej artykułu.
List motywacyjny — co to za dokument i jak wygląda? Oto definicja, wzory listów motywacyjnych dla wszystkich zawodów i porady, jak stworzyć profesjonalny list do pracy dla siebie.
W jakim programie napisać CV? Kreator CV to świetny program online, w którym m.in. szybko dodasz do CV zdjęcie oraz klauzulę CV, napiszesz CV na telefonie i pobierzesz je w PDF.
Jak poprawnie napisać CV? Tutaj znajdziesz kompletny przewodnik po pisaniu CV, profesjonalny wzór CV i przykłady treści do wszystkich sekcji dokumentu.