Moje konto
Coworking — co to? Na czym polega i ile kosztuje?

Coworking — co to? Na czym polega i ile kosztuje?

Nie wiesz jeszcze czym jest coworking? Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat funkcjonowania przestrzeni coworkingowych i sprawdzisz, ile kosztuje jej wynajęcie.

Coworking to rodzaj przestrzeni do pracy, którą dzielą ze sobą freelancerzy lub pracownicy kilku mniejszych firm. W przeciwieństwie do tradycyjnego modelu, w którym każda firma ma swoje biuro, coworking oferuje wynajem pojedynczych miejsc pracy, wraz z wyposażeniem biurowym.

 

Czy coworking to przyszłość? Czy każdy może się odnaleźć w takim modelu pracy? Co wyjątkowego jest w coworkingu, że wydaje się być atrakcyjny?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 • co to jest coworking
 • jak wygląda praca w coworkingu
 • ile kosztuje coworking.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

coworking
coworking

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1. Coworking — jak to wygląda w praktyce?

 

Coworking to model pracy, którego popularność zwiększa się wraz ze zmianami na rynku pracy, takimi jak np. upowszechnienie trybu zdalnego czy boomem na startupy. Nie da się na dłuższą metę pracować w kawiarni, a w domu nie zawsze jest taka możliwość.

 

Trzeba jednak zaznaczyć, że coworkig dotyczy pracowników biurowych, którzy do wykonywania swoich zadań potrzebują jedynie laptopa. Chociaż warto również pamiętać o artystach — dla nich dzielenie wspólnej pracowni jest całkowicie normalne od dziesiątek, a nawet setek lat.

 

Historia coworkingu

 

1995

 

Idea coworkingu — jak wiele przełomowych pomysłów — powstała w podziemiu. Gdy tradycyjni pracownicy odbijali co rano swoje karty, by zdążyć na 8, tłocząc się windzie na swoje piętro, gdzieś w berlińskiej piwnicy (słynna c-base) grupa programistów-hakerów założyła „Hackerspace”. 

 

Pomysł polegał na dzieleniu się zarówno przestrzenią, jak i wiedzą, aby wspólnie pracować nad kodowaniem projektów. Potem doszły do tego seminaria i wydarzenia towarzyskie. Pod koniec 1995 roku w San Francisco, Santa Clara i Brooklynie istniały już amerykańskie wersje „Hackerspaces”, a trend ten zaczął się rozwijać.

 

W tym samym roku po raz pierwszy użyto słowa coworking. Bernard DeKoven zdefiniował to pojęcie jako współpracę na równi, czy współpracę osób równych sobie (working together as equals).

 

Freelancerzy lub osoby zatrudnione u różnych pracodawców mogli współpracować i dzielić się swoimi pomysłami. Tak więc na początku słowo „coworking” było używane do opisania formy współpracy, a nie samej przestrzeni.

 

2005

 

W San Francisco powstała jedna z pierwszych prawdziwych przestrzeni coworkingowych na świecie – San Francisco Coworking Space. Jej założyciel Brad Neuberg uważał, że biura domowe i klasyczne biura są antyspołeczne i przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Przestrzeń oferowała biurka, bezpłatne WiFi, wspólne obiady, zbiorowe przejażdżki rowerowe, medytację i masaże. Była zamykana punktualnie o 17:45

 

2006

 

San Francisco Coworking Space zmieniło nazwę na Hat Factory i w tamtym czasie było tylko jedną z około 30 przestrzeni coworkingowych na całym świecie.

 

2007 

 

Słowo „coworking” po raz pierwszy pojawiło się w Google, a liczba jego wyszukiwań zaczęła wzrastać. Termin „coworking” ugruntował się i wszedł do angielskiej wersji Wikipedii.

 

2008

 

Pod koniec 2008 roku na świecie było około 160 przestrzeni coworkingowych i wciąż ich przybywało.

 

2009 

 

W Niemczech został otwarty Betahaus. W tamtym czasie był największą otwartą przestrzenią coworkingową w Europie. Niemcy były liderem rozwoju coworkingu na Starym Kontynencie.

 

2016

 

Adam Neumann założył w nowojorskim SoHo WeWork — wspólną przestrzeń, w której przedsiębiorczy twórcy mogli pracować i bawić się. 

 

Bawić się? Tak, bo przestrzenie coworkingowe bardziej niż biura przypominają niekiedy place zabaw dla dorosłych — są nowoczesne, kolorowe, wyposażone we wszystko, czego potrzeba — od ekspresu do kawy, przez hot-desks i pokoje do spotkań po zajęcia jogi.

 

Neumann opisywał We Work jako kapitalistyczny kibuc. Członkowie są zachęcani do poznawania się, nawiązywania kontaktów i wzajemnego wykorzystywania swoich talentów.

 

2020

 

Czasy pandemii stawiają pod znakiem zapytania przyszłość biur. Wielu ludzi jest zmuszonych do pracy zdalnej. Rynek wynajmu przestrzeni biurowych czeka niepewna przyszłość. Czy typowe biurowce są skazane na wyginięcie? Czy ich rolę przejmą przestrzenie coworkingowe?

 

Kto korzysta z coworkingu?

 

Z coworkingu korzystają przede wszystkim:

 

 • freelancerzy (jak wskazują polskie statystyki, stanowią oni 15% użytkowników przestrzeni coworkingowych)
 • pracownicy zdalni
 • cyfrowi nomadzi (oraz osoby podróżujące zawodowo)
 • studenci
 • właściciele jednoosobowych firm
 • szefowie/właściciele firm (stanowią 13% użytkowników przestrzeni coworkingowych w Polsce).

 

Największą pod względem zawodowym grupę użytkowników coworkingu stanowią pracownicy sektora IT (22%), księgowi (22%) oraz specjaliści od marketingu i PR (14%).

 

Jak pokazują raporty, ze wspólnej przestrzeni biurowej korzystają ludzie w każdym wieku, chociaż najwięcej jest wśród nich osób w przedziale 30–39 lat (tyle samo kobiet, co mężczyzn). Aż 41% coworkerów pracuje w firmach liczących do 9 osób (czyli szef plus jego pracownicy).

 

Zobacz też: Wirtualne biuro — czy warto, ile to kosztuje i czy jest legalne? [+ Lista biur]

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Ile kosztuje coworking? Jakie są wady i zalety coworkingu?

 

Ceny przestrzeni coworkingowych różnią się w zależności od miasta i standardu budynku. Inny jest też koszt biurka na godzinę, a inny wynajęcia w miarę stałego miejsca pracy na dłużej (bo to również jest możliwe).

 

Za biurko we współdzielonym biurze zapłacisz od 350-400 zł do ponad 1000 zł miesięcznie. Możesz również wynająć sobie miejsce w coworkingu tylko w określone dni — wtedy cena będzie oczywiście niższa.

 

Większość firm oferujących przestrzeń coworkingową nie chwali się dokładnymi cenami wynajmu na swojej stronie internetowej. Najczęściej trzeba wysłać wiadomość mailową i sprecyzować swoje oczekiwania, aby poznać koszt korzystania z coworkingu.

 

Do wyboru w większości masz:

 

 • biurko na godziny
 • prywatne biuro w zamkniętej przestrzeni 
 • miejsce do pracy w przestrzeni otwartej 
 • pojedyncze biurka dedykowane
 • sale konferencyjne.

 

Typowa przestrzeń coworkingowa oferuje swoim użytkownikom:

 

 • miejsce pracy dzielone z innymi użytkownikami coworkingu
 • dostęp do biura 24 godziny na dobę
 • możliwość rezerwacji/wynajęcia sal konferencyjnych
 • dostęp do szybkiego internetu
 • dostęp do drukarki i ksero
 • kuchnię z różnymi rodzajami kawy
 • toalety
 • „budki telefoniczne”
 • odwiedziny „Pana Kanapki”
 • miejsca relaksu.

 

Popularne przestrzenie coworkingowe w Polsce:

 

MIND SPACE (w Warszawskiej Hali Koszyki)

The Brain Ambassy (Warszawa)

WeWork (Warszawa)

Business Link (Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław)

New Work Imagine (Kraków, Łódź, Warszawa)

Office for You (Wrocław)

O4Coworking (Trójmiasto).

 

Wymienione wyżej miejsca to oczywiście nie wszystkie dostępne miejsca coworkingowe w polskich miastach. Na tej mapie możesz wyszukać coworking, który znajduje się najbliżej Twojego domu.

 

Zobacz też: Co robimy w pracy, kiedy nikt nie patrzy? Badanie 2020

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.

Oceń mój artykuł: coworking
Średnia: 5 (1 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły