Moje konto
Inteligencja emocjonalna - czym jest i jak ją rozwijać? [Cechy]

Inteligencja emocjonalna - czym jest i jak ją rozwijać? [Cechy]

Dowiedz się, czym jest inteligencja emocjonalna i czy można ją wyćwiczyć. Sprawdź, jak zdefiniowana jest inteligencja emocjonalna w książce Golemana.

Inteligencja emocjonalna, w skrócie EI (ang. emotional intelligence) lub EQ (ang. emotional quotient), to umiejętność rozpoznawania swoich uczuć i uczuć innych ludzi oraz wykorzystywanie tego rozumienia emocji do kierowania własnym myśleniem i działaniem.

Co ciekawe — jak się okazuje, sukces w życiu zależy nie tylko od intelektu, lecz też także od umiejętności kierowania swoimi emocjami.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest inteligencja emocjonalna
 • jak definiuje inteligencję emocjonalną Daniel Goleman
 • jakie cechy posiadają osoby inteligentne emocjonalnie.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Czym jest Inteligencja emocjonalna — również w życiu zawodowym? 

 

W 1990 roku psychologowie Peter Salovey and John D. Mayer opublikowali książkę pod tytułem Inteligencja emocjonalna. Wyobraźnia, poznanie i osobowość. Stworzyli tym samym termin i teorię, która potem rozwijana była potem przez wielu badaczy (o tym za chwilę). 

 

Jednym słowem — zauważyli, że zdolność rozumienia innych i empatia mają ogromny wpływ na to, jak funkcjonujemy społecznie. Inteligencja emocjonalna sprawia, że łatwiej nam komunikować się z ludźmi. Nie ważne, czy w pracy, w domu, czy w szkole — dobre relacje z innymi pozytywnie wpływają na nasze życie.

 

Inteligencja emocjonalna w pracy

 

Jeśli chodzi o środowisko zawodowe, to według ankiety przeprowadzonej przez CareerBuilder aż 71% pracodawców twierdzi, że ceni inteligencję emocjonalną bardziej niż IQ. Ponadto 59% procent pracodawców nie zatrudniłoby kogoś, kto ma wysokie IQ, ale niski poziom inteligencji emocjonalnej.

 

I choć nie brakuje głosów, mówiących, że inteligencję emocjonalną trudno mierzyć, a jej rola w prowadzeniu skutecznego zarządzania firmą nie została odpowiednio udowodniona, to jasne jest, że pracownicy, którzy umieją się ze sobą dogadać i są stabilni emocjonalnie, pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizacji. 

 

Takie emocje jak gniew, frustracja czy panika dezorganizują życie w firmie i mają zły wpływ nie tylko na atmosferę, ale również efektywną współpracę między ludźmi. To dlatego zatrudnianie osób, które wykazują się wysoką inteligencją emocjonalna, ma duży sens.

 

Zresztą — pomyśl o tym, jak wyobrażasz sobie człowieka sukcesu. Opanowany, pewny siebie, skutecznie radzący sobie w każdej sytuacji i umiejący ze wszystkimi kulturalnie rozmawiać. Inteligentny emocjonalnie. 

 

Jakie cechy posiadają osoby inteligentne emocjonalnie?

 

Inteligencja emocjonalna definiowana jest przez takie cechy jak: 1. Samoświadomość – wiedza o własnych stanach wewnętrznych, preferencjach, możliwościach i intuicyjnych ocenach, realistyczna ocena własnych zdolności oraz uzasadniona wiara we własne możliwości
 2. Opanowanie – kontrola własnych emocji oraz impulsów, a także realna ocena możliwości
 3. Motywacja – skłonności emocjonalne, które prowadzą do nowych celów lub ułatwiają ich osiągnięcie
 4. Empatia – uświadamianie sobie uczuć, potrzeb i niepokojów innych osób oraz umiejętność spojrzenia na sprawę z punktu widzenia drugiej osoby
 5. Umiejętności społeczne – umiejętność wzbudzania u innych pożądanych reakcji w kontaktach interpersonalnych.

 

O inteligencji emocjonalnej świadczy też wytrwałość w dążeniu do celu, optymistyczne patrzenie w przyszłość oraz niepoddawanie się zmartwieniom, które upośledzają zdolność myślenia. 

 

Zobacz też: 11 sposobów radzenia sobie ze stresem [Opanuj nerwy w pracy]

 

2. Inteligencja emocjonalna — Daniel Goleman

 

Książka Daniela Golemana Emotional Intelligence z 1995 roku stała się prawdziwym bestsellerem. Została wydana w 40 językach świata i przyczyniła się do popularności teorii stworzonej pięć lat wcześniej.

