Moje konto
Scrum — co to za metodyka? [Założenia + wyjaśnienie pojęć]

Scrum — co to za metodyka? [Założenia + wyjaśnienie pojęć]

W tym artykule dowiesz się, czym jest scrum i na czym polega praca w tej metodyce. Przeczytasz również, co oznaczają charakterystyczne dla scrum pojęcia.

Scrum to jedna z metodyk zwinnych (agile). Opisuje ona ramy procesu (framework) działania zespołów, które mają za zadanie wytworzyć i dostarczyć klientowi określony produkt. Pierwotnie scrum został pomyślany dla pracowników działów IT, ale obecnie ta metodyka jest stosowana dość uniwersalnie.

 

Chcesz wykorzystać scrum w pracy? Przeczytaj poniższy artykuł.

 

Dowiesz się z niego:

 

  • co oznacza pojęcie „scrum”
  • jakie są założenia metodyki scrum
  • jak rozszyfrować podstawowe pojęcia metodyki scrum.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

scrum
scrum

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1. Czym jest metodyka scrum?

 

Metodyka scrum określa ramy postępowania dla zespołów realizujących projekty głównie w IT, ale jej założenia pomagają również ludziom pracującym w innych branżach. Chodzi przede wszystkim o to, by mieć stałą kontrolę nad procesem i radzić sobie skutecznie z nieprzewidzianymi komplikacjami.

 

Jak to się dzieje? O tym za chwilę.

 

Historia scrum

 

Warto wiedzieć, że nazwa „scrum” została zaczerpnięta z terminologii sportowej. W rugby „scrum” oznacza wznowienia gry po faulu lub po wybiciu piłki poza boisko. Termin użyty w kontekście, o którym tutaj mówimy, pierwszy raz pojawił się 1986 roku w artykule z Harvard Business Review (HBR) zatytułowanym The New Product Development Game autorstwa Hirotaki Takeuchiego i Ikujiro Nonaki.

 

W tym tekście opisano nowy sposób wytwarzania produktów przez takie firmy jak Honda, Canon czy Fuji-Xerox. Chwalono holistyczne podejście do pracy, którym zastąpiono dawny styl, charakteryzujący się realizacją zadań krok po kroku, sekwencyjnie.

 

Autorzy tekstu zauważyli, że: 

 

W dzisiejszym szybkim, konkurencyjnym świecie rozwoju nowych produktów komercyjnych, najważniejsze są: szybkość i elastyczność.

 

Podkreślili między innymi takie cechy nowego podejścia, jak wbudowana niestabilność (czyli świadomość, że w projekcie mogą zajść zmiany), działanie w samoorganizujących się zespołach czy dzielenie procesu pracy na krótsze, następujące po sobie fazy.

 

Artykuł miał wpływ na rozwój wielu koncepcji, które dały początek temu, co obecnie nazywamy scrum. Już w 1993 r. Jeff Sutherland i jego zespół w Easel Corporation stworzyli proces scrum do wykorzystania w procesach tworzenia oprogramowania.

 

Zobacz też: Mentor — kto to jest (definicja)? Czym różni się od coacha?

 

2. Z czego składa się scrum?

 

Scrum opisuje rozkład zadań dość szczegółowo — od planowania po dostarczenie gotowego produktu. To dlatego praca podzielona jest na takie odcinki jak: planowanie sprintu, daily scrum meetings, sprint review i sprint retrospective. Za chwilę przejdziemy do szczegółowego opisu tych faz. 

 

Warto dodać, że najważniejsza w metodologii scrum jest przejrzystość. Informacja zwrotna na temat przebiegu pracy — bez względu na to, czy realizacja zadań przebiega pomyślnie, czy nie — jest kluczem do osiągnięcia pożądanego efektu. 

 

Podejmowanie decyzji według zasad scrum odbywa się właśnie na podstawie feedbacku udzielanego przez poszczególne zespoły i ich członków. W ten sposób można stale trzymać rękę na pulsie i kontrolować przebieg prac.

 

Drugą ważną rzeczą jest iteracyjny i przyrostowy sposób pracy.

 

Jak czytamy w słowniku języka polskiego, iteracja to metoda polegająca na wielokrotnym stosowaniu tego samego przekształcenia lub procedury. Właśnie tak zorganizowane są sprinty — każdy kolejny następuje po poprzednim i jest przekształcany w sposób, który pozwala osiągnąć najlepszy cel. W ten sposób osiąga się przyrost wyników pracy. 

 

Scrum — objaśnienie pojęć

 

Scrum Master — czyli menedżer procesu scrum. Jego rolą jest prowadzenie, nauczanie i wspieranie zespołu scrumowego we właściwym zrozumieniu i wykorzystaniu scrum.

 

Development Team — czyli zespół odpowiedzialny za rozwój. Składa się on z profesjonalistów, specjalizujących się w konkretnych dziedzinach. Development Team odpowiedzialny jest za organizację pracy oraz zarządzanie czasem i wyznaczonymi zadaniami. 

 

Product Owner — tę rolę pełni tylko jedna osoba, która odpowiedzialna jest za podejmowanie decyzji o kolejności realizacji poszczególnych zadań. Product Owner w pewien sposób reprezentuje klienta, mając świadomość jego wymagań. To dlatego wie, w jaki sposób ustalać priorytety.

 

Backlog — lista zadań do wykonania, która wymaga określenia priorytetów. 

 

Scrum Poker — to oparta na konsensusie technika szacowania czasu pracy w metodyce agile. Wystarczy ściągnąć na telefon aplikację Scrum Poker, by licytować wraz z całym zespołem ile godzin potrzeba, by wykonać dane zadanie.

Wskazówka: Jeśli chcesz korzystać ze scrum, przeczytaj Scrum Guide. Tam znajdują się wszystkie definicje i opisy poszczególnych faz pracy nad dostarczaniem produktu, stworzone przez Kena Schwabera i Jeffa Sutherlanda, współtwórców Scrum.

Co to jest sprint w scrum?

 

Sprint to serce całego procesu metodyki scrum. Sprinty mogą trwać 2 tygodnie lub miesiąc, ale wszystkie muszą mieć tę samą długość. Nowy sprint rozpoczyna się natychmiast po zakończeniu poprzedniego. 

 

Nie wprowadza się żadnych zmian w czasie trwania sprintu, po to, by nie zakłócić planu pracy. Osoby wykonujące zadania powinny skupić się na tym, co mają do zrobienia i mieć ten komfort, że nikt nie będzie dorzucał im niezapowiedzianej pracy. 

 

Zobacz też: Rozmowa o pracę po angielsku — pytania i odpowiedzi [Zwroty]

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3. Scrum — elementy procesu

 

Oto jak przebiega praca w scrumi-e:

 

1.

Sprint Planning (planowanie sprintu) — biorą w nim udział członkowie zespołu scrumowego oraz product owner. Na tym etapie określa się priorytety i planuje pracę na określony czas (najczęściej 2 tygodnie). Każdy ma tutaj swój głos w ustalaniu czasu realizacji swojego zadania.

 

2. 

Daily Scrum — krótkie, 15-minutowe spotkanie, które odbywa się codziennie. Członkowie zespołu scrumowego odpowiadają w nim na trzy pytania:

 

  • Co wczoraj zrobiłeś dla realizacji celu sprintu?
  • Co dziś zrobisz dla realizacji celu sprintu?
  • Jakie napotkałeś przeszkody w celu osiągnięcia celu?

 

3. 

Sprint Review — to spotkanie, które odbywa się na zakończenie sprintu. Zespół przedstawia efekty swojej pracy i na podstawie feedbacku podejmuje decyzje o dalszych etapach prac.

 

4. 

Sprint Retrospective —jest to ostatni etap sprintu. Na tym spotkaniu osoby biorące udział w projekcie dyskutują na temat przebiegu prac i zastanawiają się, co można ulepszyć w trwającym już procesie realizacji produktu.

 

Czy scrum to agile?

 

Tak, ale… musisz odróżniać te pojęcia, bo agile to termin szerszy niż scrum. 

 

Agile oznacza podejście do wytwarzania i rozwijania produktów. Mieści w sobie wiele różnych szczegółowych metod i praktyk. Jedną z nich jest właśnie scrum. 

 

Zobacz też: Jak napisać list motywacyjny? (Wzór klasycznego listu do pracy)

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.

Oceń mój artykuł: scrum
Średnia: 5 (2 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły