

Tutaj dowiesz się, na czym polega praca tymczasowa. Sprawdzisz też, na jaki okres można zatrudnić pracownika tymczasowego w 2023 roku.
Praca tymczasowa to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą znaleźć pracy stałej. Nie tylko pozwala uniknąć luk w zatrudnieniu, lecz także umożliwia zdobycie praktycznych umiejętności.
Jeśli niewiele wiesz na temat pracy tymczasowej, ale chcesz dowiedzieć się więcej — jesteś we właściwym miejscu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Jak mówi ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych:
Praca tymczasowa to wykonywanie na rzecz danego pracodawcy użytkownika,
przez okres nie dłuższy niż wskazany w ustawie, zadań:
lub
lub
Jeśli chodzi o pojęcie pracodawcy użytkownika, to oznacza ono pracodawcę lub podmiot niebędący pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy wyznaczający pracownikowi skierowanemu przez agencję pracy tymczasowej zadania i kontrolujący ich wykonanie.
Natomiast pracownikiem tymczasowym w rozumieniu ustawy jest pracownik zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.
Jak widzisz, w zatrudnianiu pracownika do pracy tymczasowej pośredniczy agencja pracy. Ta instytucja pomaga pracodawcom w znalezieniu odpowiednich ludzi do wykonania konkretnych zadań.
Zobacz też: Praca dla nieletnich — 15 pomysłów, jak pracować w wieku 13-17 lat
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jak wskazuje wspomniana ustawa w artykule 20., agencja pracy tymczasowej może skierować danego pracownika tymczasowego do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy.
Po upływie tego czasu zdarza się, że pracodawca — zadowolony ze współpracy — decyduje się zaproponować pracownikowi tymczasowemu stałe zatrudnienie. A jak pokazują badania, ponad 83% respondentów, w przypadku możliwości podjęcia pracy na stałe u dotychczasowego pracodawcy użytkownika, nie wahałaby się ani chwili z jej przyjęciem.
Praca tymczasowa, którą podejmujesz przez agencję pracy, powinna być zawarta na umowę o pracę. Jako pracownik tymczasowy nabywasz prawo do urlopu, a pracodawca płaci za Ciebie składki ZUS i ubezpieczenie chorobowe.
Można także zawrzeć z pracownikiem tymczasowym umowę cywilnoprawną (np. umowę zlecenie) zamiast umowy o pracę na czas określony.
W umowie o pracę tymczasową będziesz miał zapisane takie warunki, jak:
Pracodawca musi również poinformować na piśmie agencję pracy tymczasowej o tym, jakie wynagrodzenie będzie otrzymywał pracownik oraz o warunkach wykonywania pracy tymczasowej w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uwaga: Pracownik tymczasowy nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pracownicy zatrudnieni przez tego pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy.
Zobacz też: Wymiar czasu pracy + liczba godzin (1/2, 3/4 i pełny etat)
Jak pokazują wyniki raportu Nowy pracownik tymczasowy w czasach COVID-19, aż 68% badanych musiało zmienić branżę w warunkach kryzysu wywołanego pandemią.
Przed pandemią:
Obecnie:
Jeśli na Twoje życie zawodowe również wpłynęła negatywnie sytuacji pandemiczna i chciałbyś (lub musisz) podjąć się pracy tymczasowej, możesz skorzystać z oferty następujących agencji pracy tymczasowej:
Pamiętaj, że praca tymczasowa wlicza się do emerytury, a tym samym do stażu pracy. Tak więc za każdym razem, gdy wygaśnie umowa o pracę tymczasową, agencja pracy powinna wystawić pracownikowi świadectwo pracy.
Zobacz też: Praca za granicą: bezpieczny wyjazd do pracy [również bez znajomości języka]
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.
Sprawdź, kiedy w 2023 przypadają dni wolne od pracy i najważniejsze święta. Zobacz, ile dni roboczych i świątecznych czeka Cię w najbliższym roku i kiedy zaplanować wolne.
Dowiedz się, kiedy mówimy o "dobrej pracy", jak ją znaleźć w Polsce i za granicą (także bez wykształcenia), gdzie szukać ofert i jak napisać CV.
Ile dni płatnego urlopu Ci przysługuje w 2023 r. — 20 czy 26 dni? Użyj kalkulatora urlopu i dowiedz się, co o wymiarze urlopu mówi Kodeks pracy.