Moje konto
Jak wpisać urlop macierzyński w CV? Czy warto to robić?

Jak wpisać urlop macierzyński w CV? Czy warto to robić?

Tutaj dowiesz się, czy powinnaś wpisywać w CV urlop macierzyński lub wychowawczy i jak to zrobić (przykład), aby Twoje CV na tym nie straciło.

Wiele mam obawia się, że informacja o urlopie macierzyńskim czy wychowawczym w CV może zadziałać na ich niekorzyść. 

 

Czy przerwa w zatrudnieniu spowodowana koniecznością opieki nad dzieckiem rzeczywiście odstrasza pracodawców?

 

Niekoniecznie!

 

Coraz więcej firm docenia młode mamy, które zazwyczaj są bardzo dobrze zorganizowane i lojalne wobec swoich pracodawców.

 

W tym artykule znajdziesz:

 

 • wyjaśnienie, czy powinnaś wpisywać w CV urlop macierzyński i wychowawczy
 • wskazówki, jak wpisać w CV urlop macierzyński i wychowawczy, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy
 • przykład opisu urlopu macierzyńskiego w CV
 • porady, jak napisać skuteczne CV, nawet jeśli od kilku lat przebywasz na urlopie wychowawczym.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Czy w CV wpisać urlop macierzyński?

 

To zależy przede wszystkim od Twojej sytuacji.

 

Jeśli możesz pochwalić się ciągłością zatrudnienia i nadal jesteś zatrudniona w danej firmie, to nie musisz wpisywać w CV informacji, że obecnie przebywasz na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

 

Nie możesz jednak oszukiwać pracodawcy. Jeśli w ofercie pracy wymaga on np. 3-letniego doświadczenia na danym stanowisku, a Ty przepracowałaś na nim tylko rok i kolejne dwa lata przebywałaś na urlopie macierzyńskim oraz wychowawczym, to nie powinnaś tego ukrywać.

 

O przebywaniu na urlopie macierzyńskim i wychowawczym można wspomnieć także wtedy, gdy w CV masz kilkuletnią lukę w zatrudnieniu. Wtedy warto od razu wyjaśnić pracodawcy, że w tym czasie opiekowałaś się dzieckiem. Większość rekruterów doceni Twoją szczerość, która świadczy o tym, że nie masz nic do ukrycia.

 

Generalnie nie należy obawiać się wpisywania w CV informacji o urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. W ostatnich latach podejście pracodawców stało się zdecydowanie bardziej ludzkie i wiele firm stara się dopasować do pracownika. Dlatego w procesie rekrutacji najważniejsze będą Twoje kwalifikacje, a nie to, czy masz pod opieką dziecko.

 

Poza tym powinnaś zadać sobie pytanie — czy chciałabyś pracować w firmie, która niechętnie zatrudnia młode mamy? Zapewne Twoja odpowiedź będzie brzmiała: nie.

 

Warto wiedzieć. Alternatywnym rozwiązaniem może być wpisanie informacji o urlopie macierzyńskim lub wychowawczym w liście motywacyjnym. Ten dokument, w przeciwieństwie do CV, pozwala na szersze i bardziej szczegółowe opisanie swojej sytuacji zawodowej.

 

Może Cię także zainteresować:

 

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Jak wpisać urlop macierzyński w CV?

 

Jeśli zdecydowałaś się wpisać urlop macierzyński lub wychowawczy do swojego curriculum vitae, musisz wiedzieć jak to zrobić.

 

Przede wszystkim w CV nie powinnaś się na ten temat rozpisywać, pracodawcy wystarczy krótka, konkretna informacja. Jeśli chcesz dodatkowo opowiedzieć np. o tym, czego nauczyłaś się, opiekując się dzieckiem, zrób to w liście motywacyjnym lub już podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Jak powinno wyglądać to w praktyce? Zobacz poniżej.

 

Urlop macierzyński w CV — przykład sekcji doświadczenia

 

Doświadczenie zawodowe

 

01.2018–obecnie Firma XYZ

Stanowisko: Office manager

 

Główne obowiązki:

 • zarządzanie korespondencją firmową
 • prowadzenie kalendarza spotkań
 • przygotowywanie raportów i sprawozdań ze spotkań
 • przyjmowanie klientów i gości na recepcji
 • obsługa maszyn biurowych

 

Osiągnięcia:

 • zorganizowanie wyjazdu szkoleniowo-integracyjnego dla ponad 100 osób

 

Dodatkowe uwagi: Od 03.2020 przebywam na urlopie wychowawczym

 

 

Może Cię także zainteresować: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

 

3. Jak napisać interesujące CV po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym

 

Jak już wspomniałem, współcześnie pracodawcy większą uwagę zwracają na doświadczenie i umiejętności kandydatów niż ich sytuację życiową.

 

Dlatego, nawet jeśli ostatnie lata opiekowałaś się dzieckiem, Twoje CV może być tak samo, a nawet bardziej interesujące niż dokumenty innych kandydatów. Wystarczy, że zastosujesz nasze wskazówki.

 

 1. Dopasuj swoje CV do oferty pracy.

 

Jak podkreślają eksperci z University of Maryland, dopasowanie treści CV do wymagań pracodawcy to absolutna podstawa. Przygotowując swój życiorys zawodowy, skup się na tych kwalifikacjach, doświadczeniach i wiedzy, które najbardziej zainteresują pracodawcę. Więcej dowiesz się z naszego poradnika: Jak dopasować CV do oferty pracy.

 

 1. Pamiętaj o dodaniu podsumowania zawodowego.

 

Na samej górze Twojego CV powinnaś umieścić tzw. podsumowanie zawodowe. To kilkuzdaniowy opis Twoich najważniejszych doświadczeń, kwalifikacji, osiągnięć i celów zawodowych. Więcej dowiesz się z naszego poradnika: Podsumowanie i cele zawodowe w CV.

 

 1. Pokaż swoje największe osiągnięcia.

 

Doradcy z University of Colorado Boulder podpowiadają, aby w swoim CV wyróżnić najważniejsze osiągnięcia i sukcesy. W ten sposób pokażesz pracodawcy, że nie tylko wykonujesz swoje podstawowe obowiązki, ale również wnosisz do firmy coś „ekstra”. Więcej dowiesz się z naszego poradnika: Osiągnięcia w CV

 

 1. Jeśli brakuje Ci doświadczenia, skup się na kwalifikacjach.

 

Jeśli nie masz doświadczenia na danym stanowisku czy w konkretnej branży, pokaż pracodawcy, że mimo to posiadasz niezbędne kwalifikacje i wiedzę. W CV warto pochwalić się kursami, szkoleniami i certyfikatami. Wiele osób dokształca się właśnie podczas urlopu wychowawczego — jeśli tak było również w Twoim przypadku, koniecznie o tym wspomnij!

 

Więcej dowiesz się z naszego poradnika: Jak napisać CV do pracy

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Wciąż zastanawiasz się, czy i jak wpisać do CV urlop macierzyński lub wychowawczy? Możesz zadać swoje pytania w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: urlop macierzynski w cv
Średnia: 5 (5 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły