Moje konto
Nie możesz znaleźć pracy? 5 rzeczy, które powinieneś robić (Zobacz)

Nie możesz znaleźć pracy? 5 rzeczy, które powinieneś robić (Zobacz)

Nie mam pracy.  Co robić?

 

Jeżeli w danym momencie jesteś bezrobotny, nie powinno to być dla Ciebie powodem do wstydu. J.T. O’Donnel w jednym z najlepszym serwisów o zatrudnieniu twierdzi, że każda praca jest tymczasowa. Pamiętaj, że bycie bezrobotnym nie sprawia, że jesteś gorszy. Spróbuj myśleć o tym jedynie jako o przejściowej fazie. To trudne, ale nie niemożliwe. Podpowiem Ci, co zrobić gdy jesteś bezrobotny, by szybciej zdobyć pracę i poczuć, że dajesz z siebie wszystko, aby odzyskać pozycję.

 

Szukasz pracy? Aby zainteresować najlepszych pracodawców musisz przygotować skuteczne CV i list motywacyjny. W naszym kreatorze znajdziesz profesjonalne wzory do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

bezorobocie

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Networking – pamiętaj o sieci znajomych

 

Wiem, że może być Ci trudno mówić znajomym o swojej sytuacji. Bezrobocie = wstydliwa sprawa. Przełam się. Każdy może stracić pracę! Wszyscy z Twoich znajomych powinni wiedzieć, że jej aktualnie szukasz. Postaraj się dać znać każdemu, że bardzo potrzebujesz informacji o zatrudnieniu i możliwości pracy. Daj znać wszystkim, którzy mają pracę i mogą Ci pomóc. To trochę jakbyś zyskał agentów, pomagających Ci znaleźć pracę! Nie zaniedbuj też kontaktów towarzyskich, ani swojego hobby. Nigdy nie wiesz, kto poleci Cię do nowej pracy.


2. Twój LinkedIn/Goldenline, gdy jesteś bezrobotny

 

Dodaj w swoim opisie informacje o tym, kim jesteś i że szukasz pracy. Zrób to umiejętnie i zachęcająco. Nie pisz, „jestem bezrobotny”, albo „szukam pracy”. Spróbuj podsumować siebie, dodaj dokonania i cyfry: „Doświadczony doradca w branży finansowej, specjalizujący się w poszukiwaniu klientów korporacyjnych, realizujący cele na poziome 120%” lub „Ambitny absolwent Socjologii, z dużym doświadczeniem w organizacjach studenckich i organizacji eventów” – to dwa przykłady tego jak może to brzmieć. Dodaj też frazę „poszukuje nowych możliwości rozwoju” lub „poszukuje nowego pola działania” czy „poszukuje aktualnie wyzwań” i dodaj branże lub pracę w jakiej chcesz pracować. To naprawdę pomaga! Pokazuje że działasz proaktywnie, nie jesteś uśpiony! Zobacz więcej porad o tym jak zoptymalizować profil na LinkedIn.

 

3. Samorozwój

 

To ważne, by wszystkie działania związane z szukaniem pracy wiązać z doszkoleniem się w różnych sferach. Skoro szukasz pracy, masz więcej czasu na kursy online, książki, poradniki, czy nawet pisanie bloga. Jako rekruter, jeśli tylko mogę, staram się wybierać osoby z pasją i ciekawymi zainteresowaniami. Tacy pracownicy z reguły są zaangażowani i wykonują swoją pracę lepiej, niż osoby, które traktują ją jedynie jako źródło zarobku. 

 

Pokaż, że masz swoje pasje! Spróbuj doszkolić się z wybranej przez siebie dziedziny. Przejrzyj wszystkie kursy, wykłady online czy po prostu zrób dobre subskrypcje w miejscach interesujących Cię zawodowo. Staraj się dużo czytać, gdy jesteś bezrobotny. Wiem, to trudne, ale ja sam też kiedyś byłem w tej sytuacji – dlatego wiem, że można! Tutaj dowiesz się, jak napisać list motywacyjny do firmy, by został przeczytany.

 

Wciąż nie masz pracy? Zobacz, czy masz prawo do zasiłku: Kuroniówka 2020: kiedy się należy zasiłek dla bezrobotnych? (czytaj)

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

bezrobotny-co-zrobic-by-szybciej-znalezc-prace

 

4. Wolontariat ratujący przed przerwą w zatrudnieniu

 

Jeżeli szukanie pracy idzie Ci powoli i otrzymujesz mało zaproszeń na rozmowy pomyśl o wolontariacie. Nie traktuj tego, jako „wyzysk” przez inne osoby. Spójrz na to pod kątem swojego CV. Pracując nad projektami, które są zbieżne z Twoim doświadczeniem zyskujesz wiedzę i kolejne kontakty. Największym atutem takiego działania jest to, że w Twoim CV nie będzie żadnej przerwy w zatrudnieniu, które są często negatywnie odbierane przez rekruterów. Pomyśl o tym w ten sposób, a na pewno zyskasz. Jeżeli nie pieniądze, to doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości. 

 

Sprawdź również: Zasiłek dla bezrobotnych 2020. Ile wynosi kwota zasiłku?

 

5. Praca jest, tylko Ty jej nie dostajesz. Dlaczego?

 

Kiedy bezowocnie szukamy pracy któryś miesiąc z rzędu, prędzej czy później zaczynamy szukać przyczyn tej sytuacji. Z reguły niestety nie tam trzeba. Zawsze łatwiej jest zrzucić winę na trudną sytuację na rynku, pracę po znajomości itp. Prawda jest taka, że nawet na najgorszym rynku pojawiają się oferty pracy i niektórzy kandydaci wciąż otrzymują oferty pracy. Myślisz, że wszyscy po znajomości? Jedyne co musisz zrobić, to być lepszy od innych i pozytywnie się wyróżnić.

 

Po pierwsze, pracuj nad swoim nastawieniem. Nie możesz po sobie pokazać, że jesteś zrezygnowany. Wiem, że nie zawsze łatwo wykrzesać z siebie entuzjazm idąc bez przekonania na kolejną rozmowę. Negatywne nastawienie może Cię przekreślić już na starcie. Traktuj każdą rozmowę kwalifikacyjną jak szansę!

 

Jesteś pewien, że masz idealnie przygotowane dokumenty? To świetnie - praktycznie 100% kandydatów tak sądzi. W zasadzie, nie znam nikogo, kto wysyła aplikację wiedząc, że jest nieskuteczna. A jednak 90% CV, które przeglądam odbiega od ideału. Ty musisz być lepszy niż te 90% kandydatów!

 

Darmowy ebook: Chcesz upewnić się, że Twój życiorys pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: "24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)

 

Upewnij się, że Twoje dokumenty są estetyczne i przyciągają uwagę. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas, skorzystaj z naszego kreatora. Wybierz najlepszy szablon nie tylko CV, ale też listu. Przeczytaj nasze poprzednie wpisy, o tym jak stworzyć idealne CV i list i sprawdź punkt po punkcie, czy stosujesz wszystkie rady. Na koniec daj drugiej osobie do sprawdzenia i poproś o szczerą opinię. Czy Twoje dokumenty są lepsze niż 90% innych? Czy podkreśliłeś wszystkie swoje silne strony i czy przekonujesz pracodawcę, że powinien Cię zatrudnić?

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Powodzenia :)

Jestem ciekaw, czy podjąłbyś wolontariat, gdybyś nie mógł znaleźć płatnej pracy? Czy szukając pracy informujesz o tym znajomych? Wypowiedz się komentarzu.

Możesz też skontaktować się ze mną na moim LinkedIn!

 

Oceń mój artykuł: bezrobotny ale nie uspiony
Średnia: 3.26 (182 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły

Pierwsza praca - jak ją znaleźć jeszcze na studiach? [7 porad]

Pierwsza praca - jak ją znaleźć jeszcze na studiach? [7 porad]

Obecnie nawet mając doświadczenie trudno jest zdobyć pracę. Wśród absolwentów bezrobocie w ostatnich miesiącach wyniosło aż 24% procent! Na trudną sytuację ekonomiczną nie masz wpływu. Jednak możesz zrobić bardzo wiele dla siebie, żeby dołączyć do pozostałych 76%, którzy wiedzieli jak znaleźć pierwszą pracę.