Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

LinkedIn pomoże Ci szukać pracy! Zobacz 4 porady

Jak szukać pracy? | 2016-03-21
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Jak pomóc samemu sobie przy szukaniu pracy dzięki LinkedIn? Przede wszystkim załóż profil, jeżeli jeszcze go nie masz. Koniecznie! Tutaj znajdziesz kompletny przewodnik jak to zrobić.

 

Jeżeli już posiadasz swój LinkedIn – zoptymalizuj go, by zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy. Na pewno nie chcesz tkwić bez pracy więc zacznij od prostych działań jakie mogą pomóc Twojemu wizerunkowi na LinkedIn!

Zobacz 4 kroki
:

1. Uzupełnij profil w 100%!

Rada wydaje się być banalna, ale obserwując profile na LinkedIn – nie każdy o tym wie. LinkedIn oferuje możliwość oceny profilu w zależności od jego uzupełnienia. Gdy szukasz pracy, Twój profil ma mieć poziom efektywności „mistrzowski”. Dodaj zakresy kompetencji do każdego stanowiska, wypisz umiejętności, dodaj studia, języki i wszystkie kursy, jakie mogą Ci pomóc. LinkedIn to Twoje narzędzie do szukania pracy i kreowania wizerunku pracownika. Nie możesz go zaniedbywać lub nie mieć. Wtedy jest trochę tak że nie wsiadasz do kolejki, która może zawieźć Cię do pracy!
 

jak-znalezc-prace-linkedin


2. Napisz swoje podsumowanie zawodowe

Po co pisać podsumowanie zawodowe? Dlaczego ono musi być na górze? Te 3-4 zdania mają maksymalnie krótko i skutecznie opisać Twoją osobę a przede wszystkim przyciągnąć do profilu. Dobrą praktyką jest dodawanie tej sekcji w Twoim CV, zrobisz to łatwo odwiedzając nasz kreator CV. Na LinkedIn spróbuj pochwalić się cyframi, szczególnymi dokonaniami i osiągnięciami. Pomyśl o tym, co do tej pory wyszło CI w życiu zawodowym najlepiej i streść to. Jeżeli dodatkowo uda się zamieścić parę cyfr w stylu „generowałem 30% przychodu firmy”, korzyści jak „pozyskałem kluczowych partnerów mojej organizacji”, czy usprawnień „wprowadziłem zmiany, które skróciły proces xyz w firmie” będzie super! Napisz do mnie a pomogę Ci z Twoim podsumowaniem!

3. Zapisz się koniecznie do grup na LinkedIn

Grupy na LinkedIn zwiększają szansę na poznanie kogoś, kto wskaże Ci możliwość zatrudnienia. Dobrą praktyką jest dołączenie do grup typu Giełda Pracy, Szukam Pracy, JOBS.Pl. Tam bez problemów możesz napisać, że szukasz pracy na swoim stanowisku. Wykorzystaj to! Bez tego tracisz bardzo dużo, a przecież zależy Ci na pracy, prawda? Gdy będziesz w grupach ułatwiających szukanie pracy, dołącz też do grup związanych z Twoim profilem. Zyskasz wyświetlenia Twojego profilu jeśli się uaktwynisz. Dodatkowo w tych grupach także pojawiają się ogłoszenia. Zobacz też, co rekruter może zrobić, by pomóc Ci odpowiedzieć na pytanie - jak znaleźć pracę?

4. Poproś o rekomendacje i potwierdzenia umiejętności na LinkedIn

Zastanów się nad wszystkimi możliwościami poproszenia o rekomendację Twojej osoby. Nie wstydź się i poproś o nie Twoich byłych współpracowników, byłego Szefa, czy każdego z kim pracowałeś nad jakimś projektem. Tutaj należy uważać, nie przesadzaj z rekomendacjami od samych znajomych. Jeżeli z kimś nie współpracowałeś – nie kłam! O wiele większą wartość ma rekomendacja od Twojego szefa, czy partnera biznesowego niż od Twoich współpracowników, ale profil ubarwia każda! Podobnie z umiejętnościami, które wpisałeś w profilu. Jeżeli ich nie masz, tracisz możliwość ich potwierdzenia przez znajomych i współpracowników. One nie są najważniejsze, ale dodają sporo do Twojego profilu. Czy prosić o potwierdzenia? Jeżeli masz zaufane osoby, z którym współpracowałeś – to może Ci pomóc. Choć model idealny zakłada, że wszyscy potwierdzają je samoistnie.
 
W kolejnym odcinku porad o LinkedIn opiszę Ci, jakich słów kluczowych powinieneś używać w swoim profilu tak byś mógł być dostrzeżony przez zatrudniających. Jeżeli potrzebujesz więcej porad z tego zakresu, zobacz jak zoptymalizować profil na LinkedIn.

Możesz też skontaktować się ze mną na moim LinkedIn lub Google+!
 

kreator-cv-generator-cv-szablony-cv


Chcesz mieć podobne CV i List Motywacyjny? Sprawdź nasz Kreator CV. Jeżeli potrzebujesz odpowiedzi na pytanie - jak znaleźć pracę i chcesz fachowej porady - napisz do mnie! Przyznam Ci 30% rabat za śledzenie mojego bloga! Podpowiem Ci jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
 

Oceń mój artykuł. Średnia: 4.0 (22 głosów)
Komentarze
Sylwia 2015-08-03 12:03:09

Dzień dobry.
Jestem na etapie poszukiwania pracy i Pańskie artykuły są dla mnie dużym wsparciem merytorycznym. Bardzo Panu za to dziękuję.
Postanowiłam założyć sobie profil na LinkedIn, ale już przy rejestracji mam pewien problem. Otóż trzy tygodnie temu zakończyłam staż w Polsce i przeprowadziłam się do Norwegii i tu panuję rozpocząć swoją drogę zawodową. Z tą sytuacją wiążą się dwa pytania:
1. przy rejestracji portal wymaga podanie stanowiska i firmy - w tej chwili jestem bezrobotna, więc należy wpisać "poszukująca pracy" czy ostatnie stanowisko?
2. nawet jeśli w tej chwili wpisałam "poszukująca pracy" dalej pojawia się pytanie o branżę, więc w sumie to kwestia tożsama jak powyżej - czy można podać branżę preferowaną lub tą, w której zdobyło się doświadczenie?
Z pewnością norweski rynek pracy różni się od polskiego, niemniej ludzie wszędzie są podobni, więc sądzę, że rekruterzy zwracają uwagę na podobne kwestie. Dlatego proszę o odpowiedź na te dwa pytania.
Pozdrawiam

Czytelnik Bloga 2015-03-08 20:30:08

Od dłuższego czasu przymierzam się do zmiany pracy i - w związku z tym - założenia konta na linkedIn. Mam jednak wątpliwości co do tego, czy ten portal jest dla wszystkich branży. Jestem urzędnikiem, a planuję się przebranżowić. Czy to dla mnie właściwe miejsce?

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii Jak szukać pracy?
Artykuły o podobnej tematyce