Chcesz pracować w szkole? Napisz podanie! Taki dokument tworzy się wtedy, gdy szkoła nie prowadzi rekrutacji, dlatego zamiast odnosić się do konkretnych wymagań, trzeba dobrze zaproponować swoją kandydaturę.
Jednym słowem — w podaniu o pracę w szkole musisz pokazać potencjalnemu pracodawcy korzyści, które mu przyniesiesz, jeśli Cię zatrudni.
Przygotowaliśmy wzór podania o pracę w szkole, z którego możesz skorzystać.
W tym artykule pokazujemy również:
- jak napisać podanie o pracę w szkole
- co powinno zawierać skuteczne podanie o pracę w szkole
- narzędzie, które napisze dla Ciebie podanie o pracę w szkole od zera.
Chcesz od razu napisać podanie o pracę w szkole? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony i gotowe wzory podań o pracę do uzupełnienia jednym kliknięciem. Stwórz podanie o pracę w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz podanie o pracę i pobierz dokument w PDF tutaj.
Stwórz podanie o pracę teraz
Podanie o pracę w szkole — wzór
Miejscowość, data
Anna Nowak
Numer telefonu
Adres e-mail
Imię i nazwisko adresata
Dyrektor
Pełna nazwa szkoły
Adres szkoły
Szanowny Panie Dyrektorze,
zwracam się z prośbą o zatrudnienie mnie w charakterze sprzątaczki w Szkole Podstawowej nr 4 w Częstochowie. Mam 15-letnie doświadczenie w utrzymywaniu porządku w placówkach oświatowych oraz pozytywne podejście do dzieci.
Świetnie znam specyfikę pracy szkoły. Wiem, w jaki sposób planować swoje obowiązki, by usprawniać pracę nauczycieli, opiekunów i pracowników stołówki. Jestem osobą dobrze zorganizowaną i życzliwą.
Mam kompetencje komunikacyjne, które pozwalają mi zgodnie współpracować z innymi. Oferuję Państwu nie tylko solidne usługi sprzątania pomieszczeń szkolnych, lecz także pomoc w organizowaniu wydarzeń i opiece nad dziećmi.
Proszę o możliwość spotkania się z Państwem podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Chętnie odpowiem na wszystkie Państwa pytania.
Z poważaniem
………………….
(podpis kandydata)
Zobacz też: Podanie o pracę: wzór DOC i PDF [Jak napisać podanie o pracę?]
Jak napisać podanie o pracę w szkole (np. podstawowej)?
Podanie o pracę w szkole może się różnić w zależności od tego, do jakiej placówki aplikujesz. Ten dokument powinien przedstawiać uniwersalne cechy pracownika szkoły, lecz także wskazywać na to, co Cię wyróżnia.
Jeśli chcesz się zatrudnić w szkole podstawowej, w podaniu o przyjęcie do pracy podkreśl:
- umiejętność pracy z dziećmi
- odporność na hałas
- gotowość do pomocy wychowawcom (jeśli aplikujesz na inne stanowisko niż nauczyciel).
Jeśli chcesz się zatrudnić w szkole średniej, w podaniu o przyjęcie do pracy podkreśl:
- umiejętność rozwiązywania konfliktów
- dobry kontakt z młodzieżą
- spostrzegawczość i zdolność dostrzegania problemów.
Jeśli chcesz się zatrudnić w szkole wyższej, w podaniu o przyjęcie do pracy wymień:
- gotowość do pracy w weekendy
- odpowiedzialność i wysoką kulturę osobistą
- doświadczenie w obsłudze konferencji naukowych.
Wiele zależy też od tego, w jakiej roli chcesz się zatrudnić w szkole. Pracownik sekretariatu powinien mieć kompetencje podobne do office managera. Woźni lub stróże szkoły często mają doświadczenie w pracy w ochronie. Wcześniejsza praca w bibliotece na pewno pomoże kandydatom na stanowiska bibliotekarza/bibliotekarki szkolnej.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Podanie o pracę w szkole — wymagania formalne i wskazówki
Jeśli chodzi o kwestie formalne, podanie o pracę w szkole musi zawierać wszystkie formalne elementy podania. Oto kilka wskazówek dotyczących pisania podania o pracę w szkole:
- Na samej górze dokumentu umieść datę złożenia podania oraz miejscowość.
- Poniżej, po lewej stronie, wpisz swoje dane osobowe: imię i nazwisko, adres, telefon o adres e-mail.
- Po prawej stronie umieść dane adresata podania. Najlepiej jeśli będzie to nazwisko dyrektora szkoły. Poniżej dopisz nazwę i adres placówki, w której chcesz podjąć pracę.
- Podanie o pracę w szkole rozpocznij zwrotem grzecznościowym. Możesz użyć następujących formuł: Szanowny Panie Dyrektorze, Szanowna Pani Dyrektor, Szanowny Panie, Szanowna Pani.
- Treść podania rozpocznij od kilkuzdaniowego wstępu. Zwróć się z prośbą o rozpatrzenie Twojej kandydatury na dane stanowisko. Dodaj jedno zdanie, opisujące Twoją główną zaletę (wieloletnie doświadczenie, ważne osiągnięcie lub jedną z istotnych kwalifikacji).
- W kolejnym akapicie rozwiń swoją argumentację. Spróbuj napisać o tym, w czym chciałbyś pomóc, jaki masz styl pracy, w czym jesteś dobry. Pokaż, że jesteś pracownikiem, którego dyrekcja szkoły potrzebuje, choć jeszcze o tym nie wie.
- W tej ostatniej części warto poprosić o możliwość spotkania z dyrekcją szkoły podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To pokaże potencjalnemu pracodawcy, że naprawdę zależy Ci na zatrudnieniu.
- Pamiętaj o zakończeniu podania zwrotem grzecznościowym (Z poważaniem) oraz podpisem.
Mam nadzieję, że masz już wszystkie niezbędne informacje na temat pisania podania o pracę w szkole. Jak pewnie wiesz, skutkiem wprowadzenia reformy edukacji, zlikwidowano w Polsce gimnazja.
Według GUS-u największą grupę zatrudnionych w szkołach stanowią nauczyciele szkół podstawowych (50,1%). Większość nauczycieli pracuje na stanowisku nauczyciela dyplomowanego (56,0%) oraz mianowanego (20,3%).
Żeby dostać pracę w szkole (nie tylko jako nauczyciel) przygotuj skuteczne CV oraz list motywacyjny.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Zobacz też: Podanie o pracę nauczyciela przedszkola [wzór z omówieniem].
Masz jeszcze jakieś pytania na temat pisania podania o pracę w szkole? Chętnie na nie odpowiemy, jeśli umieścisz komentarz na forum poniżej artykułu.