

Tutaj dowiesz się, co to jest praca w warunkach szkodliwych, zobaczysz wykaz takich zawodów i sprawdzisz, czy ten rodzaj pracy ma wpływ na emeryturę.
Wiele osób wykonuje ciężkie i szkodliwe dla zdrowia zawody, które często są niezbędne i kluczowe dla sprawnego funkcjonowania społeczeństwa.
Czy w związku z tym, pracownikom narażonym na szkodliwe czynniki przysługują dodatkowe prawa (np. emerytalne) i dodatki?
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Pojęcie prac w warunkach szkodliwych nie zostało prawnie zdefiniowane, jednak w praktyce przyjmuje się, że praca taka przebiega w kontakcie z czynnikami szkodliwymi.
O pracy w warunkach szkodliwych mówimy więc, gdy podczas wykonywania obowiązków zawodowych na pracownika oddziaływują czynniki negatywnie wpływające na zdrowie i występują one w wyższym niż normalnie stężeniu.
Wspomniane czynniki możemy podzielić na:
Ponadto, dzieli się je w zależności od ich rodzaju. O pracy w warunkach szkodliwych możemy mówić, gdy na pracownika oddziaływują czynniki:
W przepisach możemy natrafić również na określenie praca w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Są to zawody, które umożliwiają przejście na wcześniejszą emeryturę. Jakie to profesje? Dowiesz się tego w kolejnym rozdziale.
Może Cię również zainteresować: Mobbing w pracy — co to? Jak udowodnić? Gdzie zgłosić?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Lista zawodów uprawniających do wcześniejszej emerytury i ewentualnej rekompensaty, zawiera także profesje związane z pracą w warunkach szkodliwych.
Zgodnie z informacjami ZUS, praca w szczególnych warunkach, obejmuje poniższe grupy zawodów:
Szczegółowy wykaz zawodów można znaleźć w rozporządzeniu rady ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Może Cię również zainteresować:
Zatrudniając pracowników w warunkach szkodliwych, należy przede wszystkim dążyć do tego, aby w jak największym stopniu ograniczyć działanie niekorzystnych dla zdrowia czynników.
Pracodawcy muszą stosować się do zasad BHP, a także zapewnić podwładnym odpowiednie środki ochronne (np. specjalną odzież), zabezpieczyć ich stanowiska pracy czy też zagwarantować pomoc medyczną.
Pracodawca musi również przeprowadzić badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia na terenie firmy (i wprowadzić je do ewidencji czynników negatywnie wpływających na zdrowie pracowników). Tryb, metody, rodzaj i częstotliwość badań oraz pomiarów reguluje rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
Pracownicy pracujący w warunkach szkodliwych powinni być odpowiednio przeszkoleni (także w zakresie BHP) i przejść odpowiednie badania lekarskie.
Pracownik zatrudniony w warunkach szkodliwych może również wynegocjować dodatek do wynagrodzenia. Jednak prawo nie narzuca pracodawcy takiego obowiązku, więc jest to kwestia wewnętrznych ustaleń. Niekiedy w wywalczeniu dodatku pomagają związki zawodowe.
Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik zatrudniony w warunkach szkodliwych może mieć również prawo m.in. do skrócenia czasu pracy. Ponadto pracy niebezpiecznej lub szkodliwej dla zdrowia nie mogą wykonywać kobiety w ciąży, a także karmiące.
Osoby, które do końca 1998 roku i od 2009 roku przez co najmniej 15 lat pracowały w warunkach szczególnych (w tym szkodliwych), mogą mieć prawo do emerytury pomostowej. Należy jednak spełniać wszystkie poniższe warunki:
Po zmianach w prawie w 2008 r. wiele osób utraciło możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. W zamian mogą one ubiegać się o rekompensatę finansową. Dopłata do emerytury wynosi od około 100 do 400 zł.
Może Cię również zainteresować: Świadectwo pracy i zaświadczenie o zatrudnieniu — co to?
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Masz doświadczenie związane z pracą w warunkach szkodliwych? Podziel się swoimi obserwacjami i opinią w komentarzu pod artykułem.
Jak zarabiać w Internecie? Zobacz sposoby i możliwości wykonywania pracy online z domu. Sprawdź jak szukać ofert np. dla mam, osób, które wybierają zawód lub chcą dorobić.
Sprawdź, na jakich zasadach może pracować 13-, 14-, 15-, 16- i 17-latek, gdzie szukać ofert, jakie zajęcie wybrać i jak napisać CV nieletniego.
Skorzystaj z kreatora online wniosku o urlop bezpłatny i pobierz dokument w PDF. Dowiedz się, jak wygląda wniosek, kiedy go złożyć, jak uzasadnić prośbę.