1. Mid Ruby on Rails Developer

Mid Ruby on Rails Developer

Nazwa firmy: Codequest

Description:

Welcome to codequest, a software studio that gathers an exquisite crowd of polyglot engineers, creatives and specialists. We are small by design and focused on creating a great company vibe while doing the most interesting projects for the greatest startups in the World. Our office is located in the very centre of Warsaw, just a minute walk from Metro Świętokrzyska which makes it convenient for getting to with any transportation. We are growing and want to boost our team of Ruby on Rails engineers. Are you looking for work in a very strong team of experienced developers and learn a lot while working for interesting startup clients? Then maybe this job is something for you!

We offer:
  • 24 days of paid time off on the B2B contract,
  • Investment time - Fridays are free of client work! It is the time for investment in ourselves and our company,
  • Education budget 2400 PLN per year,
  • The Vibe - we are all team players,
  • Work with clients from all over the world,
  • Flexible working hours,
  • Macbook - we work with the best equipment,
  • Free private health insurance,
  • Multisport card.

Wymagania

Ability to communicate with different stakeholders (fellow developers, designers, project manager and client) We would love it if you had: Hands on experience working in a development team that works for a client Attention to detail and precision Understanding of version control principles such as Git Commercial experience in Ruby on Rails Familiarity with another language (Kotlin, Elixir, Go, JavaScript) Responsibility to deliver the project in the best possible way Good command of Polish and English (communication directly with client) Experience working in Scrum and Agile Analytical thinking and will to criticise when it is needed

Zadania na stanowisku

Weekly tech talks for the whole company - to help us grow in all directions Weekly BackendEdu meetings for the whole backend team to learn new things and discuss them together Senior developers in a team to help you grow Clean code is very important for us, so we use Reek and Rubocop and make code reviews on a daily basis We always try to choose the right tool for the job, but our main stack is Rails with use of Sidekiq and Redis, RSpec for testing and AWS for deployment - you can master this currently popular stack

Dzięki temu, że przykładamy tak wielką wagę do atmosfery w firmie, osiągnęliśmy naprawdę bardzo dużo. Szacunek do drugiej osoby, koleżeńskość i gra zespołowa to główne wartości, którymi się kierujemy. Ludzie w naszej firmie dążą do rozwoju i dzielenia się wiedzą, mają możliwość spełniać się kreatywnie. Staramy się, aby każdy pracował w poczuciu, że ma wpływ na to, w jakim kierunku zmierza firma i że jego zdanie jest ważne. Nasze Szefostwo jest blisko ludzi, nie tworzy dystansu, promuje zdrowe standardy pracy, wspiera i szczerze komunikuje to, co się dzieje w firmie.

Lubimy razem spędzać czas: grillujemy, gramy w planszówki, bawimy się, wyjeżdżamy.

Raz w tygodniu, mamy cykliczne spotkanie wszystkich pracowników zwane TGIF. Zbieramy się wtedy wszyscy w sali konferencyjnej i dowiadujemy się o tym, co dzieje się w firmie (najważniejsze rzeczy z minionego tygodnia i to co ma się wydarzyć w przyszłym tygodniu). Dzięki temu każdy jest dobrze zorientowany w sytuacji. Jest to także czas, kiedy każdy może poddać pod dyskusję swój pomysł lub inicjatywę, wspomnieć o obserwacjach, opowiedzieć czego się nauczył w tym tygodniu lub podziękować komuś za pomoc. To bardzo ważny rytuał, dzięki któremu uczymy się okazywać wdzięczność, co sprzyja pozytywnej atmosferze w zespołach i w całej firmie.

W codequest Tobą zajmiemy się najlepiej jak umiemy :). Jeśli do nas dołączysz, zaoferujemy Ci następujące benefity:

Investment time

W piątki nie pracujemy dla klientów, tylko nad projektami wewnętrznymi.

Budżet szkoleniowy

Jeśli tylko chcesz się doszkalać lub wyjeżdżać na konferencje - pomożemy Ci w tym.

Czas wolny

Pełnopłatne 24 dni wolnego

Ruchome godziny pracy

Dostosuj plan pracy do swoich potrzeb.

MacBook

Lubimy pracować na wysokiej jakości sprzęcie.

Mentoring

Jeśli jesteś junior developerem - od pierwszego dnia możesz liczyć na wsparcie i pomoc mentora.

Karta Multisport

Żebyś był w formie. Korzystaj swobodnie z ponad 4000 obiektów sportowych w całej Polsce.

Świeże owoce

Odżywiaj się zdrowo w czasie pracy!

Strefa chilloutu

PlayStation, wygodne poducho-fotele, grill i ogród, w którym urządzamy firmowe imprezy!