Czy w CV wpisywać wszystkie miejsca pracy i stanowiska?
Stwórz CV terazWiele osób ulega pokusie, aby w CV wpisać wszystkie poprzednie miejsca pracy. Wydaje im się, że taki przeładowany informacjami życiorys zawodowy zrobi na pracodawcy duże wrażenie. Niestety, może być zupełnie odwrotnie. Jak zatem nie zniechęcić pracodawcy swoim CV?
Z tego artykułu dowiesz się:
- czy w CV wpisuje się wszystkie miejsca pracy i poprzednie stanowiska
- które miejsca zatrudnienia i stanowiska powinieneś wpisać do CV, a jakie możesz pominąć
- o czym jeszcze pamiętać, opisując w CV poprzednie miejsca pracy.
Kreator InterviewMe sprawi, że nie będziesz mieć żadnego problemu z uzupełnianiem doświadczenia i innych sekcji dokumentu. Wystarczy, że wybierzesz szablon CV i skorzystasz z porad ekspertów kariery.
Znajdź też profesjonalny wzór CV dla 75+ zawodów i ścieżek kariery.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
Aby Twoje CV było jeszcze bardziej skuteczne, przeanalizowaliśmy dla Ciebie 1,15 miliona życiorysów, stworzonych w naszym kreatorze w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Poniżej znajdziesz kluczowe wnioski. Wykorzystaj je, pisząc własny dokument.
Dane zebrane z analizy prawdziwych CV kandydatów do pracy
- Ponad 40% CV napisanych w kreatorze InterviewMe ma mniej niż 300 słów, a 30% — więcej niż 700 słów.
- 27% naszych użytkowników ma ponad 10 lat doświadczenia.
- Co czwarte CV napisane w kreatorze InterviewMe zawiera tylko jedną pozycję w sekcji z doświadczeniem.
- Nasi użytkownicy wpisują do CV średnio 6 umiejętności.
- Średni czas przygotowania CV w naszym kreatorze to tylko 17 minut.
Czy w CV wpisywać wszystkie miejsca pracy?
Zazwyczaj w CV umieszcza się ostatnie 2–3 miejsca pracy, obejmujące maksymalnie 10 ostatnich lat.
Jeśli dopiero zaczynasz karierę zawodową i jak dotąd pracowałeś tylko dorywczo, to w CV powinieneś wpisać wszystkie dotychczasowe doświadczenia.
Jeśli jednak pracujesz już wiele lat, masz bogate i różnorodne doświadczenie, to w CV powinieneś skupić się tylko na ostatnich miejscach pracy i stanowiskach, które najbardziej zainteresują pracodawcę.
Dlaczego w takiej sytuacji nie warto opisywać wszystkich poprzednich miejsc pracy? Pracodawcę, który np. szuka osoby na stanowisko analityka, nie będzie bowiem interesowało to, że kandydat 10 lat temu pracował jako kelner.
Zajrzyj także do poradników:
- Jak skutecznie opisać doświadczenie zawodowe w CV
- Jak wpisać umiejętności w CV
- Jak opisać zainteresowania w CV
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Które miejsca pracy wpisać do CV, a które pominąć?
Jak podkreślają eksperci z Uniwersytetu w Wisconsin, podczas tworzenia CV kluczowe jest jego dopasowanie do firmy, stanowiska oraz oferty pracy.
Opisując swoje doświadczenie, musisz więc dokładnie zapoznać się z treścią ogłoszenia o pracę oraz informacjami o firmie. Dzięki temu będziesz mógł pokazać pracodawcy, że spełniasz większość, a nawet wszystkie jego wymagania.
W curriculum vitae powinieneś więc unikać wpisywania stanowisk z odległej przeszłości, niezwiązanych w żaden sposób z ofertą pracy.
Aby ułatwić Ci decyzję, które miejsca pracy wpisać w CV, przygotowaliśmy dla Ciebie poniższe listy.
Te miejsca pracy musisz wpisać w CV:
- 2–3 ostatnie lub obecne stanowiska pracy (aby pracodawca wiedział, czym zajmowałeś się w ostatnich latach)
- miejsca pracy, które mają związek z ofertą pracy, stanowiskiem, branżą czy też wymaganiami pracodawcy
- miejsca pracy, które ściśle wiążą się z Twoim wykształceniem (w ten sposób pokazujesz, że Twoja edukacja i kariera to konsekwentna i przemyślana droga)
- wszystkie miejsca pracy, praktyki i staże — jeśli masz bardzo małe doświadczenie zawodowe (np. piszesz CV studenta).
Te miejsca pracy możesz pominąć w CV:
- miejsca pracy z odległej przeszłości, które nie mają związku z ogłoszeniem, wymaganiami pracodawcy czy też Twoim wykształceniem
- miejsca pracy, w których byłeś zatrudniony bardzo krótko (np. tylko na okres próbny 1–3 miesiące).
Pamiętaj jednak, aby unikać większych luk w historii zatrudnienia. Jeśli w CV pojawi się np. roczna przerwa, rekruter na pewno o nią zapyta.
Jak podpowiadają doradcy z Augustana University, sekcję z doświadczeniem zawodowym możesz dodatkowo podzielić na część ściśle związaną z ofertą pracy oraz „Inne doświadczenia zawodowe”. W ten sposób wyróżnisz w CV swoje najważniejsze miejsca pracy, a jednocześnie będziesz mógł krótko opisać pozostałe stanowiska, którymi chcesz się pochwalić.
Musisz mieć też świadomość, że pracodawcy nie mają czasu (i ochoty) czytać wielostronicowych dokumentów. Twoje CV powinno zmieścić się na 1 stronie A4 (a jeśli masz bogate doświadczenie związane z ofertą pracy — na dwóch). Opisując miejsca pracy sprzed wielu lat, stracisz cenną przestrzeń w dokumencie.
Może Cię także zainteresować: Kłamstwa, praca na czarno i nieukończone studia w CV.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Piszesz CV i wciąż zastanawiasz się, które miejsca pracy do niego wpisać? Możesz zadać swoje pytanie w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.