Nasz serwis internetowy wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. Więcej informacji znajdziesz w Polityka Prywatności
Wstajesz, pierwsze kroki kierujesz w stronę lodówki.
W brzuchu burczy. A tam—
Pustka!
Biegniesz do sklepu tylko po to, by pocałować klamkę.
Łapiesz się za głowę: Czy dziś jest niedziela handlowa?!
W tym artykule znajdziesz wykaz niedziel handlowych w 2021 roku i sprawdzisz, gdzie będziesz miał szansę zrobić zakupy, nawet jeśli będzie to dzień wolny od handlu.
Dowiesz się również, dlaczego w ogóle zakaz handlu w niedzielę został wprowadzony i jakie są jego skutki.
Szukasz pracy? Najlepszych pracodawców zainteresujesz profesjonalnym CV i listem motywacyjnym. W naszym kreatorze znajdziesz oryginalne szablony do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zgodnie z ustawą handel będzie zawsze dozwolony w dwie niedziele bezpośrednio przed świętami Bożego Narodzenia, a także w niedzielę przed Wielkanocą.
Zastanawiasz się, czy jutro jest niedziela handlowa? Poniżej znajdziesz pełen wykaz niedziel handlowych i niehandlowych w poszczególnych miesiącach 2021 roku.
Niedziele handlowe i niehandlowe 2021 (kalendarz):
Styczeń 2021:
3 stycznia (niehandlowa)
10 stycznia (niehandlowa)
17 stycznia (niehandlowa)
24 stycznia (niehandlowa)
31 stycznia (handlowa)
Luty 2021:
7 lutego (niehandlowa)
14 lutego (niehandlowa)
21 lutego (niehandlowa)
28 lutego (niehandlowa)
Marzec 2021:
7 marca (niehandlowa)
14 marca (niehandlowa)
21 marca (niehandlowa)
28 marca (handlowa)
Kwiecień 2021:
4 kwietnia (niehandlowa)
11 kwietnia (niehandlowa)
18 kwietnia (niehandlowa)
25 kwietnia (handlowa)
Maj 2021:
2 maja (niehandlowa)
9 maja (niehandlowa)
16 maja (niehandlowa)
23 maja (niehandlowa)
30 maja (niehandlowa)
Czerwiec 2021:
6 czerwca (niehandlowa)
13 czerwca (niehandlowa)
20 czerwca (niehandlowa)
27 czerwca (handlowa)
Lipiec 2021:
4 lipca (niehandlowa)
11 lipca (niehandlowa)
18 lipca (niehandlowa)
25 lipca (niehandlowa)
Sierpień 2021:
1 sierpnia (niehandlowa)
8 sierpnia (niehandlowa)
15 sierpnia (niehandlowa)
22 sierpnia (niehandlowa)
29 sierpnia (handlowa)
Wrzesień 2021:
5 września (niehandlowa)
12 września (niehandlowa)
19 września (niehandlowa)
26 września (niehandlowa)
Październik 2021:
3 października (niehandlowa)
10 października (niehandlowa)
17 października (niehandlowa)
24 października (niehandlowa)
31 października (niehandlowa)
Listopad 2021:
7 listopada (niehandlowa)
14 listopada (niehandlowa)
21 listopada (niehandlowa)
28 listopada (niehandlowa)
Grudzień 2021:
5 grudnia (niehandlowa)
12 grudnia (handlowa)
19 grudnia (handlowa)
26 grudnia (niehandlowa)
Dodatkowo w wigilię Bożego Narodzenia oraz w Wielką Sobotę czas pracy sklepów został skrócony — będą otwarte tylko do godz. 14.
W kolejnej części tekstu dowiesz się, jakie wyjątki dopuszczają przepisy i gdzie zrobisz zakupy pomimo zakazu handlu.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Przepisy sprytnie obeszła sieć „Żabka”, której sklepy funkcjonują jako „placówki pocztowe” i są otwarte również w niedziele objęte zakazem.
Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku, a obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku — wyjaśniało biuro prasowe „Żabki”.
Poczta Polska odcięła się od tego komunikatu, informując, że jest to „autonomiczna decyzja” zarządu spółki.
W związku z takim obchodzeniem prawa, zaostrzenia ustawy o ograniczeniu handlu domagają się m.in. związkowcy NSZZ „Solidarność”.
Posłowie PiS wnieśli projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Nowelizacja ma między innymi spowodować, że sklepy nie będą mogły udawać placówek pocztowych —zapowiedział w listopadzie 2018 r. poseł PiS Janusz Śniadek, przedstawiciel wnioskodawców.
Oprócz „Żabki” oraz osiedlowych sklepów prowadzonych przez ich właścicieli, zakupy można zrobić np. w „Biedronkach” zlokalizowanych na dworcach.
Wciąż nie jesteś pewien, czy w Twojej okolicy są placówki handlowe i sklepy otwarte w niedzielę z ograniczonym handlem?
