

Dowiedz się, czym jest inteligencja emocjonalna i czy można ją wyćwiczyć. Sprawdź, jak zdefiniowana jest inteligencja emocjonalna w książce Golemana.
Inteligencja emocjonalna, w skrócie EI (ang. emotional intelligence) lub EQ (ang. emotional quotient), to umiejętność rozpoznawania swoich uczuć i uczuć innych ludzi oraz wykorzystywanie tego rozumienia emocji do kierowania własnym myśleniem i działaniem.
Co ciekawe — jak się okazuje, sukces w życiu zależy nie tylko od intelektu, lecz też także od umiejętności kierowania swoimi emocjami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
W 1990 roku psychologowie Peter Salovey and John D. Mayer opublikowali książkę pod tytułem Inteligencja emocjonalna. Wyobraźnia, poznanie i osobowość. Stworzyli tym samym termin i teorię, która potem rozwijana była potem przez wielu badaczy (o tym za chwilę).
Jednym słowem — zauważyli, że zdolność rozumienia innych i empatia mają ogromny wpływ na to, jak funkcjonujemy społecznie. Inteligencja emocjonalna sprawia, że łatwiej nam komunikować się z ludźmi. Nie ważne, czy w pracy, w domu, czy w szkole — dobre relacje z innymi pozytywnie wpływają na nasze życie.
Jeśli chodzi o środowisko zawodowe, to według ankiety przeprowadzonej przez CareerBuilder aż 71% pracodawców twierdzi, że ceni inteligencję emocjonalną bardziej niż IQ. Ponadto 59% procent pracodawców nie zatrudniłoby kogoś, kto ma wysokie IQ, ale niski poziom inteligencji emocjonalnej.
I choć nie brakuje głosów, mówiących, że inteligencję emocjonalną trudno mierzyć, a jej rola w prowadzeniu skutecznego zarządzania firmą nie została odpowiednio udowodniona, to jasne jest, że pracownicy, którzy umieją się ze sobą dogadać i są stabilni emocjonalnie, pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizacji.
Takie emocje jak gniew, frustracja czy panika dezorganizują życie w firmie i mają zły wpływ nie tylko na atmosferę, ale również efektywną współpracę między ludźmi. To dlatego zatrudnianie osób, które wykazują się wysoką inteligencją emocjonalna, ma duży sens.
Zresztą — pomyśl o tym, jak wyobrażasz sobie człowieka sukcesu. Opanowany, pewny siebie, skutecznie radzący sobie w każdej sytuacji i umiejący ze wszystkimi kulturalnie rozmawiać. Inteligentny emocjonalnie.
Inteligencja emocjonalna definiowana jest przez takie cechy jak:
O inteligencji emocjonalnej świadczy też wytrwałość w dążeniu do celu, optymistyczne patrzenie w przyszłość oraz niepoddawanie się zmartwieniom, które upośledzają zdolność myślenia.
Zobacz też: 11 sposobów radzenia sobie ze stresem [Opanuj nerwy w pracy]
Książka Daniela Golemana Emotional Intelligence z 1995 roku stała się prawdziwym bestsellerem. Została wydana w 40 językach świata i przyczyniła się do popularności teorii stworzonej pięć lat wcześniej.
Dziś to właśnie z nazwiskiem Golemana — amerykańskiego psychologa i publicysty naukowego — kojarzona jest teoria inteligencji emocjonalnej. Jak czytamy w biogramie autora: Harvard Business Review nazwał książkę Golemana rewolucyjną przełamującą paradygmat ideą, a artykuł „What Makes a Leader” umieścił na liście 10 tekstów, które trzeba przeczytać.
Inteligencja emocjonalna została uznana przez magazyn TIME za jedną z 25 najbardziej wpływowych książek o zarządzaniu biznesem. Financial Times, Wall Street Journal i Accenture Institute for Strategic Change okrzyknęły Golemana jednym z najbardziej wpływowych myślicieli biznesowych.
Daniel Goleman uważa, że:
Mamy dwa mózgi, dwa umysły i dwa różne rodzaje inteligencji: racjonalną i emocjonalną. To, jak sobie radzimy w życiu, zależy od obu. Liczy się nie tylko IQ, lecz także inteligencja emocjonalna. Intelekt nie może w pełni wykorzystać swoich możliwości bez inteligencji emocjonalnej. [...] Jeśli działają razem, wzrasta zarówno inteligencja emocjonalna, jak i zdolności intelektualne.
Twierdzi również, że mózg emocjonalny reaguje na zdarzenia szybciej niż mózg myślący.
Goleman jako pierwszy zastosował koncepcję inteligencji emocjonalnej w biznesie. W swoich badaniach, przeprowadzonych w prawie 200 dużych globalnych firmach, odkrył, że naprawdę skuteczni liderzy wyróżniają się wysokim stopniem inteligencji emocjonalnej.
Bez tej zdolności, nawet ze świetnym wyszkoleniem, wiedzą, przenikliwym umysłem i setkami dobrych pomysłów, nie można zostać świetnym liderem. Inteligencja emocjonalna jest więc być może kluczowym atrybutem odróżniającym wybitnych liderów od dobrych managerów.
Zobacz też: Czym są cechy charakteru i osobowości (pozytywne i negatywne)?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Według Golemana umiejętność kontroli emocji nie jest cechą wrodzoną. Inteligencję emocjonalną można doskonalić przez całe życie. I to jest bardzo dobra wiadomość.
Żeby rozwijać inteligencję emocjonalną:
Wcale nie brzmi to łatwo (zwłaszcza jeśli jesteś introwertykiem), ale bez odrobiny wysiłku trudno Ci będzie rozwinąć w sobie inteligencję emocjonalną.
Testy IQ sprawdzają, czy ktoś jest sprawny intelektualnie. Jeśli masz dobry wynik, dostaniesz się do Mensy. Ale możesz też sprawdzić, czy posiadasz inteligencję emocjonalną, a jeśli tak, to, jak bardzo rozwiniętą.
Oto kilka przykładów testów, które to ocenią:
Na koniec ważna kwestia. Jeśli chcesz, żeby Twoje curriculum vitae prezentowało Cię jako osobę inteligentną emocjonalnie, w sekcji umiejętności w CV stwórz podział na umiejętności twarde i miękkie.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.
Geniusz. Co go charakteryzuje? Co wspólnego mieli Einstein , Edison , da Vinci , Darwin i Mozart? Okazuje, że wszyscy mieli podobny sposób myślenia. Badacze od wielu lat próbują wykazać powiązanie między inteligencją, a geniuszem. Na pewno wysoki iloraz inteligencji pomaga, jednak nie decyduje o tym, czy osoba jest geniuszem.
Poznaj listę najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej i nie daj się zaskoczyć! Zobacz gotowe odpowiedzi, dzięki którym dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy.
W tym artykule dowiesz się, jakie są dobre i złe cechy charakteru oraz czym różnią się one od cech osobowości. Podpowiemy Ci także, jak wpisać je do CV (również po angielsku).