
Technika Pomodoro - co to jest? Zasady metody Pomodoro
Dowiedz się, czym jest technika Pomodoro i jak ją stosować, aby lepiej zarządzać czasem pracy i nauki . Zobacz, jak przerwy co 25 minut pozwalają odzyskać koncentrację!
Postanowiłeś, że znajdziesz nową pracę. Wiesz, na jakich portalach jej szukać i jak napisać skuteczne CV.
Tylko z jakiegoś powodu wciąż tego nie robisz! Co więcej, masz ciągłe wyrzuty sumienia.
Bardzo możliwe, że dotknęła Cię prokrastynacja, czyli nieustanne odkładanie na później.
Czy zdarzyło Ci się pomyśleć:
oznacza to, że prokrastynacja to Twój problem.
W tym artykule poznasz 4 konkretne rady, które pomogą Ci zmienić swoje nastawienie i szybciej znaleźć lepszą pracę.
Ciągle brakuje Ci wolnej chwili, żeby napisać CV? Przygotowanie CV w Wordzie może zająć sporo czasu i powodować niechęć. Rozjeżdżający się tekst i kłopoty z formatowaniem to problemy wielu użytkowników.
Poszukaj w sieci kreatora CV. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, a CV będzie wyglądać profesjonalnie. W naszym kreatorze CV online (stwórz CV tutaj) napisanie CV zajmie Ci kilkanaście minut!
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
CV szablon Modern - zobacz inne szablony CV i stwórz CV tutaj
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
CV po prawej stronie powstało w naszym kreatorze CV. Wcale nie musisz poświęcić dużo czasu, żeby Twoje CV wyglądało podobnie. Dzięki kreatorowi szybko ułożysz tekst na stronie, dodasz sekcje czy zmienisz kolory.
Chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić ? W tym artykule nauczysz się, jak stworzyć szybkie CV:
Będzie Ci łatwiej walczyć z prokrastynacją, jeśli dowiesz się, dlaczego odkładasz wszystko na później:
Wyobraź sobie, że jesteś bezrobotny. Nie masz żadnej pracy i nie masz z czego opłacić czynszu, rachunków i innych zobowiązań. Jedyne, na co możesz liczyć, to niewielki zasiłek, tzw. kuroniówka.
Co więcej, nie stać Cię na żadne przyjemności. Masz więc dużo wolnego czasu, a na dodatek nie masz za co ciekawie go spędzić!
O ile nie jesteś w głębokiej depresji, po maksymalnie 2 tygodniach zaczniesz intensywnie szukać zatrudnienia. Napiszesz CV i zaczniesz je rozsyłać do pracodawcy.
Dlaczego nie dzieje się tak, jeśli szukasz nowej, lepszej pracy?
Twoja prokrastynacja wynika z braku zagrożenia. A to właśnie w sytuacji zagrożenia jesteś skłonny do działania.
Poniżej zobaczysz wskazówki, które pomogą Ci przejść do działania i znaleźć lepszą pracę.
UWAGA: Prokrastynacja to nie jest lenistwo! To tendencja, która może przyjmować formy od łagodnych do poważnych, wymagających leczenia. Wskazówki w tym artykule są dla osób, u których występuje łagodna forma. Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje odkładanie na później nie jest chorobliwe lub widzisz u siebie cechy tzw. osobowości unikającej, skorzystaj z pomocy specjalisty np. psychologa lub terapeuty.
Zmiana pracy to duża zmiana w życiu. A im bardziej skomplikowany projekt, tym ciężej się wziąć do pracy. Najlepszym przykładem jest praca magisterska. Mnóstwo osób przekłada jej pisanie w nieskończoność.
Dlaczego?
Ponieważ napisanie 120 stron wydaje się być nie do ogarnięcia!
Tak samo jest z poszukiwaniem pracy.
Potraktuj szukanie nowej pracy jako projekt. Podziel go na mniejsze na etapy:
Jeśli nie masz dużo czasu, poszukaj kompletnych poradników np:
W zależności od potrzeb poświęć na to np. 2 lub 4 godziny.
Możesz napisać CV w Wordzie lub skorzystać z naszego kreatora CV online (stwórz CV tutaj). Kreator pomoże Ci stworzyć skuteczne CV dzięki interaktywnym wskazówkom w każdej sekcji.
Pamiętaj, żeby CV stworzyć na podstawie wiedzy, którą masz dzięki artykułom. Gdy skończysz pisać, przejrzej artykuły i CV jeszcze raz. Upewnij się, że:
Skorzystaj z wyszukiwarek ofert jak np. Interviewme, Pracuj.pl, InfoPraca. Jeśli zależy Ci na pracy w konkretnej firmie, wejdź na jej stronę internetową i zobacz, czy poszukuje pracowników.
Jeśli nie ma aktualnych ofert pracy, znajdź adres kontaktowy do działu HR lub do managera działu, w którym chciałbyś pracować. Spróbuj też nawiązać kontakty z osobami odpowiedzialnymi poprzez LinkedIn.
W tym kompletnym przewodniku zobaczysz, jak wysłać CV, żeby pracodawca je przeczytał:
Przygotuj plan działania. Podziel szukanie pracy na etapy.
Zobacz poniżej przykład planu:
Jak widzisz, zadania związane z szukaniem pracy zaznaczone są innym kolorem. Dzięki temu od razu je widzisz i wiesz, że nie powinieneś ich odkładać na później.
Zwróć uwagę, że zadania do wykonania są rozdzielone w czasie. Dzięki temu, łatwiej będzie Ci się na nich skupić i nie odrywać. Możesz dodatkowo ustawić przypomnienia w telefonie.
