Moje konto
Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony: wzór, zasady

Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony: wzór, zasady

Jak rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony? Jak napisać i kiedy złożyć taki dokument? Zobacz wzór rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony uzależniony jest od tego, ile czasu pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy. Może to być 2 tygodnie, miesiąc lub 3 miesiące. Jeśli rozwiązujesz umowę o pracę na czas określony, musisz zrobić to na piśmie i przestrzegać okresu wypowiedzenia.

 

A jak powinno wyglądać takie pismo?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony
 • jak wygląda wzór rozwiązania umowy o pracę na czas określony
 • jak złożyć dokument rozwiązujący umowę o pracę na czas nieokreślony.

 

Chcesz od razu rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory wypowiedzeń wszystkich typów umów pracowniczych do uzupełnienia jednym kliknięciem. Stwórz wypowiedzenie umowy w 5 minut tutaj.

 

 

Zobacz inne wzory, stwórz wypowiedzenie i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Stwórz wypowiedzenie umowy terazZobacz inne wzory, stwórz wypowiedzenie i pobierz dokument w PDF tutaj.Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony — Wzór

 

 Warszawa, 06.10.2020

 

Jan Tomczyk

+48 654 123 456

j.tomczyk@interviewme.plMarta Nowak

Kierownik działu handlowego

Firma Aladyn

Kwiatowa 185b

03–120 Warszawa

 WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘWypowiadam umowę o pracę zawartą 19.10.2018 r. w Warszawie pomiędzy spółką Aladyn a Janem Tomczykiem z zachowaniem okresu wypowiedzenia, wynoszącego 3 miesiące.Z poważaniem

……………………….

(podpis pracownika)Potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia.

……………………………………………....

(podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej)

 

rozwiazanie umowy o prace na czas nieokreslony

 

Zobacz też: Wypowiedzenie umowy o pracę — Wzór darmowy [PDF i DOC]

 

1. Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony — co musisz wiedzieć?

 

Umowa o pracę na czas nieokreślony gwarantuje pracownikowi stabilność zatrudnienia. To dlatego, że nie przewiduje ona daty, w którym stosunek pracy zostanie rozwiązany. Jednym słowem — Twój pracodawca uznaje Cię za dobrego pracownika i nie myśli o tym, by się z Tobą zawodowo rozstać w najbliższej przyszłości.

 

Umowa o pracę na czas określony ma długie okresy wypowiedzenia. W zależności od stażu pracy jest to:

 • 2 tygodnie — jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy
 • 1 miesiąc — jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy
 • 3 miesiące — jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 

Musisz o nich pamiętać, chcąc rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony. Z drugiej strony — jeśli pracodawca wręczy Ci wypowiedzenie, masz dostatecznie dużo czasu, by szukać sobie nowego zajęcia. Między innymi dlatego umowa o pracę na czas określony jest tak pożądana przez wielu pracowników.

 

Sposoby rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony 

 

Jak mówi z art. 30. § 1 KP umowa o pracę może zostać rozwiązana:

 • na mocy porozumienia stron
 • przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia 
 • przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia

 

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron oznacza, że zarówno pracodawca, jak i pracownik godzą się na zakończenie stosunku pracy. To najkorzystniejsza forma rozwiązania umowy o pracę na czas określony. 

 

Wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia składa pracownik, który chce odejść z pracy, przestrzegając ustalonych ustawowo okresów wypowiedzenia. 

 

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia to już bardziej skomplikowana sytuacja, w której jedna ze stron zaznacza, że umowa o pracę przestaje obowiązywać. Oczywiście musi mieć ku temu odpowiednie powody.

 

Jak rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony?

 

Jeśli chcesz rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony, musisz przygotować dokument, podpisać go i dostarczyć pracodawcy. Możesz wysłać wypowiedzenie mailem lub złożyć osobiście na ręce szefa, informując o tym, że chcesz odejść.

 

W Kodeksie pracy, w art. 30 § 3 widnieje zapis, mówiący, że:

 

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.

 

Pamiętaj więc, żeby zachować pisemną formę wypowiedzenia. W innym wypadku Twoje zachowanie może być uznane za porzucenie pracy

Wskazówka: Jeśli wypowiedzenie umowy o pracę wręcza pracodawca, w dokumencie powinien on zamieścić w dokumencie dopisek o możliwości odwołania się przez pracownika do sądu pracy.

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony — jak napisać taki dokument? 

 

 

Jak już wiesz, rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony musi mieć formę pisemną. Nie trzeba podawać powodu odejścia z pracy. Nie trzeba również prosić o zgodę przełożonego. Konieczne jest za to podanie w dokumencie wszystkich ważnych szczegółów.

 

Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony zawiera:

 

 • miejscowość i aktualną datę
 • imię i nazwisko pracownika, numer telefonu, profesjonalny adres e-mail oraz ewentualnie stanowisko
 • imię, nazwisko i stanowisko adresata wypowiedzenia oraz nazwę i adres firmy
 • nagłówek (np. Wypowiedzenie umowy o pracę)
 • treść wypowiedzenia, a w nim datę zawarcia umowy o pracę, jej strony oraz długość okresu wypowiedzenia 
 • zwrot grzecznościowy i podpis pracownika
 • miejsce na podpis pracodawcy do potwierdzenia otrzymania wypowiedzenia (chociaż w tym przypadku ewentualny brak zgody przełożonego nie ma znaczenia prawnego, ponieważ jest to oświadczenie jednostronne).

 

Uwaga: Pamiętaj, że bieg wypowiedzenia zaczyna się w pierwszym dniu kalendarzowym miesiąca następującego, po miesiącu, w którym wypowiedzenie umowy zostało złożone (w przypadku miesięcznego i trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia). Jeśli okres wypowiedzenia to dwa tygodnie, wtedy bieg wypowiedzenia startuje w pierwszą niedzielę po dniu złożenia dokumentu. 

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Oceń mój artykuł: rozwiazanie umowy o prace na czas nieokreslony
Średnia: 5 (2 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły