

Tutaj znajdziesz wyjaśnienie, czym jest zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, wzór tego pisma, a także aktualne przepisy i praktyczne wskazówki.
Okres wypowiedzenia bywa kłopotliwy zarówno dla pracowników jak i pracodawców.
Z jednej strony, zatrudniony nie ma już większej motywacji do pracy. Z drugiej — pracodawca obawia się, że odchodzący pracownik może zacząć działać na szkodę firmy.
Właśnie dlatego część pracodawców decyduje się na zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy.
W tym artykule znajdziesz:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Zgodnie z art. 36² Kodeksu pracy: „W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia”.
Oznacza to zatem, że po wypowiedzeniu umowy o pracę w okresie wypowiedzenia pracodawca może zwolnić pracownika z konieczności wykonywania jego obowiązków. Jednocześnie pracownik dalej otrzymuje swoje wynagrodzenie (obliczane jak za czas urlopu wypoczynkowego).
Pracodawcy stosują takie rozwiązanie np. w sytuacji, gdy pracownik ma dostęp do kluczowych informacji finansowych firmy lub też przechodzi do konkurencji.
Pracodawca może podjąć decyzję o zwolnieniu z własnej inicjatywy bądź z inicjatywy pracownika (w sytuacji, gdy to pracownik wystąpi z wnioskiem o zwolnienie go z obowiązku wykonywania pracy). Nie ma też znaczenia, kto wypowiedział umowę.
Zajrzyj również do poradnika: Zwolnienie z pracy — obowiązki i uprawnienia
Aby uniknąć wszelkich wątpliwości i niedomówień, powinno się przygotować pisemny wniosek o zwolnienie z obowiązku pracy.
Należy w nim przede wszystkim wskazać, w jakim dokładnie okresie pracownik zostaje zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Przykład zobaczysz poniżej.
Data, miejscowość
Imię i nazwisko pracownika
Dane kontaktowe pracownika
Imię i nazwisko pracodawcy
Stanowisko pracodawcy
Adres i dane kontaktowe firmy
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy
W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę w dniu … na podstawie art. 36² Kodeksu pracy zwalniam Pana z obowiązku świadczenia pracy w okresie od … do …
Podpis i pieczątka pracodawcy
Może Cię również zainteresować: Zwolnienie dyscyplinarne — konsekwencje i powody
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli pracodawca zwolnił Cię z obowiązku świadczenia pracy na cały okres wypowiedzenia, nie możesz w tym samym czasie wykorzystać zaległego urlopu wypoczynkowego. W związku z tym należy Ci się ekwiwalent.
Nie ma z kolei przeciwwskazań, aby część okresu wypowiedzenia wykorzystać na odebranie zaległego urlopu, a na pozostałą część zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy.
Może Cię także zainteresować: Wymiar urlopu — ile dni Ci przysługuje?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r., pracodawca nie może umieszczać w świadectwie pracy informacji o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Jest to bowiem po prostu nieobecność usprawiedliwiona płatna.
Nie musisz zatem obawiać się, że ten fakt zostanie odnotowany w świadectwie pracy i będzie potencjalnie odstraszał innych pracodawców.
Zajrzyj także do: Jak zmienić pracę i kiedy warto to zrobić?
Obecnie w Kodeksie pracy nie ma przepisu, który pozwalałby pracodawcy bezpiecznie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy bez dokonanego wypowiedzenia umowy o pracę.
Zajrzyj również do poradnika: Wypowiedzenie umowy o pracę w trybie natychmiastowym
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Chcesz się podzielić własnymi doświadczeniami związanymi ze zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy? Możesz to zrobić w komentarzu pod artykułem.
Sprawdź, na czym polega umowa o pracę na zastępstwo w 2019 roku. Zobacz, kiedy umowa wygasa. Poznaj swoje prawa podczas zastępstwa.
Tutaj znajdziesz wzór rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem dla pracownika i pracodawcy, kreator tego dokumentu oraz praktyczne wskazówki.
Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron? Wzór oraz wskazówki dla pracownika i pracodawcy, jak rozwiązać umowę za porozumieniem.