Portfolio - co to? Jak zrobić (online)? Przykłady i wzory
Stwórz CV terazArtyści i przedstawiciele zawodów kreatywnych potrzebują portfolio, by prezentować swoje umiejętności. Doświadczenie jest w ich przypadku ważne o tyle, o ile wysoka jest jakość zrealizowanych prac. Ale jak ocenić tę jakość? Właśnie dzięki zawartym w portfolio próbkom talentu.
Niby wszyscy wiedzą, czym jest portfolio, ale nie zawsze jasne jest, jaką ten dokument ma formę, objętość i rzeczywistą wartość np. w procesie rekrutacji. Nie mówiąc już o tym, że portfolio architekta, aktora czy copywritera wyglądają zupełnie inaczej.
Z tego artykułu dowiesz się:
- co to jest portfolio
- jak stworzyć portfolio
- jak wyglądają przykładowe portfolio fotografa, architekta, fotomodelki.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Co to jest portfolio?
Portfolio, zwane potocznie teczką, to zbiór prac np. artysty, architekta, grafika. Ma prezentować dokonania i doświadczenie danej osoby. Bez względu na formę portfolio, celem takiego dokumentu jest zawsze umożliwienie wglądu w czyjeś możliwości w dziedzinie, którą reprezentuje.
Jak wygląda portfolio?
Portfolio wygląda jak mała galeria prac — niewiele w nim treści (chyba że to portfolio copywritera), a dużo elementów wizualnych, przede wszystkim zdjęć. Jeśli mówimy o portfolio artysty plastyka, oczywiście będziemy odnosić się tu również do teczki z rysunkami.
Portfolio może mieć więc zarówno formę fizyczną, jak i cyfrową — w zależności od tego, jakiego rodzaju działalność prezentuje. Trzeba pamiętać o tym, że w większości przypadków niezbędne jest dołączenie do portfolio CV oraz listu motywacyjnego.
Zobacz też: Wzór CV 2024 — przykładowe CV do pracy [Pobierz gotowe CV]
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. Portfolio — przykład
Nie jest łatwo zaprezentować przykład portfolio, bo tego typu dokument jest zazwyczaj pokazywany w sytuacjach, w których ktoś stara się o pracę, próbuje pozyskać klienta lub zdaje do szkoły artystycznej. Co człowiek, to inne portfolio. Poniżej zobaczysz kilka przykładowych portfolio wraz z omówieniem.
Portfolio designera
Źródło: pikisuperstar — pl.freepik.com
Forma i wygląd portfolio designera zależą tylko od niego samego. Każdy, kto zajmuje się designem, sam najlepiej wie, w jaki sposób zaprezentować swoją wizję artystyczną klientom, rekruterom i innym osobom zainteresowanym tą twórczością.
Portfolio fotomodelki / modela
W zawodzie fotomodelki portfolio to absolutna podstawa. Poza zdjęciami musisz umieścić tam informację o wieku, a także wymiary ciała (wzrost, obwód talii, obwód bioder). Trzeba też wspomnieć o naturalnym kolorze włosów i dodać fotografie bez makijażu.
Portfolio architekta
Tutaj zobaczysz przykładowe portfolio architekta utworzone w Issuu. Pamiętaj, że portfolio to nie wszystko w przypadku tego zawodu — należy również wysłać CV architekta, w którym skrupulatnie będzie opisane doświadczenie zawodowe. Bardzo istotne dla rekrutera będą również zawarte w CV umiejętności zawodowe.
Portfolio grafika
Grafik ma w swoim portfolio prace, z których jest dumny najbardziej. Zbiór udanych projektów, zwłaszcza jeśli były ważnymi zleceniami dla rozpoznawalnych firm, to wszystko, czego potrzebujesz, by zainteresować rekrutera lub przyszłego klienta.
Nie musisz dodawać dat wykonanych prac — portfolio ma przedstawiać Twoje umiejętności i możliwości. Dopilnuj, by nie było zbyt obszerne, a tym samym by nie ważyło za dużo (nikt nie ma czasu czekać, aż strona się załaduje).
