
Co robimy w pracy, kiedy nikt nie patrzy? Badanie 2020
Zobacz wyniki badania „Biurowe grzechy", w którym ponad 1000 polskich pracowników opowiada o swoich najgorszych zachowaniach w pracy.
Czy molestowanie seksualne w miejscu pracy to realny problem w Polsce? Z jakimi zachowaniami spotykają się ofiary? Kim są sprawcy? Zobacz wyniki badania.
Z danych CBOS wynika, że 25% Polaków było świadkiem molestowania seksualnego w swoim miejscu pracy lub nauki. Z kolei według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER, aż 87% kobiet doświadczyło w swoim życiu tak klasyfikowanego zachowania.
Te dane budzą niepokój.
Postanowiliśmy więc przyjrzeć się temu problemowi bardziej szczegółowo, skupiając się na środowisku pracy. Poniżej przedstawiamy wyniki naszego najnowszego badania „Molestowanie seksualne w pracy w Polsce”.
W pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć na pytanie, czym tak właściwie jest molestowanie seksualne.
W ujęciu psychologicznym najczęściej definiuje się je jako niechciane, nieakceptowane zachowanie o podłożu seksualnym naruszające godność osoby molestowanej lub wywołujące atmosferę zastraszenia, upokorzenia bądź wrogości.
Zgodnie z rządowym serwisem biznes.gov.pl, aby dane zachowanie zostało zakwalifikowane jako molestowanie seksualne, musi być niepożądane i musi mieć charakter seksualny lub odnosić się do płci pracownika, a jego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery.
Co ważne, molestowanie seksualne może występować zarówno w formie fizycznej, jak i werbalnej lub pozawerbalnej.
Zatem jakie konkretnie zachowania Polacy postrzegają jako molestowanie seksualne? Przejdźmy do wyników naszego badania.
Należy dodać, że dane te znacznie różnią się w zależności od płci badanych. Przyjrzyjmy się zatem odpowiedziom badanych bardziej szczegółowo.
Jakie zachowania w miejscu pracy uważasz za molestowanie seksualne?
Kobiety:
Mężczyźni:
Jak widać, kobiety znacznie częściej niż mężczyźni uznają poszczególne zachowania za molestowanie seksualne. Dlaczego tak się dzieje? Jak wynika z badania, 49% Polaków i aż 43% Polek twierdzi, że kobiety są w tym temacie zbyt „wrażliwe”.
A może po prostu kobiety są znacznie bardziej narażone na molestowanie i częściej spotykają się z tego typu zachowaniami? Dowiesz się tego w dalszej części raportu.
Jak widać, zdecydowana większość Polaków uważa, że molestowanie seksualne w miejscu pracy stanowi w Polsce problem. Na dodatek pracodawcy walczą z tym zjawiskiem niechętnie lub nieskutecznie.
Jednak czy tego typu zdarzenia są powszechne?
Jak wynika z badania InterviewMe, mniej więcej co czwarty Polak w swoim życiu zawodowym był świadkiem lub padł ofiarą molestowania seksualnego. Warto podkreślić, że te dane pokrywają się z rezultatami ankiety przeprowadzonej przez CBOS.
Ofiarami tego zjawiska nieco częściej padają kobiety (przyznało się do tego 26% Polek i 22% Polaków). Oto dokładne wyniki badania.
Czy kiedykolwiek padłeś / padłaś ofiarą molestowania seksualnego w miejscu pracy?
Kobiety:
Mężczyźni:
Co ciekawe, te wyniki znacząco różnią się od rezultatów podobnego badania, przeprowadzonego przez serwis Resume-Now wśród amerykańskich pracowników. W Stanach Zjednoczonych do bycia ofiarą molestowania seksualnego w miejscu pracy przyznało się aż 68% kobiet oraz 48% mężczyzn!
Jak widać, w Polsce ten odsetek jest znacznie niższy, a różnica między kobietami i mężczyznami — niewielka.
Jednocześnie zdecydowana większość Polaków jest przekonana, że to kobiety częściej padają ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Uważa tak aż 73% kobiet oraz 59% mężczyzn.
Widać więc wyraźnie, że kwestia molestowania seksualnego jest często związana z subiektywnymi odczuciami i, co zrozumiałe, zjawisko to inaczej postrzegają kobiety, a inaczej mężczyźni.
Oddajmy teraz głos osobom, które osobiście zetknęły się z molestowaniem seksualnym w pracy.
W pierwszej kolejności powinniśmy uświadomić sobie, z jakimi zachowaniami najczęściej spotykają się w pracy ofiary molestowania seksualnego.
W tym przypadku wyniki również są mocno zależne od płci. Przyjrzyjmy się zatem szczegółowym danym.
5 najczęstszych zachowań, z którymi spotykają się ofiary molestowania seksualnego w miejscu pracy
Kobiety:
Mężczyźni:
Jak więc widać, kobiety są dużo bardziej narażone na różnego rodzaju seksualne aluzje i komentarze, a także molestowanie w formie fizycznej (np. blokowanie drogi). Z kolei mężczyźni najczęściej czują się napastowani, kiedy w otwarty sposób komentuje się ich wygląd.
Należy też wspomnieć, że z najbardziej skrajną formą molestowania czyli próbą gwałtu, zetknęło się 7% badanych kobiet i 3% mężczyzn.
Jak polscy pracownicy radzą sobie po tych przykrych, a niekiedy tragicznych zdarzeniach? Oto odpowiedź na to pytanie.
Czy zmagałeś / zmagałaś się z jakimiś problemami w związku z tym, że padłeś / padłaś ofiarą molestowania?
Kobiety:
Mężczyźni:
Zatem tylko 33% kobiet oraz 14% mężczyzn nie zmaga się z żadnego typu problemami po tym, jak padło ofiarą molestowania. Co ciekawe, te dane pokrywają się z wynikami badania Resume-Now — 79% Amerykanów przyznało, że tego typu zdarzenie wpłynęło negatywnie na ich stan psychiczny lub fizyczny.
A co ze sprawcami molestowania? Kim są? Czy ponoszą konsekwencje swoich czynów? Dowiesz się tego z ostatniego rozdziału raportu.
Z badania InterviewMe wynika, że zdecydowanie najczęściej sprawcą molestowania seksualnego w miejscu pracy jest współpracownik. Ponownie, dane różnią się w zależności od płci.
Przez kogo byłeś / byłaś molestowany / molestowana w miejscu pracy?
Kobiety:
Mężczyźni:
Czy polscy pracownicy zgłaszają fakt bycia molestowanym? Niestety dzieje się to rzadko — zaledwie w przypadku 27% ofiar.
Wydaje się, że jest to część szerszego problemu. Przykładowo, z badania serwisu LiveCareer.pl wynika, że 30% Polaków nie robi zupełnie nic, kiedy łamane są ich prawa pracownicze. Z kolei w ankiecie portalu Blind, aż 43% użytkowników stwierdziło, że nie czułoby się komfortowo zgłaszając fakt molestowania seksualnego w swoim dziale HR.
Niestety trudno się dziwić takim wynikom, kiedy spojrzy się na to, jakie konsekwencje ponoszą sprawcy molestowania. Z naszego badania wynika, że 33% z nich uchodzi to na sucho, a 51% otrzymuje zaledwie reprymendę.
Warto więc dokładniej zająć się problemem molestowania seksualnego w miejscu pracy, aby polscy pracownicy nie obawiali się zgłaszać tego typu zdarzeń, a sprawcy ponosili adekwatne konsekwencje.
Z badania InterviewMe jasno wynika, że w Polsce istnieje realny problem molestowania seksualnego w miejscu pracy. Na to zjawisko bardziej narażone są kobiety — szczególnie jeśli chodzi o molestowanie w formie fizycznej. Jednocześnie widać też, że kwestia ta jest bardzo subiektywna. Każda osoba inaczej odbiera dane zachowanie i ma inne granice, których przekroczenie traktuje jako przejaw molestowania. Ponadto dla niektórych osób doświadczenie to może być na tyle traumatyczne, że nie chcą przyznać się do bycia ofiarą nawet przed samym sobą. Dlatego tak ważne jest, aby Polki i Polacy mieli w pracy wsparcie empatycznych i profesjonalnych pracowników HR, którym mogą w pełni zaufać. Pozwoli to w przyszłości uniknąć wielu przykrych, a nawet tragicznych sytuacji.
W badaniu wzięło udział 607 osób. Respondenci odpowiedzieli w ankiecie na 15 pytań dotyczących ich doświadczeń związanych z molestowaniem seksualnym w miejscu pracy.
Dzięki InterviewMe dowiesz się, jak napisać CV oraz list motywacyjny, które zrobią wrażenie na pracodawcy. Nasz kreator CV i profesjonalne szablony CV pomogły już milionom kandydatów w znalezieniu pracy, o której marzyli.
Czy według Ciebie molestowanie seksualne w miejscu pracy jest realnym problemem w Polsce? Podziel się swoimi obserwacjami oraz opinią w komentarzu poniżej.
Zobacz wyniki badania „Biurowe grzechy", w którym ponad 1000 polskich pracowników opowiada o swoich najgorszych zachowaniach w pracy.
Czy Polacy chętnie rozmawiają w pracy o polityce? A jeśli tak, to na jakie tematy? Czy tolerujemy inne poglądy? Wyniki badania.
Do czego byliby zdolni Polacy, aby się wzbogacić? Czy dla pieniędzy jesteśmy w stanie poświęcić naszych przyjaciół i rodzinę? Wyniki badania.