Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Geniusz! Jesteś nim? Sprawdź w 4 minuty

Efektywność i motywacja | 2016-01-15
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Geniusz. Co go charakteryzuje? Co wspólnego mieli Einstein, Edison, da Vinci, Darwin i Mozart? Okazuje się, że wszyscy mieli podobny sposób myślenia.

 

Czy wysokie IQ decyduje o geniuszu?

 

Badacze od wielu lat próbują wykazać powiązanie między inteligencją, a geniuszem. Na pewno wysoki iloraz inteligencji pomaga, jednak nie decyduje o tym, czy osoba jest geniuszem. Marilyn vos Savant, która trafiła do Księgi Rekordów Guisnessa ze względu najwyższy współczynnik IQ (228) na codzień pisze kolumnę dla amerykańskiego magazynu. Natomiast uznawany za geniusza amerykański fizyk i noblista Richard Feynman posiadał IQ o wartości 122.

 

Jak myśli geniusz ?

 

Prawdziwy geniusz wymaga kreatywności i pewnego sposóbu myślenia. Większość z nas próbując rozwiązać jakiś problem, odwołuje się do swoich wcześniejszych doświadczeń i tego czego zdążyliśmy się już nauczyć. Geniusz, z kolei, kiedy napotyka problem zaczyna myśleć produktywnie i szuka nowych rozwiązań. Ilekroć wspomniany wyżej noblista Richard Feynman natrafił na problem, wymyślał nowe sposoby jego rozwiązania. Sekretem jego geniuszu była zdolność pominięcia tego, jak jego poprzednicy próbowali rozwiązać dany problem. Podobno należy myśleć w sposób przestrzenny i wizualny. Leonardo Da Vinci i Albert Einstein swoje projekty i przemyślenia przedstawiali na licznych rysunkach, wykresach i diagramach. Okazuje się, że w wielu przypadkach dopiero połączenie inteligencji z kreatywnością i myśleniem wizualnym decyduje o prawdziwym geniuszu.

 

Poniższy film w 4 minuty pokaże Ci typowe oznaki tego, że myślisz w taki a nie inny sposób. Sprawdź, czy masz szansę, żeby zostać geniuszem.


 

Zgadzasz się z materiałem filmowym? Myślisz, że sposób myślenia w tak wielkim stopniu wpływa na Twoje możliwości? Podziel się ze mną opinią w komentarzu.

 

Oceń mój artykuł. Średnia: 4.6 (16 głosów)
Komentarze
Piotr Sosnowski 2014-09-08 17:56:59

Analityk :)

Adrian Kołodziej 2014-09-05 13:31:22

Tak zgadzam się z tym, ale nie mogę nic powiedzieć. Potrzebuję problemu, żeby go rozwiązać.

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii Efektywność i motywacja
Artykuły o podobnej tematyce