

Dowiedz się, czym jest inteligencja emocjonalna i czy można ją wyćwiczyć. Sprawdź, jak zdefiniowana jest inteligencja emocjonalna w książce Golemana.
Inteligencja emocjonalna, w skrócie EI (ang. emotional intelligence) lub EQ (ang. emotional quotient), to umiejętność rozpoznawania swoich uczuć i uczuć innych ludzi oraz wykorzystywanie tego rozumienia emocji do kierowania własnym myśleniem i działaniem.
Co ciekawe — jak się okazuje, sukces w życiu zależy nie tylko od intelektu, lecz też także od umiejętności kierowania swoimi emocjami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
W 1990 roku psychologowie Peter Salovey and John D. Mayer opublikowali książkę pod tytułem Inteligencja emocjonalna. Wyobraźnia, poznanie i osobowość. Stworzyli tym samym termin i teorię, która potem rozwijana była potem przez wielu badaczy (o tym za chwilę).
Jednym słowem — zauważyli, że zdolność rozumienia innych i empatia mają ogromny wpływ na to, jak funkcjonujemy społecznie. Inteligencja emocjonalna sprawia, że łatwiej nam komunikować się z ludźmi. Nie ważne, czy w pracy, w domu, czy w szkole — dobre relacje z innymi pozytywnie wpływają na nasze życie.
Jeśli chodzi o środowisko zawodowe, to według ankiety przeprowadzonej przez CareerBuilder aż 71% pracodawców twierdzi, że ceni inteligencję emocjonalną bardziej niż IQ. Ponadto 59% procent pracodawców nie zatrudniłoby kogoś, kto ma wysokie IQ, ale niski poziom inteligencji emocjonalnej.
I choć nie brakuje głosów, mówiących, że inteligencję emocjonalną trudno mierzyć, a jej rola w prowadzeniu skutecznego zarządzania firmą nie została odpowiednio udowodniona, to jasne jest, że pracownicy, którzy umieją się ze sobą dogadać i są stabilni emocjonalnie, pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizacji.
Takie emocje jak gniew, frustracja czy panika dezorganizują życie w firmie i mają zły wpływ nie tylko na atmosferę, ale również efektywną współpracę między ludźmi. To dlatego zatrudnianie osób, które wykazują się wysoką inteligencją emocjonalna, ma duży sens.
Zresztą — pomyśl o tym, jak wyobrażasz sobie człowieka sukcesu. Opanowany, pewny siebie, skutecznie radzący sobie w każdej sytuacji i umiejący ze wszystkimi kulturalnie rozmawiać. Inteligentny emocjonalnie.
Inteligencja emocjonalna definiowana jest przez takie cechy jak:
O inteligencji emocjonalnej świadczy też wytrwałość w dążeniu do celu, optymistyczne patrzenie w przyszłość oraz niepoddawanie się zmartwieniom, które upośledzają zdolność myślenia.
Zobacz też: 11 sposobów radzenia sobie ze stresem [Opanuj nerwy w pracy]
Książka Daniela Golemana Emotional Intelligence z 1995 roku stała się prawdziwym bestsellerem. Została wydana w 40 językach świata i przyczyniła się do popularności teorii stworzonej pięć lat wcześniej.
Dziś to właśnie z nazwiskiem Golemana — amerykańskiego psychologa i publicysty naukowego — kojarzona jest teoria inteligencji emocjonalnej. Jak czytamy w biogramie autora: Harvard Business Review nazwał książkę Golemana rewolucyjną przełamującą paradygmat ideą, a artykuł „What Makes a Leader” umieścił na liście 10 tekstów, które trzeba przeczytać.
Inteligencja emocjonalna została uznana przez magazyn TIME za jedną z 25 najbardziej wpływowych książek o zarządzaniu biznesem. Financial Times, Wall Street Journal i Accenture Institute for Strategic Change okrzyknęły Golemana jednym z najbardziej wpływowych myślicieli biznesowych.
Daniel Goleman uważa, że:
Mamy dwa mózgi, dwa umysły i dwa różne rodzaje inteligencji: racjonalną i emocjonalną. To, jak sobie radzimy w życiu, zależy od obu. Liczy się nie tylko IQ, lecz także inteligencja emocjonalna. Intelekt nie może w pełni wykorzystać swoich możliwości bez inteligencji emocjonalnej. [...] Jeśli działają razem, wzrasta zarówno inteligencja emocjonalna, jak i zdolności intelektualne.
Twierdzi również, że mózg emocjonalny reaguje na zdarzenia szybciej niż mózg myślący.
Goleman jako pierwszy zastosował koncepcję inteligencji emocjonalnej w biznesie. W swoich badaniach, przeprowadzonych w prawie 200 dużych globalnych firmach, odkrył, że naprawdę skuteczni liderzy wyróżniają się wysokim stopniem inteligencji emocjonalnej.
Bez tej zdolności, nawet ze świetnym wyszkoleniem, wiedzą, przenikliwym umysłem i setkami dobrych pomysłów, nie można zostać świetnym liderem. Inteligencja emocjonalna jest więc być może kluczowym atrybutem odróżniającym wybitnych liderów od dobrych managerów.
Zobacz też: Czym są cechy charakteru i osobowości (pozytywne i negatywne)?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Według Golemana umiejętność kontroli emocji nie jest cechą wrodzoną. Inteligencję emocjonalną można doskonalić przez całe życie. I to jest bardzo dobra wiadomość.
Żeby rozwijać inteligencję emocjonalną:
Wcale nie brzmi to łatwo (zwłaszcza jeśli jesteś introwertykiem), ale bez odrobiny wysiłku trudno Ci będzie rozwinąć w sobie inteligencję emocjonalną.
Testy IQ sprawdzają, czy ktoś jest sprawny intelektualnie. Jeśli masz dobry wynik, dostaniesz się do Mensy. Ale możesz też sprawdzić, czy posiadasz inteligencję emocjonalną, a jeśli tak, to, jak bardzo rozwiniętą.
Oto kilka przykładów testów, które to ocenią:
Na koniec ważna kwestia. Jeśli chcesz, żeby Twoje curriculum vitae prezentowało Cię jako osobę inteligentną emocjonalnie, w sekcji umiejętności w CV stwórz podział na umiejętności twarde i miękkie.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Geniusz. Co go charakteryzuje? Co wspólnego mieli Einstein , Edison , da Vinci , Darwin i Mozart? Okazuje, że wszyscy mieli podobny sposób myślenia. Badacze od wielu lat próbują wykazać powiązanie między inteligencją, a geniuszem. Na pewno wysoki iloraz inteligencji pomaga, jednak nie decyduje o tym, czy osoba jest geniuszem.
Poznaj listę najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej i nie daj się zaskoczyć! Zobacz gotowe odpowiedzi, dzięki którym dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy.
W tym artykule dowiesz się, jakie są dobre i złe cechy charakteru oraz czym różnią się one od cech osobowości. Podpowiemy Ci także, jak wpisać je do CV (również po angielsku).