Moje konto
Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? [Przepisy]

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? [Przepisy]

Chcesz wiedzieć, jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Tutaj znajdziesz odpowiedź. Dowiesz się, po jakim czasie pracodawca może zwolnić pracownika na L4.

Długość zwolnienia lekarskiego zależy od przyczyny skierowania kogoś na L4. Z reguły pracownikom przysługuje maksymalnie 182 dni zwolnienia lekarskiego, ale ten okres może być w niektórych przypadkach dłuższy. 

 

Chcesz sprawdzić, jak długo możesz być na zwolnieniu lekarskim bez obawy o zwolnienie z pracy? Zapoznaj się z poniższymi informacjami.

 

Z tego artykułu dowiesz się: 

 

  • jak długo można być na zwolnieniu lekarskim
  • czy można przedłużyć zwolnienie lekarskie
  • czy na zwolnieniu lekarskim obowiązuje ochrona przed zwolnieniem.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1. Ile maksymalnie może trwać zwolnienie lekarskie?

 

Zwolnienie lekarskie wydaje lekarz, który stwierdzi u pacjenta chorobę powodującą okresową niezdolność do pracy. Jeśli otrzymasz L4, pozostaje Ci już tylko wracać do domu i w spokoju zdrowieć.

 

Uwaga: Zwolnienie lekarskie może być wystawione przez lekarza pracownikowi, który podlega ubezpieczeniu. Żeby otrzymać zwolnienie lekarskie, trzeba więc odprowadzać składki ZUS.

 

Odkąd obowiązują e-zwolnienia, nie musisz już dostarczać pracodawcy żadnych papierków, potwierdzających fakt, że należy Ci się zwolnienie lekarskie. Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r., pracownik musi jednak uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy. 

 

Co dalej? 

 

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

 

Co do zasady pracownik może być na zwolnieniu lekarskim do 182 dni, bo tyle czasu trwa okres pobierania zasiłku chorobowego (270 dni, jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest gruźlicą lub ciążą).

 

Warto jednak wiedzieć, jak liczyć te dni. Do tego potrzebne są dwie informacje.

 

Po pierwsze, przez 33 dni zwolnienia lekarskiego pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% pensji. Wypłaca je pracodawca. Gdy ten okres minie, a ktoś nadal jest na zwolnieniu, należy mu się zasiłek chorobowy, wypłacany przez ZUS. To świadczenie można pobierać przez 182 dni.

 

Niestety nie możemy sumować tych dwóch okresów, bo do jednego okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe. To dlatego maksymalny czas trwania zwolnienia lekarskiego wynosi 182, a nie 215 dni. 

Wskazówka: W ciągu roku przysługuje pracownikowi jeszcze 14 dni zasiłku z tytułu sprawowania opieki nad chorym rodzicem, mężem lub żoną, rodzicami, teściami, dziadkami lub rodzeństwem.

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim po operacji?

 

Jeśli powrót do pełnego zdrowia po operacji się przedłuża, a zwolnienie lekarskie wygasa po 182 dniach, pracownik może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego. Okres jego pobierania wynosi maksymalnie 12 miesięcy.

 

Zobacz też: Czy zwolnienie lekarskie [L4] po ustaniu zatrudnienia jest możliwe?

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Po jakim czasie trwania zwolnienia lekarskiego pracodawca może zwolnić pracownika?

 

Zgodnie z art. 53 Kodeksu pracy:

 

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem, którego niezdolność do pracy z powodu choroby trwa dłużej niż 3 miesiące — przy stażu zakładowym poniżej 6 miesięcy.

 

Jeśli pracujesz dłużej niż pół roku, pracodawca może złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (182 dni lub 270 dni w przypadku gruźlicy). 

 

Jeśli po okresie zasiłkowym będziesz pobierać świadczenie rehabilitacyjne, ochrona przed zwolnieniem nadal Cię obowiązuje, ale tylko przez pierwsze 3 miesiące pobierania świadczenia. 

 

Na koniec — warto mieć świadomość, że rząd planuje zmiany w przepisach dotyczących zwolnień lekarskich. 

 

Według wstępnych założeń Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, po 182 dniach zwolnienia chorobowego nie będzie można pójść od razu na kolejne płatne zwolnienie lekarskie. Konieczna będzie 60-dniowa przerwa, która jednocześnie zapewni prawo do kolejnych 6 miesięcy nieobecności w pracy. 

 

Na razie są to jedynie plany, a powyższe założenia nie weszły, póki co w życie.

 

Zobacz też: Zwolnienie dyscyplinarne z pracy — powody i konsekwencje

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj komentarz na forum poniżej.

Oceń mój artykuł: jak dlugo mozna byc na zwolnieniu lekarskim
Średnia: 5 (2 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły