Czy powrót na studia ma sens?
Stwórz CV terazW 2008 roku Maria pracowała jako kelnerka w lokalnej restauracji. Wtedy postanowiła coś zmienić. Rzuciła pracę, wzięła kilka tysięcy kredytu i wróciła na studia, by zrobić dyplom z pedagogiki specjalnej.
Jednak nauczanie nie okazało się karierą, którą sobie wyobrażała. Praca w ogromnym stresie, zbyt mało czasu dla rodziny, a do tego nagła znacząca obniżka płac. Wkrótce Maria pożegnała się z tym zawodem.
Kilka lat później wciąż z trudem spłaca kredyt studencki. Swoją decyzję o powrocie na studia nazywa „największym finansowym faux pas”.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
O studiach statystycznie
Jeżeli rozważasz powrót na studia, historia Marii pewnie nie napawa Cię optymizmem. Nic w tym dziwnego. W czasach, gdy coraz mniej Polaków chce studiować — wg. GUS liczba studentów zmniejszyła się w ciągu ostatniej dekady o ponad 36% — powrót na studia magisterskie lub podyplomowe może się wydawać nierozsądny.
Jednak wiele uczelni prywatnych i państwowych oferuje coraz więcej kursów podyplomowych nakierowanych na potrzeby rynku pracy. Ich oferta edukacyjna ma nadążyć za popularnością szkoleń i kursów nieformalnych, które coraz częściej wygrywają z tradycyjnymi studiami.
Z kolei w Stanach Zjednoczonych nie brakuje ludzi, którzy decydują się na powrót do szkoły. Według amerykańskiego National Center for Education Statistics ponad 7,5 miliona studentów w 2018 roku to ludzie w wieku 25 lat i powyżej. Stanowi to około 40% studentów uczelni wyższych.
Wygląda na to, że jeżeli zastanawiasz się nad powrotem na studia, raczej nie jesteś jedyny.
A każda historia niepowodzenia — jak to, co spotkało Marię — ma gdzieś swoje, bardziej udane, przeciwieństwo.
Jednym z nich jest historia Włodka, który skończywszy dwuletnią szkołę policealną, zbudował godną pozazdroszczenia, liczącą dziś trzydzieści lat, karierę w sektorze technologicznym.
Jego pracodawca zaczął zachęcać pracowników do zdobywania wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa. Zaproponował także program szkoleń z nowych technologii. Włodek zrozumiał wtedy, że aby pozostać w grze, musi pójść na studia z cyberbezpieczeństwa.
Wkrótce potem ukończył pierwszy semestr na tym kierunku. Teraz ma nie tylko dyplom absolwenta studiów, ale też komplet umiejętności najbardziej obecnie pożądanych w jego branży.
Korzyści studiowania w dorosłym życiu
Powrót do edukacji po wielu latach od matury może Ci się wydawać czymś nie do udźwignięcia, a jednak dojrzali studenci mają pewną przewagę nad świeżo upieczonymi maturzystami.
W końcu niewiele nastolatków potrafi mądrze zdecydować, jak pokierować swoją edukacją. Ponad 40% studentów college’u żałuje wyboru swojego kierunku!
To coś, czego jako dorosły, świadomy człowiek potrafisz chyba uniknąć, prawda? Wiesz, co lubisz robić. Wiesz, w czym jesteś dobry. Dobrze wiesz, co musisz poprawić i czego chcesz się nauczyć.
Być może potrzebujesz specjalistycznej wiedzy na konkretny temat, a może chcesz uzupełnić swoje kompetencje zawodowe o pewne narzędzia i umiejętności.
Niezależnie od Twojej sytuacji, na pewno dysponujesz już doświadczeniem i wiedzą, które pozwolą Ci wykorzystać nowe studia w stu procentach.
Pamiętaj też, że w dzisiejszych czasach istnieją uczelnie, na których część wymagań kursu zaliczysz swoim doświadczeniem zawodowym. Ponadto, niektórzy pracodawcy będą skłonni sfinansować Twoją edukację lub się do niej dorzucić.
Twoja droga do dyplomu może się więc okazać znacznie krótsza (lub tańsza), niż Ci się wydaje.
Minusy powrotu na studia w dorosłym życiu
Najbardziej oczywistym problemem jest sfinansowanie tego projektu: nie dość, że musisz się utrzymać, to nierzadko za studia podyplomowe będziesz musiał słono zapłacić.
