Młodzi na rynku pracy: co piszą w CV? Raport 2025
Stwórz CV terazStworzenie skutecznego CV bez doświadczenia zawodowego to spore wyzwanie. Mierzą się z nim osoby, które dopiero zaczynają karierę, szukają staży, pierwszej pracy lub dodatkowego zajęcia w niepełnym wymiarze godzin. I to właśnie one najczęściej korzystają z kreatora CV InterviewMe.
Dlatego uważnie przyjrzeliśmy się dokumentom przygotowanym przez osoby rozpoczynające karierę zawodową. Sprawdziliśmy m.in. jakie umiejętności wpisują, ile czasu zajmuje im przygotowanie CV i jak ich aplikacje mają się do obecnych potrzeb rynku.
Pod uwagę wzięliśmy 1,15 milionów prawdziwych życiorysów, które zostały napisane przez naszych użytkowników. Oto wyniki.
1. Jak często młodzi pracownicy piszą CV?
W analizowanym przez nas okresie początkujący kandydaci napisali aż 25 308 CV w kreatorze InterviewMe. W tej grupie znaleźli się praktykanci i stażyści (15 363 CV) oraz osoby zatrudnione na część etatu (9945 CV).
Ich CV stanowią 2,02% wszystkich aplikacji w Polsce, czyli znacznie więcej niż w przypadku kolejnych miejsc na naszej liście:
- kasjerzy: 6375 CV — 0,39%
- pracownicy sprzedaży 4454 CV — 0,35%
- magazynierzy: 4070 CV — 0,35%
- pracownicy produkcji: 3265 CV — 0,28%
- kelnerzy: 2842 CV — 0,25%
- doradcy klienta: 1575 CV — 0,14%
- senior developerzy: 1554 CV — 0,14%
- pracownicy biurowi: 1322 CV — 0,11%.
Początkujący kandydaci to przede wszystkim osoby w wieku od 15 do 24 lat: przedstawiciele generacji Z oraz część pokolenia Y. Dorastali w świecie technologii cyfrowych i — częściej niż starsi pracownicy — cenią sobie elastyczność, kreatywność, otwarte środowiska pracy, płaskie (niehierarchiczne) struktury organizacyjne i szybkie zdobywanie kompetencji.
Zgodnie z danymi GUS, stopa bezrobocia w tej grupie wiekowej wynosiła w I kwartale 2025 roku 13,4% i od kilku lat rośnie (jest też większa od ogólnej stopy bezrobocia, która w tym okresie wyniosła 5,4%). Nic dziwnego, ponieważ większość osób w tym wieku jeszcze się uczy. Jednak nasze dane wskazują na ich wysoką mobilność zawodową i chęć podejmowania różnych form zatrudnienia — w tym staży i pracy dorywczej.
2. Ile czasu zajmuje napisanie pierwszego CV?
Średni czas pisania CV w kreatorze InterviewMe to nieco ponad 17 minut. To liczba, którą wyliczyliśmy na podstawie analizy wszystkich dokumentów: z każdej branży i na wszystkich etapach kariery.
Jednak okazuje się, że praktykanci i stażyści różnych branż przeznaczają średnio 25 minut na napisanie CV — to o 8 minut więcej niż ogólna średnia. W tej grupie badanych swoje CV najdłużej piszą kandydaci na praktyki studenckie (prawie 36 minut) oraz praktyki zawodowe (29 minut).
Pracownicy sezonowi przeznaczają na tę czynność średnio 28 minut, czyli o 11 minut więcej niż średnia.
Natomiast osoby, które aplikują do pracy dorywczej — w tym ludzie bardzo młodzi — poświęcają na stworzenie CV około 17 minut, czyli mieszczą się w średniej.
Co ciekawe, pisanie CV na stanowiska kierownicze — czyli przez najbardziej doświadczonych kandydatów — wygląda podobnie. Na przykład kierownicy zmiany i dyrektorzy poświęcają na tę czynność średnio od 29 do 38 minut, czyli tyle co praktykanci.
Powód? Na czas pisania CV wpływa wiele czynników. Wśród początkujących kandydatów dużą rolę mogą odgrywać chociażby brak doświadczenia w pisaniu CV, specyfika branży lub stanowiska czy poziom obsługi programów do edycji tekstu. Natomiast w przypadku doświadczonych pracowników czas tworzenia aplikacji może się wydłużać z powodu bogatego doświadczenia oraz poziomu skomplikowania i długości CV.
3. Średnia długość CV bez doświadczenia
No dobrze — a jaką długość mają życiorysy początkujących kandydatów?
Nasza analiza wykazała, że dokumenty tworzone przez praktykantów, stażystów oraz osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin są zwykle krótsze niż przeciętne CV w Polsce. Aż 88% tych CV zawiera do 300 słów, a co trzeci dokument w tej grupie (33%) nie przekracza 100 słów.
Dla porównania, 73% CV najbardziej doświadczonych osób zawiera więcej niż 300 słów, co wskazuje, że są to znacznie obszerniejsze dokumenty.
Ten wynik nie powinien dziwić — kandydaci, którzy dopiero rozpoczynają karierę, nie mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem ani długą listą mierzalnych osiągnięć. Ich życiorysy skupiają się głównie na edukacji i umiejętnościach.
Co jednak istotne, krótsze CV nie jest niczym gorszym — o ile jest uporządkowane, konkretne i zawiera najważniejsze informacje. W przypadku początkujących kandydatów najkorzystniejsze jest trzymanie się jednej strony A4 — i to właśnie taka długość CV dominuje wśród najmłodszych użytkowników kreatora InterviewMe.
4. Jakie umiejętności w CV mają początkujący kandydaci?
Skoro CV początkujących kandydatów skupiają się głównie na umiejętnościach, sprawdziliśmy, jakie kompetencje w nich dominują. Czego się dowiedzieliśmy?
Oto 5 kompetencji, które najczęściej pojawiają się w CV praktykantów i stażystów:
- umiejętność szybkiego uczenia się
- pracowitość i zaangażowanie
- umiejętność pracy w zespole
- komunikatywność
- prawo jazdy kat. B.
Te umiejętności są bardzo uniwersalne, często pojawiają się w ofertach pracy i pasują do większości stanowisk. Niestety — jednocześnie niczym się nie wyróżniają.
A jak to wygląda na tle ogółu badanych? Dość podobnie, choć w innej kolejności — ponieważ 5 najczęstszych kwalifikacji w CV wszystkich naszych użytkowników to: umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, umiejętność szybkiego uczenia się, pracowitość i zaangażowanie oraz kreatywność i pomysłowość.
To bardzo typowe, że młodzi kandydaci wpisują do CV takie umiejętności jak szybka nauka, zaangażowanie, komunikatywność czy praca zespołowa — i nie ma w tym nic złego. Problem pojawia się wtedy, gdy są to jedyne informacje, jakie przekazują. Żeby rekruter naprawdę zainteresował się taką aplikacją, powinien zobaczyć, w jaki sposób te kompetencje się przejawiają — to może sprawić, że takie CV naprawdę się wyróżni. Jeśli ktoś pisze o szybkim uczeniu się, w opisie edukacji może wspomnieć, że w krótkim czasie opanował np. nową umiejętność albo samodzielnie i terminowo zrealizował projekt na studiach. A żeby udowodnić swoją komunikatywność, można wspomnieć np. o uczestnictwie w konferencjach na uczelni, skutecznej współpracy z kilkuosobowym zespołem w trakcie wolontariatu lub — bardziej „podprogowo” — szczególnie zadbać o poprawny i zwięzły tekst w CV. Im więcej konkretów, tym większa szansa, że taki kandydat zostanie zapamiętany.
Najważniejsze wnioski z badania
Oto najciekawsze wnioski z naszej analizy.
- W minionym roku początkujący kandydaci napisali 25 308 CV w kreatorze InterviewMe — to 2,02% wszystkich aplikacji.
- Na napisanie CV praktykanci i stażyści poświęcają średnio 25 minut, pracownicy sezonowi — średnio 28 minut, a kandydaci do pracy dorywczej — średnio 17 minut.
- 33% CV kandydatów bez doświadczenia zawiera od 0 do 100 wyrazów, a kolejne 55% — od 101 do 300 wyrazów. Są to CV na jedną stronę.
- 5 kompetencji, które najczęściej pojawiają się w CV praktykantów i stażystów, to: umiejętność szybkiego uczenia się, pracowitość i zaangażowanie, umiejętność pracy w zespole, komunikatywność oraz prawo jazdy kat. B.
Jeśli ten raport Ci się spodobał, oceń go, klikając w gwiazdki obok. Dziękujemy!
Metodologia badania
Badanie opiera się na analizie 1,15 milionów prawdziwych życiorysów zawodowych, które zostały napisane przez użytkowników kreatora CV InterviewMe — kobiet i mężczyzn w różnym wieku, z różnych miejscowości, różnych branż i na różnych etapach kariery. Analizowane dokumenty powstawały od 30 czerwca 2023 roku do 30 września 2024 roku.
Podziel się wynikami badania
Chcesz pomóc innym osobom w przygotowaniu skutecznych dokumentów aplikacyjnych? Udostępnij ten artykuł na swojej stronie internetowej i/lub w mediach społecznościowych.
Jeśli uważasz, że te dane mogą zainteresować opinię publiczną, również zachęcamy Cię do ich udostępniania — także w celach komercyjnych. Prosimy Cię tylko o wskazanie źródła informacji w formie linku i wzmianki, aby wyrazić uznanie dla naszych ekspertów. Dziękujemy!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.
Źródła
- https://www.pewresearch.org/social-trends/2020/05/14/on-the-cusp-of-adulthood-and-facing-an-uncertain-future-what-we-know-about-gen-z-so-far/
- https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5475/12/64/1/pracujacy_bezrobotni_i_bierni_zawodowo_wyniki_wstepne_badania_aktywnosci_ekonomicznej_ludnosci_w_1_kwartale_2025_r..pdf
- https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/bezrobocie-rejestrowane/stopa-bezrobocia-rejestrowanego-w-latach-1990-2025,4,1.html