Nasz serwis internetowy wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. Więcej informacji znajdziesz w Polityka Prywatności
Wiele osób nadal uważa, że w zależności od tego, która półkula dominuje u danej osoby, przejawia ona zdolności artystyczne, albo analityczne. Ta teoria została już dawno temu obalona. Dzisiaj nauka interesuję się nią tylko z historycznego punktu widzenia pod kątem ewolucji teorii na temat budowy naszego mózgu. Jaki był początek tych założeń?
W XIX wieku badania prowadzone nad osobami z uszkodzeniami mózgu dały początki teoriom twierdzącym, że niektóre obszary mózgu są odpowiedzialne, za konkretne funkcje. Ciekawy jest przypadek Phineasa Gage'a, pracownika kolei, który doznał poważnego uszkodzenia mózgu, gdy stalowy pręt o długości 1 m przebił na wylot jego czaszkę i zniszczył znaczną część jego mózgu. Co zaskakujące, mimo tak poważnych obrażeń Phineas przeżył! Wypadek jednak zmienił jego cechy osobowości. Ale nie zaburzył zdolności umysłowych.
Szukasz pracy? Aby zainteresować najlepszych pracodawców musisz przygotować skuteczne CV i list motywacyjny. W naszym kreatorze znajdziesz profesjonalne wzory do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
W latach 60. amerykański neurobiolog i noblista, Roger Sperry zauważył, że pewne funkcje językowe i ruchowe lokalizują się w którejś z półkul mózgowych. Jego badania pokazały, że w mózgu występuje zjawisko zwane lateralizacją. Półkule działają asymetrycznie, jeśli chodzi o pewne funkcje. Lewa półkula naszego mózgu jest odpowiedzialna za zdolności językowe i myślenie logiczne. Prawa natomiast odpowiada za kreatywność i zdolności artystyczne.
Dlatego dawniej uważano, że osoby o umysłach ścisłych używają głównie lewej półkuli, natomiast osoby uzdolnione artystycznie prawej. W rzeczywistości to jednak daleko idące uproszczenie. Za zdolności rozwiązywania skomplikowanych problemów logicznych odpowiadają połączenia między różnymi rejonami mózgu. Z tego powodu nie można jednoznacznie stwierdzić, że ktoś ma wysoko rozwinięte zdolności myślenia logicznego, ponieważ dominuje u niego lewa półkula.
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Geniusz. Co go charakteryzuje? Co wspólnego mieli Einstein , Edison , da Vinci , Darwin i Mozart? Okazuje, że wszyscy mieli podobny sposób myślenia. Badacze od wielu lat próbują wykazać powiązanie między inteligencją, a geniuszem. Na pewno wysoki iloraz inteligencji pomaga, jednak nie decyduje o tym, czy osoba jest geniuszem.
Wciąż obiecujesz sobie, że od jutra zaczniesz szukać pracy? Tymczasem nie zabrałeś się jeszcze za napisanie CV! Zobacz 4 skuteczne porady, które pomogą Ci wygrać z prokrastynacją i szybciej znaleźć pracę.
Badania pokazują, że masz tylko 6 sekund, aby zainteresować pracodawcę swoim CV. Większość kandydatów rzadko otrzymuje zaproszenie na rozmowy kwalifikacyjne. Dowiedz się jak napisać CV, które da Ci przewagę nad innymi i pozwoli szybko zmienić pracę.