

Zasiłek wychowawczy przysługuje tylko niektórym rodzicom. Sprawdź, jaka jest wysokość świadczenia i kto może otrzymać dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem.
Zasiłek wychowawczy to dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem, który mogą otrzymać rodzice w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Istnieją jednak pewne ograniczenia w przyznawaniu świadczenia, bo mają do niego prawo tylko najbiedniejsze rodziny.
Jeśli chcesz szybko zdobyć wszystkie najważniejsze informacje na temat przyznawania zasiłku wychowawczego, to jesteś we właściwym miejscu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Zacznijmy od tego, że urlop wychowawczy to jeden z urlopów, które przysługują rodzicom dziecka. Mamy więc po kolei:
Poza tymi urlopami można również skorzystać z urlopu wychowawczego, który co do zasady nie jest płatny. Trwa maksymalnie 36 tygodni i nie trzeba wykorzystywać go w całości — rodzice mają prawo do urlopu wychowawczego, dzielonego na mniejsze odcinki czasu.
Zasiłek wychowawczy przysługuje wyłącznie osobom, które pobierają zasiłek rodzinny. Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego uzależnione jest m.in. od spełnienia kryterium dochodowego (to świadczenie otrzymują najbiedniejsze rodziny, w których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 674 zł).
Zasiłek wychowawczy może otrzymać:
Warto wiedzieć, że skorzystać z urlopu wychowawczego i zasiłku wychowawczego można tylko do czasu, aż dziecko nie skończy 6. roku życia.
Zasiłek wychowawczy nie przysługuje osobie, która:
Zasiłku wychowawczego nie można również otrzymać, jeśli:
Zobacz też: Kosiniakowe — świadczenie rodzicielskie. Dla kogo 1000 zł?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Zasiłek wychowawczy wynosi 400 zł miesięcznie niezależnie od liczby dzieci. Można go pobierać przez okres:
Warto wiedzieć, że skorzystać z urlopu wychowawczego i zasiłku wychowawczego można tylko do czasu aż dziecko nie skończy 6. roku życia.
Wskazówka: Jeśli oboje rodzice lub opiekunowie prawni dziecka korzystają z urlopu wychowawczego równocześnie, przysługuje im jednocześnie kwota 400 zł zasiłku wychowawczego (a nie podwójne świadczenie).
Zasiłek wychowawczy wypłacany jest przez ośrodek pomocy społecznej albo przez urząd gminy lub miasta. Kwota wpływa na konto (wskazane we wniosku o zasiłek wychowawczy) razem z zasiłkiem rodzinnym.
Zasiłek wychowawczy nie jest świadczeniem samodzielnym — można go otrzymywać tylko z zasiłkiem rodzinnym. Wniosek należy złożyć na tym formularzu.
Jak czytamy na stronach rządowych, do wniosku należy dołączyć:
Zobacz też: Zasiłek dla bezrobotnych (Kuroniówka) — dla kogo?
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swój komentarz na forum poniżej.
Czy w 2023 roku przysługuje Ci becikowe? Z tego tekstu dowiesz się, jakie warunki musisz spełnić, by dostać zapomogę. Dowiesz się także, jak wypełnić i złożyć wniosek o becikowe.
Tutaj stworzysz wniosek o urlop wychowawczy online i pobierzesz go w PDF. Pokażemy Ci też, jak go poprawnie wypełnić oraz kiedy i do kogo go złożyć.
Zobacz wzór wniosku o urlop macierzyński i dowiedz się, co w zamieścić w podaniu. Pobierz wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski w PDF lub DOC za darmo.