Moje konto
Osobiste Zarządzanie: 3 zdolności kierownicze, z którymi osiągniesz więcej

Osobiste Zarządzanie: 3 zdolności kierownicze, z którymi osiągniesz więcej

Pierwsze umiejętności z zakresu kierowania samą sobą, które nabyłam u progu kariery, mogą Cię zaskoczyć — nie zaczęłam od powtarzania pozytywnych afirmacji czy pielęgnowania harmonii pomiędzy życiem osobistym a pracą.

 

Zaczęłam od rozmyślania o tym, czym tak naprawdę jest dla mnie sukces — stawiając pierwsze zawodowe kroki, szybko zorientowałam się, że pomimo nieludzkich godzin pracy, nie czuję, że odnoszę jakiekolwiek sukcesy.

 

Jako trzydziestolatka, w swojej pierwszej pracy, otarłam się o kryzys wieku średniego. Byłam całkowicie przytłoczona. Bywały tygodnie, kiedy pracowałam na komputerze od 4 nad ranem do 21, w piżamie, jedząc fast foody i co chwila pijąc kawę.

 

To było wyniszczające. I jakże stresujące! Nieważne jak ciężko pracowałam — ani przez chwilę nie czułam, że moja kariera posuwa się naprzód. Pod koniec dnia opadałam na krzesło w kompletnej beznadziei. Pamiętam, że myślałam sobie: „to nie może być wizja mojego życia”.

 

Wiesz co z tym zrobiłam? Odłożyłam całą tę harówkę, zamknęłam oczy i zaczęłam marzyć. Wymarzyłam sobie życie, jakie naprawdę chciałabym wieść.

 

Chciałam czerpać z pracy radość! Oczywiście, że chciałam rozwijać swoją karierę i zmienić świat. Ale — o ile to tylko możliwe — chciałam także wieść przyjemne życie. To był początek mojej przygody. Wierzę, że wymarzyłam sobie nową drogę życia.

 

Dziś, jako trenerka managerów, spędzam moje zawodowe życie, pomagając ludziom osiągnąć to, czego pragną i prowadzić życie, o jakim marzą. Wszyscy liderzy, bez wyjątku, zadają jedno i to samo pytanie, które spędza im sen z powiek:

 

Ale jak?!

 

Jak mam osiągnąć swoje cele? Jak zrealizować swoją wizję? Jak mogę zostać człowiekiem, którym najbardziej chcę być?

 

Możliwe, że i Ty zadajesz sobie te pytania.

 

Prawda jest taka, że nikt inny nie doprowadzi Cię do takiego sukcesu, o jakim naprawdę marzysz, bo jesteś jedyną osobą, która dokładnie wie, czym jest dla Ciebie sukces. Musisz doprowadzić się do niego sama. Ja nazywam to „Osobistym Zarządzaniem”. Polega to na robieniu tego, co robią managerzy — tylko ze sobą samym.

 

Liderzy kreślą porywające wizje i inspirują ludzi do ich spełniania. W moim modelu to Ty jesteś takim liderem! Świadomie przejmujesz pozycję lidera, który tworzy i realizuje swoją własną wizję. W ten sposób możesz dotrzeć gdziekolwiek tylko zechcesz.

 

Pomyśl, czego chcesz w swojej karierze i swoim życiu, i zacznij postrzegać siebie jako przywódcę, który Cię tam zaprowadzi. To właśnie jest Osobiste Zarządzanie: określ i zrealizuj swoją wizję, a potem poprowadzisz siebie gdziekolwiek tylko pragniesz.

 

Jeśli wyszkolisz się w Osobistym Zarządzaniu, zdobędziesz inspirację do działania, zaczniesz osiągać więcej, będziesz bardziej zadowolona z pracy i życia osobistego, oraz — co najlepsze — ułatwisz sobie życie.

 

W mojej książce, zatytułowanej The Inner Edge, opisuję 10 zasad zarządzania sobą. Jako całość, stanowią one „drogę do sukcesu”.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

szablon cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

Zasada numer jeden: ustal jasne cele.

 

Osiągniesz to, czego chcesz, tylko wtedy, gdy masz jasność na temat tego, czego właściwie chcesz. A więc czego chcesz? Gdzie się widzisz? O czym skrycie marzysz? Pamiętaj — to jest Twoja wizja. Może być tak wielka, jak Ci się tylko zamarzy.

