Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Co zrobić, gdy ogłoszenie na które wysłałeś CV pojawia się ponownie?

Jak szukać pracy? | 2016-01-14
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Często pytacie, co zrobić, jeśli firma ponownie publikuje ogłoszenie, na które aplikowaliście. Czy CV, które wysłałeś przepadło i możesz przestać marzyć o rozmowie kwalifikacyjnej? A może miałeś już rozmowę i właśnie czekałeś na ostateczny wynik?  

 

Co oznacza kolejna publikacja tego samego ogłoszenia?

 

1. Często firmy kupują pakiet publikacji, ponieważ zależy im na wysokiej liczbie odsłon oferty. Dlatego pojawia się ona kilkukrotnie.

 

2. Firma nie znalazła w przesłanych aplikacjach żadnych CV kandydatów, których doświadczenie odpowiada wymaganiom.

 

3. Na dane stanowisko spłynęło mniej aplikacji niż oczekiwano i rekruterzy chcą mieć wybór. Czasami przez odświeżenie ogłoszenia przemawia chęć znalezienia idealnego kandydata w większej ilości ofert.

 

4. Ponowna publikacja to zwykła pomyłka lub nieporozumienie między rekruterami. Proces szukania kandydata mógł się już zakończyć i powinieneś po prostu poczekać na wyniki.

 

5. W USA niektóre firmy czasami sprawdzają w ten sposób motywację kandydatów i to, czy faktycznie chcą oni pracować w danej firmie! To najskuteczniejszy sposób, by sprawdzić, komu naprawdę zależy na ofercie.

 

jak-znalezc-prace-ponowne-ogloszenie

 

Co zrobić w sytuacji, gdy ponownie pojawia się ogłoszenie, na które wysyłałeś już raz CV?

 

Jeżeli naprawdę zależy Ci na danej pozycji, napisz maila z przypomnieniem. Nie spotkałem w swojej karierze zawodowej rekrutera, który narzekałby na taką formę grzecznego przypomnienia się. Znam za to osoby, które nie poprzestały na pierwszym kontakcie i dzięki temu otrzymały pracę.

 

Jak napisać takiego maila?

 

Przede wszystkim musisz mieć adres rekrutera. Poszperaj na LinkedIn i Goldenline i napisz do tej osoby. W ogłoszeniach na LinkedIn sprawa jest ułatwiona, ponieważ masz imię i nazwisko autora oferty. Jeżeli nie znajdziesz maila do osoby odpowiedzialnej za rekrutację, napisz na skrzynkę ogólną, na którą spływają aplikacje (praca@, kariera@ etc.). Teraz wystarczy stworzyć wiadomość! Zobacz także, jak napisać maila gdy wysyłasz CV po raz pierwszy.

 

Co w niej zawrzeć?

 

- Odnieś się do ogłoszenia i wysłanego CV

- Napisz, że nadal zależy Ci na tym stanowisku

- Podkreśl, że czekasz na dalsze etapy rekrutacji

- Podaj jeszcze raz kontakt do siebie

- Możesz ponownie załączyć CV

 

Wysyłając taką wiadomość nic nie tracisz! Możesz za to pokazać się jako osoba zmotywowana do zdobycia upragnionego stanowiska. Pamiętaj, że pracownicy HR otrzymują wiele CV, więc przypomnienie się to dobry pomysł!


Jaka jest Twoja pierwsza myśl, gdy ogłoszenie o pracę, na której Ci zależy, zostaje odświeżone? Czy napisałeś kiedyś wiadomość bezpośrednio do działu HR?

 

Oceń mój artykuł. Średnia: 3.6 (40 głosów)
Komentarze
Piotr Sosnowski 2016-01-05 18:53:21

Niestety to przykład braku profesjonalizmu w trakcie rekrutacji. Nawet jeżeli firma nie była w stanie zagwarantować Ci wakatu, wystarczyło przekazać takie informacje. Mam nadzieję, że coraz więcej firm będzie dbać o kontakt z kandydatami nawet gdy rekrutacja ma negatywny efekt.

Wojciech Matłacki 2016-01-05 13:25:52

Odpowiedziałem na ogłoszenie o pracę na stanowisko X. Po rozmowie (na poziomie), na której obiecano mi kontakt z wynikiem rekrutacji. Nikt się nie odzywał długo, na moje dwukrotne pytanie telefoniczne do firmy o wynik rekrutacji odpowiadano, że jeszcze się nie zakończyła (2-3 miesiące). Następnie w portalu z ogłoszeniami o pracę znalazłem ogłoszenie tej firmy, zbliżone do mojego (obowiązki poprzedniego plus dodatkowe). Potraktowałem to jako nie do końca profesjonalną metodę na "macanie" lokalnego rynku pracy. Oczywiście każdy ma prawo do takich działań, ale w połączeniu z brakiem konkretów co do mojej oferty - wypadło słabo. Oczywiście w tej chwili minął prawie rok i do tej pory nikt się nie odezwał.

Piotr Sosnowski 2016-01-05 11:22:12

Nie widzę powodów, dla których miałabyś nie złożyć aplikacji, ale warto dostosować swoje CV do nowego stanowiska. Jeżeli tak bardzo zależy Ci na firmie, spróbuj poznać jej przedstawiciela i zapytać o możliwość współpracy. LinkedIn/Goldenline mogą być bardzo pomocne.

Anna 2016-01-03 12:29:41

Witam, mam pytanie troszkę innej kategorii. Złożyłam aplikację na stanowisko, na które spełniam wszystkie wymagania i mam w tym zakresie doświadczenie. 3 tygodnie później ta sama firma zamieściła ogłoszenie na stanowisko, które jeszcze bardziej mi odpowiada i również na to stanowisko spełniam oczekiwania pracodawcy. Oferty pracy dotyczą różnych działów. Czy można sobie pozwolić na kolejne aplikowanie aby nie być posądzoną o brak zdecydowania? Nie ukrywam że zależy mi też na samej firmie.

Piotr Sosnowski 2015-12-10 09:29:03

Może firma nie znalazła idealnego kandydata?

Mike 2015-12-08 17:42:36

Witam jestem po dwóch rozmowach kwalifikacyjnych w dużej firmie produkcyjnej na stanowisku biurowym. Nadmienię żeby forma stażu. Na początku miałem rozmowę przez telefon następnie rozmowę przez telefon po angielsku następnie z przedstawicielami działu oraz z Panią z HR. Następnie przeszedłem wszystkie etapy i ostatnim była rozmowa z kierownikiem działu po angielsku po tej rozmowie usłyszałem ze przeanalizują i dadzą mi znać. W tym czasie powstało jedno takie samo ogłoszenie i po zakończeniu jeszcze raz takie samo jak mam to odbierać?

Siostra Bernadetka 2015-09-18 14:19:28

Dobry zwyczaj to zaglądanie do folderu spamu. Polecam wszystkim. I rekruterom i aplikującym. Zwłaszcza aplikującym.

Siostra Bernadetka 2015-09-18 14:10:12

Dzień dobry.
Spotkałam się z atrakcyjnym ogłoszeniem w Powiatowym Urzędzie Pracy. Wisiało miesiącami. Okazało się że pracy faktycznie nie było a pan właściciel firmy proponował zgłaszającym się w zamian zupełnie inną nieatrakcyjną pracę na czarno.
Spotkałam się też z informacją że pod pretekstem rekrutacji buduje się bazy danych które są towarem handlowym.

Katarzyna 2015-08-06 09:58:55

W odpowiedzi na pytanie zadane na koniec artykułu chciałabym podzielić się moim doświadczeniem. Rok temu aplikowałam do pewnej firmy (mającej swoją siedzibę poza Polską, w kraju, który nie jest u nas postrzegany jako popularny cel emigracji zarobkowej). Przeszłam wstępne testy (sprawdzające kompetencje nie mające nic wspólnego z zakresem obowiązków), rozmowę kwalifikacyjną odbyłam przez internet. Po tygodniu otrzymałam automatyczną odpowiedź, że osiągnęłam bardzo dobry wynik, jednak nie mogą zaoferować mi zatrudnienia ze względu na zbyt małą liczbę wakatów. Zapytali jednak, czy mogą umieścić moje dane w bazie i wykorzystać je w razie kolejnego naboru. Oczywiście się zgodziłam. Po upływie około dwóch miesięcy ogłoszenie o naborze pojawiło się na jednym z popularnych portali. Wysłałam do firmy wiadomość przypominającą, załączyłam cv, otrzymałam jednak odpowiedź, że firma nie korzysta ze stworzonej wcześniej bazy kandydatów a moja kandydatura widocznie nie okazała się tak atrakcyjna, by zaoferowano mi zatrudnienie. Przez to doświadczenie mam trochę mieszane uczucia, jeśli chodzi o takie "przypominanie się" rekruterom. Niedawno znów rozpoczęłam wysyłanie cv, by zmienić pracę na bardziej satysfakcjonującą. Tym razem w Polsce. Około 1,5 miesiąca temu na pracuj.pl zauważyłam ofertę odpowiadającą moim kwalifikacjom i zainteresowaniom. Wysłałam dokumenty aplikacyjne, otrzymałam telefon z firmy rekrutującej, że pracodawca zadecydował o zakończeniu rekrutacji a stanowisko jest już obsadzone. Rekruter zaproponował mi jednak udział w innej rekrutacji, nie spełniającej jednak moich oczekiwań co do charakteru pracy, zakresu obowiązków jak i wynagrodzenia. Od tego czasu ogłoszenie o naborze na interesujące mnie stanowisko ta sama firma wystawiła na portalu około 3 razy. Postanowiłam wysłać dokumenty raz jeszcze. W ogłoszeniu nie było danych rekrutera ani żadnych szczegółów pozwalających na personalizację czy "namierzenie" samego pracodawcy. Zaproszenia na rozmowę nie otrzymałam. Zastanawiam się jednak, czy możliwe są takie praktyki, jak zamieszczanie ogłoszeń- fantomów w celu prowadzenia naboru na zupełnie inne, mniej atrakcyjne stanowisko? Czy może firmy po prostu wykupują abonamenty na określoną liczbę publikowanych ogłoszeń? Nie wiem, czy warto wysłać kolejną wiadomość. Ogłoszenie zamieszcza firma rekrutująca, nie ma w nim żadnych informacji, które pomogłyby mi w podjęciu decyzji, czy chciałabym pracować dla danego pracodawcy. Rozmowa kwalifikacyjna byłaby tu jedyną okazją, by dowiedzieć się czegoś więcej ( w końcu nie tylko my jesteśmy wybierani).

Piotr Sosnowski 2015-05-25 14:40:38

Tak, wyślij wiadomość na ten adres.

M 2015-05-25 14:34:25

Jak skontaktować się z Panem na priv? Nie mogę znaleźć maila tu na stronie do Pana ani opcji wysłania wiadomości, chyba że mam pisać na kontakt@interviewme.pl?

Piotr Sosnowski 2015-05-22 15:08:12

Dziękuję za ten komentarz :) To trochę zagmatwana sytuacja, ale na pewno da się ją rozwiązać.

Minusem jest to, że nie znam rozbieżności między tymi stanowiskami. Jeżeli są one bardzo pokrewne, pytanie do rekruterów nie powinno być problemem. Jeśli natomiast każde z nich dotyczy zupełnie innej sfery, możesz zostać odebrany jako osoba niezdecydowana lub niemająca dobrego planu na siebie.

Najlepiej jeżeli zatelefonujesz bezpośrednio do osób, które z Tobą rozmawiały i bardzo delikatnie wybadasz sprawę 2 wakatów. Sytuacja jest o tyle trudna, że trzeba podpytać na tyle umiejętnie, aby nie stracić szansy na stanowisko, na które już jesteś przyjęty.

Zapytaj, czy te 2 rekrutacje są aktualne i czy ta osoba wie więcej na temat możliwości pracy na tym stanowisku. Dowiedz się, czy rozpatrywaliby także Ciebie w kontekście tego stanowiska, bo jak wiedzą, także o nim myślałeś. Podkreśl, że zależy Ci na pracy w firmie na tyle, że jak najbardziej podtrzymujesz chęć współpracy, ale chciałeś po prostu podpytać o dodatkowe opcje. Pamiętaj o pozytywnym tonie i podkreśleniu, że zależy Ci na pracy w tej firmie. To jedyne sensowne rozwiązanie.

Jak chcesz opisać szczegóły, napisz do mnie na priv.

Michal 2015-05-22 10:44:16

Witam, mam pytanie. Około kilku tygodni temu aplikowałem na trzy stanowiska do pewnej firmy. Zostałem zaproszony na rozmowę w sprawie pracy na jedno z tych stanowisk. Zostałem zaproszony na rozmowę i w jej trakcie dano mi do zrozumienia, że rozmowa odbywa się w sprawie tylko jednego z tych stanowisk, ponieważ pozostałe dwa są już niedostępne. Po 3 tygodniach dostałem odpowiedź pozytywną, że firma jest mną zainteresowana. Jednakże ostatnio pojawiły się na stronie rekrutacje na te dwa 'niedostępne' poprzednio stanowiska. Nie ukrywam że dużo bardziej mnie te dwa stanowiska interesują niż to trzecie, na które dostałem propozycję. Co powinienem zrobić? Wolałbym otrzymać stanowisko na jedno z dwóch nowych rekrutacji, czy powinienem przerwać obecną rekrutację i aplikować od nowa? Czy w trakcie obecnej rekrutacji dać do zrozumienia szczerze że bardziej jestem zainteresowany nowymi ofertami? Jak przekazać taką informację taktownie, bo rozumiem że proces rekrutacji to dużo pracy i wycofanie się na obecnym etapie może być źle postrzegane w kontekście przyszłych ofert.

Piotr Sosnowski 2015-05-08 10:50:27

Jeśli rekrutacja została zakończona i dostałeś jej wyniki, to nie ma sensu wysyłać CV w tym samym procesie rekrutacyjnym.

Jeżeli został otwarty nowy wakat i jest nowe ogłoszenie możesz stworzyć lepsze CV i list oraz napisać w mailu/wiadomości, dlaczego tak bardzo zależy Ci na tym stanowisku.

KS 2015-05-08 09:32:36

Czy warto ponownie aplikować, jeżeli uczestniczyło się już w dwóch etapach rekrutacji na to samo stanowisko (rozmowa kwalifikacyjna + test osobowościowy)? W jaki sposób spróbować przekonać rekrutera do dania nam drugiej szansy na zaprezentowanie swojej kandydatury?

Piotr Sosnowski 2015-04-23 13:13:48

Oczywiście! Warto dodać informacje o tym, że chcesz zaktualizować CV, bo zdobyłeś nowe kompetencje lub ich potwierdzenie.

kazik_vip 2015-04-23 12:49:17

A czy warto wysłać drugi raz aplikację, kiedy w międzyczasie dość znacząco zmieniły się nasze kwalifikacje? Tzn. otrzymaliśmy np. jakiś certyfikat lub licencję?

