1. Junior Java Engineer 1/369/AB
I

Junior Java Engineer 1/369/AB

Infolet sp. z o.o.

Opis stanowiska

Czym będziesz się zajmować?

Project

Our scrum team in Kraków is providing innovative solutions. The project is focused on developing a web platform that allows travel agencies to smooth sales in the travel business.

You will
  • Create new functionalities of applications
  • Resolve customer complaints with software and respond to suggestions for improvements and enhancements
  • Design and code moderately complex applications using routine and/or advanced technology

Kogo poszukujemy?

Must have
  • At least 2 years of relevant professional experience in Software Engineering
  • Good understanding of computer science
  • Excellent Java software craftsmanship
  • Mastery in problem-solving
  • Strong communication skills in English
Nice to have
  • Experienced in Spring, REST, JSON/XML, SOAP
  • Familiar with build & automation tools like Maven, Jenkins and CI/CD practices
  • Unix/Linux proficiency
  • Understanding of Scrum software development framework
  • C/C++ fundaments

Czego wymagamy?

Znajomości:
  • Java
Mile widziane:
  • Spring
  • REST
  • Maven
Języki:
  • Polski
  • Angielski

Jakie warunki i benefity otrzymasz?
  • 12800-13800 PLN miesięcznie
  • B2B - Elastyczne godziny pracy (100%)
  • Praca zdalna: Możliwa częściowo
  • Wyjazdy na konferencje
  • Pakiet medyczny, Ubezpieczenie, Pakiet sportowy
  • Kawa / Herbata
  • Parking rowerowy
  • Pakiet relokacyjny

Kim jesteśmy?
Od 2005 roku realizujemy projekty IT w różnych modelach outsourcingu (tworzenie oprogramowania „end-to-end”, leasing zespołów IT). Nasi Klienci doceniają naszą wiedzę i doświadczenie w branży, czego najlepszym dowodem jest długotrwała i owocna współpraca z wieloma z nich. Do naszych projektów poszukujemy specjalistów Java, JavaScript, C embedded, C++, PHP, specjalistów od mobile, testerów oprogramowania, administratorów sieci i systemów i wielu innych.
Idealne CV dla stanowiska Junior Java Engineer 1/369/AB przygotujesz w 5 minut.