

Tutaj sprawdzisz, na czym polegają studia MBA. Dowiesz się także, kto decyduje się na podjęcie studiów MBA i jakie są wymagania rekrutacyjne oraz opłaty.
MBA to termin, który kojarzy się z prestiżową edukacją. Nic dziwnego, skoro absolwenci studiów MBA są rozchwytywani przez firmy, poszukujące skutecznych i doświadczonych managerów do swoich zespołów.
Mając MBA w CV, nie musisz obawiać się trudności z zatrudnieniem. Jeśli więc jesteś managerem, ale planujesz rozwijać karierę i zdobywać nowe umiejętności w zarządzaniu, MBA jest dla Ciebie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
MBA, czyli skrót od Master of Business Administration, to stopień naukowy oferowany przez szkoły biznesu na całym świecie. Po raz pierwszy wprowadzony przez Harvard University Graduate School of Administration w 1908 roku (obecnie Harvard Business School).
Studia MBA przeznaczone są dla tak zwanej kadry menedżerskiej, czyli osób, które zawodowo zajmują się zarządzaniem ludźmi i projektami. Tytuł Master of Business Administration to najwyższy poziom edukacji związanej z biznesem.
O tym, jak jest prestiżowy, świadczy fakt, że 96% firm z listy Fortune 100, szukając kandydatów do pracy, preferuje absolwentów studiów MBA. To dlatego, że są oni wszechstronnymi managerami o dużej wiedzy teoretycznej i sporym doświadczeniu (z reguły na studia MBA dostają się aktywni zawodowo managerowie, którzy chcą się dalej rozwijać).
Studia MBA można podjąć właściwie w każdym wieku. Ograniczeniem jest fakt, że w rekrutacji liczy się doświadczenie managerskie, co — siłą rzeczy — dyskwalifikuje osoby bardzo młode. Jak pokazują statystyki, studia MBA rozważają najczęściej ludzie po trzydziestce. Praktycznie tyle samo kobiet co mężczyzn.
Studia MBA oferują zajęcia z:
Najczęściej w rekrutacji na studia MBA bierze się pod uwagę wykształcenie kandydata, który powinien mieć co najmniej stopień licencjata. Ale tak naprawdę najważniejsze jest doświadczenie w zarządzaniu.
Z reguły uczelnie wymagają od kandydata takich dokumentów, jak kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych, zaświadczenie od pracodawcy o wymaganym okresie doświadczenia zawodowego lub odpis z KRS, list motywacyjny oraz CV (warto przygotować CV po angielsku).
Powyższa lista powstała na podstawie tego rankingu.
Opłaty za studia MBA na polskich uczelniach wahają się 49 900 zł (SGH) do 69 600 zł (dwuletnie studia podyplomowe na Uczelni Koźmińskiego). W Stanach Zjednoczonych najdroższe studia MBA kosztują nawet 161 810 dolarów. Tutaj porównasz opłaty w różnych krajach.
Zobacz też: Kierunki studiów — które są przyszłościowe i opłacalne?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Studia MBA można odbyć również w Polsce, w czterech uczelniach wyższych. Oto szczegóły:
Program studiów MBA na SGH jest skierowany do kandydatów, którzy:
Akademia Leona Koźmińskiego oferuje kilka rodzajów studiów MBA:
Studia MBA we Wrocławiu oferują następujące programy nauki:
Studia MBA w Krakowie oferują następujące programy nauki:
Zobacz też: Wykształcenie w CV (rodzaje, poziomy) — jak wpisać edukację?
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.
Sprawdź, o czym musisz pamiętać podczas tłumaczenia CV na angielski oraz jakich 9 najczęstszych błędów unikać. W artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, sztuczki i zwroty. Możesz też skorzystać z szablonów przetłumaczonych na angielski i w 5 minut stworzyć CV w kreatorze online.
Dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną po angielsku? Zastanawiasz się, jakie są najczęstsze pytania i najlepsze odpowiedzi? Zobacz przykłady i zwroty oraz dowiedz się, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej po angielsku, aby nie stracić szansy na pracę.
Zobacz zwroty po angielsku, które przydadzą się w czasie pisania CV po angielsku. Nie pozwól sobie na popełnienie gafy językowej — użyj fraz z naszej listy.