Moje konto
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy — wzór 2022, urlop

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy — wzór 2022, urlop

Tutaj znajdziesz wyjaśnienie, czym jest zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, wzór tego pisma, a także aktualne przepisy i praktyczne wskazówki.

Okres wypowiedzenia bywa kłopotliwy zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

 

Z jednej strony, zatrudniony nie ma już większej motywacji do pracy. Z drugiej — pracodawca obawia się, że odchodzący pracownik może zacząć działać na szkodę firmy.

 

Właśnie dlatego część pracodawców decyduje się na zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

 

W tym artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, czym według Kodeksu pracy oraz w praktyce jest zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy i kiedy można je zastosować
  • wzór zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia
  • dodatkowe informacje, które przydadzą Ci się w sytuacji zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy (dotyczące m.in. urlopu oraz świadectwa pracy).

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Czym jest zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy? 

 

Zgodnie z art. 36² Kodeksu pracy: „W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia”.

 

Oznacza to zatem, że po wypowiedzeniu umowy o pracę w okresie wypowiedzenia pracodawca może zwolnić pracownika z konieczności wykonywania jego obowiązków. Jednocześnie pracownik dalej otrzymuje swoje wynagrodzenie (obliczane jak za czas urlopu wypoczynkowego).

 

Pracodawcy stosują takie rozwiązanie np. w sytuacji, gdy pracownik ma dostęp do kluczowych informacji finansowych firmy lub też przechodzi do konkurencji.

 

Pracodawca może podjąć decyzję o zwolnieniu z własnej inicjatywy bądź z inicjatywy pracownika (w sytuacji, gdy to pracownik wystąpi z wnioskiem o zwolnienie go z obowiązku wykonywania pracy). Nie ma też znaczenia, kto wypowiedział umowę. 

 

Zajrzyj również do poradnika: Zwolnienie z pracy — obowiązki i uprawnienia

 

2. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy — wzór pisma

 

Aby uniknąć wszelkich wątpliwości i niedomówień, powinno się przygotować pisemny wniosek o zwolnienie z obowiązku pracy.

 

Należy w nim przede wszystkim wskazać, w jakim dokładnie okresie pracownik zostaje zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Przykład zobaczysz poniżej.

 

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy — wzór na 2022

 

Data, miejscowość

Imię i nazwisko pracownika

Dane kontaktowe pracownika

 

Imię i nazwisko pracodawcy

Stanowisko pracodawcy

Adres i dane kontaktowe firmy

 

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

 

W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę w dniu … na podstawie art. 36² Kodeksu pracy zwalniam Pana z obowiązku świadczenia pracy w okresie od … do …

 

Podpis i pieczątka pracodawcy

 

Może Cię również zainteresować: Zwolnienie dyscyplinarne — konsekwencje i powody

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a urlop

 

Jeśli pracodawca zwolnił Cię z obowiązku świadczenia pracy na cały okres wypowiedzenia, nie możesz w tym samym czasie wykorzystać zaległego urlopu wypoczynkowego. W związku z tym należy Ci się ekwiwalent.

 

Nie ma z kolei przeciwwskazań, aby część okresu wypowiedzenia wykorzystać na odebranie zaległego urlopu, a na pozostałą część zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

 

Może Cię także zainteresować: Wymiar urlopu — ile dni Ci przysługuje?

 

4. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a świadectwo pracy

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r., pracodawca nie może umieszczać w świadectwie pracy informacji o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Jest to bowiem po prostu nieobecność usprawiedliwiona płatna.

 

Nie musisz zatem obawiać się, że ten fakt zostanie odnotowany w świadectwie pracy i będzie potencjalnie odstraszał innych pracodawców.

 

Zajrzyj także do: Jak zmienić pracę i kiedy warto to zrobić?

 

5. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy bez wypowiedzenia

 

Obecnie w Kodeksie pracy nie ma przepisu, który pozwalałby pracodawcy bezpiecznie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy bez dokonanego wypowiedzenia umowy o pracę.

 

Zajrzyj również do poradnika: Wypowiedzenie umowy o pracę w trybie natychmiastowym

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Chcesz się podzielić własnymi doświadczeniami związanymi ze zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy? Możesz to zrobić w komentarzu pod artykułem.

Oceń mój artykuł: zwolnienie z obowiazku swiadczenia pracy
Średnia: 5 (5 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły