Polacy oceniają działania rządu na rynku pracy. Badanie 2022
Stwórz CV terazAutomatyzacja, rozwój sztucznej inteligencji, pandemia czy też kryzys związany z wojną na terytorium Ukrainy miały i mają wpływ na rynek pracy, a także naszą zawodową codzienność.
Czy polski rząd dobrze radzi sobie z tą nową rzeczywistością i dynamicznie zmieniającym się światem?
W najnowszym badaniu sprawdziliśmy, jak Polacy oceniają działania rządu na rynku pracy. Zapytaliśmy respondentów także o ich opinie na temat wprowadzenia „Polskiego Ładu” oraz postępowania w czasie trwania pandemii. Oto wyniki badania InterviewMe „Polacy oceniają działania rządu na rynku pracy”.
Ocena działań rządu na rynku pracy zależna od sympatii politycznych
Czy działania rządu mają w ogóle wpływ na codzienną pracę Polaków? Zdecydowanie tak. Potwierdza to niemal połowa badanych (45%). Odpowiedź “nie wiem” wskazało z kolei 15% ankietowanych.
Jak się okazuje, aż 55% respondentów ocenia działania rządu na rynku pracy źle lub bardzo źle. Wyraźnie jednak widać, że opinia Polaków jest w bardzo dużym stopniu uzależniona od poglądów politycznych oraz popieranej partii.
Ten podział widać nawet w kwestiach mniej subiektywnych, takich jak zarobki.
Dzięki działaniom obecnego rządu zarabiasz…
Poglądy prawicowe:
- bez zmian — 33%
- mniej — 29%
- więcej — 38%
Poglądy lewicowe:
- bez zmian — 30%
- mniej — 62%
- więcej — 8%
Wyborcy PiS:
- bez zmian — 35%
- mniej — 17%
- więcej — 48%
Wyborcy Koalicji Obywatelskiej (PO):
- bez zmian — 27%
- mniej — 62%
- więcej — 11%
Natomiast dosyć jednoznacznie za porażkę rządu można uznać wprowadzenie na początku 2022 r. tzw. Polskiego Ładu. Ruch ten nie był korzystny finansowo dla 82% osób o poglądach lewicowych i 53% przedstawicieli prawicy. Na „Polskim Ładzie” straciło również 43% wyborców PiS (82% w przypadku popierających Koalicję Obywatelską).
Te negatywne opinie pokrywają się m.in. z badaniem z lutego 2022 r., przeprowadzonym przez CBOS. Zmiany związane z „Polskim Ładem” źle lub bardzo źle oceniło w nim aż 56% ankietowanych (a dobrze zaledwie 21%).
Jednak kto, według Polaków, przede wszystkim stracił (lub zyskał) na zmianach wprowadzanych przez rząd? Dowiesz się tego z kolejnego rozdziału.
Kto traci, a kto zyskuje za sprawą działań rządu?
Według aż 63% Polaków rząd powinien wspierać pracowników i pracodawców w takim samym stopniu. Czy tak rzeczywiście jest? Niestety jest z tym słabo.
Z badania InterviewMe wynika, że działania rządu są pozytywne dla pracowników według zaledwie 27% ankietowanych, a dla pracodawców — według 28%. Jednak ponownie ocena ta jest zależna głównie od poglądów politycznych.
Czy według Ciebie działania obecnego rządu na rynku pracy są pozytywne dla pracowników?
Poglądy prawicowe:
- tak — 54%
- nie — 46%
Poglądy lewicowe:
- tak — 9%
- nie — 91%
Wyborcy PiS:
- tak — 73%
- nie — 27%
Wyborcy Koalicji Obywatelskiej (PO):
- tak — 17%
- nie — 83%
Czy według Ciebie działania obecnego rządu na rynku pracy są pozytywne dla pracodawców?
Poglądy prawicowe:
- tak — 52%
- nie — 48%
Poglądy lewicowe:
- tak — 20%
- nie — 80%
Wyborcy PiS:
- tak — 74%
- nie — 26%
Wyborcy Koalicji Obywatelskiej (PO):
- tak — 19%
- nie — 81%
Według badanych, dzięki działaniom rządu najbardziej zyskują… bezrobotni (25%). Z kolei najwięcej tracą osoby pracujące na podstawie umowy o pracę (35%). To powinno martwić, ponieważ z badania LiveCareer wynika, że aż 89% Polaków woli tę formę zatrudnienia od B2B.
Jednocześnie 55% Polaków uważa, że rząd faworyzuje niektóre grupy zawodowe. Co ciekawe, uważa tak aż 29% wyborców PiS (przy 71% osób popierających Koalicję Obywatelską).
Na pytanie, kogo faworyzuje rząd PiS, Polacy najczęściej odpowiadają: polityków oraz górników. Wiele osób wskazało również lekarzy oraz… bezrobotnych. Część Polaków odpowiada, że rząd faworyzuje po prostu „swoich”.
Uczestnicy badania odnoszą się krytycznie również do działań rządu w czasie pandemii. Piszemy o tym w kolejnym rozdziale.
Czy rząd zdał egzamin w czasie pandemii?
Pandemia koronawirusa bardzo wyraźnie wpłynęła na nastroje Polaków związane z sytuacją na rynku pracy. Zgodnie z badaniem CBOS, w marcu 2021 r. źle lub bardzo źle oceniało ją 26% Polaków. To zdecydowanie więcej niż rok oraz dwa lata wcześniej (odpowiednio 9% i 11%).
To negatywne nastawienie widać również w badaniu InterviewMe. Co ciekawe, działania rządu w czasie pandemii ocenia negatywnie również wielu sympatyków Prawa i Sprawiedliwości.
Czy według Ciebie działania obecnego rządu w czasie trwania pandemii pomogły pracownikom?
Poglądy prawicowe:
- tak — 54%
- nie — 46%
Poglądy lewicowe:
- tak — 19%
- nie — 81%
Czy według Ciebie działania obecnego rządu w czasie trwania pandemii pomogły pracodawcom?
Poglądy prawicowe:
- tak — 61%
- nie — 39%
Poglądy lewicowe:
- tak — 26%
- nie — 74%
Badanie InterviewMe potwierdza wyraźny podział polskiego społeczeństwa — także w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Osoby o poglądach prawicowych i wyborcy Prawa i Sprawiedliwości oceniają działania rządu dosyć dobrze. Zupełnie inaczej jest w przypadku respondentów lewicowych i wyborców Koalicji Obywatelskiej. Polacy najbardziej zgodni są w sprawie wprowadzenia „Polskiego Ładu”, który większości z nas nie przyniósł żadnych korzyści. Dosyć negatywnie oceniane są również działania rządu w czasie trwania pandemii.
Podsumowanie najważniejszych wyników badania
- Aż 55% Polaków ocenia działania rządu na rynku pracy źle lub bardzo źle.
- Prawie połowa respondentów w wyniku działań rządzących zarabia mniej.
- Wprowadzenie „Polskiego Ładu” nie było korzystne dla 76% Polaków.
- Według 27% respondentów dzięki działaniom rządu PiS zyskują pracownicy, a według 28% — pracodawcy.
- Najbardziej zyskują osoby bezrobotne, a najwięcej tracą — zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.
- Działania rządu w czasie pandemii pomogły pracownikom według 30% Polaków, a pracodawcom — według 38%.
Metodologia badania
Badanie przeprowadzono w dniach 28 kwietnia 2022 r. — 5 maja 2022 r. i wzięło w nim udział 1121 osób. Respondenci odpowiedzieli w ankiecie na 13 pytań dotyczących działań rządu na rynku pracy.
O nas
Dzięki InterviewMe dowiesz się, jak napisać CV oraz list motywacyjny, które zrobią wrażenie na pracodawcy. Nasz kreator CV i profesjonalne szablony CV pomogły już milionom kandydatów w znalezieniu pracy, o której marzyli.
A jak Ty oceniasz działania obecnego rządu na rynku pracy? Podziel się swoją opinią w komentarzu poniżej.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.