Kto najczęściej pisze CV? Badanie rynków i zawodów 2024
Stwórz CV terazGlobalny rynek pracy jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Dlatego popyt na pracowników różnych branż i zawodów w każdym kraju wygląda nieco inaczej. W rezultacie również liczba CV tworzonych przez dane grupy zawodowe może się znacznie różnić w zależności od regionu.
Aby rzucić nieco światła na globalne trendy, uważnie przeanalizowaliśmy aż 17 milionów prawdziwych CV do pracy, które powstały w ciągu ostatniego roku. Wzięliśmy pod uwagę dokumenty napisane przez użytkowników InterviewMe i Zety na terenie Polski, USA, Brazylii, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch. W ten sposób sprawdziliśmy, które zawody są obecnie na topie wśród kandydatów z różnych regionów świata.
Oto wyniki naszego badania.
Najpopularniejsze zawody w CV — analiza rynków w 7 krajach na świecie
Lokalne rynki pracy są tak różnorodne jak społeczeństwa i kultury, które reprezentują. Dlatego analiza danych dotyczących pisania CV w różnych regionach pomaga nam rozpoznać warunki ekonomiczne i tendencje zawodowe w różnych częściach świata.
Na początek przyjrzyjmy się trendom dotyczącym pisania CV w Polsce.
Polska
To jeden z naszych głównych rynków, dla którego przeanalizowaliśmy aż 1,15 milionów życiorysów zawodowych z kreatora CV InterviewMe. Wyniki są następujące:
- Praktykanci i stażyści: 15 363 CV
- Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin: 9945 CV
- Kasjerzy: 6375 CV
- Pracownicy sprzedaży: 4454 CV
- Magazynierzy: 4070 CV
- Pracownicy produkcji: 3265 CV
- Kelnerzy: 2842 CV
- Doradcy klienta: 1575 CV
- Senior Developerzy: 1554 CV
- Pracownicy biurowi: 1322 CV
Jak widać, podium w Polsce otwierają praktykanci i stażyści oraz pracownicy zatrudnieni na część etatu — czyli w większości osoby młode, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Możliwe, że to właśnie ich aktywność przekłada się na niski wskaźnik poziomu bezrobocia w Polsce, który — według danych Eurostatu z 2024 roku — jest drugim najniższym (po Czechach) w Unii Europejskiej.
Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce nie znalazł się żaden zawód, który w Barometrze zawodów został określony jako trwale deficytowy. Są to: cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, operatorzy obrabiarek skrawających, pielęgniarki i położne, samodzielni księgowi oraz spawacze. A wyniki naszej analizy nie wskazują, by ta sytuacja szybko uległa zmianie.
Stany Zjednoczone
Dane zebrane dla amerykańskiego rynku pochodzą z kreatora CV Zety w języku angielskim. Oto wyniki:
- Praktykanci i stażyści: 54 663 CV
- Software Developerzy: 46 517 CV
- Nauczyciele: 35 838 CV
- Pracownicy obsługi klienta: 23 286 CV
- Księgowi: 21 080 CV
- Asystenci menadżerów: 14 603 CV
- Kasjerzy: 14 489 CV
- Studenci: 14 227 CV
- Wolontariusze: 13 631 CV
- Kierownicy sprzedaży: 12 414 CV
Całkowita liczba życiorysów zamykających pierwszą dziesiątkę w USA przekracza 250 tys. Widać tutaj dużą przewagę kadry zarządzającej (asystenci menadżerów, kierownicy sprzedaży), specjalistów (programiści, nauczyciele, księgowi) oraz pracowników usług (obsługa klienta, kasjerzy). Nie zabrakło też stażystów i wolontariuszy — czyli osób młodych, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową.
Brazylia
Teraz przenieśmy się na południe kontynentu amerykańskiego — do Brazylii. Wskaźnik zatrudnienia w tym kraju przekracza 57%, a stopa bezrobocia wynosi około 7,5% (czyli więcej niż średnia w Unii Europejskiej).
Oto lista zawodów, dla których Brazylijczycy napisali najwięcej CV w ciągu ostatniego roku:
- Asystenci ds. administracji: 5991 CV
- Sprzedawcy: 5317 CV
- Stażyści: 5121 CV
- Kasjerzy: 3955 CV
- Nauczyciele: 3421 CV
- Asystenci ds. obiektów: 2539 CV
- Recepcjoniści: 2248 CV
- Pracownicy obsługi klienta: 2009 CV
- Młodzi praktykanci: 1564 CV
- Operatorzy produkcji: 1378 CV
Na szczycie zestawienia znajdują się asystenci ds. administracji, czyli pracownicy biur i urzędów. Drugie miejsce zajmują sprzedawcy, a trzecie — stażyści. Co ciekawe, na naszej liście nie pojawiło się żadne stanowisko kierownicze.
Całkowita liczba życiorysów napisanych przez rok w brazylijskim kreatorze Zety wynosi 1 388 266.
Francja
A jak to wygląda we Francji? Oto lista stanowisk, na które Francuzi aplikowali najczęściej przez ostatni rok:
- Praktykanci i stażyści: 3470 CV
- Senior Developerzy: 1299 CV
- Kasjerzy: 1063 CV
- Sprzedawcy: 924 CV
- Młodociani stażyści: 754 CV
- Kelnerzy: 737 CV
- Pracownicy wielofunkcyjni: 710 CV
- Asystenci ds. administracji: 698 CV
- Nianie: 697 CV
- Komisjonerzy: 615 CV
Z naszych danych wynika, że najwięcej CV we Francji napisali praktykanci i stażyści. Na drugim miejscu znaleźli się Senior Developerzy, a na trzecim — kasjerzy. Listę zamykają komisjonerzy (tzw. Order Pickers) — czyli pracownicy magazynów, którzy zajmują się kompletowaniem zamówień.
Niemcy
Niemcy to nasz drugi co do wielkości rynek w Europie. Oto lista zawodów, dla których najczęściej pisano CV w niemieckim kreatorze Zety:
- Praktykanci i stażyści: 4294 CV
- Sprzedawcy: 3584 CV
- Kelnerzy: 2847 CV
- Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin: 2266 CV
- Senior Developerzy: 1342 CV
- Pracownicy produkcji: 1174 CV
- Studenci: 1015 CV
- Personel sprzątający: 941 CV
- Asystenci medyczni: 796 CV
- Mechatronicy pojazdów: 700 CV
Jak wynika z naszego zestawienia, sporą popularnością u naszych zachodnich sąsiadów cieszą się takie branże jak gastronomia, handel, produkcja oraz opieka zdrowotna. Również młodzi Niemcy są ambitni — bo pierwsze miejsce na podium zajmują praktykanci i stażyści, a siódme studenci, którzy zdecydowali się połączyć naukę z pracą.
Hiszpania
Według danych Eurostatu wskaźnik bezrobocia w Hiszpanii wynosi obecnie 11,7% — a to oznacza, że częściej niż 1 na 10 osób w wieku produkcyjnym w tym kraju nie ma pracy. Jednocześnie jest to najwyższy poziom bezrobocia wśród państw UE i EFTA.
A do jakich zawodów Hiszpanie najczęściej pisali CV przez ostatni rok? Oto wyniki naszej analizy:
- Sprzedawcy: 10 597 CV
- Specjaliści ds. administracji: 9062 CV
- Kasjerzy: 3616 CV
- Kelnerzy: 3602 CV
- Pracownicy obsługi klienta: 3125 CV
- Księgowi: 2558 CV
- Nauczyciele: 2546 CV
- Kierowcy: 1587 CV
- Pomocnicy kuchenni: 1580 CV
- Pracownicy produkcji: 1423 CV
Jak można zauważyć, na tej liście po raz pierwszy nie pojawili się stażyści. Na podium — podobnie jak w Brazylii — znaleźli się za to pracownicy administracji. Ponadto w Hiszpanii kandydaci chętniej aplikują do zawodów mniej popularnych na innych rynkach — takich jak kierowcy i pomocnicy kuchenni.
Włochy
To ostatni kraj w naszym zestawieniu. Oto lista stanowisk, które były najczęściej wpisywane w CV we Włoszech w ciągu ostatniego roku:
- Software Developerzy: 1582 CV
- Pracownicy fizyczni: 710 CV
- Kelnerzy: 527 CV
- Praktykanci i stażyści: 495 CV
- Pracownicy biurowi: 449 CV
- Sprzedawcy: 357 CV
- Bariści: 231 CV
- Asystenci ds. administracji: 205 CV
- Magazynierzy: 195 CV
- Studenci: 173 CV
Okazało się, że po raz kolejny na podium znaleźli się programiści. Na liście pojawił się również zawód baristy — o wiele mniej popularny na innych rynkach, które poddaliśmy analizie.
Wniosek? Mimo nieznacznych podobieństw, popyt na konkretne usługi różni się w zależności od kraju. Poniżej opisujemy główne powody tych różnic.
Globalne trendy w CV. Jakie czynniki kształtują popyt na pracę?
Oto 6 głównych czynników, które zdaniem ekspertów determinują popyt na pracowników w Polsce i na świecie.
1. Warunki ekonomiczne
Warunki ekonomiczne są główną siłą kształtującą popyt na pracowników. Wynika to z faktu, że państwa na różnych etapach rozwoju gospodarczego mają różne potrzeby. Przykład?
W gospodarkach rozwijających się (np. w Brazylii) istnieje większy popyt na usługi podstawowe — takie jak budownictwo, opieka zdrowotna i edukacja. Takie zawody umożliwiają rozbudowę infrastruktury i ogólną poprawę dobrobytu mieszkańców. Z kolei w krajach rozwiniętych (USA, Francja, Niemcy) popyt na pracę często przechyla się w stronę bardziej wyspecjalizowanych usług, np. w sektorze finansów czy technologii.
2. Zmiany demograficzne i społeczne
Zmiany demograficzne i społeczne kształtują popyt na pracę w kontekście struktury społecznej i przyjętych w danym kraju norm.
Przykładowo, w społeczeństwach starzejących się (Niemcy, Polska, Hiszpania) często rośnie zapotrzebowanie na usługi w zakresie zdrowia — np. opiekunów osób starszych i pracowników medycznych. Z kolei urbanizacja i rosnący udział kobiet w rynku pracy generują popyt na opiekunów dziecięcych, edukację czy rozrywkę.
3. Różnice kulturowe
To kolejny czynnik, który odgrywają dużą rolę w kształtowaniu globalnego popytu na usługi. W różnych regionach świata docenia się bowiem inny rodzaj usług, bazując na ogólnie przyjętych wartościach, tradycjach i norm społecznych.
Z tego powodu kraje, w których kładzie się większy nacisk na gościnność i turystykę (Hiszpania, Włochy, Francja) często rośnie zapotrzebowanie na usługi w branży turystycznej i spożywczej. Inne priorytety będą mieć społeczeństwa indywidualistyczne lub nastawione na rozwój technologii.
4. Polityka rządowa
Popyt na pracę w danym kraju kształtuje również polityka rządu — czyli różne regulacje, dotacje dla biznesów, ulgi podatkowe i przepisy prawa pracy. W jaki sposób?
Jeżeli dany rząd wspiera wybrane obszary gospodarki — np. branżę energetyczną, nowe technologie, edukację, opiekę zdrowotną czy infrastrukturę — jednocześnie będzie to napędzać popyt na pracę w tych sektorach. Z drugiej strony, surowe regulacje w innych obszarach mogą ograniczać dostępność lub rentowność usług.
5. Postęp technologiczny
W XXI wieku postęp technologiczny jest bardzo ważnym czynnikiem kształtującym rynek pracy na całym świecie. Przykład?
