Moje konto
Broker ubezpieczeniowy - jak nim zostać, gdzie szukać ofert? + Zarobki

Broker ubezpieczeniowy - jak nim zostać, gdzie szukać ofert? + Zarobki

Interesujesz się finansami?

 

Chcesz realnie pomagać klientom, a nie naciągać ich na zakup zbędnych produktów?

 

Nie boisz się dosyć skomplikowanej tematyki ubezpieczeniowej (nazywanej często nudną)?

 

Zawód brokera ubezpieczeniowego może być dla Ciebie idealny!

 

Jednak zanim podejmiesz decyzję, dowiedz się, jakie są realia tej pracy i jakie wymagania musisz spełnić.

 

Z artykułu dowiesz się:

 

 • jak zostać brokerem ubezpieczeniowym i czym się on zajmuje
 • ile zarabia broker ubezpieczeniowy
 • gdzie szukać ofert pracy
 • jak napisać skuteczne CV i list motywacyjny dla brokera ubezpieczeniowego.

 

Chcesz od razu przygotować CV i list motywacyjny brokera ubezpieczeniowego? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne wzory do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

cv

Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1

Jak zostać brokerem ubezpieczeniowym? Czym jego praca różni się od pracy agenta ubezpieczeniowego?

 

Być może zastanawiasz się, kim tak w ogóle jest broker ubezpieczeniowy. Dużo częściej bowiem słyszy się o agentach ubezpieczeniowych.

 

Broker ubezpieczeniowy — definicja

 

Broker ubezpieczeniowy to rodzaj pośrednika ubezpieczeniowego (osoby fizycznej lub prawnej), który wykonuje czynności na rzecz i w imieniu klienta (działając na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez klienta). Broker ubezpieczeniowy zajmuje się np. doradzaniem w zakresie wyboru ubezpieczenia czy też pomaga przy likwidacji szkody.

 

Broker a agent ubezpieczeniowy

 

Broker różni się od agenta ubezpieczeniowego tym, że reprezentuje interesy klienta, a nie towarzystwa ubezpieczeniowego.

 

Wskazówka: Jeśli wolałbyś pracować dla towarzystwa ubezpieczeniowego, zajrzyj do naszego poradnika: Agent ubezpieczeniowy — jak nim zostać? Ile zarobisz? Jak napisać CV agenta?

Najkrócej mówiąc, broker ubezpieczeniowy zajmuje się pozyskiwaniem i bieżącą obsługą klienta. Jego głównym celem jest wynegocjowanie dla klienta najkorzystniejszych warunków ubezpieczenia. Broker działa w imieniu klienta na podstawie podpisanego pełnomocnictwa brokerskiego.
Asystentka brokera ubezpieczeniowego

Jak zostać brokerem ubezpieczeniowym?

 

Przede wszystkim należy zdać państwowy Egzamin dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, który organizowany jest przez KNF. Egzamin odbywa się dwa razy w roku.

 

Testy i pytania egzaminacyjne z ostatnich lat znajdziesz na stronie KNF (tutaj).

 

Pozostałe wymagania, niezbędne do zdobycia zezwolenia na wykonywanie działalności brokerskiej, możesz poznać w serwisie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii pod adresem biznes.gov.pl. Wśród nich jest co najmniej dwuletnie doświadczenie w zakresie ubezpieczeń oraz wykształcenie średnie.

 

Czy musisz posiadać jakieś specjalne umiejętności, aby zostać brokerem ubezpieczeniowym?

Nie szufladkowałabym, że dobry broker powinien mieć jakieś specjalne cechy. Jak każdy pracownik zajmujący się sprzedażą, a tak jest w tym przypadku, powinien być nastawiony na cel i dążyć do jego realizacji.
Asystentka brokera ubezpieczeniowego

W ofertach pracy, oprócz zdanego egzaminu brokerskiego i doświadczenia w zawodzie, pracodawcy oczekują od kandydatów m.in.:

 

 • wiedzy z zakresu ubezpieczeń i znajomości rynku ubezpieczeniowego
 • dobrej znajomości języka angielskiego
 • znajomości pakietu Office
 • umiejętności budowania i utrzymywania relacji z klientem.

 

Często wymieniane jest również wykształcenie wyższe (najlepiej związane z finansami lub ekonomią), a także prawo jazdy.

 

Warto też wiedzieć, że zawód brokera ubezpieczeniowego może być dobrym wyborem dla osób, które chcą pracować na własny rachunek.

W tym zawodzie nie ma zwyczajowej formy zatrudnienia, jednak większość brokerów prowadzi własne działalności gospodarcze. W dużych firmach brokerzy zatrudniani są na umowy o pracę i, w zależności od wyników sprzedażowych, mają wypłacane prowizje.
Asystentka brokera ubezpieczeniowego

Wskazówka: Myślisz o własnej działalności gospodarczej? Praktyczne wskazówki znajdziesz w naszym artykule: Zakładanie firmy krok po kroku — jakie są koszty, czy własnej działalności jest trudne?

 

Czym na co dzień zajmuje się broker ubezpieczeniowy?

 

Jak już wspomnieliśmy, przede wszystkim doradza klientom w tematyce ubezpieczeniowej i stara się realizować cele sprzedażowe (swoje lub pracodawcy).

 

Wśród zadań brokera ubezpieczeniowego może być m.in.:

 

 • rozwój powierzonego portfela klientów (pozyskiwanie nowych klientów)
 • opracowywanie i wdrażanie programów ubezpieczeniowych
 • przygotowywanie ofert ubezpieczenia
 • przygotowywanie zapytań ofertowych i negocjacje z towarzystwami ubezpieczeniowymi
 • analiza i ocena dotychczasowych warunków ubezpieczenia klienta oraz porównywanie ofert
 • budowanie i rozwój relacji z klientami
 • administrowanie korespondencją i dokumentacją, praca z danymi w systemach, raportowanie.

 

Jak widać, w zawodzie brokera ubezpieczeniowego bardzo ważne są tzw. umiejętności miękkie. Czym różnią się one od twardych kompetencji i jak je rozwijać? Dowiesz się tego z poradnika: Jakie są kompetencje miękkie i twarde? Które umiejętności są kluczowe dla pracodawców?

 

Takie CV brokera ubezpieczeniowego przygotujesz w naszym generatorze. Znajdziesz tam profesjonalne szablony do uzupełnienia i przykłady do wykorzystania. Stwórz CV w generatorze tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj

 

2

Broker ubezpieczeniowy — zarobki

 

Z danych serwisu Wynagrodzenia.pl wynika, że mediana miesięcznych zarobków brokera ubezpieczeniowego wynosi 5500 zł brutto. Oznacza to, że 50% brokerów zarabia mniej, a 50% — więcej.

 

Jednocześnie 25% osób zarabia poniżej 4520 zł brutto, a 25% — powyżej 6510 zł brutto.

 

Zachęcająco kwestia zarobków wygląda w raporcie płacowym Hays za 2019 rok. Wynika z niego, że najczęściej oferowane brokerom ubezpieczeń majątkowych wynagrodzenie wynosi 9000 zł brutto miesięcznie.

 

Z kolei w przypadku brokerów ubezpieczeń osobowych jest to 8000 zł brutto.

 

Oczywiście wiele zależy od umiejętności sprzedażowych brokera, liczby klientów czy też wartości sprzedawanych produktów ubezpieczeniowych. Należy bowiem pamiętać, że zarobki są w dużej mierze oparte na prowizjach.

 

Chcesz dużo zarabiać? Wciąż zastanawiasz się, jaki zawód wybrać? Zajrzyj do naszego zestawienia: Dobrze płatne zawody — jaką pracę wybrać, aby mieć wysoką pensję?

 

3

Broker ubezpieczeniowy — gdzie szukać ofert pracy?

 

Niestety w internecie nie znajdziesz dużej liczby ofert pracy dla brokerów ubezpieczeniowych.

 

Jest to związane przede wszystkim z tym, że w tym zawodzie wiele osób pracuje w ramach własnej działalności gospodarczej.

 

Oczywiście możesz wpisać w Google np. „praca broker ubezpieczeniowy” lub „broker ubezpieczeniowy Warszawa”, jednak w ten sposób trafisz na najbardziej rozchwytywane oferty.

 

Najlepiej po prostu przejrzeć strony firm, w których chciałbyś pracować najbardziej i odwiedzić zakładki Kariera, Dołącz do nas, Pracy lub Oferty pracy.

 

Jeśli nie znalazłeś interesującego ogłoszenia, zajrzyj do popularnych wyszukiwarek ofert pracyw branży finansowej, takich jak:

 

 

A także tych bardziej ogólnych:

 

 

Warto również śledzić grupy na Facebooku z ofertami pracy, np. Praca finanse, bankowość, rachunkowość, ubezpieczenia.

 

Interesuje Cię kariera w branży finansowej? Więcej praktycznych porad znajdziesz w naszym artykule: Ścieżki kariery w finansach i rachunkowości — jaki zawód wybrać, ile możesz zarobić?

 

4

Broker ubezpieczeniowy — jak napisać CV oraz list motywacyjny, aby zainteresować pracodawcę?

 

Pracodawca wymaga przesłania CV i listu motywacyjnego? Musisz przygotować te dokumenty tak, aby wyróżnić się na tle innych brokerów.

 

Jeśli napiszesz je byle jak, prawdopodobnie nie otrzymasz zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Jak zatem stworzyć skuteczne CV i list motywacyjny dla brokera ubezpieczeniowego?

 

1. Wybierz prawidłowy typ CV.

 

Przede wszystkim powinieneś dopasować rodzaj CV do swojego profilu — przebiegu kariery i najważniejszych kwalifikacji. Tutaj dowiesz się więcej: Struktura i elementy różnych rodzajów CV.

 

2. Dopasuj treść dokumentów aplikacyjnych do treści oferty.

 

Zadbaj o to, aby treść Twojego CV była zgrana z wymaganiami w ogłoszeniu o pracę. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić: Dopasowanie CV do ogłoszenia o pracę — przykłady i wskazówki.

 

3. Dodaj do CV tzw. podsumowanie zawodowe.

 

Co to jest? Krótki opis Twoich najważniejszych kompetencji, doświadczeń i sukcesów oraz cel zawodowy. Jak napisać podsumowanie? Zajrzyj do artykułu: Skuteczne podsumowanie z celami zawodowymi w CV — instrukcja krok po kroku.

 

4. Skup się na konkretnych kwalifikacjach, umiejętnościach i osiągnięciach w zawodzie brokera ubezpieczeniowego.

 

Pisz o tych kompetencjach, które pracodawca może łatwo zweryfikować. Dokładnie opisz swoje obowiązki w poprzednim miejscu pracy i pochwal się sukcesami, np. rekordem sprzedaży. Sprawdź nasze pozostałe poradniki, w których dowiesz się, jak opisać w CV doświadczenie (tutaj), umiejętności (tutaj), osiągnięcia (tutaj) oraz kursy i szkolenia (tutaj).

 

5. Zadbaj o to, aby Twój list motywacyjny był unikalny.

 

Jeśli wyślesz ten sam list motywacyjny do wielu firm, rekruterzy od razu to zauważą. Skup się na tym, jaki zysk możesz przynieść konkretnemu pracodawcy. Oto kolejny poradnik, który Ci w tym pomoże: Jak napisać list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę?

 

6. Postaraj się, aby dokumenty były czytelne i estetyczne.

 

Pracodawca musi z łatwością znaleźć w CV kluczowe informacje. Musi też widzieć, że przyłożyłeś się do napisania tego dokumentu. Unikaj więc literówek, błędów ortograficznych i bloków tekstu.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Szukasz pracy jako broker ubezpieczeniowy? A może masz własne przemyślenia na temat tego zawodu? Podziel się swoimi wątpliwościami lub obserwacjami w komentarzu poniżej!

Oceń mój artykuł: broker ubezpieczeniowy
Średnia: 2.67 (6 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły