Moje konto
Wynagrodzenie zasadnicze 2022 - co to? Jakie minimalnie?

Wynagrodzenie zasadnicze 2022 - co to? Jakie minimalnie?

Dowiedz się, czym jest wynagrodzenie zasadnicze i co ma wspólnego z pensją minimalną oraz czy jest wyrażane w kwocie netto czy brutto.

Wynagrodzenie zasadnicze to podstawowy składnik pensji pracownika, który nie uwzględnia premii, prowizji i innych dodatków. Minimalne wynagrodzenie to nie pensja minimalna, ale pracodawca nie może wypłacić wynagrodzenia zasadniczego w 2022 roku mniejszego niż 3010 zł brutto.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co to jest wynagrodzenie zasadnicze
 • czy wynagrodzenie zasadnicze wyraża się w kwocie brutto, czy netto
 • czy wynagrodzenie zasadnicze to to samo co płaca minimalna.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Czym jest wynagrodzenie zasadnicze? 

 

Wynagrodzenie zasadnicze to pojęcie, którego nie znajdziesz w Kodeksie pracy. Oznacza bowiem pensję podstawową, którą wypłaca pracownikowi pracodawca — tę, która zapisana jest w umowie o pracę i na którą umawiają się strony stosunku pracy. 

 

Wynagrodzenie zasadnicze może być realnie większe, jeśli doda się do niego dodatki typu:

 • premie 
 • prowizje
 • dodatki stażowe i funkcyjne
 • dodatki do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej
 • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych
 • nagrody jubileuszowe
 • odprawy rentowe czy emerytalne.

 

Pensja wpływająca na konto pracownika co miesiąc będzie niższa niż jego wynagrodzenie zasadnicze, które zmniejszy się o:

 • podatek
 • składkę emerytalno-rentową
 • składkę chorobową
 • składkę wypadkową
 • składkę zdrowotną.

 

Wynagrodzenie zasadnicze — brutto czy netto?

 

Wynagrodzenie zasadnicze (a więc pensja podstawowa) wyrażane jest zawsze w kwocie brutto. Jest ono bowiem podstawą wynagrodzenia, od której odejmuje się podatek i składki ZUS, aby otrzymać wynagrodzenie netto, a więc realny zarobek. 

 

Jeśli na rozmowie o pracę zapytasz o wysokość pensji, na jaką możesz liczyć w przypadku przyjęcia do pracy, potencjalny pracodawca poda właśnie wysokość wynagrodzenia zasadniczego. Co oznacza, że na koncie zobaczysz mniejsze pieniądze. 

 

Wynagrodzenie zasadnicze a pensja minimalna

 

Wynagrodzenie zasadnicze pracownika ustala pracodawca. Jego kwota musi być zapisana w umowie o pracę — bo jednym z warunków zawiązania stosunku pracy jest wypłacenie odpowiedniego wynagrodzenia za pracę. 

 

Wynagrodzenie zasadnicze nie może być niższe niż płaca minimalna, którą ustala Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. I to jedyna relacja, jaka łączy pojęcia wynagrodzenia zasadniczego i płacy minimalnej.

Wskazówka: Płaca minimalna to ustalone najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca musi wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej jest naruszeniem praw pracowniczych.

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Dodatek stażowy a wynagrodzenie zasadnicze

 

Dodatek stażowy to tak zwany dodatek za wysługę lat. Wypłacany jest pracownikom sfery budżetowej za określony staż pracy w danej instytucji, a więc za doświadczenie zawodowe. Pozostali pracodawcy mogą, ale nie muszą go wypłacać. To zależy wyłącznie od ich woli.

 

Ale dodatek stażowy nie jest kwotą wziętą z sufitu. Wylicza się go na podstawie wynagrodzenia zasadniczego. Osobom zatrudnionym w jednostkach samorządowych i państwowych przysługuje dodatek stażowy w wysokości 5% ich wynagrodzenia zasadniczego już po pięciu latach pracy. W kolejnych latach ta kwota wzrasta o 1%.

 

Uwaga: Od 2020 roku płaca minimalna nie obejmuje dodatku stażowego.

 

Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli

 

Zarobki nauczycieli ustalane są na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Określa ono, ile zarobi nauczyciel w zależności od posiadanego stopnia awansu zawodowego oraz poziomu wykształcenia.

 

Minimalne wynagrodzenie nauczycieli w 2022 roku:

 • Nauczyciel stażysta — 2949 zł brutto
 • Nauczyciel kontraktowy — 3 034 zł brutto
 • Nauczyciel mianowany — 3445 zł brutto
 • Nauczyciel dyplomowany — 4046 zł brutto

 

Warto wiedzieć, że na wynagrodzenie średnie nauczyciela składa się gwarantowane wynagrodzenie zasadnicze oraz inne składniki wynagrodzenia wskazane w Karcie Nauczyciela.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Oceń mój artykuł: wynagrodzenie zasadnicze
Średnia: 4.67 (12 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły

Jak negocjować wynagrodzenie [Lepsze zarobki na start lub podwyżka]

Jak negocjować wynagrodzenie [Lepsze zarobki na start lub podwyżka]

Przeczytaj nasz szczegółowy poradnik jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej. Zdradzę Ci 13 przydatnych wskazówek oraz mało znane ale skuteczne techniki, jak przekonać pracodawcę, aby zgodził się zapłacić Ci więcej. Przeczytaj koniecznie, jeśli chcesz otrzymywać lepsze oferty pracy.