1. BIM Coordinator
J

BIM Coordinator

Jacobs

Opis stanowiska

Wymagania:

We offer:

  • 100% remote work from anywhere you are based
  • Full time, permanent employment
  • Opportunity to work on exciting international projects and programs,
  • Commitment to your personal and professional development
  • Dynamic environment that encourages a healthy work life balance with flexible working conditions
  • Great atmosphere in a growing team

Obowiązki:

Responsibilities/Accountabilities:

  • Supporting the design team in project execution,
  • Manage the setup, development, configuration, establishment of the Common Data Environment (CDE) for project use,
  • Setup and manage BEP, MIDP and other required BIM documentation for internal and external use,
  • Setup BIM design and review models and multidisciplinary coordination,
  • Support on BIM specific processes and procedures where required,
  • Perform QA/QC checks on the model assemblies,
  • Cooperation with engineers and designers of other disciplines,
  • Must have strong communication and interpersonal skills and have the ability to work in a fast-paced team environment with multiple deadline.
  • Willingness to develop in BIM document management

Oferujemy:

Qualifications:

  • Excellent problem solving and analytical skills,
  • Team player but with an ability to work independently when required,
  • An understanding of multidisciplinary working practices and interdependencies,
  • Bachelor’s degree in technical discipline,
  • Fluent English - written and spoken,
  • 3 years of relevant experience in infrastructure projects will be appreciated,
  • Advance knowledge of CAD applications in a drafting/design or support role,
  • Familiar with BIM applications,
  • Familiar with BS 1192 and PAS 1192 Standards
  • Familiar with ISO 19650 Standards
  • Familiar with Common Data Environment i.e. ProjectWise
Nr. ref.: PPS0000BJ Aplikuj Ogłoszenie podstawowe Jacobs Ważne jeszcze 76 dni (do 06.01.2021) obserwuj to ogłoszenie Aplikuj Ogłoszenie z portalu zobacz szczegóły i aplikuj Numer ogłoszenia: 63802373Data wprowadzenia: 6 października 2020Aktualizacja: 22 października 2020Wyświetleń: 153Wyświetleń na liście: 2 610 Wydrukuj to ogłoszenie Poleć znajomemu Podziel się na Facebooku zgłoś do moderacji ×

Ogłoszenie nie powinno się tu pojawiać ponieważ*:Twój e-mail / tel. (opcjonalnie) Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych zawartych w formularzu kontaktowym w celu obsługi zgłoszenia. * Polityka prywatności
Idealne CV dla stanowiska BIM Coordinator przygotujesz w 5 minut.