 

Kilka sposobów, by zyskać jasność:

 

  • Wyobraź sobie życie, o jakim marzysz.
  • Jakich rzeczy pragniesz?
  • Jak wyglądałoby to upragnione życie?
  • Spróbuj zobaczyć w nim siebie — w miejscu, gdzie osiągnęłaś ten Wielki Cel — jako osobę, którą skrycie pragniesz być.
  • Sprawdź, jak klarowna jest ta wizja. To ważne, ponieważ to w jej kierunku zmierzasz drogą do sukcesu.

 

Wizualizacje tego typu mają wielką moc. Badania pokazują, że ludzie, którzy wizualizują swoje sukcesy, mają dwukrotnie większą pewność, że je osiągną. Twoja wizja może być tak świetlana, jak chcesz, ponieważ w swojej wyobraźni nie musisz przejmować się tym, jak spełnisz swoje marzenia i skoncentrować się wyłącznie na nich.

 

Za każdym razem, gdy w siebie wątpisz, skup się na tym obrazie. Wkrótce stanie się on rzeczywistością — o ile tylko będziesz się go trzymać, będziesz sterować swoim życiem i świadomie pielęgnować klarowność swojej wizji.

 

Drugą zasadą jest korzystanie ze swoich mocnych stron.

 

Kiedy korzystasz ze swoich mocnych stron, załatwiasz sprawy szybciej, lepiej i z większą łatwością, ponieważ robisz to w naturalny dla siebie sposób.

 

Zadaj sobie pytania:

 

  • Co kocham robić?
  • Czego chcę robić więcej?
  • Co robię na tyle dobrze, że robię to z chęcią, nawet jeżeli nikt tego ode mnie nie wymaga?

 

Być może Twoje mocne strony to umiejętności techniczne jak zdolności inżynieryjne, kodowanie albo rozwiązywanie problemów matematycznych; a może są konceptualne jak wymyślanie nowych produktów. Pomóc może Ci zapytanie innych o Twoje mocne strony — na przykład partnera czy szefa.

 

Gdy już określisz swoje atuty i będziesz używać ich częściej w codziennym życiu, będzie ono znacznie szczęśliwsze.

 

Według raportu Gallup u ludzi, którzy codziennie koncentrują się na swoich mocnych stronach, poziom zaangażowania w pracę jest sześciokrotnie wyższy, a szansa, że określą jakość swojego życia jako bardzo dobrą, wzrasta trzykrotnie.

 

Jeśli zdołasz wyszkolić się w identyfikowaniu sytuacji, w których możesz skorzystać ze swoich mocnych stron, trafisz do grona tych zaledwie 25% ludzi, którzy pracują tak, jak lubią.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Trzecia zasada nakazuje żyć według swoich wartości.

 

Co Cię motywuje i uszczęśliwia? Co sprawia, że czujesz spełnienie?

 

Twoja odpowiedź podpowie Ci, jakie są Twoje wartości. Wprowadzenie ich w życie wpływa zarówno na Twoją produktywność, jak i satysfakcję — bo robisz to, co się dla Ciebie liczy. Gdy nie żyjesz według swoich wartości, żyjesz w stresie i odczuwasz dysonans. A jeśli żyjesz w zgodzie z tym, w co wierzysz, doświadczasz harmonii. Oraz spokoju.

 

Zrób szybki test. Na ogół odczuwasz więcej stresu, czy spokoju?

 

Jeśli Twoja odpowiedź to stres, zastanów się, jak wnieść w życie więcej rzeczy, które dają Ci spełnienie.

 

Jeśli jesteś osobą, która ceni kreatywność, ale masz zbyt wiele e-maili do przewertowania, by mieć czas na innowacje, prawdopodobnie czujesz się przytłoczona. Możesz zniwelować ten stres, szukając okazji do uwolnienia swojej kreatywności.

 

A jeżeli jesteś osobą, która ceni porządek, w momentach zmian będziesz zmagać się z jego brakiem. Możesz odnaleźć spokój, porządkując swój kawałek świata, albo choćby organizując własne myśli — nawet, jeśli świat wokół ciągle się zmienia.

 

Żeby określić swoje wartości i się im podporządkować, potrzeba praktyki. Pamiętaj: jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz sterować sobą. Ale, jak mawiała amerykańska gwiazda Lucile Ball, „to nie byle jaki początek”.

 

Sterowanie sobą i życie zgodnie ze swoimi wartościami nie musi koniecznie oznaczać kompletnej rewolucji w karierze albo rezygnacji z pensji — postępuj małymi krokami, rób to, co uważasz za możliwe do zrealizowania.

 

Teraz masz już kilka prostych sposobów na praktykowanie Osobistego Zarządzania.

 

Mówię, że te sposoby są proste, ale nie twierdzę przy tym, że są łatwe. Ten proces wymaga zastanowienia się nad sobą i silnej woli, ale „zysk z tej inwestycji” może Cię pozytywnie zaskoczyć.

 

Wróć do powyższych pytań sprawdzających klarowność Twoich pragnień i określających, jak możesz te pragnienia spełnić. Pamiętasz, jak wygląda to wymarzone życie? Stanie się rzeczywistością, gdy zaczniesz sobą zarządzać.

 

Twoje życie ulegnie transformacji:

 

  • Zawodowo: wpadniesz na nowy pomysł, prześcigniesz swoje cele albo awansujesz do najwyższej rangi kierownictwa.
  • W sferze osobistej: spadnie Twój poziom stresu, będziesz czerpać większą radość z życia, mieć więcej czasu dla najbliższych.

 

Właśnie na to możesz liczyć, stosując Osobiste Zarządzanie.

 

A zatem gdy następnym razem pomyślisz o swoich aspiracjach, wyobraź sobie siebie jako lidera. I zastosuj zasady Osobistego Zarządzania. Jeśli to zrobisz, osiągniesz to, czego chcesz, i poprowadzisz swoje życie, tak, jak to sobie wymarzyłaś.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Co o tym sądzisz?

 

Jak będzie wyglądał i smakował Twój wymarzony sukces? Co daje Ci poczucie spełnienia? Co Cię motywuje i uszczęśliwia?

 

Podziel się z nami swoją wizją w komentarzu!

Oceń mój artykuł: osobiste zarzadzanie
Średnia: 4.5 (36 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Dr Joelle K. Jay
Dr Joelle K. Jay jest trenerką managerską, mówczynią i pisarką specjalizującą się w rozwoju liderów. Współpracując z liderami biznesu, tworzy dla nich strategie, które polepszają kondycję firmy i pozwalają im osiągać lepsze wyniki w pracy. Jako zaufany doradca managerów najwyższego szczebla w firmach z listy 500 najlepszych Forbesa, pomaga liderom przynosić biznesowi więcej korzyści, zwiększać swoje wpływy i awansować do najwyższej rangi kierownictwa.

Podobne artykuły

Work-life balance — co to? Definicja po polsku i przykłady

Work-life balance — co to? Definicja po polsku i przykłady

Z artykułu dowiesz się, co to jest work life balance, poznasz jego definicję i przykłady oraz korzyści, które ze sobą niesie (dla pracodawcy i pracownika). Sprawdzisz, jak work-life balance ma się w Polsce i jak firmy stosują jego zasady. Dowiesz się także, jak samemu wyćwiczyć tzw. WLB.

Jak zdobyć pracę w raju na ziemi? Pomysły i historie z życia wzięte.

Jak zdobyć pracę w raju na ziemi? Pomysły i historie z życia wzięte.

Zdarzyło Ci się być o *krok* od stwierdzenia: „chrzanić to bagno, rzucam robotę i przenoszę się w jakieś piękne miejsce, jak najdalej stąd”, nieprawdaż? Wiadomo. Zatem pozwól, że pokażę Ci, jak to zrobić. Za mniej niż pół roku będziesz zarabiać całkiem niezłe pieniądze, pracując gdziekolwiek chcesz. Zainteresowany? Czytaj dalej.

Przez networking do pracy za 100 000 dolarów [Prawdziwa historia]

Przez networking do pracy za 100 000 dolarów [Prawdziwa historia]

Poznaj Elle Torres, która zdobyła upragnioną pracę płatną ponad 100 tysięcy dolarów, przed trzydziestką, *zanim* skończyła studia. Dobra wiadomość? Elle użyła strategii, którą Ty też możesz zastosować, by za pomocą networkingu, dostać dokładnie tę pracę, o której marzysz.