Do portfolio grafika warto również dodać referencje. Na pewno wiesz, że referencje w CV
uwiarygodniają wszelkie informacje przekazywane przez kandydata rekruterowi. Dokładnie tak samo będzie to działało w przypadku portfolio.
Portfolio fotografa
Portfolio fotograficzne zawiera zbiór zdjęć, prezentujących umiejętności i estetykę fotografa. Tylko od Ciebie zależy, które zdjęcia uznasz za udane i warte umieszczenia w portfolio, ale warto pamiętać, że wszelkimi fotografiami publikowanymi w prasie, a tym bardziej nagradzanymi, należy się pochwalić.
Przykład portfolio fotografa? Zobacz, jak wygląda strona Grega Williamsa, który znany jest np. z fotografii wykonywanych na planie najnowszych Bondów.
Portfolio copywritera
Portfolio copywritera zawiera zbiór tekstów danego autora i ma formę elektroniczną. Najczęściej jest to po prostu blog. Możesz stworzyć również stronę internetową, na której umieścisz próbki artykułów lub tekstów pisanych dla konkretnych klientów. Jeśli jesteś copywriterem freelancerem, portfolio to podstawa — każdy rekruter chce przeczytać kilka tekstów próbnych kandydata, zanim go zatrudni.
Oprócz zawodów wymienionych wyżej spotkasz także:
- portfolio managera
- portfolio architekta wnętrz
- portfolio front end developera
- portfolio web developera
- portfolio aktora.
Warto wiedzieć o tym, że portfolio tworzą także firmy, prezentujące swoją ofertę lub określone dokonania, realizacje lub osiągnięcia. Taki dokument może być po prostu katalogiem produktów, ale może być również ciekawą prezentacją możliwości danej spółki, zwłaszcza jeśli mówimy o firmach usługowych.
Zobacz też: Jak napisać CV do pracy w 2024 roku? Wzór i porady eksperta
3. Jak zrobić portfolio (też online)?
Portfolio można zrobić samodzielnie, np. tworząc stronę internetową lub zakładając bloga. Druga opcja to przygotowanie pliku PDF, który potem udostępnia się rekruterowi lub potencjalnemu klientowi.
Portfolio powinno zawierać:
- pisemny / wizualny przegląd najważniejszych projektów i prac, którymi zarządzałeś lub w które byłeś zaangażowany
- prezentację Twoich umiejętności, stosowanych metod pracy / poglądów estetycznych
- krótki opis Twojej osoby, podobny do podsumowania zawodowego w CV.
Portfolio online
Istnieje wiele stron w internecie, które pozwalają szybko stworzyć portfolio. Są to np. Behance, Wix lub Issuu. Najważniejsze to posiadać wybrane już wcześniej próbki swojej twórczości i stworzyć z nich ciekawy katalog prac.
Behance portfolio
Behance to jedno z narzędzi, które firma Adobe oferuje twórczym osobom, chcącym prezentować swoje prace szerszej publiczności. Profil na Behance to portfolio, którego posiadanie jest standardem w kreatywnym środowisku. Jeśli chcesz tworzyć i pokazywać światu swoje prace graficzne, zdjęcia lub filmy, Behance jest najlepszym medium społecznościowym do realizacji tego celu.
Adobe portfolio
Usługa tworzenia portfolio w Adobe jest darmowa dla użytkowników subskrypcji Creative Cloud (pakiet fotograficzny). Program oferuje szablony portfolio, które można łatwo edytować i przekształcać. Dostępny tutaj.
WordPress portfolio
Jeśli chcesz stworzyć portfolio na stronie internetowej i wykorzystujesz do tego WordPressa, przydadzą Ci się specjalne wtyczki, np.:
- Portfolio Gallery – Image Gallery Plugin
- Visual Portfolio, Photo Gallery & Posts Grid
- Portfolio Gallery, Product Catalog – Grid KIT Portfolio
- WordPress Portfolio Builder – Portfolio Gallery
Wymienione wyżej pluginy są darmowe.
Na koniec — pamiętaj, że poza portfolio liczą się również dokumenty aplikacyjne, które zawsze trzeba mieć przygotowane w sytuacji, gdy starasz się o pracę.
Zobacz też: CV na jedną, dwie czy więcej stron A4 — ile stron musi mieć CV?
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.