Moje konto
Czy list motywacyjny musi być długi? Idealna liczba stron i słów

Czy list motywacyjny musi być długi? Idealna liczba stron i słów

Sprawdź, jaką długość powinien mieć list motywacyjny. Jedna strona, a może dwie? Tutaj dowiesz się, co zrobić, by list motywacyjny miał odpowiednią długość.

Nie wiem, co jest gorsze — nie wiedzieć, co napisać w kilku akapitach listu motywacyjnego, czy nie móc zakończyć listu na jednej stronie. 

 

Jeśli nie masz żadnego z tych problemów i po prostu chcesz się dowiedzieć, jaką długość powinien mieć list motywacyjny, jesteś we właściwym miejscu. 

 

Z tego poradnika dowiesz się:

 • czy list motywacyjny musi być długi
 • jaka długość listu motywacyjnego jest optymalna
 • czy list motywacyjny może być za krótki.

 

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

cv i list motywacyjny

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

List motywacyjny o optymalnej długości (wzór)

 

Miejscowość, data

 

Twoje imię i nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata

Nazwa firmy

Adres firmy

 

Szanowni Państwo,

 

z wielką przyjemnością aplikuję na stanowisko sprzedawcy w [nazwa firmy]. Wierzę, że moje kwalifikacje spełnią Państwa oczekiwania. Dodam, że jestem wielkim fanem Państwa produktów i od lat z zaciekawieniem obserwuję rozwój Państwa firmy, mając nadzieję, że kiedyś dołączę do ambitnego zespołu [nazwa firmy].

 

Dlaczego uważam, że warto mnie zatrudnić na stanowisku sprzedawcy w [nazwa firmy]?

 

 1. Dzięki dobrej znajomości języka angielskiego będę mógł bez problemów obsługiwać klientów zagranicznych. Wiem, że to istotne, by oferować najwyższej jakości doradztwo i pomoc osobom odwiedzającym Państwa sklep.
 2. Na stanowisku sprzedawcy w [nazwa poprzedniego miejsca pracy] udało mi się uzyskać najwyższe wyniki sprzedaży wśród innych członków zespołu. Jestem pewien, że podobny lub lepszy wynik mógłbym osiągnąć, pracując w [nazwa firmy].
 3. Mam doświadczenie w prowadzeniu własnego sklepu. Nauczyło mnie ono szacunku do każdego klienta i uświadomiło rolę sprzedawcy w kreowaniu wizerunku firmy. Wiem, że pracując dla Państwa, będę mieć bezpośredni wpływ na zadowolenie klientów. 

 

Mam wielką nadzieję, że będę mógł spotkać się z Państwem osobiście, aby szerzej opowiedzieć o swoim doświadczeniu i umiejętnościach.

 

Z poważaniem,

[imię i nazwisko]

 

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.Jakiej długości powinien być list motywacyjny?

 

Całkowicie wystarczająca długość listu motywacyjnego to jedna strona. Nie musisz pisać więcej, chodzi o to, żeby w zwięzły sposób opisać swoją kandydaturę. Krótki list motywacyjny musi mieć długość minimum trzy czwarte strony.

 

Ponad połowa rekruterów chciałaby widzieć w aplikacji przesłanej przez kandydata list motywacyjny. Z drugiej strony aż 60% w ogóle ich nie czyta. Żeby Twój list motywacyjny został przeczytany — skróć jego treść do około 4-5 akapitów, dobrze sformatuj i pisz krótkimi zdaniami.

 

Jak napisać list motywacyjny odpowiedniej długości?

 

 1. List motywacyjny powinien mieć długość jednej strony.

 

List motywacyjny nie powinien być zbyt długi. Jedna strona A4 całkowicie wystarczy. Rekruterzy nie mają po prostu czasu na lekturę zbyt obszernych dokumentów. Jeśli Twój list motywacyjny będzie dłuższy niż jedna strona, może nie być do końca przeczytany. 

 

 1. Warto podzielić list motywacyjny na akapity.

 

Dobry list motywacyjny jest przede wszystkim czytelny. To dlatego najlepiej podzielić dokument na około 5 krótkich akapitów. Zacznij od zwrotu grzecznościowego, potem dodaj dwuzdaniowy wstęp, a następnie właściwą treść, zawierającą opis Twojej kandydatury. 

 

 1. Optymalna objętość listu motywacyjnego to około 200 - 300 słów.

 

Odpowiednie formatowanie listu motywacyjnego (podział na akapity czy jednowierszowe odstępy, które estetycznie oddzielają od siebie kolejne fragmenty) sprawia, że ilość słów w tym dokumencie wcale nie jest duża. W profesjonalnym liście motywacyjnym liczy się bowiem treść, którą najlepiej pozbawić niejasnego, urzędowego żargony i banałów.

 

 1. Zastosowanie wypunktowań dobrze wpływa na czytelność listu motywacyjnego.

 

Nie bój się, że napiszesz za krótki list motywacyjny. Jeśli umieścisz w nim takie elementy jak wstęp, uzasadnienie swojej kandydatury w 3 — 4 podpunktach i zakończenie, na pewno będzie to wystarczające. Zwróć uwagę na to, jak w powyższym wzorze zastosowano podpunkty. Każdy z nich zawiera jeden powód, dla którego warto zatrudnić kandydata ubiegającego się o pracę. 

 

 1. Użycie odpowiedniej czcionki wpływa na długość listu motywacyjnego. 

 

Jeśli zastosujesz zbyt mały font w liście motywacyjny, dokument będzie niewygodny w lekturze. Z drugiej strony duża czcionka może wyglądać tak, jak byś chciał oszukać system i sprawić wrażenie, że napisałeś wystarczająco dużo. Zastosuj czcionkę 12 — taką, jaka jest używana w ogólnych wzorach listów motywacyjnych.

 

I jeszcze jedno. Jeśli nie dodajesz do listu motywacyjnego klauzuli o ochronie danych osobowych, musisz obowiązkowo pamiętać o klauzuli do CV

 

Więcej dowiesz się z naszego poradnika: Jak napisać list motywacyjny?

 

Musisz napisać również CV? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Masz dodatkowe pytania, jak napisać list motywacyjny geodety? Możesz je zadać w komentarzu poniżej.

Oceń mój artykuł: list motywacyjny dlugosc
Średnia: 5 (1 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły

Jak napisać list motywacyjny na staż lub praktyki? [Wzór]

Jak napisać list motywacyjny na staż lub praktyki? [Wzór]

Zobacz 15 porad jak napisać list motywacyjny na staż i praktyki, który zainteresuje pracodawcę. Wykorzystaj wzór oraz przykłady i stwórz list, który pomoże Ci dostać się na staż. W artykule znajdziesz także wskazówki jak opisać doświadczenie, nawet jeśli nigdy nie pracowałeś w zawodzie.