Octavia Hryp 2015-04-01 15:15:10

Tak. Aplikowałam na takie ogłoszenie na początku maja zeszłego roku. Odpowiedź dostałam w połowie października w formie maila raczej napisanego z automatu, iż dziękują za wzięcie udziału w procesie rekrutacji i zachęcają do ponownych aplikacji :)
Kwestia tego czy warto ponownie aplikować? Od tamtego czasu minął prawie rok, myślę, że posiadłam dużo nowych umiejętności, które w kontekście tego stanowiska mogłyby sprawić, że stanę się atrakcyjniejszym kandydatem jednak co się stanie po ponownym wysłaniu CV? Czy w ogóle ktoś pokusi się o sprawdzenie różnic? Czy w ogóle warto formułować CV pod kątem tego stanowiska skoro może w ogóle ono nie istnieje? Przywiązuję dużą uwagę do tego w jaki sposób aplikuję do firmy i na jakie stanowisko - pod tym kątem formułuję skrupulatnie CV i list motywacyjny ale przyznam szczerze, że po takich doświadczeniach firma traci w moich oczach jako pracodawca.

Piotr Sosnowski 2015-04-01 08:41:30

To prawda, niektóre firmy w ten właśnie sposób poszerzają swoją bazę kandydatów. Powinienem to dodać jako ostatni punkt. Bardzo dziękuję Ci za ten komentarz Octavia!

Czy aplikowałaś kiedyś na takie "ogłoszenie widmo"?

Octavia Hryp 2015-03-31 18:08:37

Myślę, że nie ma jeszcze jednej ważnej kwestii: wstawianie wielokrotnie ogłoszenia z dużym zakresem wymagań i obowiązków na stanowisku w celu budowania bazy CV. Po części jako osoba "pasjonująca się" rekrutacją rozumiem firmy - można sobie świetnie wyselekcjonować kandydatów a przy tym stworzyć bazę pod konkretne kryteria jednak jako kandydat uważam to za zwykłe oszustwo. Myślę, że każdy kto na bieżąco śledzi ogłoszenia w swojej branży na pewno spotkał się z takimi ogłoszeniami, które nie znikają przez długi czas z portali takich jak pracuj.pl. Osobiście mówię o przykładzie jednej z największych firm telekomunikacyjnych w Polsce, która ma właśnie takie ogłoszenie "wiszące" od marca bądź kwietnia zeszłego roku. Dodam, że jest to stanowisko specjalisty, charakteryzujące się niską rotacją pracowniczą.

disqus_r6UONibhSI 2015-02-18 13:15:39

Znalazłam się w podobnej sytuacji. Zostałam zaproszona na rozmowę rekrutacyjna i zapewniono mnie, że poinformują mnie o wyniku. Po kilku tygodniach wysłałam zapytanie do działu HR, do pani która uczestniczyła w rozmowie, z zapytaniem na jakim etapie jest rekrutacja. Brak odpowiedzi. Następnie po kilku tygpdniach ogłoszenie pojawiło się ananimowo w agencji rekrutującej a nieco później znowu na portalu ogłoszeń o pracę. Postanowiłam ponowic zapytanie z prosba o informację zwrotna odnośnie mojej rekrutacji. Brak odzewu.Nadmienię, że pracodawca to duży bank skandynawski a Skandynawowie są znani se swojej dbałości o pracowników. Tym bardziej dziwi zachowanie Pani z HR.

Piotr Sosnowski 2015-02-16 08:29:18

Nie ma sensu odpowiadać na takie ogłoszenia, to mija się z celem. Zgodnie z prawem, dane z CV mogą być wykorzystywane jedynie w celach związanych z rekrutacją. Warto o tym pamiętać.

klient123 2015-02-15 19:50:45

często (często=kilka razy w tygodniu przez kilka tygodni) ogłasza się "firma" bez danych adresowych, nipu, regonu itp. bez firmowego maila tylko i wyłącznie w celu zebrania bazy aktualnych maili a następnie oczywistego wykorzystania.

Jania 2014-12-17 21:09:48

Faktycznie, myślę że właśnie tutaj może leżeć problem. Dziękuję serdecznie za wyczerpującą odpowiedź.

Piotr Sosnowski 2014-12-17 17:50:36

To dziwne kryterium odrzucenia CV. Nigdy go nie stosowałem. Według mnie to trochę "ściema", bo gdyby kandydat który idealnie pasuje do mojej rekrutacji przysłał mi się nawet 3 razy, zaprosiłbym go na rozmowę aby o to podpytać. Na pewno nie odrzuciłbym kogoś, kto jest świetny przez podwójną wysyłkę CV.

Można przed tym się uchronić wysyłając za drugim razem wiadomość spersonalizowaną, w której podkreśla się, że zależy nam na tej ofercie i tylko dlatego postanowiliśmy po pewnym czasie wysłać swoje CV jeszcze raz. Może to rozwiąże problem.

Jania 2014-12-17 16:56:27

A ja właśnie miałam taką sytuację, gdzie wysłałam po raz drugi swoją aplikację na ofertę, która została odświeżona ponownie. W odpowiedzi otrzymałam informację, że najwyraźniej hurtowo wysyłam CV bo nawet nie jestem w stanie zapamiętać ofert pracy, na które swoje CV już wysłałam. Mimo, iż spełniałam wymogi zawarte w ogłoszeniu rekrutacyjnym, nie zostałam zaproszona na rozmowę.

Piotr Sosnowski 2014-10-26 21:10:16

Nigdy nie słyszałem o takich zwyczajach.

Co złego w ponownej wysyłce CV? Nic :)

G 2014-09-30 10:30:14

a czy nie jest tak, ze gdy ponownie wyslemy swoje cv (wczesniej nie bylo, zadnego kontaktu ze strony rekrutujacego, ale ogloszenie w takiej samej formie pojawilo sie ponownie), to trafimy na tzw. "czarna liste"? Kilka razy juz slyszalam o takich przypadkach i sama juz nie wiem co o tym myslec.

Piotr Sosnowski 2014-09-23 18:04:55

Oczywiście, proszę spróbować zatelefonować do tego pracodawcy i podpytać delikatnie o możliwość odbycia stażu.

Piotr Sosnowski 2014-09-23 18:04:02

Jeżeli zrobimy to umiejętnie, to nie jest żadna natarczywość.

agata 2014-09-22 18:05:57

Proszę o poradę. Około 3 tygodnie temu odwiedziłam jednego z pracodawców w celu zapytania o możliwość odbycia stażu. Poproszono mnie o pozostawienie CV, ponieważ "być może będą kogoś potrzebować". Bardzo zależałoby mi na tej pracy, ale telefon milczy. Moje pytanie jest takie: czy wypada pójść ponownie do tego pracodawcy i zapytać pytanie?

Piotr Wiernicki 2014-09-20 11:39:55

Artykuł poruszający ważną i dość kłopotliwą kwestię dla kandydata. Porady całkiem przydatne, zastanawiam się tylko czy wysyłanie po raz kolejny CV nie jest zbytnią natarczywością.

Piotr Sosnowski 2014-09-20 11:28:46

Dziękuję za Twój komentarz :)

To opcja zarezerwowana dla odważnych, ale jest bardzo skuteczna. Jak mamy, albo umiemy ustalić taki numer, dlaczego nie?

Patryk Ciechanowski 2014-09-19 21:48:59

Nasz mail mógł również trafić do folderu SPAM. Oczywiście my tego nie wiemy, dlatego radziłbym, zamiast kolejnego maila z przypomnieniem, po prostu zadzwonić. :)

oleole 2014-09-19 18:40:17

Nie do konca rozumiem to co napisaliscie. Czesciowo odnosicie sie do postepowania jak gdyby byl juz pierwszy etap. Niejednoznaczny tekst.

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii Jak szukać pracy?
Artykuły o podobnej tematyce