Moje konto
Jak dźwięki wpływają na jakość Twojej pracy

Jak dźwięki wpływają na jakość Twojej pracy

Niezależnie od tego, czym się zajmujesz, jest jedna rzecz, która zawsze towarzyszy Ci w pracy—

 

Dźwięki. 

 

A nawet hałasy.

 

To jasne, że dla wielu pracowników — budowlańców, obsługi hal koncertowych czy studiów nagraniowych — pewne dźwięki są wpisane w zawód. Jednak to równie oczywiste, że nie wszystkie dźwięki są naturalnym elementem pracy.

 

Nawet jeżeli na co dzień o nich nie myślisz i nie zwracasz na nie uwagi, dźwięki stanowią tło Twojej pracy i praktycznie nie da się ich uniknąć (chyba że używasz słuchawek wygłuszających, które z kolei mogą być niebezpieczne lub niestosowne w Twoim miejscu pracy).

 

Kompletna cisza w miejscu pracy to scenariusz nieosiągalny, nawet jeżeli kierownictwo dokłada wszelkich starań, by je stworzyć. Nie znaczy to jednak, że powinno się lekceważyć znaczenie dźwięków w środowisku pracy. Zadajmy więc kluczowe pytanie: 

 

W jaki sposób dźwięk wpływa na jakość Twojej pracy?

 

Wiedza o tym pomoże Ci podejmować lepsze decyzje. Obojętnie czy to Ty jesteś źródłem hałasu, czy pracujesz w miejscu, gdzie nieustannie towarzyszy Ci gwar, możesz dowiedzieć się, jak poprawić jakość pracy swojej i swoich współpracowników. Zacznijmy więc od podstaw.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

szablon cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

Decybele zmieniają wszystko

 

Różnice w poziomie głośności mogą mieć wpływ na bardzo różne zadania. Badania dowiodły, że dźwięki rzędu 110 decybeli i powyżej mają negatywny wpływ na wykonanie pracy, natomiast dźwięki w granicach 70-90 decybeli nie wywołują żadnego szkodliwego wpływu.

 

W niektórych przypadkach dźwięki mogą pomóc utrzymać równe tempo i stały rytm pracy. Naukowcy wykazali, że niskie i umiarkowane poziomy hałasu otoczenia pomagają ludziom wykonywać bardziej kreatywne zadania takie jak pisanie czy malowanie. 

 

Dźwięki z otoczenia mogą pomóc utrzymać koncentrację na danym elemencie pracy. Często bywa tak, że rodzaj dźwięku nie ma tutaj znaczenia, o ile nie jest on odgłosem rozmowy i nie ma w nim nagłych zmian. 

 

Człowiek rozprasza bardziej niż maszyna

 

Alan Hedge, specjalista projektowania środowisk pracy z Cornell University przeprowadził badania, według których hałaśliwi współpracownicy rozpraszają bardziej niż jakiekolwiek inne dźwięki w biurze jak na przykład dzwoniący telefon czy pracująca drukarka. Zdaniem Hedge’a przywykliśmy do ignorowania powtarzających się hałasów takich jak dźwięki wydawane przez maszyy. 

 

Jednocześnie rozmowy, przerywane hałasy lub wysokie tony łatwiej przyciągają naszą uwagę. Nasze podstawowe instynkty w zasadzie zmuszają nas do wysłuchania wszystkiego, co nasz umysł uzna za wartościowe.

 

Jeśli chodzi o rozmowy na głos, czasami udaje nam się od nich odciąć. 

 

Jednak gdy ktoś ma specyficzny ton głosu albo mówi głośno lub porusza ciekawe dla nas tematy, może obniżyć naszą produktywność. Rozmowa innych osób w pobliżu prawie zawsze odwraca naszą uwagę od pracy. 

 

Szum biały 

 

Skoro już mowa o cichym i spokojnym środowisku pracy — nie ma nic bardziej rozpraszającego niż biuro typu open office

 

Pracując w jednej przestrzeni biurko w biurko z wieloma osobami, można mieć problem ze skoncentrowaniem się na swoich zadaniach. Niektórzy pracodawcy postanowili używać tzw. białego szumu jako dźwiękowego tła, które ma pomóc w skupieniu się na pracy. Choć to może zaskakiwać, istnieją pewne dowody na to, że w ten sposób można podnieść produktywność pracowników.

 

Szum biały, kombinacja częstotliwości w granicach około 20 Hz — 20.000 Hz, ma efekt maskujący — zagłusza inne dźwięki bardziej znośnymi dla ucha częstotliwościami. Dzięki niemu hałasy w miejscu pracy są mniej słyszalne.

 

Równie skuteczne jest słuchanie dźwięków natury podczas pracy. Okazało się, że ludziom łatwiej jest szybciej odzyskać koncentrację na zadaniu, gdy towarzyszą im dźwięki natury nie zaś odgłosy maszyn czy ludzi. 

 

Wpływ muzyki

 

Dotąd nie ma jasności na temat skuteczności słuchania muzyki w miejscu pracy. Prawdopodobnie zależy to od rodzaju muzyki, typu pracy oraz danej osoby, ale nie ma twardych badań, które mogłyby tu cokolwiek potwierdzić.

 

Badanie z Cornell University stwierdziło, że pogodna muzyka wywiera pozytywny wpływ, ponieważ ułatwia współpracę między ludźmi. Jednak inne badanie wykazało, że muzyka przeszkadza ludziom w uczeniu się nowych rzeczy. 

 

Na pewno możemy się zgodzić, że muzyka wpływa na nasz nastrój. Dla tych, którzy zmagają się ze stresem w pracy, muzyka może okazać się antystresowym ratunkiem, odwracając uwagę od negatywnych emocji i poprawiając samopoczucie. Podsumowując, muzyka może pomagać w pracy — w zależności od rodzaju zadań i sytuacji — jednak nie jest to twarda reguła i nie odnosi się to do wszystkich ludzi.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

A co z podcastami?

 

Na temat słuchania podcastów nie przeprowadzono aż tylu badań, ile poświęcono muzyce — prawdopodobnie dlatego, że to wciąż relatywnie nowe medium. 

 

Podcasty możemy porównać do programów radiowych, choć oczywiście zależy to od rodzaju nagrania. Tym samym mogą one funkcjonować jako dźwiękowe tło dla pracy. Z drugiej strony podcasty nie są najlepszym motywatorem do pracy nad konkretnym zadaniem, szczególnie jeżeli same wymagają od nas skupienia lub wzmożonej pracy umysłowej. 

 

Podcasty często opierają się na zabiegach narracyjnych lub efektach dźwiękowych, które mają za zadanie przyciągnąć słuchacza z powrotem, gdy coś odwróci jego uwagę. Ustaliliśmy już, że rozmowy innych ludzi oraz ich obecność w miejscu pracy to najgorsze z rozpraszaczy, a podcast to rozpraszacz, który działa na nas z premedytacją. To medium jest zaprojektowane tak, by przykuć Twoją uwagę i sprawić, byś chciał usłyszeć więcej.

 

Jednak kiedy pracujesz nad czymś żmudnym, co nie wymaga od Ciebie wielkiego skupienia, słuchanie podcastów, szczególnie tych związanych z Twoim zawodem, może być świetnym sposobem na rozwijanie Twoich umiejętności!

 

Jak najlepiej pracować w głośnym środowisku

 

Jeśli w Twoim środowisku pracy jest dużo hałasu, możesz posłużyć się kilkoma sposobami, aby utrzymać swoją produktywność na wysokim poziomie. (I nie — nie mam na myśli mikrodawek narkotyków).

 

Teoretycznie możesz zupełnie się wyłączyć, używając słuchawek wygłuszających lub zatyczek do uszu, ale ryzykujesz wtedy, że ominie Cię coś ważnego. Możesz poprosić pracodawcę, aby zainstalował dźwiękochłonne panele w Twoim biurze lub zakątku pracy albo ściągnąć aplikację, która emituje szum biały. 

 

Nie masz gwarancji, że to poprawi jakość Twojej pracy, ale skoro istnieje szereg badań, które dają na to nadzieję — dlaczego by nie spróbować?

 

Choć wiele rodzajów hałasu może utrudniać pracę, jest też wiele dźwięków, które pomagają w niektórych sytuacjach. Jeśli stresujesz się nadchodzącym spotkaniem czy prezentacją, ulubiona muzyka albo dźwięki natury mogą Ci pomóc się zrelaksować. W takich sytuacjach dźwięk rzeczywiście czyni Cię bardziej produktywnym.

 

Wybierz to, co działa na Ciebie

Dźwięk różnie wpływa na różne osoby, ale z pewnością jest to coś, co stanowi nieodłączny element naszej pracy. A jednak tak niewielu ludzi o nim myśli!

 

Jeżeli nie radzisz sobie z hałasem czy gwarem w miejscu pracy, czas włączyć kreatywność i znaleźć sposób, by się go pozbyć, szczególnie jeżeli pracujesz blisko innych ludzi. 

 

Nie zakładaj, że nic nie da się z tym zrobić. Znalezienie odpowiedniego rozwiązania to tylko początek drogi do zwiększenia jakości Twojej pracy. Nieważne czy porozmawiasz z szefem o zastosowaniu szumu białego w biurze, czy też po prostu przyniesiesz do pracy zatyczki do uszu — jesteś na dobrej drodze do poprawy swojej sytuacji w pracy. 

 

Dobre samopoczucie i satysfakcja w pracy są warte Twojego czasu i zaangażowania.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

A co Ty o tym sądzisz?

 

Czy przeszkadza Ci hałas w pracy? Jakie dźwięki są dla Ciebie szczególnie trudne do zniesienia? A może masz swój sposób na radzenie sobie z przeszkadzającymi dźwiękami? Daj znać w komentarzu – bardzo chcę poznać Twoje zdanie!

Oceń mój artykuł: dzwieki w pracy
Średnia: 5 (3 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Kayla Matthews
Pochodząca z Pittsburga dziennikarka, specjalizująca się w branży tech i tekstach lifestyle’owych. Ma bzika na punkcie produktywności, pisze o sposobach na oszczędzanie czasu i narzędziach, które usprawniają życie. W przeszłości współpracowała między innymi z Lifewire, MakeUseOf, The Week oraz Inc. Jeśli chcesz przeczytać więcej jej artykułów, odwiedź jej stronę internetową lub konto na Twitterze.
Twitter Website

Podobne artykuły