Moje konto
Wirtualne biuro - czy warto, ile to kosztuje i czy jest legalne? [+lista biur]

Wirtualne biuro - czy warto, ile to kosztuje i czy jest legalne? [+lista biur]

Dowiedz się, czym jest wirtualne biuro i czy jest to usługa dla Ciebie. Znajdziesz tu listę biur wirtualnych w Polsce: Warszawie, Krakowie czy Gdyni.

Wirtualne biuro, e-biuro (ang. Virtual Office) to usługa polegająca na outsourcingu obsługi biurowej bez konieczności fizycznej obecności w danym miejscu. Umożliwia zmniejszenie kosztów przedsiębiorstwa związanych z wynajmem przestrzeni biurowej oraz zatrudnianiem pracowników.

 

Jeśli prowadzisz firmę samodzielnie i z powodzeniem realizujesz zlecenia w zaciszu domowym, może to być idealne rozwiązanie dla Ciebie.

 

Dla kogo jeszcze wirtualne biuro jest dobrym pomysłem?

 

W tym artykule dowiesz się:

 

  • czym jest wirtualne biuro i kto może z niego korzystać
  • czy wirtualne biuro jest legalne
  • gdzie znaleźć biura wirtualne.

 

Szukasz lepszej pracy? Uruchom kreator CV i stwórz profesjonalne CV, które wyróżni Cię spośród innych kandydatów.

 

cv

Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1

Wirtualne biuro — co to oznacza?

 

Z raportu firmy JLL możemy dowiedzieć się, że w samej Warszawie znajduje się blisko 5,5 mln m2 powierzchni biurowych.

 

W 2018 r. średnie czynsze za przestrzeń biurową w stolicy kształtowały się na poziomie 12—22 EUR (52—95 zł) /m² miesięcznie.

 

Biura wirtualne są znacznie bardziej wydajne ekonomicznie. Mogą zapewnić dużą oszczędność początkującym przedsiębiorcom, przez co zapewnić firmom przetrwanie (raport IdeaMoney mówi wprost, że 80% firm upada w ciągu pierwszych 2 lat działalności).

 

Wirtualne biuro to dobre rozwiązanie dla:

 

 

Świadczyć usługi można w końcu bez konieczności posiadania biura — wystarczy komputer z podłączeniem do Internetu.

 

Jednak—

 

Firma musi posiadać fizyczny adres, pod którym będzie zarejestrowana.

Wirtualny adres stanowi doskonałą alternatywę dla konieczności rejestracji firmy we własnym domu bądź ponoszenia kosztów wynajmu drogiego biura. Jest to nowoczesne rozwiązanie dla przedsiębiorcy, który pracuje zdalnie, jest cyfrowym nomadą, potrzebuje prestiżowego adresu, miejsca do sporadycznych spotkań z klientami czy nawet pożądanej właściwości Urzędu Skarbowego. Powodów może być wiele — idealne rozwiązanie jedno.

Nie każdy przedsiębiorca chce, aby w rejestrze CEIDG znajdował się jego adres domowy. Co więcej, wielu młodych przedsiębiorców nie posiada jeszcze własnego mieszkania. Z kolei przy wynajmowanym mieszkaniu musieliby uzyskać zgodę na możliwość rejestracji firmy pod wskazanym adresem zamieszkania. Wielu właścicieli nie godzi się na taką propozycję.

 

W takiej sytuacji biuro wirtualne jest idealnym rozwiązaniem.

 

W zależności od oferty otrzymujesz:

 

  • adres do rejestracji działalności gospodarczej
  • adres do korespondencji
  • obsługę poczty przychodzącej
  • powiadomienia o poczcie
  • możliwość wykonywania innych czynności biurowych (skanowania, drukowania).

 

Wirtualne biuro to także możliwość posiadania adresu w prestiżowej lokalizacji. Al. Jerozolimskie na wizytówce wyglądają lepiej niż Pcim Dolny. Co więcej, takie punkty często dysponują również przestrzenią biurową, dzięki czemu w razie potrzeby wynajmniesz dodatkowe biuro albo salę konferencyjną, np. na spotkanie z klientem.

 

Ale czy wirtualne biuro to legalne rozwiązanie? Odpowiedź w następnym rozdziale.

 

Gubisz się w gąszczu spraw związanych z uruchomieniem własnej firmy? Sprawdź poradnik: Własna działalność gospodarcza krok po kroku.

