

Tutaj dowiesz się, czym jest telepraca i jak definiuje ją Kodeks pracy. Zrozumiesz też, na czym polega różnica pomiędzy telepracą a pracą zdalną.
Telepraca to forma organizacji pracy, która polega na świadczeniu pracy poza siedzibą pracodawcy i za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Co prawda samo słowo telepraca wydaje się przestarzałe — rzadko słyszy się, by ktoś go używał, ale ma ono sens. Tele (z języka greckiego) oznacza „na odległość”, a więc telepraca nie ma wiele wspólnego z telefonem, czy telewizją, ale z trybem wykonywania obowiązków zawodowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Telepraca ma charakter stały, jest uregulowana w Kodeksie pracy i polega na tym, że pracownik wykonuje pracę regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Z kolei praca zdalna wynika z umowy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, którzy umawiają się na okazjonalne home office.
Telepraca to zresztą dużo starsze pojęcie niż praca zdalna. Już w latach 70., amerykański naukowiec Jack Nilles był zdania, że wykonywanie pracy z miejsca innego niż siedziba firmy, jest dobre dla środowiska, ogranicza zbyt duży ruch w mieście (korki) oraz ma pozytywny wpływ na samopoczucie pracowników.
Swoje tezy zawarł w książce The Telecommunications-Transportation Tradeoff, wydanej w roku 1973, a więc w czasach, gdy nie było jeszcze internetu, a komputery osobiste miały zawojować świat dopiero za 8–10 lat.
Nilles postulował stworzenie małych biur satelickich, w których pracownicy będą mogli pracować zdalnie, zamiast dojeżdżać do daleko od ich domów oddalonej siedziby głównej firmy.
Oczywiście — w tamtych czasach na telepracę mogli sobie pozwolić co najwyżej przedstawiciele handlowi, którzy jeżdżąc po kraju komunikowali się ze swoimi przełożonymi za pomocą telefonu.
Dziś — jak dobrze wiemy — sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Jeszcze przed pandemią, w 2019 roku, w USA zdalnie pracowało ok. 10%, a w Europie ok. 5% zatrudnionych.
Jak wynika z raportu „Wpływ koronawirusa na polskie przedsiębiorstwa” liczba ofert pracy z możliwością pracy zdalnej wzrosła średnio o 30%, a liczba firm, które wdrożyły taki model, zwiększyła się 3-krotnie.
Zobacz też: Praca w domu: zarabianie przez internet w 2021 [12 Sposobów]
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Kodeks pracy definiuje telepracę w następujący sposób:
Art. 67
§1. Praca może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy,
z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów
o świadczeniu usług drogą elektroniczną (telepraca).
§2. Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę w warunkach
określonych w § 1 i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za
pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
W Kodeksie pracy mowa jest również o tym, że pracodawca ma obowiązek:
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział, że wkrótce zniknie z Kodeksu pracy pojęcie telepracy. Zastąpi je… praca zdalna. Nie tylko dlatego, że pojęcie telepracy jest już mocno przestarzałe.
Definicja telepracy w Kodeksie pracy nie odzwierciedla dobrze warunków, w jakich pracujemy zdalnie w czasie pandemii. Dlatego powstała ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Okazało się tym samym, że potrzebne są nowe definicje, które precyzyjnie opiszą zasady dotyczące pracy z domu.
Zobacz też: Wypełnianie ankiet — jak zarabiać na ankietach? [Opinie i stawki]
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Chcesz skomentować artykuł? Dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.
Mobbing w pracy — dotyczy Cię to? Zobacz, jak sobie z tym radzić i gdzie zgłosić przypadki mobbingu. Sprawdź definicję mobbingu, którą formułuje Kodeks pracy.
Praca w księgowości wymaga odpowiednich kwalifikacji. Sprawdź, jak zostać księgową. Dowiedz się, ile zarabia księgowa i jakie ma obowiązki.
Sprawdź, na czym polega praca blogera. Zobacz, ile zarabiają blogerzy i jak zaczęli swoją przygodę z blogowaniem. Może zdecydujesz się na zawód blogera?