
Czy Polacy boją się emerytury? Badanie 2021
Jakie obawy związane z przejściem na emeryturę mają Polacy? Czy oszczędzają pieniądze na starość i wierzą w państwowe emerytury? Wyniki badania.
Jak Polacy oceniają działania rządu PiS na rynku pracy, wprowadzenie „Polskiego Ładu” i wsparcie pracowników oraz pracodawców w czasie pandemii? Wyniki badania
Automatyzacja, rozwój sztucznej inteligencji, pandemia czy też kryzys związany z wojną na terytorium Ukrainy miały i mają wpływ na rynek pracy, a także naszą zawodową codzienność.
Czy polski rząd dobrze radzi sobie z tą nową rzeczywistością i dynamicznie zmieniającym się światem?
W najnowszym badaniu sprawdziliśmy, jak Polacy oceniają działania rządu na rynku pracy. Zapytaliśmy respondentów także o ich opinie na temat wprowadzenia „Polskiego Ładu” oraz postępowania w czasie trwania pandemii. Oto wyniki badania InterviewMe „Polacy oceniają działania rządu na rynku pracy”.
Czy działania rządu mają w ogóle wpływ na codzienną pracę Polaków? Zdecydowanie tak. Potwierdza to niemal połowa badanych (45%). Odpowiedź “nie wiem” wskazało z kolei 15% ankietowanych.
Jak się okazuje, aż 55% respondentów ocenia działania rządu na rynku pracy źle lub bardzo źle. Wyraźnie jednak widać, że opinia Polaków jest w bardzo dużym stopniu uzależniona od poglądów politycznych oraz popieranej partii.
Ten podział widać nawet w kwestiach mniej subiektywnych, takich jak zarobki.
Dzięki działaniom obecnego rządu zarabiasz…
Poglądy prawicowe:
Poglądy lewicowe:
Wyborcy PiS:
Wyborcy Koalicji Obywatelskiej (PO):
Natomiast dosyć jednoznacznie za porażkę rządu można uznać wprowadzenie na początku 2022 r. tzw. Polskiego Ładu. Ruch ten nie był korzystny finansowo dla 82% osób o poglądach lewicowych i 53% przedstawicieli prawicy. Na „Polskim Ładzie” straciło również 43% wyborców PiS (82% w przypadku popierających Koalicję Obywatelską).
Te negatywne opinie pokrywają się m.in. z badaniem z lutego 2022 r., przeprowadzonym przez CBOS. Zmiany związane z „Polskim Ładem” źle lub bardzo źle oceniło w nim aż 56% ankietowanych (a dobrze zaledwie 21%).
Jednak kto, według Polaków, przede wszystkim stracił (lub zyskał) na zmianach wprowadzanych przez rząd? Dowiesz się tego z kolejnego rozdziału.
Według aż 63% Polaków rząd powinien wspierać pracowników i pracodawców w takim samym stopniu. Czy tak rzeczywiście jest? Niestety jest z tym słabo.
Z badania InterviewMe wynika, że działania rządu są pozytywne dla pracowników według zaledwie 27% ankietowanych, a dla pracodawców — według 28%. Jednak ponownie ocena ta jest zależna głównie od poglądów politycznych.
Czy według Ciebie działania obecnego rządu na rynku pracy są pozytywne dla pracowników?
Poglądy prawicowe:
Poglądy lewicowe:
Wyborcy PiS:
Wyborcy Koalicji Obywatelskiej (PO):
Czy według Ciebie działania obecnego rządu na rynku pracy są pozytywne dla pracodawców?
Poglądy prawicowe:
Poglądy lewicowe:
Wyborcy PiS:
Wyborcy Koalicji Obywatelskiej (PO):
Według badanych, dzięki działaniom rządu najbardziej zyskują… bezrobotni (25%). Z kolei najwięcej tracą osoby pracujące na podstawie umowy o pracę (35%). To powinno martwić, ponieważ z badania LiveCareer wynika, że aż 89% Polaków woli tę formę zatrudnienia od B2B.
Jednocześnie 55% Polaków uważa, że rząd faworyzuje niektóre grupy zawodowe. Co ciekawe, uważa tak aż 29% wyborców PiS (przy 71% osób popierających Koalicję Obywatelską).
Na pytanie, kogo faworyzuje rząd PiS, Polacy najczęściej odpowiadają: polityków oraz górników. Wiele osób wskazało również lekarzy oraz… bezrobotnych. Część Polaków odpowiada, że rząd faworyzuje po prostu „swoich”.
Uczestnicy badania odnoszą się krytycznie również do działań rządu w czasie pandemii. Piszemy o tym w kolejnym rozdziale.
Pandemia koronawirusa bardzo wyraźnie wpłynęła na nastroje Polaków związane z sytuacją na rynku pracy. Zgodnie z badaniem CBOS, w marcu 2021 r. źle lub bardzo źle oceniało ją 26% Polaków. To zdecydowanie więcej niż rok oraz dwa lata wcześniej (odpowiednio 9% i 11%).
To negatywne nastawienie widać również w badaniu InterviewMe. Co ciekawe, działania rządu w czasie pandemii ocenia negatywnie również wielu sympatyków Prawa i Sprawiedliwości.
Czy według Ciebie działania obecnego rządu w czasie trwania pandemii pomogły pracownikom?
Poglądy prawicowe:
Poglądy lewicowe:
Czy według Ciebie działania obecnego rządu w czasie trwania pandemii pomogły pracodawcom?
Poglądy prawicowe:
Poglądy lewicowe:
Badanie InterviewMe potwierdza wyraźny podział polskiego społeczeństwa — także w kwestiach związanych z rynkiem pracy. Osoby o poglądach prawicowych i wyborcy Prawa i Sprawiedliwości oceniają działania rządu dosyć dobrze. Zupełnie inaczej jest w przypadku respondentów lewicowych i wyborców Koalicji Obywatelskiej. Polacy najbardziej zgodni są w sprawie wprowadzenia „Polskiego Ładu”, który większości z nas nie przyniósł żadnych korzyści. Dosyć negatywnie oceniane są również działania rządu w czasie trwania pandemii.
Badanie przeprowadzono w dniach 28 kwietnia 2022 r. — 5 maja 2022 r. i wzięło w nim udział 1121 osób. Respondenci odpowiedzieli w ankiecie na 13 pytań dotyczących działań rządu na rynku pracy.
Dzięki InterviewMe dowiesz się, jak napisać CV oraz list motywacyjny, które zrobią wrażenie na pracodawcy. Nasz kreator CV i profesjonalne szablony CV pomogły już milionom kandydatów w znalezieniu pracy, o której marzyli.
A jak Ty oceniasz działania obecnego rządu na rynku pracy? Podziel się swoją opinią w komentarzu poniżej.
Jakie obawy związane z przejściem na emeryturę mają Polacy? Czy oszczędzają pieniądze na starość i wierzą w państwowe emerytury? Wyniki badania.
Czy dla Polaków budowanie bliskich relacji w miejscu pracy jest ważne? Jak przyjaźń, związki i romanse wpływają na pracowników? Zobacz wyniki badania.
Sprawdzamy, jak Polacy rozumieją pojęcie klasy średniej. Wyniki ankiety pozwalają nakreślić sylwetkę typowego przedstawiciela klasy średniej w Polsce.