Zakaz handlu w niedzielę — od kiedy obowiązuje, jak będzie rozszerzany i dlaczego został wprowadzony?
Ustawę z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni prezydent Andrzej Duda podpisał 30 stycznia 2018 roku.
Ograniczenie handlu w niedziele zaczęło obowiązywać 1 marca 2018 r. i było stopniowo rozszerzane do 2020 roku.
W 2018 r. handlowe były pierwsza i ostatnia niedziela każdego miesiąca (od 1 marca).
W 2019 r. była to już tylko ostatnia niedziela.
W 2020 i kolejnych latach niedziel handlowych będzie maksymalnie siedem (tylko dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia).
Za złamanie zakazu grozi kara grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.
Podobne ograniczenie handlu w niedziele obowiązuje już m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Francji.
Kto chciał wprowadzenia zakazu handlu w niedziele?
Polska ustawa powstała na bazie obywatelskiego projektu, pod którym podpisało się ponad pół miliona osób.
O ograniczenie handlu w niedziele od lat walczyli przede wszystkim związkowcy „Solidarności”.
Pora skończyć z tą nową świecką tradycją, że w niedziele rodziny chodzą do supermarketu — mówił w 2016 roku Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Polacy powinni w tym czasie spędzać czas ze swoimi rodzinami, chodzić do teatru czy do kina — wyjaśniał.
Przyjęcie projektu przegłosowano w Sejmie 24 listopada 2017 r. głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości — 223 z 254 głosów za. Przeciw było 156 głosujących.
Cieszę się, że ta ustawa jest, że daje nam możliwość wyrównywania — z jednej strony — szans. Przede wszystkim wyrównywania szans dzieciom: żeby miały jednakowy kontakt ze swoimi rodzicami, tak jak do tej pory miały te dzieci, których rodzice nie musieli czy nie muszą pracować w niedzielę. Tak samo żeby miały dzieci pracowników handlu — uważam, że to jest ważne.
Cieszę się, że mamy wreszcie ustawę, która faktycznie jest pokazaniem takiej naszej wewnątrzspołecznej, wewnątrzpolskiej solidarności.
Podpiszę ją z wielką satysfakcją. Tym bardziej że jest to projekt społeczny, pod którym było ponad pół miliona podpisów, przyniesiony do Pałacu Prezydenckiego — oczywiście przez inicjatywę społeczną, ale przede wszystkim przez NSZZ „Solidarność”. Wspierany bardzo silnie przez biskupów, przez episkopat — a więc taki projekt, który ma dużą akceptację społeczną”.
Ustawę krytykowali z kolei przedstawiciele opozycji. W 2017 roku ówczesny lider „Nowoczesnej” Ryszard Petru nazwał ją „antypolską” i „antyprzedsiębiorczą”.
Można tworzyć Polskę na wzór i podobieństwo Kaczyńskiego, który zakupów nie robi, można tworzyć Polskę na wzór i podobieństwo tych związkowców, którzy pracują na etatach i mogą sobie robić zakupy, kiedy chcą. Ale wielu Polaków może je robić tylko w niedzielę — komentował Petru.
Polacy chcą spędzać wolny czas i zarabiać, jak chcą i kiedy chcą. Natomiast PiS chce na każdym kroku kontrolować życie Polaków — ostrzegali z kolei przedstawiciele Platformy Obywatelskiej.
Skutki wprowadzenia ograniczenia handlu w niedziele
Na razie trudno jednoznacznie ocenić pozytywne i negatywne skutki wprowadzenia ograniczenia handlu w niedzielę.
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zapowiadała, że spowoduje ono zlikwidowanie od 25 do nawet 65 tys. kalkulacyjnych etatów.
Z kolei analitycy PwC przewidywali spadek obrotów w całym sektorze handlu detalicznego o co najmniej 9,6 mld zł.
Pierwsze analizy nie są jednak tak pesymistyczne.
Polskatimes.pl zwraca uwagę na dane GUS, zgodnie z którymi sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu, w ujęciu rocznym, o 8,2% (w cenach stałych).
Co ciekawe, z badania Havas Media Group wynika, że ograniczenie handlu znacząco zmieniło sposób spędzania niedziel ok. 20% Polaków.
Musisz napisać również list motywacyjny?W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Czeka Cię powrót do pracy po macierzyńskim? 👶🏻 Może chcesz przedłużyć taki urlop? Poznaj 3 rodzaje urlopów dla młodych mam oraz swoje prawa po powrocie do pracy + zobacz wzór wniosku o wcześniejszy powrót. Zobacz też 7 wskazówek, jak ułatwić sobie powrót do pracy.
Sprawdź, kiedy w 2021 przypadają dni wolne od pracy i najważniejsze święta. Zobacz, ile dni roboczych i świątecznych czeka Cię w najbliższym roku i kiedy zaplanować wolne.