 

Dziś to właśnie z nazwiskiem Golemana — amerykańskiego psychologa i publicysty naukowego — kojarzona jest teoria inteligencji emocjonalnej. Jak czytamy w biogramie autora: Harvard Business Review nazwał książkę Golemana rewolucyjną przełamującą paradygmat ideą, a artykuł „What Makes a Leader” umieścił na liście 10 tekstów, które trzeba przeczytać. 

 

Inteligencja emocjonalna została uznana przez magazyn TIME za jedną z 25 najbardziej wpływowych książek o zarządzaniu biznesem. Financial Times, Wall Street Journal i Accenture Institute for Strategic Change okrzyknęły Golemana jednym z najbardziej wpływowych myślicieli biznesowych.

 

Książka Emotional Intelligence Daniela Golemana

 

Daniel Goleman uważa, że:

 

Mamy dwa mózgi, dwa umysły i dwa różne rodzaje inteligencji: racjonalną i emocjonalną. To, jak sobie radzimy w życiu, zależy od obu. Liczy się nie tylko IQ, lecz także inteligencja emocjonalna. Intelekt nie może w pełni wykorzystać swoich możliwości bez inteligencji emocjonalnej. [...] Jeśli działają razem, wzrasta zarówno inteligencja emocjonalna, jak i zdolności intelektualne.

 

Twierdzi również, że mózg emocjonalny reaguje na zdarzenia szybciej niż mózg myślący

Goleman jako pierwszy zastosował koncepcję inteligencji emocjonalnej w biznesie. W swoich badaniach, przeprowadzonych w prawie 200 dużych globalnych firmach, odkrył, że naprawdę skuteczni liderzy wyróżniają się wysokim stopniem inteligencji emocjonalnej. 

 

Bez tej zdolności, nawet ze świetnym wyszkoleniem, wiedzą, przenikliwym umysłem i setkami dobrych pomysłów, nie można zostać świetnym liderem. Inteligencja emocjonalna jest więc być może kluczowym atrybutem odróżniającym wybitnych liderów od dobrych managerów.

 

Zobacz też: Czym są cechy charakteru i osobowości (pozytywne i negatywne)?

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3. Jak rozwijać inteligencję emocjonalną? 

 

Według Golemana umiejętność kontroli emocji nie jest cechą wrodzoną. Inteligencję emocjonalną można doskonalić przez całe życie. I to jest bardzo dobra wiadomość.

 

Żeby rozwijać inteligencję emocjonalną:

 

 1. Przeżywaj swoje emocje, nie uciekaj od nich.
 2. Wyrażaj swoje uczucia w przemyślany sposób.
 3. Angażuj się w pomaganie znajomym, którzy są w trudnej sytuacji emocjonalnej.
 4. Rozwijaj empatię, próbując wczuć się w emocje innych.
 5. Dowiedz się więcej o komunikacji niewerbalnej i spróbuj odczytywać mowę ciała innych.
 6. Pytaj innych o ich emocje, jeśli nie umiesz ich odgadnąć.
 7. Wykorzystuj asertywny styl komunikowania się.
 8. Staraj się aktywnie słuchać.
 9. Walcz ze sobą w sytuacjach, w których źle znosisz krytykę.
 10. Stań się bardziej społeczny.

 

Wcale nie brzmi to łatwo (zwłaszcza jeśli jesteś introwertykiem), ale bez odrobiny wysiłku trudno Ci będzie rozwinąć w sobie inteligencję emocjonalną. 

 

Inteligencja emocjonalna — test

 

Testy IQ sprawdzają, czy ktoś jest sprawny intelektualnie. Jeśli masz dobry wynik, dostaniesz się do Mensy. Ale możesz też sprawdzić, czy posiadasz inteligencję emocjonalną, a jeśli tak, to, jak bardzo rozwiniętą. 

 

Oto kilka przykładów testów, które to ocenią:

 

Na koniec ważna kwestia. Jeśli chcesz, żeby Twoje curriculum vitae prezentowało Cię jako osobę inteligentną emocjonalnie, w sekcji umiejętności w CV stwórz podział na umiejętności twarde i miękkie

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Oceń mój artykuł: inteligencja emocjonalna
Średnia: 5 (5 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły

Jak myślą geniusze? Sprawdź, czy masz szansę nim zostać (+ Video)

Jak myślą geniusze? Sprawdź, czy masz szansę nim zostać (+ Video)

Geniusz. Co go charakteryzuje? Co wspólnego mieli Einstein , Edison , da Vinci , Darwin i Mozart? Okazuje, że wszyscy mieli podobny sposób myślenia. Badacze od wielu lat próbują wykazać powiązanie między inteligencją, a geniuszem. Na pewno wysoki iloraz inteligencji pomaga, jednak nie decyduje o tym, czy osoba jest geniuszem.