Moje konto
Za co odpowiadają półkule mózgu? Która dominuje u Ciebie? (Wideo)

Za co odpowiadają półkule mózgu? Która dominuje u Ciebie? (Wideo)

Wiele osób nadal uważa, że w zależności od tego, która półkula dominuje u danej osoby, przejawia ona zdolności artystyczne, albo analityczne. Ta teoria została już dawno temu obalona. Dzisiaj nauka interesuję się nią tylko z historycznego punktu widzenia pod kątem ewolucji teorii na temat budowy naszego mózgu. Jaki był początek tych założeń?


W XIX wieku badania prowadzone nad osobami z uszkodzeniami mózgu dały początki teoriom twierdzącym, że niektóre obszary mózgu są odpowiedzialne, za konkretne funkcje. Ciekawy jest przypadek Phineasa Gage'a, pracownika kolei, który doznał poważnego uszkodzenia mózgu, gdy stalowy pręt o długości 1 m przebił na wylot jego czaszkę i zniszczył znaczną część jego mózgu. Co zaskakujące, mimo tak poważnych obrażeń Phineas przeżył! Wypadek jednak zmienił jego cechy osobowości. Ale nie zaburzył zdolności umysłowych.

 

Szukasz pracy? Aby zainteresować najlepszych pracodawców musisz przygotować skuteczne CV i list motywacyjny. W naszym kreatorze znajdziesz profesjonalne wzory do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

półkule mózgu

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

 

W latach 60. amerykański neurobiolog i noblista, Roger Sperry zauważył, że pewne funkcje językowe i ruchowe lokalizują się w którejś z półkul mózgowych. Jego badania pokazały, że w mózgu występuje zjawisko zwane lateralizacją. Półkule działają asymetrycznie, jeśli chodzi o pewne funkcje. Lewa półkula naszego mózgu jest odpowiedzialna za zdolności językowe i myślenie logiczne. Prawa natomiast odpowiada za kreatywność i zdolności artystyczne.


Dlatego dawniej uważano, że osoby o umysłach ścisłych używają głównie lewej półkuli, natomiast osoby uzdolnione artystycznie prawej. W rzeczywistości to jednak daleko idące uproszczenie. Za zdolności rozwiązywania skomplikowanych problemów logicznych odpowiadają połączenia między różnymi rejonami mózgu. Z tego powodu nie można jednoznacznie stwierdzić, że ktoś ma wysoko rozwinięte zdolności myślenia logicznego, ponieważ dominuje u niego lewa półkula.

  

Darmowy ebook: bez względu na to, czy masz umysł ścisły, czy myślisz bardziej "atystycznie", sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: "24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)

 

Niezależenie od tego, co myślisz o tej teorii. Zobacz poniższy film. Jego wyniki wydają się dziwnie prawdziwe :)

 

 

 

Jaki jest Twój rezultat? Zgadzasz się z wnioskami z filmu? Dodaj opinie w komentarzu!

 

Oceń mój artykuł: prawa czy lewa b
Średnia: 3.36 (368 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Dominika Kowalska
Dominika Kowalska, ekspertka kariery, przed którą rekrutacja, onboarding i rozwój zawodowy nie mają żadnych tajemnic. Z czytelnikami InterviewMe dzielę się wiedzą na temat poszukiwania pracy, pisania CV i planowania ścieżki kariery.

Podobne artykuły

Jak myślą geniusze? Sprawdź, czy masz szansę nim zostać (+ Video)

Jak myślą geniusze? Sprawdź, czy masz szansę nim zostać (+ Video)

Geniusz. Co go charakteryzuje? Co wspólnego mieli Einstein , Edison , da Vinci , Darwin i Mozart? Okazuje, że wszyscy mieli podobny sposób myślenia. Badacze od wielu lat próbują wykazać powiązanie między inteligencją, a geniuszem. Na pewno wysoki iloraz inteligencji pomaga, jednak nie decyduje o tym, czy osoba jest geniuszem.