Moje konto
Telepraca a Kodeks pracy. Czym różni się od pracy zdalnej?

Telepraca a Kodeks pracy. Czym różni się od pracy zdalnej?

Tutaj dowiesz się, czym jest telepraca i jak definiuje ją Kodeks pracy. Zrozumiesz też, na czym polega różnica pomiędzy telepracą a pracą zdalną.

Telepraca to forma organizacji pracy, która polega na świadczeniu pracy poza siedzibą pracodawcy i za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

 

Co prawda samo słowo telepraca wydaje się przestarzałe — rzadko słyszy się, by ktoś go używał, ale ma ono sens. Tele (z języka greckiego) oznacza „na odległość”, a więc telepraca nie ma wiele wspólnego z telefonem, czy telewizją, ale z trybem wykonywania obowiązków zawodowych.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

  • co to jest telepraca
  • czym różni się telepraca od pracy zdalnej
  • co o telepracy mówią przepisy Kodeksu pracy.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1. Telepraca a praca zdalna

 

Telepraca ma charakter stały, jest uregulowana w Kodeksie pracy i polega na tym, że pracownik wykonuje pracę regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Z kolei praca zdalna wynika z umowy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, którzy umawiają się na okazjonalne home office.

 

Telepraca to zresztą dużo starsze pojęcie niż praca zdalna. Już w latach 70., amerykański naukowiec Jack Nilles był zdania, że wykonywanie pracy z miejsca innego niż siedziba firmy, jest dobre dla środowiska, ogranicza zbyt duży ruch w mieście (korki) oraz ma pozytywny wpływ na samopoczucie pracowników.

 

Swoje tezy zawarł w książce The Telecommunications-Transportation Tradeoff, wydanej w roku 1973, a więc w czasach, gdy nie było jeszcze internetu, a komputery osobiste miały zawojować świat dopiero za 8–10 lat.

 

Nilles postulował stworzenie małych biur satelickich, w których pracownicy będą mogli pracować zdalnie, zamiast dojeżdżać do daleko od ich domów oddalonej siedziby głównej firmy.

 

Oczywiście — w tamtych czasach na telepracę mogli sobie pozwolić co najwyżej przedstawiciele handlowi, którzy jeżdżąc po kraju komunikowali się ze swoimi przełożonymi za pomocą telefonu. 

 

Dziś — jak dobrze wiemy — sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Jeszcze przed pandemią, w 2019 roku, w USA zdalnie pracowało ok. 10%, a w Europie ok. 5% zatrudnionych

 

Jak wynika z raportu „Wpływ koronawirusa na polskie przedsiębiorstwa” liczba ofert pracy z możliwością pracy zdalnej wzrosła średnio o 30%, a liczba firm, które wdrożyły taki model, zwiększyła się 3-krotnie.

 

Zobacz też: Praca w domu: zarabianie przez internet w 2021 [12 Sposobów]

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Telepraca a kodeks pracy

 

Kodeks pracy definiuje telepracę w następujący sposób:

 

Art. 67

 

§1. Praca może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy,

z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów

o świadczeniu usług drogą elektroniczną (telepraca).

 

§2. Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę w warunkach

określonych w § 1 i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za

pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

 

W Kodeksie pracy mowa jest również o tym, że pracodawca ma obowiązek: 

 

  • dostarczyć telepracownikowi sprzęt niezbędny do wykonywania pracy w formie telepracy, spełniający wymagania określone w rozdziale IV działu dziesiątego
  • ubezpieczyć sprzęt
  • pokryć koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją
  • sprzętu
  • zapewnić telepracownikowi pomoc techniczną i niezbędne szkolenia w zakresie obsługi sprzętu.

 

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące telepracy

 

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział, że wkrótce zniknie z Kodeksu pracy pojęcie telepracy. Zastąpi je… praca zdalna. Nie tylko dlatego, że pojęcie telepracy jest już mocno przestarzałe.

 

Definicja telepracy w Kodeksie pracy nie odzwierciedla dobrze warunków, w jakich pracujemy zdalnie w czasie pandemii. Dlatego powstała ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

 

Okazało się tym samym, że potrzebne są nowe definicje, które precyzyjnie opiszą zasady dotyczące pracy z domu. 

 

Zobacz też: Wypełnianie ankiet — jak zarabiać na ankietach? [Opinie i stawki]

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Chcesz skomentować artykuł? Dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.

Oceń mój artykuł: telepraca
Średnia: 5 (1 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły