Moje konto
List polecający i rekomendacyjny pracownika - wzór i porady

List polecający i rekomendacyjny pracownika - wzór i porady

Tutaj dowiesz się, czym jest list polecający (rekomendacyjny) dla pracownika, zobaczysz wzór tego pisma, a także znajdziesz praktyczne wskazówki.

W Stanach Zjednoczonych rekomendacje od wcześniejszych pracodawców to bardzo ważny element rekrutacji.

 

W Polsce ten zwyczaj dopiero raczkuje, jednak dobre referencje mogą być dla kandydata przepustką do wymarzonego stanowiska.

 

Dlatego, jeśli rozstajesz się z obecnym pracodawcą w dobrych stosunkach, koniecznie poproś go o przygotowanie listu polecającego.

 

W tym artykule znajdziesz:

 • wyjaśnienie, czym jest list polecający (rekomendacyjny) i po co się go przygotowuje
 • wzór listu polecającego / rekomendacyjnego dla pracownika
 • praktyczne wskazówki, jak napisać dobry list rekomendacyjny.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. List polecający / rekomendacyjny — co to jest?

 

List polecający, nazywany również rekomendacyjnym, to dokument, który przełożony (lub współpracownik) przygotowuje dla osoby odchodzącej z pracy. Zawiera on same pozytywne informacje o pracowniku — o jego kompetencjach, sposobie wykonywania obowiązków, osiągnięciach czy też współpracy z zespołem.

 

List polecający ma za zadanie przekonać rekruterów i przyszłych pracodawców, że kandydat jest godny zaufania, rzeczywiście posiada kompetencje opisane w CV oraz liście motywacyjnym i że warto go zatrudnić.

 

W liście rekomendacyjnym nie umieszcza się negatywnych informacji. Dlatego w sytuacji, gdy zakończenie współpracy przebiegło w złej atmosferze lub pracodawca nie był zadowolony z postawy zatrudnionego, takiego dokumentu się nie przygotowuje (dla pracownika mijałoby się to z celem).

 

Należy jednak wiedzieć, że na współczesnym rynku pracy referencje (czyli właśnie list polecający), są pożądane przez rekruterów i pracodawców. Dlatego, jeśli rozstajemy się z firmą w dobrych stosunkach, zdecydowanie warto poprosić o przygotowanie takiego dokumentu.

 

Jak powinien on wyglądać? W następnym rozdziale znajdziesz wzór listu polecającego.

 

Zajrzyj również do poradnika: Referencje i opinia o pracowniku — jak napisać? Czym się różnią?

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. List rekomendacyjny — wzór

 

O jakich elementach musisz pamiętać, przygotowując list polecający?

 • miejscowość i data przygotowania pisma
 • imię i nazwisko, nazwa firmy oraz stanowisko osoby, która wystawia list rekomendacyjny
 • nagłówek („List polecający” lub „List rekomendacyjny”)
 • imię i nazwisko pracownika
 • podstawowe informacje o pracowniku (np. jego stanowisko i okres współpracy)
 • przebieg współpracy, zakres obowiązków, opis kompetencji i osiągnięć pracownika oraz jego charakterystyka
 • zachęta do zatrudnienia pracownika
 • zwrot grzecznościowy, pieczątka firmowa i podpis osoby wystawiającej dokument
 • dane kontaktowe, dzięki którym nowy pracodawca będzie mógł zweryfikować informacje (telefon oraz e-mail, ewentualnie adres firmy)

 

Oczywiście kluczowa jest sekcja z opisem współpracy oraz kompetencjami i osiągnięciami pracownika. Poniżej znajdziesz przykład listu polecającego.

 

List polecający pracownika — wzór

 

Warszawa, 04.02.2021

 

Marta Nowak

Kierownik działu sprzedaży

Firma XYZ

 

List rekomendacyjny

 

Pan Jan Tomczyk był zatrudniony w firmie XYZ od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2020 r. na stanowisku sprzedawcy.

 

Do jego głównych obowiązków należało przygotowywanie prezentacji sprzedażowych, spotkania z klientami, negocjowanie warunków umów oraz posprzedażowa obsługa klienta.

 

Pan Jan Tomczyk wyróżniał się m.in. zaawansowaną znajomością narzędzi pakietu MS Office (przede wszystkim Excel oraz PowerPoint), a także biegłą znajomością języka angielskiego (z tego względu obsługiwał kluczowych klientów zagranicznych).

 

Pan Jan Tomczyk jest osobą zaangażowaną, kreatywną i posiada wysoko rozwinięte zdolności negocjacyjne. Świetnie współpracuje z innymi sprzedawcami w zespole, a także ze swoimi przełożonymi.

 

Jednym z jego największych sukcesów było nawiązanie współpracy z niemieckim klientem z branży finansowej. Dzięki temu firma podniosła zyski o ponad 10%.

 

Jestem pewna, że pan Jan Tomczyk doskonale sprawdzi się na stanowisku sprzedażowym w Państwa firmie, a także z łatwością odnajdzie się w nowym zespole.

 

Z poważaniem

Marta Nowak

Podpis i pieczątka

 

Dane kontaktowe:

Numer telefonu

Adres e-mail

Adres firmy XYZ

 

Zajrzyj także do poradnika: Jak napisać list motywacyjny?

 

3. Jak napisać list polecający, który przekona pracodawcę?

 

Pracodawcy podchodzą do listów polecających z pewnym dystansem. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie ma pracowników idealnych, a dokument ten ma jedynie podkreślić największe atuty kandydata.

 

Dlatego list rekomendacyjny powinien być wyważony i rzetelny. Zanim go napiszesz (lub poprosisz o napisanie przełożonego), zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

 

 1. Nie przesadzaj z superlatywami.

 

Oczywiście w liście rekomendacyjnym chodzi o to, aby przedstawić pracownika w jak najlepszym świetle, jednak przesadne wychwalanie wzbudzi podejrzenia rekrutera. Dokument ten powinien być szczery. Chodzi po prostu o to, aby skupić się na najmocniejszych stronach pracownika i rzetelnie je opisać.

 

 1. Zadbaj o personalizację.

 

Wiele osób przygotowując list rekomendacyjny po prostu przepisuje wzory z internetu, podmieniając jedynie dane osobowe i niektóre informacje. Taki dokument może zadziałać na szkodę kandydata — rekruter łatwo wyłapie, że nie są to rzetelne informacje o pracowniku. Zgodnie ze wskazówkami ekspertów z Edinboro University, warto podpowiedzieć osobie, która będzie przygotowywała Twój list polecający, jakie informacje wyróżnić. W ten sposób dopasujesz dokument do stanowiska, które Cię interesuje.

 

 1. Staraj się być jak najbardziej precyzyjny i konkretny.

 

W liście polecającym powinien znaleźć się opis obowiązków, kompetencji twardych i miękkich oraz osiągnięć pracownika. Chodzi o to, aby treść dokumentu potwierdzała informacje zawarte w CV oraz liście motywacyjnym. Nie ma sensu pisać ogólnikowo — np. „pracownik spełniał nasze wymagania”.

 

 1. Zbytnio się nie rozpisuj.

 

Doradcy Pace University przekonują, że list rekomendacyjny powinien zmieścić się na 1 stronie A4. Nie ma sensu tworzyć wielostronicowych dokumentów, których pracodawcy i tak nie przeczytają w całości.

 

 1. Zadbaj o wygląd dokumentu.

 

List polecający to formalny dokument, który powinien mieć określoną formę. Najlepiej zastosować wzór, który zaprezentowaliśmy we wcześniejszym rozdziale.

 

Często zdarza się, że wstępną wersję listu polecającego przygotowuje sam pracownik — aby przyspieszyć proces i ułatwić zadanie pracodawcy. Nie ma w tym nic złego, jednak przełożony czy współpracownik powinien dokładnie zapoznać się z informacjami i sprawdzić, czy są one zgodne z prawdą. W końcu to właśnie on podpisuje się pod treścią tego dokumentu.

 

Może Cię także zainteresować: Jak wpisać referencje do CV?

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Chcesz przygotować list rekomendacyjny i masz dodatkowe pytania? Możesz je zadać w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: list polecajacy
Średnia: 4.75 (4 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły

Witam, pozdrawiam, z poważaniem: Zwroty grzecznościowe w mailu

Witam, pozdrawiam, z poważaniem: Zwroty grzecznościowe w mailu

Jak zacząć mail i zakończyć mail? Czy forma Witam to poprawny zwrot grzecznościowy? Z artykułu dowiesz się, jakie zwroty grzecznościowe stosować, a jakich unikać. Poznaj zasady rządzące pisaniem maili. Podpowiemy Ci jak pisać maile formalne: do profesora, wykładowcy, szefa itp.