 

2

Czy biuro wirtualne jest legalne?

 

W skrócie:

 

Tak, korzystanie z biura wirtualnego jest całkowicie legalne.

 

Naczelny Sąd Administracyjny wydał w 2014 roku wydał stosowne orzeczenie (II FSK 3549/13):

 

(...) w obecnych realiach obrotu gospodarczego, przy uwzględnieniu współczesnych technologii, czynności zarządcze i działalność gospodarcza są i mogą być prowadzone w dowolnym miejscu, także przy wykorzystaniu tzw. biur wirtualnych czy biur coworking (dzielonych).

 

Jako adres Twojej firmy możesz zatem stosować adres biura wirtualnego, z którym podpiszesz stosowną umowę.

 

Ważne:

 

Podatek dochodowy oraz podatek VAT jako jednoosobowa działalność gospodarcza odprowadzasz do Urzędu Skarbowego zgodnego z miejscem Twojego zamieszkania jako osoby fizycznej.

 

Oznacza to, że zmiana czy ustalenie adresu Twojej jednoosobowej firmy jako adresu biura wirtualnego nie spowoduje, że właściwy Urząd Skarbowy zmieni się lub będzie zależny od lokalizacji biura wirtualnego.

 

Niestety—

 

Urzędy Skarbowe pracują tak, że darzą ograniczonym zaufaniem firmy, których głównym adresem rejestracji jest biuro wirtualne. Skutkuje to zwiększoną liczbą kontroli takich firm, zwłaszcza wśród przedsiębiorców z branży paliwowej, finansowej i złomowej.

 

W przypadku niektórych nowo rejestrowanych firm, których adresem siedziby jest biuro wirtualne, Urzędy Skarbowe odmawiają rejestracji jako płatnik VAT.

 

Chcesz założyć własną działalność gospodarczą, ale boisz się zrezygnować z etatu? Zobacz, jak to połączyć: Własna firma + etat. Jak to zrobić?

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3

Gdzie znaleźć wirtualne biuro?

 

Wirtualne biuro w Warszawie najtaniej znajdziesz w cenie około 30 zł netto miesięcznie przy płatności z góry za okres roku lub dwóch lat.

 

Zanim się zdecydujesz, zwróć uwagę na godziny otwarcia biura czy ilość obsługiwanej korespondencji. Może się okazać, że będziesz miał problem z odebraniem swojej poczty, jeśli wizyta w wirtualnym biurze musi być zapowiedziana.

 

Dlatego pamiętaj, żeby zapoznać się z umową przed jej podpisaniem.

 

Poniżej znajdziesz listę przykładowych biur wirtualnych w największych miastach Polski.

 

Wirtualne biuro — Warszawa

 

Wiele firm decyduje się na biuro wirtualne w Warszawie ze względu na możliwość umieszczenia prestiżowego adresu biura na wizytówkach czy materiałach firmowych.

 

 

Wirtualne biuro — Wrocław

 

 

Wirtualne biuro — Katowice

 

 

Wirtualne biuro — Kraków

 

 

Wirtualne biuro — Poznań

 

 

Wirtualne biuro — Gdańsk

 

 

Wirtualne biuro — Łódź

 

 

Wirtualne biuro — Rzeszów

 

 

Wirtualne biuro — Gdynia

 

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

A czy Ty korzystasz z biura wirtualnego? A może ten artykuł przekonał Cię do tego, aby zmienić adres firmy na bardziej prestiżowy? Daj znać w komentarzu pod artykułem.

Oceń mój artykuł: wirtualne biuro
Średnia: 4.71 (14 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Szymon Barczak
Ekspert kariery w InterviewMe. W swoich tekstach dzielę się wiedzą o tym, jak pisać skuteczne CV i listy motywacyjne, i jak radzić sobie na rozmowach kwalifikacyjnych, żeby dostać pracę.
Linkedin

Podobne artykuły

Tłumaczenie CV na angielski - porady, zwroty + 9 najczęstszych błędów

Tłumaczenie CV na angielski - porady, zwroty + 9 najczęstszych błędów

Sprawdź, o czym musisz pamiętać podczas tłumaczenia CV na angielski oraz jakich 9 najczęstszych błędów unikać. W artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, sztuczki i zwroty. Możesz też skorzystać z szablonów przetłumaczonych na angielski i w 5 minut stworzyć CV w kreatorze online.