Moje konto
Wniosek o urlop okolicznościowy - wzór podania w PDF i DOC

Wniosek o urlop okolicznościowy - wzór podania w PDF i DOC

Pobierz wzór wniosku o urlop okolicznościowy z powodu ślubu, narodzin dziecka lub śmierci bliskiego. Zobacz, jak wypełnić wniosek o urlop okolicznościowy.

Nie wiesz, jak wygląda wniosek o urlop okolicznościowy?

 

Za chwilę zobaczysz jego przykład i dowiesz się, co powinien zawierać ten dokument.

 

Pokażemy Ci wzór wniosku o urlop okolicznościowy i wyjaśnimy, jak i kiedy złożyć wniosek. 

 

Warto bowiem, żeby Twoje podanie było profesjonalnie napisane i zgodne z wszelkimi wymogami prawa pracy. 

 

Nie musisz szukać na portalu GOFIN ani ściągać z Internetu niepewnych wzorów.

 

W tym artykule znajdziesz:

  • wzór wniosku o urlop okolicznościowy z powodu śmierci bliskiego
  • wzór wniosku o urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka
  • wzór wniosku o urlop okolicznościowy z powodu ślubu. 

 

Chcesz od razu napisać wniosek o urlop okolicznościowy? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory wniosków o wszystkie typy urlopów pracowniczych do uzupełnienia jednym kliknięciem. Stwórz wniosek o urlop w 5 minut tutaj.

 

 

Zobacz inne wzory, stwórz wniosek urlopowy i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Stwórz wniosek o urlop teraz

 

1

Kiedy składa się wniosek o urlop okolicznościowy?

 

Wniosek o urlop okolicznościowy składasz wtedy, gdy potrzebujesz wolnego od pracy z powodu konkretnej sytuacji rodzinnej. 

 

Pracodawca musi podpisać się pod Twoim wnioskiem, żeby urlop był zatwierdzony. Nie może jednak odmówić przysługujących Ci dni wolnych. 

 

Uwaga: Pamiętaj, że wniosek o urlop okolicznościowy może dotyczyć tylko dni pracujących. Jeśli konkretna sytuacja rodzinna wydarzyła się w czasie, gdy jesteś na urlopie wypoczynkowym, dzień lub dwa wolnego zostanie odliczone od przysługujących dni tego urlopu.

 

Jeśli zwracasz się z prośbą o udzielenie urlopu z okazji ślubu, najpewniej znasz już konkretną datę, dlatego możesz poinformować pracodawcę odpowiednio wcześniej. 

 

W przypadku śmierci bliskiej osoby wniosek trzeba dostarczyć najpóźniej drugiego dnia nieobecności w pracy. 

 

Narodziny dziecka nie zawsze można skutecznie przewidzieć co do dnia. Poza tym urlop okolicznościowy możesz wykorzystać, kiedy chcesz, wcale nie od razu w dniu narodzin. Wniosek złóż wtedy, gdy będziesz miał już ustalone konkretne daty. 

 

Jak wygląda wzór wniosku o urlop okolicznościowy? 

 

Wniosek o urlop okolicznościowy to niedługi dokument zawierający:

  • datę i miejscowość
  • Twoje dane kontaktowe (imię i nazwisko) 
  • dane pracodawcy (imię i nazwisko, stanowisko, nazwę firmy lub instytucji). 

 

W podaniu, które składasz do pracodawcy lub w dziale kadr nie może zabraknąć, poza prośbą o udzielenie urlopu okolicznościowego z powodu konkretnej okazji, również podstawy prawnej. 

 

Pamiętaj, że tworząc treść wniosku o urlop okolicznościowy, należy powołać się na art. § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

 

Teraz pokażemy Ci konkretne przykłady wniosków o urlop okolicznościowy.

 

Więcej na temat samego przywileju, znajdziesz w artykule: Urlop okolicznościowy 2020 - ślub, urodzenie dziecka, śmierć bliskiego.

 

2

Wniosek o urlop okolicznościowy z powodu śmierci bliskiego

 

Wniosek o urlop okolicznościowy z powodu śmierci bliskiej osoby składa się u pracodawcy po to, by dostać wolne na dzień pogrzebu. 

 

Najlepiej, jeśli złożysz wniosek zaraz po ustaleniu daty pogrzebu. W ten sposób możesz drugi dzień (jeśli taki Ci przysługuje) wykorzystać od razu, kiedy potrzebujesz. 

 

Wzór wniosku o urlop okolicznościowy z powodu śmierci bliskiego

 

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3

Wniosek o urlop okolicznościowy z okazji urodzenia się dziecka

 

Wniosek o urlop okolicznościowy na narodziny dziecka składasz wtedy, gdy potrzebujesz dnia lub dwóch na opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem. I oczywiście na zapoznanie się z nową sytuacją życiową.

 

Podanie o urlop okolicznościowy z okazji urodzenia się dziecka składają ojcowie. To dlatego, że kobieta jest już w tym czasie na urlopie macierzyńskim

 

Jak to wygląda w praktyce?

 

Musisz złożyć odpowiedni wniosek, bo bez niego pracodawca nie może sam udzielić Ci wolnego. 

 

Potrzebna jest pisemna prośba, nawet jeśli pracodawca wie o zaistniałej sytuacji. Nie wystarczy uzgodnić z szefem, że konkretnego dnia Cię nie będzie, bo wszystko musi być „na papierze”. 

 

Do wniosku dołączyć wypis dziecka ze szpitala lub odpis jego aktu urodzenia.

 

Wniosek o urlop okolicznościowy — narodziny dziecka (Wzór)

 

 

Zobacz też: Wilczy bilet — powody i konsekwencje zwolnienia dyscyplinarnego.

 

4

Wniosek o urlop okolicznościowy na ślub 

 

Wniosek o urlop okolicznościowy na ślub składasz, gdy wiesz już, kiedy ten szczęśliwy dzień nastąpi. Nie istnieją konkretne wytyczne co do tego, kiedy takie wniosek dostarcza się do pracodawcy. 

 

Pamiętaj tylko, by we wniosku wyraźnie napisać, czyjego ślubu dotyczy wniosek — Twojego czy Twojego dziecka, bo od tego zależy, czy dostaniesz jeden, czy dwa dni wolnego. 

 

Wzór wniosku o urlop okolicznościowy — ślub (Wzór)

 

 

Na koniec mamy dla Ciebie jeszcze jedną istotną informację: 

 

Odkąd w 2018 roku weszły w życie przepisy RODO, pracodawcy są zobowiązani do stosowania tzw. zasady minimalizacji danych. Oznacza to, że im mniej szef chce o Twoim prywatnym życiu wiedzieć, tym lepiej. 

 

To dlatego do żadnego z wniosków o urlop okolicznościowy nie musisz dołączać dodatkowych dokumentów. Pracodawca może ewentualnie zażądać dokumentu do jednorazowego wglądu. 

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Może masz już doświadczenia ze składaniem wniosku o urlop okolicznościowy? Jeśli tak, daj znać, czy wszystko obyło się bez problemów.

Oceń mój artykuł: wniosek o urlop okolicznosciowy
Średnia: 4.5 (8 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim (15+ porad dla mam)

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim (15+ porad dla mam)

Czeka Cię powrót do pracy po macierzyńskim? 👶🏻 Może chcesz przedłużyć taki urlop? Poznaj 3 rodzaje urlopów dla młodych mam oraz swoje prawa po powrocie do pracy + zobacz wzór wniosku o wcześniejszy powrót. Zobacz też 7 wskazówek, jak ułatwić sobie powrót do pracy.