

Tutaj dowiesz się, czy w CV wpisuje się wszystkie miejsca pracy oraz poprzednie stanowiska. Które miejsca pracy warto wyróżnić w CV, a które pominąć?
Wiele osób ulega pokusie, aby w CV wpisać wszystkie poprzednie miejsca pracy. Wydaje im się, że taki przeładowany informacjami życiorys zawodowy zrobi na pracodawcy duże wrażenie.
Niestety, może być zupełnie odwrotnie.
Jak zatem nie zniechęcić pracodawcy swoim CV?
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Odpowiedź na to pytanie jest zależna przede wszystkim od zakresu i rodzaju Twojego doświadczenia zawodowego.
Jeśli dopiero zaczynasz karierę zawodową i jak dotąd pracowałeś tylko dorywczo, to w CV powinieneś wpisać wszystkie dotychczasowe doświadczenia.
Jeśli jednak pracujesz już wiele lat, masz bogate i różnorodne doświadczenie, to w CV powinieneś skupić się tylko na ostatnich miejscach pracy i stanowiskach, które najbardziej zainteresują pracodawcę.
Dlaczego w takiej sytuacji nie warto opisywać wszystkich poprzednich miejsc pracy? Pracodawcę, który np. szuka osoby na stanowisko analityka, nie będzie bowiem interesowało to, że kandydat 10 lat temu pracował jako kelner.
Zazwyczaj w CV umieszcza się ostatnie 2–3 miejsca pracy, obejmujące maksymalnie 10 ostatnich lat.
Szczegółowo wyjaśniamy to w kolejnym rozdziale.
Zajrzyj także do poradników:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jak podkreślają eksperci z University of Arizona, podczas tworzenia CV kluczowe jest jego dopasowanie do firmy, stanowiska oraz oferty pracy.
Opisując swoje doświadczenie, musisz więc dokładnie zapoznać się z treścią ogłoszenia o pracę oraz informacjami o firmie. Dzięki temu będziesz mógł pokazać pracodawcy, że spełniasz większość, a nawet wszystkie jego wymagania.
W curriculum vitae powinieneś więc unikać wpisywania stanowisk z odległej przeszłości, niezwiązanych w żaden sposób z ofertą pracy.
Aby ułatwić Ci decyzję, które miejsca pracy wpisać w CV, przygotowaliśmy dla Ciebie poniższe listy.
Pamiętaj jednak, aby unikać większych luk w historii zatrudnienia. Jeśli w CV pojawi się np. roczna przerwa, rekruter na pewno o nią zapyta.
Jak podpowiadają doradcy z Augustana University, sekcję z doświadczeniem zawodowym możesz dodatkowo podzielić na część ściśle związaną z ofertą pracy oraz „Inne doświadczenia zawodowe”. W ten sposób wyróżnisz w CV swoje najważniejsze miejsca pracy, a jednocześnie będziesz mógł krótko opisać pozostałe stanowiska, którymi chcesz się pochwalić.
Musisz mieć też świadomość, że pracodawcy nie mają czasu (i ochoty) czytać wielostronicowych dokumentów. Twoje CV powinno zmieścić się na 1 stronie A4 (a jeśli masz bogate doświadczenie związane z ofertą pracy — na dwóch). Opisując miejsca pracy sprzed wielu lat, stracisz cenną przestrzeń w dokumencie.
Może Cię także zainteresować: Kłamstwa, praca na czarno i nieukończone studia w CV — wszystko, co musisz wiedzieć
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Piszesz CV i wciąż zastanawiasz się, które miejsca pracy do niego wpisać? Możesz zadać swoje pytanie w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!
Najbardziej rozbudowany przewodnik, który pokaże Ci krok po kroku jak napisać CV doskonałe i jak je wysyłać, aby otrzymywać więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne. Cała wiedza w jednym miejscu. Przeczytaj cały poradnik teraz.
Jak poprawnie napisać CV? Tutaj znajdziesz kompletny przewodnik po pisaniu CV, profesjonalny wzór CV i przykłady treści do wszystkich sekcji dokumentu.
Sprawdź, czym różnią się umiejętności miękkie i twarde, zobacz ich przykłady i dowiedz się, jak profesjonalne opisać wszystkie rodzaje kompetencji w CV. To prostsze, niż myślisz.