Moje konto
PIT-2 — co to? Kiedy złożyć w 2022? [+ Wzór, jak wypełnić]

PIT-2 — co to? Kiedy złożyć w 2022? [+ Wzór, jak wypełnić]

Dopiero po złożeniu PIT-2 pracodawca może uwzględnić kwotę wolną od podatku w rozliczeniu miesięcznym. Zobacz, jak wypełnić i kiedy złożyć PIT-2.

PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Ten druk muszą wypełniać i składać osoby zatrudnione na umowę o pracę, aby pracodawca mógł uwzględnić tak zwaną kwotę zmniejszającą podatek. 

 

Skąd wzięło się więc zamieszanie wokół PIT-2 na początku 2022 roku? Z nowych przepisów wprowadzanych przez „Polski Ład”, które podwyższają wartość kwoty zmniejszającej podatek z 43 do 425 zł miesięcznie.

 

Co, jeśli nie złożyłeś PIT-u 2 w momencie zatrudnienia? Pracodawca nie uwzględni w Twoim wynagrodzeniu ulgi podatkowej. Warto zorientować się, czy to prawda i na czym właściwie stoisz. 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

  • czym jest PIT-2
  • o co chodzi z PIT-2 od 2022 roku
  • jak wypełnić i kiedy złożyć PIT-2.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

PIT-2
PIT-2

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1. PIT-2 — dlaczego go składamy?

 

Każdy pracodawca ma obowiązek pobierania z wynagrodzenia pracownika zaliczki na podatek dochodowy. Ale tę kwotę można zmniejszyć, dzięki naliczeniu ulgi podatkowej. Żeby tak się stało, trzeba złożyć PIT-2. Po co? 

 

Po to, by zadeklarować, że nie pobiera się renty ani emerytury, nie otrzymuje się świadczeń z Funduszu Pracy czy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz nie osiąga się dochodów z najmu, czy dzierżawy.

 

PIT-2 pozwala więc ustalić, czy przysługuje Ci ulga podatkowa. Dokument wygląda tak: 


pit 2

 

Złożenie PIT-2 to więc tyle, co następująca deklaracja:

 

Niniejszym określam płatnika (nazwa pracodawcy) jako właściwego do zmniejszania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej

podatek, określonej w art. 27 ust. 1b pkt 1 ustawy.

 

 

Jednym słowem — składasz PIT-2, pracodawca nalicza Ci ulgę, a Twoja wypłata jest większa, niż gdybyś z ulgi nie skorzystał.

 

PIT-2 dla osób do 26. roku życia

 

Osoby, które w momencie zatrudnienia są w wieku poniżej 26 lat, nie składają PIT-2. Powinny to zrobić dopiero po ukończeniu 26. roku życia.

 

Zobacz też: Podanie o pracę — wzór, jak napisać, by zostać przyjętym

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Jak wypełnić PIT-2 i kiedy go złożyć?

 

Wypełnienie PIT-2 nie powinno stanowić żadnego problemu. Wystarczy tam wpisać:

 

  • swój NIP lub PESEL
  • nazwisko
  • pierwsze imię
  • datę urodzenia.

 

Poniżej znajduje się pole, w którym wpisujemy nazwę naszego pracodawcy. Na samym dole wystarczy złożyć podpis i podać datę wypełnienia PIT-u 2. Tutaj możesz zobaczyć, jak wygląda w całości PIT-2.

 

Kiedy trzeba złożyć PIT-2 w Polskim Ładzie?

 

Każdy nowo zatrudniony pracownik powinien otrzymać od pracodawcy PIT-2 do wypełnienia. Oznacza to, że druk ten powinno się składać przed wypłatą pierwszej pensji w danej firmie czy zakładzie pracy. Potem nie trzeba tego powtarzać w kolejnych miesiącach i latach. 

 

Jednak — jak się okazało — wielu pracowników nie złożyło PIT-u 2 w momencie zatrudnienia, przez co od stycznia 2022 ich wypłaty zmniejszyły się nie o 43 zł (poprzednia wysokość kwoty zmniejszającej podatek), ale o ok. 300 zł netto. 

 

Ministerstwo Finansów umieściło na Twitterze wypowiedź wiceministra finansów Jana Sarnowskiego z 5 stycznia 2022 r., która brzmi następująco:

 

Bezterminowo każdy podatnik będzie miał możliwość złożenia w trakcie całego roku, z mocą na kolejny miesiąc, PIT-2, jeśli nie został on złożony wcześniej oraz decyzji ws. rozwiązań dla klasy średniej.

 

Tak więc PIT-2 można teraz złożyć w dowolnym momencie roku podatkowego.

 

Kiedy wycofać oświadczenie PIT-2?

 

Wycofanie oświadczenia PIT-2 powinny rozważyć osoby, które: 

 

  • złożyły deklarację u kilku pracodawców (ulgę podatkową można stosować tylko w jednej firmie)
  • założyły firmę i rozliczają się według skali podatkowej
  • są na emeryturze, bo kwota wolna jest odliczana od emerytury.

 

Zobacz też: Świadczenie przedemerytalne — ile wynosi? Jakie warunki?

 

3. PIT-2 a Polski Ład i zmiany w podatkach

 

Jak czytamy na stronach rządowych:

 

Od 1 stycznia 2022 r. wyższa kwota wolna i wyższa kwota zmniejszająca podatek dotyczą wszystkich pracowników. Niezależnie od wysokości pensji „na rękę”. Przysługują również tym pracownikom, którzy przekroczą próg podatkowy, a więc tym, których dochód roczny do opodatkowania jest wyższy niż 120 tys. zł. 

 

A więc kwota zmniejszająca podatek dla każdego jest taka sama, bez względu na zarobki.

 

Kwota wolna od podatku od 1 stycznia 2022 r.

 

Kwota wolna to wysokość dochodów osiągniętych w ciągu roku, od których nie trzeba odprowadzać podatku dochodowego. Podstawą do jej wyliczenia jest dochód podatnika. Polski Ład wprowadza zmianę, która polega na podwyższeniu kwoty wolnej od podatku, co oznacza, że z obecnych 8000 zł wzrasta ona do 30 000 zł. 

 

Jednocześnie wzrasta również kwota zmniejszająca zaliczkę na podatek (wynosi ona 5100 zł rocznie), która jest odejmowana od naszych pensji co miesiąc. Jeszcze w 2021 było to 43 zł, a dziś już 425 zł miesięcznie (425 x 12 = 5100). Czyli prawie 10 razy więcej. 

 

Zobacz też:ZUS ZUA — co to jest? Jak wypełnić ten druk online? [Wzór]

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Jakie jest Twoje zdanie na temat nowych zasad i Polskiego Ładu? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod artykułem.

Oceń mój artykuł: pit 2
Średnia: 5 (3 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły