
Czy Polacy boją się emerytury? Badanie 2021
Jakie obawy związane z przejściem na emeryturę mają Polacy? Czy oszczędzają pieniądze na starość i wierzą w państwowe emerytury? Wyniki badania.
Jaką opinię o strajkach pracowniczych mają Polacy? Czy i z jakich powodów byliby skłonni wziąć udział w strajku? Wyniki badania.
Strajk w miejscu pracy to ostateczna forma rozwiązywania problemów. Wymaga również dużo odwagi. Postanowiliśmy sprawdzić nastawienie Polaków do strajku jako sprzeciwu wobec… No właśnie, zapytaliśmy także o ewentualne powody strajkowania.
Oto wyniki badania InterviewMe „Co Polacy myślą o strajku w miejscu pracy?”.
Możliwość podjęcia strajku w miejscu pracy rozważało 32% ankietowanych. Oznacza to, że aż ⅓ społeczeństwa jest gotowa do pewnego rodzaju protestu wobec działań swojego pracodawcy lub decyzji rządzących. Co więcej, 43% badanych pracowało w miejscu, w którym rozważano podjęcie strajku. Potencjał strajkowy w naszym kraju nie jest więc mały.
Polska nie należy jednak do krajów, w których strajk jest popularną formą protestu w miejscu pracy. Według danych z Rocznika Statystycznego Pracy w 2021 odbyło się w Polsce 9835 strajków. Protestowali przedstawiciele następujących grup zawodowych:
Jak widać, zdecydowanie najczęściej strajkują nauczyciele oraz pracownicy służby zdrowia.
Ze statystyk wynika, że najwięcej strajków zawodowych odbywa się w Danii, Islandii, Kanadzie, Hiszpanii i Norwegii. Na tle tych krajów wypadamy dość „mizernie”, robiąc wrażenie biernych i potulnych. Mimo to strajk zdarza się w Polsce częściej niż w Niemczech.
Prawie ¼ badanych (dokładnie 24%) deklaruje, że uczestniczyła w strajku zakładowym. Wydaje się, że ten wynik zawyżony jest przez odpowiedzi osób powyżej 59 roku życia — w tej grupie aż 34% badanych brało kiedyś udział w strajku (wśród młodych — 16%). Wynika to zapewne z faktu, że w latach 1989–1994 aktywność protestacyjna w Polsce należała do najintensywniejszych w całej Europie, o czym świadczą liczby zorganizowanych strajków i osób strajkujących oraz długości trwania tych wydarzeń.
Tendencja odwraca się, gdy zapytamy o udział w protestach, które nie dotyczą pracy — przyznaje się do nich 32% badanych. W grupie osób poniżej 26 roku życia doświadczenie w strajku, który nie jest związany ze sferą zawodową ma aż 42% Polaków. Wśród badanych w wieku 40-58 lat, tylko 26%, a więc o połowę mniej.
Wśród powodów do podjęcia protestu w miejscu pracy znajdują się:
Kobiety (67%) częściej niż mężczyźni (61%) przyznawały, że powodem do podjęcia strajku są za niskie zarobki.
Okazuje się, że aż 47% Polaków ma zastrzeżenia wobec swojego pracodawcy co do warunków pracy. Najbardziej pod tym względem niezadowoleni są pracownicy stosunkowo młodzi (54% ankietowanych poniżej 26. roku życia), a najmniej osoby w wieku 26–39 lat.
Jeszcze więcej, bo 62% badanych, wyraża swoje niezadowolenie z powodu wysokości zarobków. Kwestia równego traktowania pracowników też nie wygląda różowo — 48% Polaków ocenia negatywnie działania swojego pracodawcy związane ze sprawiedliwym podejściem do każdego zatrudnionego.
Jako społeczeństwo popieramy strajki w miejscach pracy — aż 78% Polaków opowiada się za taką formą protestu. Nie wszystkie strajki oceniamy jednak tak samo. Najmniejszą przychylność Polaków mają protesty w wymiarze sprawiedliwości. Dość małą aprobatę badani wykazują również dla protestujących policjantów.
Zdecydowanie największe poparcie dla strajków i walki o poprawę warunków pracy uzyskują ratownicy medyczni (55% badanych na tak), górnicy (53%) i pielęgniarki (52%). Czy to jest tożsame z przekonaniem o skuteczności akcji protestacyjnych?
Wiarę w sens i powodzenie strajku w miejscu pracy deklaruje 61% badanych, a więc mniej niż popierających protesty. Strajkujący nie mają więc pewności, że ich postulaty zostaną spełnione.
Strajkowanie może być stresujące. To w końcu sytuacja, w której jesteśmy zmuszeni wywalczyć sobie coś „siłą”. Nasi respondenci, na pytanie „Czy boisz się strajkować?”, w zdecydowanej większości (75%) odpowiadali jednak przecząco.
Jest to bardzo dobra wiadomość, przede wszystkim dlatego, że świadczy o wysokiej świadomości faktu, że strajk jest legalną formą protestu. Podobnie jak 85% odpowiedzi „tak” na pytanie: „Czy wiesz, czym są związki zawodowe?”.
Interesujące, że wiedza o związkach zawodowych jest najmniejsza u respondentów, którzy pracują na umowę zlecenie. Ponad 30% osób na śmieciówkach nie zdaje sobie sprawy z możliwości zrzeszania się pracowników wewnątrz firmy/zakładu pracy w celu reprezentowania i obrony swoich praw zawodowych i socjalnych.
Respondenci, którzy przyznali, że boją się strajkować, jako powód wskazywali:
Wyniki badania InterviewMe pokazują nie tylko ogólne pozytywne nastawienie Polaków do idei strajku w miejscu pracy, ale także wysoką gotowość do udziału w proteście. Zaskakuje fakt, że właściwie Połowa z nas ma zastrzeżenia wobec zarobków, warunków pracy czy równego traktowania pracowników w swoim miejscu pracy. Być może z tego powodu — na zasadzie zrozumienia i empatii — poparcie dla strajków różnych grup zawodowych sięga w Polsce aż 78%.
W badaniu przeprowadzonym w dniach 8.06–15.06.2022 wzięło udział 1109 osób. Respondenci odpowiedzieli w ankiecie na 15 pytań dotyczących ich opinii o strajkowaniu oraz doświadczeń związanych ze strajkiem w miejscu pracy.
Dzięki InterviewMe dowiesz się, jak napisać CV oraz list motywacyjny, które zrobią wrażenie na pracodawcy. Nasz kreator CV i profesjonalne szablony CV pomogły już milionom kandydatów w znalezieniu pracy, o której marzyli.
Masz opinię na temat strajków pracowniczych? Chcesz się nią podzielić? Dodaj komentarz na forum poniżej artykułu.
Jakie obawy związane z przejściem na emeryturę mają Polacy? Czy oszczędzają pieniądze na starość i wierzą w państwowe emerytury? Wyniki badania.
Czy Polacy są zmęczeni pracą czy są z niej zadowoleni? Jaki stosunek mają do swoich zawodowych obowiązków i czy czują się wypaleni? Oto wyniki badania.
Czy molestowanie seksualne w miejscu pracy to realny problem w Polsce? Z jakimi zachowaniami spotykają się ofiary? Kim są sprawcy? Zobacz wyniki badania.