- Koszt studiów podyplomowych w Polsce zależy od kierunku, a przede wszystkim od lokalizacji i prestiżu uczelni. Oto dwa skrajne przykłady: roczny kurs zarządzania zasobami ludzkimi w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach wynosi mniej niż trzy tysiące złotych, natomiast roczny kurs coachingu profesjonalnego w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie to koszt rzędu ponad dwunastu tysięcy złotych.
- Jeśli w przeszłości nie musiałeś płacić za edukację albo pomagali Ci rodzice, koszt powrotu na studia może Cię zaskoczyć i skutecznie zniechęcić do podjęcia tej decyzji. Być może najlepszym rozwiązaniem okaże się pożyczka lub kredyt.
- Jednocześnie studiowanie może ograniczyć Twój czas na pracę zarobkową, której potrzebujesz, by opłacić życie i studia.
Oczywiście istnieją sposoby na ograniczenie wydatków na powrót do edukacji. Może uda Ci się znaleźć odpowiedni kurs korespondencyjny albo kurs internetowy w bardziej przystępnej cenie. Kolejny problem to brak gwarancji, że nauka przyniesie Ci korzyści.
Niektórzy zakładają, że dopisanie do życiorysu dyplomu magistra lub prestiżowej, wyspecjalizowanej podyplomówki automatycznie przełoży się na rozwój zawodowy i większe zarobki.
To prawda — często się tak dzieje. Ale nie zawsze. Czy inwestycja w powrót na ścieżkę edukacji będzie dla Ciebie korzystna, nawet jeśli nie przyniesie znacznego wzrostu pensji? Albo jeśli nie sprawi, że natychmiast dostaniesz wymarzoną pracę? Oceń realistyczne szanse na rozwój w swojej branży i dostosuj do nich swoje oczekiwania.
Powody, dla których powrót na studia ma sens
A więc — czy powrót na studia ma sens? Odpowiedź zależy od kilku czynników, w tym od tego, co Tobą powoduje. Dlaczego chcesz wrócić na uczelnię? Czy wiesz, jakie długofalowe korzyści Ci to przyniesie?
Tu znajdziesz kilka powodów, dla których powrót na studia może być dla Ciebie dobrym wyborem.
Zmiana zawodu
Bywa, że po kilku, a nawet kilkunastu latach od rozpoczęcia kariery orientujesz się, że chcesz robić coś innego. Albo nowe technologie sprawiły, że Twój dotychczasowy zawód odchodzi do lamusa.
Gdy już zdecydujesz się przekwalifikować, zdobycie ukierunkowanego wykształcenia może stać się idealnym sposobem na wyrobienie potrzebnych umiejętności.
Tylko pamiętaj – zanim uczynisz ten wielki krok, zrób rozeznanie. Sprawdź zapotrzebowanie na pracowników danej branży w Twoim regionie oraz poziom zarobków początkujących w niej pracowników.
Jeśli masz taką możliwość, porozmawiaj z ludźmi z branży. Jak wygląda ich typowy dzień w pracy? Jakie są plusy i minusy ich zawodu?
Pamiętasz historię Marii? Nie tak wyobrażała sobie zawód pedagoga specjalnego. Powrót na studia (i zmiana zawodu) to poważna decyzja. Upewnij się, że masz konkretne powody na jej poparcie – a nie jedynie przeczucie, że będziesz w tym dobry.
Pozostanie w grze
Branże, w szczególności technologiczna, nieustannie się zmieniają. Z czasem część Twoich umiejętności i wiedzy przestaje się liczyć. Zamiast inwestować w dokształcanie obecnych pracowników, wiele firm woli zatrudnić nowy narybek. A gdy tak się dzieje, starsi pracownicy lądują na straconej pozycji.
Powrót do szkoły to jeden ze sposobów na pozostanie w grze. Zdobywając dyplom kolejnych studiów możesz, tak jak Włodek, zwiększyć kompetencje, poszerzyć obecną wiedzę i wyrobić nowy ogląd na swój sektor.
Zanim jednak zdecydujesz się na studia, weź pod uwagę inne możliwości. Czasem aby poprawić swoją pozycję w firmie, wystarczy zrobić parę kursów albo zdobyć certyfikat.
Większe zarobki
Twoja pensja stanęła w miejscu? Ukończenie dodatkowych studiów może ją wyrwać z tej stagnacji.
Dyplom uczelni ma szansę ułatwić Ci awans, a nawet otworzyć drogę do zupełnie nowych zawodowych wyzwań. Powrót do nauki pomoże Ci poprawić umiejętności niezbędne w prawie każdej pracy, takie jak komunikacja, zarządzanie i rozwiązywanie problemów. Co więcej, doszkalając się, dajesz pracodawcy sygnał, że zależy Ci na pracy i rozwoju.
Co oczywiste, podwyżka nie jest ani automatyczny, ani gwarantowanym następstwem powrotu na studia. Najpierw sprawdź rynek pracy w swojej branży. Jakie wykształcenie jest wymagane na wyższym szczeblu? Jaka jest średnia płaca?
Jeżeli chodzi o karierę w korporacji, za dobrą inwestycję uważa się dyplom MBA.
Ale z kolei w przypadku kreatywnych i humanistycznych profesji, dodatkowe studia nie zawsze przynoszą korzyści.
Na przykład do rozwoju kariery w marketingu i PR rzadko kiedy potrzebny jest dyplom magisterski ze specjalizacją w tym kierunku, bo firmy patrzą na doświadczenie, a nie stopień wykształcenia. Chcą wiedzieć, co udało Ci się osiągnąć w praktyce.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Kiedy powrót na studia nie ma sensu
Patrząc z drugiej strony, warto się dwa razy zastanowić, czy Twojego powrotu do szkoły nie motywuje któryś z tych powodów:
- nuda
- poczucie niepewności o swoją przyszłość
- przekonanie, że dodatkowe studia natychmiast rozwiążą Twoje problemy i polepszą Twoje życie
- poczucie, że „powinieneś” wrócić do szkoły / zrobić dyplom.
Rozpoczęcie studiów nie powinno być spontaniczną, nieprzemyślaną decyzją. Nie warto w nie inwestować, tylko dlatego że „tak trzeba” albo ponieważ masz nadzieję, że to wskaże Ci nowy sens w życiu.
Pamiętaj — nie masz żadnych gwarancji. Oceń swoje szanse, zbadaj możliwości, stwórz plan i podejmij chłodną decyzję.
A przede wszystkim nie wracaj na studia, tylko dlatego że czujesz, że ktoś tego od Ciebie oczekuje albo martwisz się, jak inni oceniają Twój poziom wykształcenia.
Jeśli chcesz się upewnić, czy podejmujesz właściwą decyzję, odpowiedz sobie na poniższe pytania.
Pytania, które pomogą Ci zdecydować, czy wrócić na studia
- Dlaczego chcę wrócić na studia?
- Jaki będzie koszt nowych studiów (w tym koszt utraconych korzyści)?
- Jak dodatkowy dyplom pomoże mojej karierze? Czy to inwestycja korzystna dla mnie?
- Jakich rezultatów się spodziewam / oczekuję? Co mogę zrobić, by osiągnąć te rezultaty?
- Co zrobię, gdy już skończę studia? Jaki jest mój plan, by maksymalnie wykorzystać wartość tych studiów?
Odpowiedz na te pytania szczerze i rzeczowo. To pozwoli Ci ocenić, co Tobą powoduje oraz sporządzić plan działania. Jeśli nie jesteś czegoś pewien, zrób rozeznanie. Możesz na przykład spróbować ocenić, jak konkretne studia są postrzegane w Twoim zawodzie.
Musisz dobrze rozumieć zarówno korzyści z powrotu na studia, jak i minusy tej decyzji.
Ważne jest także, byś wiedział, jakie umiejętności i jaką wiedzę chcesz zdobyć, co konkretnie możesz uczynić z nowym dyplomem oraz jak chcesz wprowadzić swój plan w życie, aby osiągnąć sukces.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Co Ty na to?
Pozwól, że się z czegoś zwierzę: sam rzuciłem studia magisterskie, aby stworzyć własną firmę, Transizion, ponieważ uznałem, że lepiej przeznaczył pieniądze na studia na rozwinięcie startupu. Okazało się to świetnym wyborem.
Jednocześnie jednak cały czas radzimy naszym klientom, aby rozważyli dalsze kształcenie dla rozwoju swojej kariery, większych zarobków i zwiększenia możliwości na przyszłość.
Tak naprawdę każdy przypadek jest inny. A teraz ja chciałbym poznać Twoją historię. Czy poszedłeś na studia magisterskie? Opłaciło Ci się to? Czy wróciłbyś na studia? Dlaczego tak, dlaczego nie?
Odpowiedz w komentarzu — bardzo chcę się dowiedzieć, co sądzisz!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.
Źródła
- https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/edukacja/edukacja/szkolnictwo-wyzsze-w-roku-akademickim-20182019-wyniki-wstepne,8,6.html
- https://nces.ed.gov/fastfacts/display.asp?id=372
- https://www.kozminski.edu.pl/pl/oferta-edukacyjna/studiapodyplomowe/kierunki/coaching-profesjonalny-metody-i-praktyka/oplaty/