W powyższym przykładzie cały projekt szukania pracy jest rozpisany na jeden tydzień. Oczywiście dostosuj kalendarz do swoich potrzeb i możliwości czasowych. Możesz rozłożyć zadania nawet na miesiąc. Najważniejsze, żebyś konsekwentnie trzymał się planu!
Zobacz podsumowanie, czyli co Ci przeszkodzi, a co pomoże wygrać z prokrastynacją:
ŹLE:
DOBRZE:
Dzięki temu, że podzielisz zadania do wykonania na mniejsze części, poszukiwanie pracy nie będzie Cię przerastać. Zwiększysz swoje szanse na to, że weźmiesz się do dzieła!
Zobacz poniższy artykuł jeśli chcesz wiedzieć, jak dopasować CV do oferty pracy: "Jak dopasować CV do oferty pracy i je wyróżnić? (5 porad + Przykłady)" (czytaj)
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Już wiesz, że do szukania pracy powinieneś podejść jak do projektu i realizować go etapami.
Zrobiłeś plan i siadasz do komputera, żeby napisać sekcję osiągnięć w CV. Po 15 minutach okazuje się jednak, że ….. przeglądasz zdjęcia znajomych na Facebooku. Co więcej, wstydzisz się za swoje lenistwo.
Zdarzyło Ci się znaleźć w podobnej sytuacji ?
Zobacz, jak technika Pomodoro może pomóc Ci wygrać z prokrastynacją:
Chcesz czytać artykuły o CV? Weź czasomierz i usiądź do komputera. Otwórz w zakładkach wszystkie artykuły, które chcesz przeczytać. Zobacz poniżej, jak powinien wyglądać Twój pasek zakładek, żeby Twoje szukanie pracy było skuteczne:
DOBRZE:
Otwórz tylko te zakładki, które są związane z zadaniem do wykonania. Dzięki temu unikniesz rozpraszania przez Facebooka czy strony z newsami.
ŹLE:
Kilkanaście otwartych zakładek będzie Cię rozpraszać, a nawet powodować niechęć do pracy! Dodatkowo, jeśli będziesz szukać artykułu, który chcesz przeczytać, możesz przypadkowo trafić na Facebooka!
Właśnie 25 minut trwa jedno Pomodoro. Uwaga: przez 25 minut nie możesz zajmować się niczym innym jak tylko Twoim zadaniem! Nie pozwól, żeby cokolwiek lub ktokolwiek Ci przeszkodził. Powinieneś widzieć czasomierz przez cały czas trwania zadania.
Jeżeli skończysz zadanie zanim upłynie 25 minut, weź się za kolejne. Nie przerywaj pracy, zanim nie zadzwoni budzik.
Po upływie jednego Pomodoro daj sobie 5 minut przerwy. Przerwa to ważny element techniki i nie wolno Ci jej pominąć.
W zależności od Twojego planu, możesz zakończyć pracę lub pracować dalej. Jeśli chcesz kontynuować, daj sobie dłuższą (około 20-30 minut) przerwę. Możesz coś zjeść, albo poplotkować przez telefon.
Część zasad wydaje Ci się dziwna? Zobacz, jakie korzyści zyskasz dzięki zastosowaniu techniki Pomodoro!
Spodobała Ci się technika Pomodoro? Zobacz inne przydatne narzędzia, które zwiększą Twoją produktywność:
Czy słyszałeś kiedyś opinię:
„Czas marnowany jest w ilościach proporcjonalnych do całego czasu, jakim w ogóle dysponujemy.”
czyli: ile czasu przeznaczysz na daną czynność, tyle dana czynność Ci zajmie.
To właśnie prawo Parkinsona. Jego teoria dotyczyła pracy urzędników, ale bardzo możliwe, że dotyczy też Ciebie.
Jeśli przeznaczysz np. 4 godziny na napisanie CV, to tyle będziesz je pisał. Jeśli przeznaczysz 2, skończysz w 2. Co najważniejsze, CV napisane w 2 godziny nie będzie gorsze od tego napisanego w 4 godziny.
Dlaczego tak się dzieje?
Jeśli przeznaczysz zbyt dużo czasu na daną czynność to i tak weźmiesz się za nią pod koniec upływającego czasu, czyli..... dotknie Cię prokrastynacja!
Zobacz, jak wykorzystać prawo Parkinsona do walki z prokrastynacją i skuteczniej szukać pracy:
Opisane metody są sprawdzone i pomogły już wielu osobom. Nie czekaj na Nowy Rok i nie traktuj szukania nowej pracy jako postanowienia noworocznego, bo ... to byłaby prokrastynacja! Skorzystaj z porad i weź się do działania już teraz.
Potrzebujesz jeszcze więcej motywacji? Zobacz najskuteczniejsze cytaty motywacyjne:
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
A Ty? Uważasz, że metody na prokrastynację z artykułu są skuteczne? A może znasz jakąś inną metodę, która pomogła Ci się zmobilizować do szukania pracy? Wypowiedz się w komentarzu.
Dowiedz się, czym jest technika Pomodoro i jak ją stosować, aby lepiej zarządzać czasem pracy i nauki . Zobacz, jak przerwy co 25 minut pozwalają odzyskać koncentrację!
Kim są ludzie z pokolenia Z? Poznaj najnowsze raporty. Sprawdź, czego spodziewać się po generacji Z w pracy i czym różni się ona od pokolenia Y i milenialsów.
Jak zacząć medytować... i wytrwać? Dowiedz się na czym polegają techniki i ćwiczenia dla początkujących i oceń samemu czy jest to dla Ciebie.