Moje konto
Wakacje w cieniu palmy czy pandemii? Badanie opinii 2020

Wakacje w cieniu palmy czy pandemii? Badanie opinii 2020

Nie wiesz, co ze sobą począć w te wakacje? Wyjazd jest bezpieczny czy nie? Zapytaliśmy 1003 respondentów, jak planują urlop w tym roku.

Polskie lato bywa chłodne. Nigdy jednak atmosfera wokół decyzji o wyjeździe nie była tak gorąca. Żyjemy w czasach globalnej pandemii i nikt tak naprawdę nie wie, jak to się wszystko potoczy. 

 

Jeszcze rok temu zmartwienia były banalne — czy będzie padało, czy może uda się wreszcie rozłożyć ręcznik na plaży w Jastarni. Zawsze można było wybrać urlop we Włoszech... W tym roku nie jest to już takie proste.

 

Jak nie wiadomo, co robić, zawsze warto sprawdzić, co zrobią inni. Postanowiliśmy zobaczyć, czy Polacy wybiorą #zostańwdomu czy może jednak #wakacje. Oto co odkryliśmy.

 

wakacje 2020

 

Zapytaliśmy 1003 osoby o to, jak spędzą urlop w 2020 r. Nasze badanie wykazało, że 45% Polaków zrezygnuje w tym roku z wakacji letnich z powodu pandemii koronawirusa. Część z nas (33%) nadal się zastanawia czy planować urlop, a 22% nie ma zamiaru odpuszczać sobie wyjazdu. 

 

Trzeba zaznaczyć, że nasi respondenci odpowiadali na pytania pod koniec kwietnia, a więc w czasie, gdy wciąż obowiązkowo nosiliśmy maseczki, przedszkola były zamknięte, a restauracje nie przyjmowały gości. 

 

Dziś można iść już legalnie na piwo i zjeść obiad na mieście, ale granice kraju wciąż pozostają zamknięte. W dodatku bardzo trudno przewidzieć, jak sytuacja epidemiologiczna będzie wyglądała np. w lipcu. Dlatego zapytaliśmy hipotetycznie:

 

A jeśli okaże się już wkrótce, że pandemia wygasa?

 

To nie zmieni znacząco naszych decyzji. Aż 41% naszych respondentów stwierdziło, że i tak — pomimo wygasającej epidemii — nie ma zamiaru nigdzie wyjechać. Trochę ponad 25% badanych zawaha się to zrobić, a tylko 33% śmiało ruszy w podróż, z ulgą, że wreszcie można pożyć normalnie. 

Jednym słowem — jutro jest wciąż niepewne. Mimo że połowa z nas odpuściła sobie w tym roku podróże, to reszta rodaków wciąż nie do końca wie, co postanowi. Przede wszystkim z powodu obaw o swoje zdrowie.

 

A jeśli granice zostaną otwarte?

 

Zagrajmy odrobinę odważniej i wyobraźmy sobie, że znowu wolno nam przemieszczać się po Europie. Można zarezerwować lot, założyć maskę i polecieć tam, gdzie jest cieplej. Czy taka okazja coś zmieni?

 

Nie. W tym roku odpuścimy sobie jednak egzotykę (no, chyba że odwiedzimy Świebodzin lub Pustynię Błędowską).

To ponad połowę mniej niż w poprzednich latach. Dla porównania — w 2019 roku na zagraniczne wakacje wyjechało 44% Polaków, a z turystyki krajowej skorzystało 77% z nas.

 

Wnuczek za babcię? Raczej babcia za wnuczka, bo młodzi ludzie boją się o swoje zdrowie bardziej niż starsi

 

Prawie 50% Polaków przyznaje, że boi się jechać na wakacje z powodu pandemii. Zimną krew zachowuje 30% z nas, mówiąc, że nie ma obecnie żadnych obaw. 

 

Co ciekawe— 

 

Młodzi ludzie boją się urlopu w postpandemicznym świecie bardziej niż starsi. Strach przed wyjazdem tego lata deklarują najczęściej osoby w wieku poniżej 23 roku życia (50%)— a więc osoby najmniej narażone na ewentualny ciężki przebieg choroby Covid-19, a najrzadziej osoby starsze po 55. roku życia (46% odpowiedzi).

 

Kolejna ciekawa zależność dotyczy płci badanych. 

Odkryliśmy jeszcze jedną interesującą zależność. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim?

 

Jeszcze w 2017 roku Polacy stawiali bezpieczeństwo w czasie urlopu na dalekim miejscu. Ważniejsza była dla nas atrakcyjna cena wyjazdu, cisza, spokój i dobre towarzystwo. Tylko 12% badanych wysoko ceniło sobie bezpieczeństwo wyjazdu. W tym roku te proporcje zupełnie się odwróciły.

 

Latem 2019 prawie 78% Polaków skorzystało z letniego wypoczynku

 

Nasze badanie wykazało, że 78% Polaków wzięło w zeszłym roku minimum tydzień wolnego i prawie wszyscy z tej grupy (77%), wyjechali gdzieś w tym czasie. 

Wśród osób, które nie były w zeszłym roku na urlopie, najwięcej jest mężczyzn (32%) i to właśnie oni najczęściej zaznaczali w naszej ankiecie, że nie mają zamiaru rezygnować w tym roku z wakacji (23%)

A jak się ma sytuacja tych, którzy zaplanowali urlop 2020 w wiosennych miesiącach?

 

Wiosenne wakacje (w marcu i kwietniu) musiało w tym roku odwołać 37% Polaków

 

Pandemia koronawirusa już pokrzyżowała niektórym plany wyjazdowe. Okazuje się, że 37% z badanych miało zaplanowany wyjazd na marzec lub kwiecień i z powodu wybuchu epidemii trzeba było z tych wakacji zrezygnować. Te pierwsze odwołane podróże to tylko zapowiedź nadciągających czarnych chmur nad nasze morze, góry i jeziora. 

 

Polacy mają w zwyczaju rezerwować sobie wakacje z wyprzedzeniem — w 2019 roku zrobiło tak 65% z nas. Tylko 25% badanych skorzystało z oferty last minute. 

 

A jak było w tym roku? Trochę inaczej, bo przed wybuchem pandemii zaledwie 19% Polaków zarezerwowało letnie wakacje, z czego 10% je już odwołało, a 2% zamierza jednak wyjechać. 

 

Zaraziliśmy się niechęcią do publicznego transportu? Aż 72% Polaków na wakacje pojedzie własnym samochodem

 

Oto z jakich środków transportu zamierzają korzystać Polacy w celach turystycznych w 2020 roku: 

 

Samochód — 72% 

Samolot — 22%

Pociąg — 32%

 

Te dane wcale nie świadczą o tym, że zmieniamy swoje przyzwyczajenia w roku naznaczonym pandemią. Według badań sprzed 3 lat Polacy najchętniej jeździli na urlop własnym autem. Tylko 12% wybrało w 2017 roku podróż samolotem, a 11% — pociągiem. 

 

To oznacza, że ci, którzy decydują się już na wakacje w cieniu pandemii, idą na całość i mają nadzieję na wznowienie lotów turystycznych w okresie letnim (prawie dwa razy więcej osób wybierze się w tym roku na urlop samolotem).

 

À propos oczekiwań — nasi respondenci odpowiedzieli również na pytanie o to, czy władze Polski powinny już wkrótce otworzyć granice i umożliwić nam egzotyczne wakacje. W tej kwestii respondenci byli podzieleni.

Ile można czekać na urlop? W większości przypadków aż rok

 

Czy tegoroczne lato można już spisać na straty? Zapytaliśmy naszych respondentów, jak odległa wydaje im się perspektywa najbliższego wyjazdu turystycznego. 

Drugą w kolejności popularną opcją okazały się wakacje w sierpniu (24% odpowiedzi). Emocje związane ze strachem przed pandemią pewnie już nieco już do tego czasu opadną. Plaże mogą być puste w lipcu — w tym miesiącu wakacje planuje zaledwie 16% z nas. Tylko 8% Polaków zaplanowało swój urlop na czerwiec.

 

Ale— 

 

Rozczarowani formą tegorocznych wakacji możemy przecież zająć się planowaniem kolejnych. Byliśmy ciekawi, jak wielu z nas myśli o tym, by zrekompensować sobie w jakiś sposób mizerny turystycznie rok 2019 i plany wyjazdowe przenieść na kolejny. Ze zdwojoną siłą.

Wśród młodych ludzi w wieku do 23 roku życia aż 54% planuje zrekompensować sobie w przyszłym roku tegoroczne marne wakacje. Im ktoś starszy, tym takim planów ma mniej. Zdecydowanie więcej kobiet (49%) niż mężczyzn (38%) marzy już teraz o szansach wyjazdowych na przyszły rok i chce, by kolejne wakacje były specjalne. 

 

A Ty, jakie masz plany na tegoroczne wakacje? Zdziwiły Cię odpowiedzi uczestników naszego badania? Dodaj komentarz pod artykułem — jesteśmy ciekawi, co myślisz!

 

Metodologia

 

W ankiecie wzięło udział 1,003 respondentów — 70% kobiet i 30% mężczyzn. 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, wykorzystaj go u siebie jako źródło. Twórcom tego artykułu będzie miło, jeśli dodasz do niego link. Dziękujemy!

Oceń mój artykuł: wakacje 2020
Średnia: 5 (12 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły