Technika Pomodoro - co to jest? Zasady metody Pomodoro
Stwórz CV terazTechnika Pomodoro (pomodoro technique) to metoda, która pozwala organizować czas pracy i nauki oraz zarządzać obowiązkami. Rekwizytem kojarzonym z techniką Pomodoro jest budzik (timer), który odlicza 25-minutowe odcinki czasu pracy (pomodoros) oraz krótkie przerwy.
Jeśli masz do zrobienia kilka rzeczy i bezskutecznie próbujesz skupić się na pracy, ta metoda może Cię uratować. Męczące uczucie marnowania czasu odejdzie w niepamięć, jeśli stworzysz sobie harmonogram zadań i będziesz się go trzymał. To niewykonalne?
Właśnie dlatego technika Pomodoro narzuca magiczne 25 minut, które są według autora metody maksymalnym czasem, w którym bez przemęczenia możesz pracować intelektualnie. Po tym należy Ci się przerwa.
Z tego artykułu dowiesz się:
- co to jest technika Pomodoro
- czy metoda Pomodoro działa i czego możesz się dzięki niej nauczyć
- jak zastosować krok po kroku technikę Pomodoro do zarządzania czasem pracy lub nauki
- jak usprawnić technikę Pomodoro, aby pracować jeszcze wydajniej i uniknąć “rozpraszaczy”
Czy naprawdę cenisz swój czas? Nie marnuj go na pracę, której nie chcesz. Przygotuj CV, które otworzy Ci drzwi do nowej kariery. Ustaw Pomodoro i stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. 5 zalet stosowania techniki Pomodoro
Wyobraź sobie, że ktoś kazałby Ci teraz przebiec maraton.
Jeśli nie jesteś aktywnym biegaczem, prawdopodobnie popukałbyś się w czoło. Przebiegnięcie ponad 40 km naraz bez żadnego przygotowania jest niezwykle trudne i skrajnie wyczerpujące.
Nawet nie chciałbyś spróbować.
A jeśli mógłbyś robić sobie przerwę na odpoczynek co 100 metrów? Miałbyś znacznie większe szanse na przebiegnięcie całego maratońskiego dystansu i zrealizowanie celu.
Podobnie jest z techniką Pomodoro, czyli metodą na lepsze zarządzanie czasem.
Dlaczego warto skorzystać z techniki Pomodoro do zarządzania czasem pracy lub nauki?
Powód 1. W tej metodzie czas nie jest Twoim wrogiem. Nie żyjesz w ciągłym strachu przed deadlinem. Pomodoro pomaga Ci maksymalnie wykorzystywać czas. Dzięki temu pracujesz lub uczysz się produktywniej, a nie więcej.
Powód 2. Dzięki częstym zaplanowanym przerwom unikniesz przepracowania i wypalenia. Tak, odpoczynek jest częścią planu!
Powód 3. Facebook, telefon i inne “rozpraszacze” przestaną paraliżować Twoją pracę lub naukę. Będziesz mógł skupić się tylko na najważniejszych zadaniach.
Powód 4. Stosowanie techniki Pomodoro poprawi Twój balans praca-życie. Wiele osób po mało produktywnym dniu nie potrafi w pełni zrelaksować się w czasie wolnym. Dzięki realizowaniu zadań z wykorzystaniem Pomodoro, będziesz po prostu czuł się lepiej po pracy!
Powód 5. Efektywne zarządzanie czasem to przede wszystkim szansa na lepsze wyniki w pracy lub nauce. W rezultacie możesz np. dostać się na wymarzone studia, zdobyć dobrą pracę lub otrzymać awans.
Ciekawostka: Technikę Pomodoro wymyślił w latach 80. Francesco Cirillo. Włocha zainspirował… kuchenny czasomierz w kształcie pomidora, którego używał podczas studiów (pomodoro to po włosku pomidor). Taki jak na zdjęciu poniżej.
(Fot. Francesco Cirillo rilasciata a Erato nelle sottostanti licenze seguirà OTRS)
2. Jak zastosować technikę Pomodoro - instrukcja krok po kroku
Na szczęście Pomodoro to bardzo prosta technika. Wystarczy, że wykonasz opisane poniżej kroki.
Jak skorzystać z techniki Pomodoro? Instrukcja krok po kroku:
- Przede wszystkim przygotuj czasomierz - może być to dowolne urządzenie, które odmierza czas (np. timer w Twoim telefonie).
- Stwórz listę zadań do wykonania (na kartce lub w formie elektronicznej). Może być to kilka małych celów do zrealizowania (np. zadzwonić do klienta, napisać maila do zespołu, uporządkować foldery na komputerze, etc.) lub duże zadanie podzielone na mniejsze części (np. przeczytać 1 rozdział w podręczniku, zrobić research do artykułu, napisać wstęp i punkt pierwszy tekstu, etc.).
- Zadania warto posortować od najważniejszych do najmniej ważnych (dzięki temu już po pierwszych “pomidorach” poczujesz satysfakcję z wykonania kluczowych zadań). Na tym etapie bardzo istotne jest dobre planowanie - każde zadanie powinno być możliwe do wykonania w 25 minut. Jeśli wiesz, że zajmie Ci więcej czasu, podziel je na mniejsze części.
- Ustaw swój czasomierz na dokładnie 25 minut. Włącz go i skup się na 1. zadaniu z listy. Przez te 25 minut spróbuj zrealizować swój cel. Jeśli nagle zorientujesz się, że konieczne jest wykonanie dodatkowego zadania, dopisz je do listy jako oddzielny punkt.
- Kiedy po upływie 25 minut usłyszysz dzwonek czasomierza, oznacz na liście zadanie jako wykonane. A co, jeśli nie udało Ci się w pełni zrealizować celu? Dopisz kolejne zadania do swojej listy.
- Po pierwszym Pomodoro masz czas na krótką, około 5-minutową przerwę. W tym czasie nie rób niczego związanego z pracą lub nauką. Możesz przejść się po mieszkaniu lub biurze, porozciągać się, nalać sobie szklankę wody, czy też wyjść na balkon. Dzięki krótkim przerwom będziesz w stanie utrzymać koncentrację podczas 25-minutowych Pomodoro i unikniesz przemęczenia. Po krótkiej przerwie rozpocznij kolejne 25-minutowe Pomodoro. Ten schemat powtórz 4 razy (25 + 5 + 25 + 5 + 25 + 5 + 25). Po czwartym “pomidorze” zrób sobie dłuższą, 15-30-minutową przerwę. To dobry moment na przygotowanie kawy lub herbaty, zjedzenie posiłku, czy też rozmowę ze znajomym. W tym czasie odpoczniesz i przygotujesz organizm na kolejną rundę czterech Pomodoro.
Wskazówki: Jeżeli zadanie zajmie Ci ponad 5-7 Pomodoro, podziel je na mniejsze części. Jeśli wiesz z kolei, że daną czynność wykonasz znacznie szybciej, rozbuduj ją. Pamiętaj też, że metoda Pomodoro nie powinna być stosowana w Twoim wolnym czasie - skup się na odpoczynku!
W naszym kreatorze CV znajdziesz gotowe szablony, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i pobierz dokument (tutaj)
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
3. Technika Pomodoro w praktyce - jak ją udoskonalić?
Kiedy w latach 80. Cirillo opracowywał technikę Pomodoro, prawdopodobnie nawet nie zdawał sobie sprawy, jak trudne w niedalekiej przyszłości będzie zarządzanie czasem.
Komputeryzacja, internet, smartfony, błyskawiczny rozwój aplikacji - to wszystko sprawiło, że jesteśmy nieustannie bombardowani informacjami przez różnego rodzaju “rozpraszacze”.
Dlatego współcześnie warto zastosować kilka “ulepszeń” techniki Pomodoro i ułatwić sobie korzystanie z niej.
Jak udoskonalić Pomodoro i jeszcze lepiej zarządzać czasem?
- Wyłącz w smartfonie powiadomienia z takich aplikacji jak Facebook czy Messenger.
- Wycisz dźwięk i wyłącz wibracje w telefonie. Dodatkowo możesz położyć smartfona ekranem do dołu - w ten sposób w żaden sposób nie będzie Cię rozpraszał.
- Zamknij stronę z Twoją skrzynką mailową. Przeważnie wiadomości mogą poczekać przynajmniej 1-2 godziny na odczytanie.
- Jeśli nie potrzebujesz ich do pracy, wyłącz komputer i telefon. Listę zadań Pomodoro rozpisz na zwykłej kartce.
- Ustal z domownikami lub współpracownikami czas, w którym mają Ci nie przeszkadzać. Ustalenie takich zasad wyjdzie na dobre wszystkim.
- Jeśli pracujesz przy komputerze i korzystasz z internetu, zamknij w przeglądarce wszystkie zakładki, które nie są związane z Twoim zadaniem.
Są również sposoby na to, aby “rozpraszacze” zamienić w narzędzia, które pomogą nam w stosowaniu metody Pomodoro.
Mogą Ci to ułatwić komputerowe programy, strony internetowe oraz aplikacje na smartfona, stworzone specjalnie dla osób, które chcą pracować lub uczyć się korzystając z tej techniki.
Timery online, strony i aplikacje, które ułatwią Ci korzystanie z techniki Pomodoro:
- Pomodoro Timer (prosty timer do odliczania czasu)
- Pomodoro.cc (timer z wygodną listą zadań do odznaczania)
- Pomo Done app (bardziej rozbudowane narzędzie, umożliwiające połączenie aplikacji z narzędziami takimi jak Trello, Slack, Jira czy Basecamp)
- Focus booster app (aplikacja na Androida oraz iOS)
- Mechaniczny Pomidor (aplikacja na Androida)
- Focus Keeper (aplikacja na iOS)
Chcesz poznać inne sposoby na lepsze zarządzanie czasem i zwiększenie swojej produktywności? Przeczytaj nasz artykuł: "10 aplikacji, które pozwolą Ci zwiększyć produktywność i oszczędzić czas"
4. Czy technika Pomodoro naprawdę działa?
Zdecydowanie najtrudniejszym elementem w metodzie Pomodoro jest zrezygnowanie z “rozpraszaczy”. Wymaga to podjęcia świadomej decyzji i trwania przy niej.
Nie każdy jest w stanie powstrzymać się przed odebraniem telefonu od przyjaciela, przeczytaniem wiadomości w służbowej skrzynce lub wyskoczeniem na papierosa ze znajomymi z pracy.
Z mojego doświadczenia wynika, że Pomodoro jest dobrym sposobem na zapoczątkowanie większych zmian w swoim sposobie działania oraz ponownym wzbudzeniu motywacji do nauki i pracy.
Ta technika przede wszystkim uczy Cię pracy w skupieniu i rezygnacji z mało istotnych bodźców rozpraszających uwagę.
Czego nauczysz się dzięki stosowaniu zasad Pomodoro (nawet, jeśli będziesz używał tej techniki tylko przez krótki czas)?
- Lepiej zrozumiesz, co i w jaki sposób Cię rozprasza, z czego możesz zrezygnować i kiedy lepiej Ci się pracuje. Być może uda Ci się wyeliminować jeden lub więcej “rozpraszaczy”. Będzie to sukces, który bardzo poprawi Twoją produktywność.
- Zaczniesz lepiej planować swoją pracę. Dowiesz się, ile czasu zajmują Ci poszczególne czynności. Nauczysz się również filtrować zadania i w pierwszej kolejności realizować te najważniejsze.
- Dowiesz się, ile satysfakcji przynosi praca w pełnym skupieniu i konsekwentne realizowanie zadań. Bardzo szybko zauważysz, że w ten sposób udaje Ci się “odhaczać” więcej zadań, przy mniejszym wysiłku.
Masz problem z realizowaniem zasad Pomodoro? Modyfikuj technikę pod siebie!
Sztywne trzymanie się zasad Pomodoro może sprawić Ci trudności i nie sprawdzać się przy Twoim trybie pracy oraz życia.
Pamiętaj jednak, że technikę tę możesz dostosować do swoich potrzeb. Jeśli umiesz pracować w skupieniu np. przez godzinę - świetnie! Zmień długość poszczególnych interwałów. Potrzebujesz dłuższych przerw? Nie ma problemu - odpoczywaj np. przez 15 minut.
Jeśli chcesz oswoić się z tą techniką zarządzania czasem, najlepiej zacząć od jednego Pomodoro dziennie. Sprawdź, jak pracuje Ci się w skupieniu przez pełne 25 minut. Następnie odpowiedz sobie na poniższe pytania:
- Czy odczuwasz dzięki temu większą satysfakcję z pracy?
- Czy jesteś w stanie uniknąć rozpraszaczy?
- Co sprawia Ci największą trudność podczas stosowania Pomodoro?
Dzięki tej technice nie tylko zaczniesz skuteczniej realizować zadania, ale przede wszystkim dowiesz się, jaki styl pracy najbardziej Ci odpowiada.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Próbowałeś już stosować technikę Pomodoro? Napisz w komentarzu poniżej, jak sprawdziła się ona w Twoim przypadku. Czy udaje Ci się skuteczniej realizować zadania? Co sprawia Ci największe trudności?
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.