Innowacje technologiczne mogą prowadzić do powstania zupełnie nowych branż i zawodów, jednocześnie zmniejszając popyt na tradycyjne usługi. Automatyzacja i cyfryzacja odgrywają w tych zmianach kluczową rolę, umożliwiając firmom rozwój (często kosztem zmniejszenia zapotrzebowania na pracę ludzi w niektórych obszarach).
6. Automatyzacja procesów rekrutacji
To ostatni, ale bardzo istotny czynnik na naszej liście. Dlaczego?
Automatyzacja procesów rekrutacyjnych zmieniła sposób, w jaki firmy poszukują i weryfikują pracowników — szczególnie w Stanach Zjednoczonych, ale również w Polsce i mniej rozwiniętych krajach. Korzystanie z systemów śledzenia aplikacji (ATS) opartych na sztucznej inteligencji usprawnia proces rekrutacji, umożliwiając pracodawcom wstępną selekcję nadesłanych życiorysów zawodowych.
Ta zmiana zmniejszyła zapotrzebowanie na pracowników branży HR, jednocześnie zwiększając popyt na specjalistów IT, którzy zarządzają pracą algorytmów.
Najważniejsze wnioski z badania
Oto najciekawsze wnioski z naszej analizy.
- Najwięcej życiorysów w Polsce w ciągu ostatniego roku napisali praktykanci i stażyści (15 363 CV), osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin (9945 CV) i kasjerzy (6375 CV).
- W USA najwięcej dokumentów stworzyli praktykanci i stażyści (54 663 CV), Software Developerzy (46 517 CV) oraz nauczyciele (35 838 CV).
- Na rynku brazylijskim największą liczbę życiorysów sporządzili asystenci ds. administracji (5991 CV).
- W krajach Europy dużym zainteresowaniem kandydatów cieszą się zawody administracyjno-biurowe, a także branża magazynowa, handel, produkcja, gastronomia i opieka zdrowotna.
- 6 kluczowych czynników, które kształtują popyt na pracę na różnych rynkach, to: warunki ekonomiczne, zmiany demograficzne i społeczne, różnice kulturowe, polityka rządowa, postęp technologiczny i automatyzacja procesów rekrutacji.
A Ty co o tym myślisz? Czy każdy pracodawca wymagał od Ciebie wysłania CV? Podziel się opinią i doświadczeniami w komentarzu.
Metodologia badania
Badanie opiera się na analizie 17 milionów prawdziwych życiorysów zawodowych, które zostały napisane przez użytkowników kreatora CV InterviewMe oraz kreatora CV Zety — kobiet i mężczyzn w różnym wieku, z różnych branż i na różnych etapach kariery. Analizowane dokumenty powstawały od 1 sierpnia 2023 roku do 19 sierpnia 2024 roku na terenie Polski, USA, Brazylii, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch.
Podziel się wynikami badania
Chcesz pomóc innym osobom w przygotowaniu skutecznych dokumentów aplikacyjnych? Udostępnij ten artykuł na swojej stronie internetowej i/lub w mediach społecznościowych.
Jeśli uważasz, że te dane mogą zainteresować opinię publiczną, również zachęcamy Cię do ich udostępniania — także w celach komercyjnych. Prosimy Cię tylko o wskazanie źródła informacji w formie linku i wzmianki, aby wyrazić uznanie dla naszych ekspertów. Dziękujemy!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.
Źródła
- https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-euro-indicators/w/3-02072024-bp
- https://barometrzawodow.pl//forecast-card-zip/2024/report_pl/raport_ogolnopolski_2024.pdf
- https://pl.tradingeconomics.com/brazil/labor-force-participation-rate
- https://www.hbs.edu/managing-the-future-of-work/Documents/research/hiddenworkers09032021.pdf
- https://www.mckinsey.com/~/media/mckinsey/featured%20insights/future%20of%20organizations/the%20future%20of%20work%20after%20covid%2019/the-future-of-work-after-covid-19-report-vf.pdf